Přechod D200.....?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Stan35 31. 8. 2011 09:18

Zdravím,

nechci tady rozpoutávat nějaké vášně, docela hodně toho vím, rozhodnu se stejně nakonec sám a i hodně je toho všude napsáno. Nicméně ze tří důvodů uvažuji, že se zbavím D200-ky. Ne že bych s ním nebyl spokojen, stále si myslím, že je to dobrý foťák. Nicméně dle mého vyžaduje docela zodpovědný postproces, který v mém případě není rychlý a ani mě už nebaví vysedávat při úpravách kvůli některým jeho vlastnostem.

Vadí mi silný AA filtr, vyšší šum a menší rozlišení. Zase na druhou stranu si tak nějak vnitřně cením, že díky vyššímu šumu je RAW opravdu bez zásahu odšumovacích algoritmů a lze z něj dostat hodně detailů pro dané rozlišení, což se mi ale bije s AA filtrem a v současnosti i používaným objektivem (18-135). Měl jsem možnost porovnat výstup 16-85-ky. ale přínos 10% není pro mě adekvátní cenou.

Nejsem tudíž nějak svázán objektivy a při rozhodování co koupit, zda zůstat u stávajícího systému nebo jít do nového neřeším. Ergonomii - na tu se dá zvyknout, snad jen s D200 se mi i po tolika letech nepodařilo na 100% sžít.

Uvažuji v podstatě o třech tělech: D300, D7000 a K5.

Který model byste poradili? Každý má pro mě svá pro a proti. U D7000 mi snad vadí jen, co jsem vyčetl v návodu, pořízení max. 3 snímku pro expoziční bracketing a obávám se, že foťák nepatrně žehlí RAW i při vypnutí všech fičurek. D300 se nedá již sehnat v záruce...takže nevím, měl bych obavy.
K5 ... upřímně mě láká nejvíc .. ale Nikon mě nikdy nezradil, veškeré klima podmínky zatím přečkal bez ztráty kytičky.

Jak byste se rozhodovali Vy. Zůstali a investovali do skel (postproces by byl i nadále malou"noční můrou":-)) nebo jej prodat?

Díky Stan
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 31. 8. 2011 09:28

D300s v úvahu nepřipadá? Pokud ne, tak to vypadá na D7000.
_DAVE_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 31. 8. 2011 09:48

Stan35 píše:U D7000 mi snad vadí jen, co jsem vyčetl v návodu, pořízení max. 3 snímku pro expoziční bracketing

Z hlavy to nevím (EB nepoužívám), ale jestli to píšou v návodu, tak je to asi pravda. Na druhou stranu, pokud fotíš do RAW, tak se expozice dá docela dost upravit i při jeho vyvolávání...

Stan35 píše:a obávám se, že foťák nepatrně žehlí RAW i při vypnutí všech fičurek (..) K5 ... upřímně mě láká nejvíc

Pokud některý z těch foťáků žehlí RAW, tak je to K5 (tam se na to, myslím, přišlo). O D7000 nevím, že by ho žehlila.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 31. 8. 2011 09:50

Myslím, že nejlepší je ten Pentax. Záleží jen na tom, jestli ti do budoucna nebude něco scházet v jeho nabídce příslušenství, které má Nikon mnohem rozsáhlejší.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 31. 8. 2011 09:56

Nevím, také mě napadla, ale reálně pro mě má navíc oproti D300 jeden slot na kartu navíc. Vzhledem k ceně mi to nepřijde až taková výhoda. Navíc je nová stále dražší než D7000 a ceny ojetin se pohybují kolem cen nové D7000. Takže jsem ji vyřadil.

Ono i ten expoziční bracketing by se dal možná zkousnout, a koupit se pořádné filtry. To bych si to ovšem musel obhájit a také se je potom naučit používat. Opravdu 3 snímky s rozdílem 1 EV mezi sebou mi někdy může být málo nehledě na mnou občasné skládání HDR.

Jinak snad není nic, co by se mi nelíbilo. Kvůli velikosti bych si vzal i grip (to stejné by bylo pro K5). Ovšem ani ošahání foťáku v obchodě mi stejně nezaručí, že ergonomicky mi přiroste k "srsti".

-- 31. 8. 2011 10:01 --

Co se týče nabídky pentaxích skel, tak mě nějak netrápí, buď bych šel do nějakých limited i se seťákem 17-70, jejich makro, jiný širokáč (tokina, sigma), jejich 60-250 nebo pevnou 300. Jinak je pravda, že nabídkou to co do množství není bůhvíjaké oproti ostatním, ale na druhou stranu člověk nemusí moc špekulovat.

