Jsou 18Mpx čipy Canon opravdu tak špatné? A proč?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 3. 2012 12:04

pota píše:Pánové stejně si myslím, že to moc řešíte :D.
Riesit to treba.
Dokial budu najpredavanejsie fotaky prave tie s najmizernejsou kvalitou obrazu, tak nic neprinuti vyrobcov aby sa vyvoj posunul dopredu.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pota 4. 3. 2012 13:00

Otázka je, v čem je tak mizerná. Je někdo, koho ten čip vyloženě omezuje?
pota
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oldbas 4. 3. 2012 13:14

Dějuji Všem za své příspěvky. Trochu jsem se výsledků obával, ale jsem rád, že se moje dosavadní důvěra ve značku Canon měnit nebude.
Nejsem příznivce rozsáhlích úprav. Vždy se snažím o nejlepší možnou expozici a v RAW ji měnit max. v rozmezí +-1EV, v 95% případů je to méně.
V PC provedu v případě potřeby změnu pisture style, doladění expozice, WB, kontrast, odstraním vady objektivu, výjmečně redukci šumu(barevného) a uložím do tiff. Pokud je třeba, opatrně na tiff aplikuji křivky,.... Brutální zesvětlování stínů většinou neprovádím, a jinak jsem s Canonen až na kvalitu jpegu spokojený. Ale je to do jisté míry spojené s fotografovaným tématem.
Barvy jsou věcí názoru a vkusu. Za sebe nemůžu říct, že by z jiných značek vypadaly barvy vždy lépe. V drtivé většině je rozdíl v přístupu a postprocesu. Pro to je třeba mít určitý vkus a cit.
Nehodlám srovnávat dvě fotky vedle sebe a porovnávat, který odstín je oproti druhému někam posunutý. Nikoho to stejně nezajímá. Každý chce vidět pěknou, čistou a ostrou fotku.
Ale do budoucna se těším a doufám, že mám na co, až bude potřeba svoji 450D vyměnit. Přemýšlým o 60D, ale ještě asi rok až dva počkám. Zatím mi slouží 100% a jak píšu na začatku, neživí mě to, je to pouze drahý koníček.
Moje priorita je fotit.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 3. 2012 13:18

Samotny chip nie je zly, ale konkurencia je na tom lepsie.

Moje pozorovania a dovody preco je lepsie sa vyhnut kombinacii 18Mpix chip + Digic IV:

1) oproti konkurencii ma horsi DR
=> pekne (aj s ukazkami) je to vysvetlene na tej linke co dal hoax
(len moj PEN ho ma este horsi, ale ten ho pre zmenu dokaze efektivne vyuzivat)

2) sumi v skutocnosti este viac ako vidno z beznych ISO porovnani, lebo Canony zvycajne preexponovavaju co konkurenciu velmi znevyhodnuje
=> pri dpreview snimkach G1X si dokonca volakto vsimol ze na ISO 6400 ma o 1.3EV svetlejsiu expoziciu {f7,1 - 1/1000s} ako NEX 7 {f8 - 1/2000s}

3) vdaka preexponovavaniu maju castejsie horsie farby (nerealne) ako by mohli mat (prepaly)
=> v zlozitejsich podmienkach zvycajne produkuju horsie zabery
(ja som na to citlivy lebo som mal problemy s fotakom po pade co sposobilo ze napriklad namiesto cervenej sa odfotila oranzova)

4) nevedia az tak dobre narabat kontrastom, preto ich zabery bez postprocessingu zvycajne vyzeraju horsie
=> napriklad ked vysli prve zabery z 550D tak sa nikomu (!) z diskutujucich nepacili

5) DIGIC IV nekoriguje vady objektivov
=> nehodia sa pre amaterov ktori si kupuju lacnejsie objektivy a nepouzivaju drahe RAW prevodniky co to vedia
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 5. 3. 2012 15:30

Ganec píše:Samotny chip nie je zly, ale konkurencia je na tom lepsie.


No ono nefotí ani samotný chip, ale celý systém od těla, přes skla až po příslušenství a konkurence (teď vynechme C a N jako nejčastěji zastoupené značky) na to ostatním bohužel pro spoustu oblastí dojíždí. K čemu mi je nejlepší snímač, když k němu neseženu adekvátní sklo... Takže myslím, že C a N systémy ještě nějakou dobu v těch vyšších kategoriích nikdo zásadně neohrozí...

