Netreba nové APS-C zrkadlovky?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Karelnojsky 10. 6. 2012 16:57

Je to normální mizerný plast, který se samozřejmě u foťáku používá maximálně v balícím pytlíku, ale tyhle plasty mají násobně vyšší roztažnost než běžné kovy. V jakých podmínkách fotíte, že vás zajímá roztažnost materiálů nebo ji dokonce považujete za nějaký argument ve výběru fotoaparátu?

Slitiny kovu se dobře vyjímají ve specifikaci a pocitově mně dávají při držení iluzi, že ten foťák něco vydrží, což je z praktického hlediska spíše negativum.

Myslím, že materiály nemá žádnou cenu řešit. Lze se bavit o tom jak je co slícované nebo dokonce utěsněné proti vlhkosti a jak se to chová po pěti letech intenzivního používání.

To že při nárazu praskají u foťáků kovy i plasty je jasné.
Karelnojsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 10. 6. 2012 17:13

ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 10. 6. 2012 17:23

hele, ale ten petyho překlep by byl dobrej- v létě bychom měli větší platy :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 10. 6. 2012 17:32

A v zimě zase menší.

Foťák z PVC nebo PE jsem fakt ještě neviděl. IMHO se u DSLR používají spíš kompozitní materiály, plněné uhlíkovými vlákny.

Přinejmenším v zimě tak nezebou. :-)
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ggrand 10. 6. 2012 17:40

Ale pořád je základem plast, takže tvůj výrok není platný ;) Pravda, plastové foťáky nezebou,ale na 2. stranu kovové foťáky jsou tak potáhnuté gumou, že prakticky taky nezebou, aspoň Nikony.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 10. 6. 2012 20:12

http://www.materialing.com/teplotna_roz ... materialov

Hliník má koeficient 22,2, jak jsem zjistil jinde, dural se moc neliší, má 22,3. Epoxid je ta hmota, ze které se nejčastěji vyrábějí kompozity... Kolik má? 18-20. Pokud se používá jiný polymer, věřím tomu, že s co nejmenším koeficientem roztažnosti, ne nějaký levný materiál na lahve nebo na pláštěnky. Zrcadlovka je přesný výrobek, u kterého záleží na stálosti některých rozměrů, konkrétně na vzájemné poloze čipu, bajonetu, zrcátka, fázových AF čidel a hledáčku. No, fakt je, že výrobci to většinou řeší kovovou vnitřní kostrou, taky v ní líp drží šroubky.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 10. 6. 2012 20:49

Plastové fotoaparáty (pardon, nie plastové - ten je len na časti povrchu), ktoré sú v mojom okolí fungujú úplne rovnako, ako tie kovové.
Akurát sa nedržia tak príjemne... to je najväčší a jediný zásadný rozdiel z môjho pohľadu.
Navyše sa kov ani nedá obhájiť väčšou životnosťou... veď koľko majiteľov bude používať svoju DSLR aj po 10-20r... 1-2% ? Bude mať vôbec kde zohnať batérie? podporu v servise (obľúbená u Nikonu)? Myslím si, že tie "plastové" budú v podobne dobrom stave, ak nie lepšom ako kovové...
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 11. 6. 2012 13:24

Pety: Epoxid, se patlá tak na lodičky, rozhodně ne na foťáky. Těla foťáku jsou opravdu z plastů, které jsou vystužené, jak píšeš vlákny, ale to si nepředstavuj jako lodičku. U foťáků jsou nasekané kousíšky, které jsou promíchané se základním materiálem a vstříknuté do formy. Třeba Canon uvádí polykarbonát (PC) + sklo. Samotný PC má 3x větší tepelnou roztažnost než hliník.

-- 11. 6. 2012 13:26 --

Ondrej Bobek: Ono to držení bude spíš z toho hlediska, že velký plastový foťák s ergonomii na úrovni velkých těl u C či N nenajdeš.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 12. 6. 2012 08:07

Když jsem u toho plast/kov - nedávno jsem se známým, co dělá v konstrukční kanceláři a navrhuje průmyslovou techniku (měřící atd.), narazil na foťáky a odolnost a kupodivu naprostá většina těhle profi přístrojů (včetně těch s nějvyšším stupněm odolnosti) se dělá v plastových pouzdrech. A to se bavím o technice, co se používá v takovém prostředí, kam by člověk foťák opravdu nevzal... Takže ten kov bude spíš otázka marketingu a konzervativního přístupu zákazníků, než nějaké skutečné funkčnosti ( a možná i ceny - nevim jaký by byl rozdíl mezi "kvalitním plastem" a "slitinou hořčíku").
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod T-Lama 12. 6. 2012 16:03