To lemming: s tím žehlením to slyším poprvé.

-- 31. 8. 2011 10:10 --

Jinak poprosil bych majitele D7000 či K5, jestli by nebyli ochotni někam postnout podexponovaný RAW o 2 EV na ISO 100 a shodný snímek přesně exponovaný?
Chtěl bych si porovnat opravený vyýstup.
Myslím, že jeden kolega zkoušel z té D7000 vytahovat stíny a docela to saturuje. Tak by si rád udělal vlastní obrázek a praktické důsledky.

Díky
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 31. 8. 2011 10:23

Na dpreview testovali D7000 i K5 kolik se toho dá vytáhnout ze stínů zvýšením expozice o 3EV. Oba si vedou velmi dobře.
D7000 http://www.dpreview.com/reviews/nikond7000/page17.asp
K-5 http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk5/page16.asp
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 31. 8. 2011 10:58

Daf: Jo, to je ono co jsem myslel s tím žehlením v RAWu - když si srovnáte obrázky ztěch dvou recenzí (D7000 a K5), které mají identický chip, tak D7000 je zašuměná a má víc detailů, K5 je znatelně méně zašuměná, ale detaily jsou IMHO "vyžehleny".
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 31. 8. 2011 11:10

Koukal jsem jsem na ty výstupy v RAW a rozhodně jsem nenašel nic co by vypadalo jako žehlení. Jestli tam nějaký rozdíl je, tak bych to spíš připsal na vrub objektivu který samozřejmě nemůže být stejný. Porovnej si to tady http://www.dpreview.com/reviews/nikond7000/page19.asp dej si do srovnání K-5 a zapni RAW. Fakt jsem tam rozdíl nenašel.
Naposledy upravil Daf dne 31. 8. 2011 11:14, celkově upraveno 1
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jan_Tomanek 31. 8. 2011 11:13

na tvem miste bych sel do D300, ziskas lepsi rozliseni, o trochu mensi sum, rychlejsi AF, seriove snimani a podobne odolne telo... zustane vsak potreba lepsiho postprocesu
Nikon D3 prodano -> Hasselblad 503 CX, D300 + nejaka skla, Mamiya 645, Fujifilm Neopan 100 Acros, Fujifim Velvia 50
Jan_Tomanek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 31. 8. 2011 11:28

Daf: Mně přijde u toho K-5 ten šum trošku vyžehlený, ale fakt nepatrně - asi je to subjektivní, jak se komu co zdá. Co jsem se snažil říct je, že "Beru K-5 proto, že D7000 žehlí v RAWu šum" není dobrý argument.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 31. 8. 2011 12:13

Mě osobně připadají ty ukázky +/- stejné, obě velmi dobré.
Rozšiřuji dotaz ohledně RAWu i pro D300.

Pokud srovnám D300 s ostatními uchazeči, tak pro ni mluví stejná ergonomie a nižší cena, ovšem jak jsem psal, bez záruky. Když vezmu průměr za tělo D300 18 tis. ve velmi slušném stavu, tak silně přemýšlím jestli se neoplatí dát 5 navíc za novou D7000. No teď si říkám, nebylo by to 5. Nové karty, baterie a grip také něco vezmou.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 31. 8. 2011 17:45

Proč ne D700?
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Stan35 31. 8. 2011 20:07

Protože finance, jinak bych ji bral...
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 1. 9. 2011 06:58

No neb máš Nikon, tak D7000. Přecházet k Pentaxu mi nepřijde jako nějak smysluplný.

D300 je fajn, ale pokud ti vadí nutnost PP u D200, tak to u D300 neni o moc lehčí. D7000 je taková, že se s tim dá fotit prakticky do JPEG a úpravy minimální nutné. Tudíž asi to pravé pro tebe.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lemming 1. 9. 2011 09:48

Ještě k tomu odšumování v RAWu K-5 versus D7000: Mrkněte na http://www.dpreview.com/reviews/nikond7000/page12.asp, jako druhý vzorek zvolte K-5 a ISO přepněte 6400. Tam je úplně jasně vidět, že zatímco D7000 pokud odšumuje, tak minimálně, ale obrázky z K-5 jsou přímo ukázkově rozpatlány.
lemming
Návštěvník

Další stránka