-- 5. 3. 2012 16:35 --

pota píše:Otázka je, v čem je tak mizerná. Je někdo, koho ten čip vyloženě omezuje?



Taky si kladu podobnou otázku, co většina účastníků fóra, o které se tady píše, fotí, že je omezuje kvalita obrazu 7D :-) Jasně zkoušel jsem na závodech Nikon D3s, bylo to se šumem nesrovnatelné a hned bych si dal říct. Ale myslim, že na většinu použití postačí i to 7D... I když jsem teď taky čekal a doufal, že Canon představí nástupce 7D s lepším pokrytím hledáčku ostřícími body (to je vážně slabší třeba proti D300s) a lepším vysokým ISO. Bohužel nic a vypadá to, že ani žádný nástupce nebude :/
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod pota 5. 3. 2012 17:55

Samozřejmě, že jsou lepší čipy a foťáky. Ale pokud člověk umí fotit/zpracovávat a používá kvalitní techniku, nebude to omezování asi o moc větší, než u 5D :D.
Btw taky jsem se vztekal, jak je 7D naprd, když jsem používal Canon 18-135.
pota
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod OceanBoy 5. 3. 2012 18:33

mám 7D po tom co jsem cvakal s Canonem 450D, Canonem 40D ... měl jsem půjčenou i 1Ds... ale když řeknu, že za těch 30tis je to dobrá investice, které nelituju... lhát nebudu
Hudební guru :)
OceanBoy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 5. 3. 2012 19:45

Já sice čekal, že by snad mohl Canon přijít s nástupcem 7D, ale nepřišel a navíc to vypadá, že s řadou do budoucna nepočítá, tak jsem si taky k 1D koupil jako doplněk 7D a zatim spokojenost :-)
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Daemonius 5. 3. 2012 23:03

Prodejnost 7D byla a je docela solidní, pochybuju, že by Canon neudělal nástupce. Pokud to bude podobný upgrade jako 5DMK3 oproti 5DMK2, tak to bude dobré..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 3. 2012 02:14

.. uz vcera bolo neskoro...

Pozri sa na to logicky:
1) FullFrejmy maju asi 2x vacsiu plochu ako APS-C chipy => teda maju 1EV vyhodu
2) 1D X pri svojich megapixloch zvlada ISO 204 800

Daj si 1) a 2) dohromady a vyjde ti:
KEBY CANON CHCEL, DOKAZE SPRAVIT APS-C CHIP CO ZVLADA ISO 102 400

Ale nechce, lebo u APS-C ich do toho nic nenuti, lebo:
- canonistom je zjavne jedno ze konkurencia je vo vsetkom lepsia
- ich modely su stale tie najpredavanejsie

Vysledok:
- zvladaju maximalne ISO 12 800 (Poznamka: to maju aj kompakty!)
- uz vyse roka nevydali ziaden novy model
- kedze nic nevydali -> ani ini nepredstavili nic kvalitnejsie, len Sony skusili zdvihnut pocet megapixlov
- Nikon stale caka "na odvetu"
=> cely fotopriemysel stagnuje...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 6. 3. 2012 05:41

Ganec píše:=> cely fotopriemysel stagnuje


Canon a Nikon nejsou celý fotoprůmysl, přestože to tak někomu možná připadá. Dlouhodobě stagnuje segment zrcadlovek a důvody k tomu jsou jednoduché. Jednak na zrcadlovce je těžké vymyslet nějaké vylepšení, které by bylo zcela zásadní pro vytvoření zcela nového modelu - Canon to potřebuje někde okoukat a jelikož Olympus, který přinesl ty největší inovace, prakticky vývoj zrcadlovek zabalil, není jaksi od koho opisovat.
Druhá věc je, že současná fototechnika nabízí možnost fotit za prakticky jakýchkoliv světelných podmínek, což značně snižuje morální zastarávání a motivaci pro výrobce cpát uživatelům nový produkt, který je vlastně to co vždycky, jen s drobným vylepšením. Jediné, co se tak v tomto segmentu mění, je občas zvýšení rozlišení snímače, rychlosti focení v sérii, sem tam se přidá pár AF bodů... naprostá nuda. 8-S
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 6. 3. 2012 08:48

Daemonius píše:Prodejnost 7D byla a je docela solidní, pochybuju, že by Canon neudělal nástupce. Pokud to bude podobný upgrade jako 5DMK3 oproti 5DMK2, tak to bude dobré..