Zajímavé, jak se původní diskuze stočila k akademické debatě o materiálech.. :lol:
Plastová těla nehledě na provedení (které co do slícování a kvalitě zpracování je často značně rozdílné mezi jednotlivými výrobci) je podstatně levnější vyrobit - zatímco formu a technologii na lití plastu má v Číně snad každá vesnice (soudě dle produkce plastových výrobků všeho druhu), tlakové lití hořčíkových slitin už je trochu jiná kategorie.
Zatímco u těl mám radši kov, u objektivů dávám přednost plastu (tedy samozřejmě s kovovým bajonetem). Když někde ťuknete o něco objektivem s kovovou přední přírubou, s největší pravděpodobností si zdeformujete závit pro montáž filtru a nejspíš ho už nenarovnáte. Plast oproti tomu to buď ustojí a odpruží, nebo praskne, ale nezdeformuje se.. Navíc plast hůře vede teplo a nepřimrzá k ničemu ani v extra chladných podmínkách.

Tolik k materiálům.. pojďme se teď bavit o nesmrtelnosti APS-C chrousta.. :nenapadne
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 12. 6. 2012 16:31

to T-Lama: Jasný, ale tak to co popisuješ neni daný vlastnostma plastů, ale tim, že plast se cpe na základní těla, kde jde o co nejnižší cenu, zatimco u horčíkových slitin je těch peněz na tělo víc... On by i plast šel udělat dobře lícující a třeba pracho/vodotěsný...

Btw. Můj oblíbený chroust APS-H již zemřel, tak mám pořád dilema, jestli do budoucna FF nebo APS-C :-(
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod calidore 12. 6. 2012 17:28

mimochodem, hořčíková slitina je poměrně křehká, takže to až tak velká výhra není. Je ovšem hodně lehká, lehčí než dural, takže proto se používá jako lepší náhrada za plast. Dural nebo superdural či podobné slitiny hliníku s něčím jsou na tom v pevnostních parametrech lépe než hořčík.

-- 12. 6. 2012 17:38 --

Ještě jsem zapomněl dodat. Ovšem hořčíkové slitiny nekorodují, kdežto dural či superdural ano, proto se musí povlakovat, většinou eloxovat (elox může mít různé barevné odstíny od přírodní až po černou), takže odtud je asi jasné proč se pouřívá hořčík, i když je krehčí.
calidore
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 12. 6. 2012 18:35

mně by se líbilo tělo z titanu, je lehký, pevný, má vysokou tvarovou paměť, ale zpracování -kromě klasického obrábění-je pakárna. V minulosti měly Ti těla špičkové modely Olympusu, dnes bych viděl jako logické využití karbonu...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 12. 6. 2012 22:32

No, je to presne naopak .. horcikova slitina koroduje, resp. ma slabou odolnost vuci korozi. Dural a hlinikove slitiny naopak nekoroduju, protoze jejich povrch se prakticky hned zoxiduje na vzduchu malinkym povlakem, ten je pak stabilni. Koroze tady nehrozi zadna. Dale .. horcikove slitiny maju mensi mernou hmotnost nez hlinikove a maji vetsi pevnost.Nicmene, jsou krehkejsi /i kdyz to taky zalezi na zpracovani/ .. no a taky mensi odolnost vuci teplotam.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 13. 6. 2012 05:46

to reign: No těch titanových bylo víc (Hexar, Contax atd), ale pochybuju, že by někdo začal vyrábět běžná těla takhle strašně složitou technologii, když morální životnost těla je pár let... To bych spíš čekal, že s nějakou titanovou lahůdkou přijde třeba Leica.

-- 13. 6. 2012 05:48 --

Popravdě z hlediska materiálů podle mne neni žádný důvod proč v dnešní době nepoužívat na těla plasty (teď nemyslim ty, co jsou na entry levelu, ale kvalitní třeba z měřící techniky do extrémních podmínek), takže problém je buď v ceně takového plastu a nebo spíš v marketingu/konzervativním přístup zákazníků. Ale myslím, že je jen otázka času, kdy jeden výrobce představí "superodolné" plastové tělo a ostatní přejdou taky...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Předchozí stránkaDalší stránka