Spíš věřím tomu, jak se říká, že Canon zlikviduje jednu APS-C řadu a udělá větší rozdíly mezi xxxx,xxx a xx řadou a kdo bude chtít víš, tak bude tlačený do FF. Přecejenom 4 APS-C řady je celkem dost.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod reign 6. 3. 2012 08:51

Já si myslím že to až taková nuda není, výrobcové mají naopak šílený rokenrol. Vemte si, kolik stála zrcadlovka -byť ta nejlevnější- před pár lety a kolik stojí přístroj stejné třídy dnes. Technologie sice jdou napřed, ale ne tak aby zlevnili výrobu o 50 a více %. Zažíváme to všichni ve svých zaměstnáních - šetří se kde se dá, na lidech, na kvalitě výroby, konkurenční tlaky nedovolí dělat věci nejlépe, ale nutí je dělat nejlevněji (vždy mně děsí představa, v jakých podmínkách se ty naše strojky rodí). Takže si myslím, co myslím, jsem přesvědčen, že Canon samosřejmě umí udělat snímač stejné úrovně jako Sony (implementovaný v Nikonech) ale snížil by zisky. Navíc výdělečná výroba zrcadlovek musí dotovat vývoj a výrobu nových typů foťáků, jinde CSC, tady super kompakt G1X a kdoví co ještě. Všemu velí marketing, pokud se to prodává, valná hromada by firmu rozcupovala za zbytečné inovace. Je to smutný důsledek doby ve které žijeme.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chlapcisko 6. 3. 2012 10:33

Ganec píše:- canonistom je zjavne jedno ze konkurencia je vo vsetkom lepsia

Podľa tvojej logiky by som mal teraz meniť značku zakaždým, keď iná značka vyrobí nový senzor? A svojich 8 objektívov na Canon by som mal asi vyhodiť z okna, tak? Rovnako ako blesky a ďalšie Canon príslušenstvo..

Fotku nerobí len snímač. Robí ju objektív, AF, prípadne AE fotoaparátu, ergonómia tela... ale úplne najviac ju robí fotograf. To je dôvod, prečo tvoje fotky budú stáť za prd, aj keby si fotil stredoformátom s najdokonalejším snímačom.

K tým hrozným snímačom od Canonu. V prvom rade si treba uvedomiť, že na tomto fóre je zopár kriklúňov, ktorý majú trvalý problém so snímačmi Canon (viď Ganec) a cítia sebanáplň neustálym vypisovaním na fóra, a teda jednoducho prekričia spokojnú väčšinu. Väčšina týchto technokratov aj tak fotiť nevie a pokiaľ ich baví piplať sa v technických špecifikáciách snímačov, nech. O technickej zaostalosti snímačov Canon nech povedia fotky na flickr a iných foto zdieľacích portáloch.
chlapcisko
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 3. 2012 10:57

Nemam problemy so snimacom .. ten je este relativne fpohode (ak neratam DR) .. ale (spominany) marketing sa mi na Canone nepaci :-(

Napriklad HDR implementovali len do najvyssich tried a nie do beznych IXUS-ov ani do APS-C zrkadloviek.
Ze ho implementovali tak ze treba pouzivat stativ je tiez asi len marketingovy vymysel aby mohli v buducej generacii ponuknut nieco nove...

Zo zaberov z G1X je jasne ze DIGIC V je konecne krok tym spravnym smerom:
- vdaka oprave vad objektivu produkuje lepsie zabery ako 7D s L-kovym objektivom
- farby su sice utlmene, ale na pohlad omnoho prijemnejsie ako zo sucasnych modelov
=> uz len toto by stacilo aby boli aspon porovnatelny s konkurenciou


A mozno prave toho sa asi Canon boji:
- keby vydali 650D so starym senzorom a novym procesorom tak vyssie rady mozu rovno zabalit
(vdaka recenziam kde by ich urcite porovnavali by o ne urcite nikto nemal zaujem)
- znizila by sa potreba nakupovat ich predrazene objektivy
(kvalitativne by nebol az taky velky rozdiel ako je dnes)
=> tak radsej "dělají mrtvého brouka"
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků