Canon EOS 1100D a 600D

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Daemonius 9. 2. 2011 22:49

No já to taky tou "lepší fotkou" z profesionálních foťáku myslel. Až teď mě napadá, že běžný uživatel by to neutrálnější podání možná neocenil..

Jinak sem měl na mysli třeba svoje pokusy s D700, kdy to co sem vyfotil jsem prostě převedl RAW -> JPEG a neměl sem potřebu s tim dělat něco dalšího, protože prostě nebylo třeba (btw. i JPEgy vypadaj docela pěkně). Ne že by se třeba s tou fotkou pak nedalo dělat víc (a že ty RAWy snesou o hodně víc než u nižší třídy), ale nějak neni až tak moc třeba.

Oproti porodům se začátečnickou třídou, kdy člověk stráví víc času ve vyvolávacím SW a PhotoShopu než focením je to docela rozdíl.. Ne že by nešlo třeba i 1100D udělat dobrou fotku, jen to bude o dost těžší.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod oldbas 9. 2. 2011 23:21

Daemonius:
právě to jsem měl na mysli. Nejsem zastánce těch rádoby hezkých přesycených a nevím, co ještě fotek. Ale při nejlepší vůli se mi ve většině případů nepovede nastavit foťák tak, aby to vypadalo přirozeně. Prostě to nejde, moje 450ka to neumí. Daleko více času trávím u počítače s RAWama, než focením samotným.
Co jsem měl možnost vidět, tak Nikony i v základním nastavení produkují lepší fotky, než Canony s už nějakým nastavením. Jejich podání barev, kontrast a celkový vzhled fotografií se mi líbí víc. Mám sice Cameru RAW nastavenou tak, aby se vše Nikonům podobalo,ale i tak to je pracnější.
Jsem jenom amatér, ale když jsem zkoušel postavit vedle sebe Nikona D40 a Canona 450D při jasné obloze, obojí s prioritou clony, 200ISO, WB na sluníčko a vše ostatní default, Nikon vyhrál na plné čáře. Podobných výsledků dosáhl i Canon 50D vs. Nikon D90. Takže v amatérské třídě je na tom Nikon lépe.
Nechci trávit tolik času u počítače, nechci měnit značku, když už jsem se dobabral k "lepším" objektivům a chci fotky, která z Canona nepadají. Co s tím :hm 600D, ani 60D na tom líp nebude
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 10. 2. 2011 09:40

Zajímavé, že Nikonisti zase často neví co s barvama a část jich prahne po podaní barev ala 5DII... Mě osobně se líbily barvy Samsungu GX-10.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 10. 2. 2011 10:51

Oldbas: Zajímavej postřeh, příspěvek. Moje zkušenost je zase opačná, nevím jak se základními modely, ale například když jsem porovnával snímky ve výchozím nastavení z D80, respektive pak z D90 a Canonu 40D mého kamaráda, tak mi barevně víc fotky seděly právě z Canonu. Nevím proč, ale třeba zelenou, pleťovku a některé odstíny modré podle mě Canon umí reprodukovat daleko věrněji. Pravda, s pořízením D300 se to hodně zlepšilo. Ty levnější modely u Nikonu i v základním nastavení relativně hodně saturují. Toť můj postřeh.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 10. 2. 2011 12:46

GX-10? To byla K10D ne? Pentax má pěkný barvy a i dobrej systém, když člověk chce APS-C.

-- 10. 2. 2011 12:47 --

oldbas píše:Daemonius:
právě to jsem měl na mysli. Nejsem zastánce těch rádoby hezkých přesycených a nevím, co ještě fotek. Ale při nejlepší vůli se mi ve většině případů nepovede nastavit foťák tak, aby to vypadalo přirozeně. Prostě to nejde, moje 450ka to neumí. Daleko více času trávím u počítače s RAWama, než focením samotným.
Co jsem měl možnost vidět, tak Nikony i v základním nastavení produkují lepší fotky, než Canony s už nějakým nastavením. Jejich podání barev, kontrast a celkový vzhled fotografií se mi líbí víc. Mám sice Cameru RAW nastavenou tak, aby se vše Nikonům podobalo,ale i tak to je pracnější.
Jsem jenom amatér, ale když jsem zkoušel postavit vedle sebe Nikona D40 a Canona 450D při jasné obloze, obojí s prioritou clony, 200ISO, WB na sluníčko a vše ostatní default, Nikon vyhrál na plné čáře. Podobných výsledků dosáhl i Canon 50D vs. Nikon D90. Takže v amatérské třídě je na tom Nikon lépe.
Nechci trávit tolik času u počítače, nechci měnit značku, když už jsem se dobabral k "lepším" objektivům a chci fotky, která z Canona nepadají. Co s tím :hm 600D, ani 60D na tom líp nebude

No, 600D/60D/7D .. máš všechno to samé v podstatě. Spíš 5DMK1.. ale to je holt starší a sem tam nějaká moucha. Nicméně barvy to má už jiné..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod grovik 10. 2. 2011 13:04

Tak nějakou dobu už fotím s Canonem 550D a nemám dojem nereálnosti barev.
Když je fotka do Rawu tak záleží na monitoru a SW ve, kterém do toho člověk sáhne. Porovnávat JPEGy není zrovna ideální.
Chápu že někdo má pocit, že jsou barvy špatně. Ale otázka je do jaké míry to dělá monitor a do jaké naše představa "správných" barev.
I na film když se fotí, je podání barev různé. To se prostě nezmění.

To že úpravou se často stráví víc času než focením... pánové buďte rádi, že jste doma nevyvolávali filmy. To by jste nejspíš trávili ještě teď.

Jinak obrazová kvalita: D550, D60, D7 prakticky identická.
Otázka zní: "Komu to prospěje?!"
blog: http://www.grovik.net
foto: http://picasaweb.google.com/josef.nemec.plzen/
grovik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod grovik 10. 2. 2011 14:35

player píše:"Většina je vyráběná stylem dát do toho co nejméně a prodat co nejvíce."

To je ale ale s prominutim pekne velka hloupost. Staci se podivat na K-5 ci jeste lepe D7000.

Pleteš se má pravdu.
Protože vezmu-li rozdíly mezi D550 a třeba D60 není jich zase tolik. Budu-li pokračovat třeba k D7, což je v podstatě sám o sobě úplně nová kategorie. Tak rozdíl také není tak velký.

Většinou jde o rozdíly na úrovní SW a nepříliš velké rozdíly v HW (hlavně pevnost konstrukce). Obrazová kvalita je u všech identická.

Canon D550, D60 a D7 dělají stejné fotky. D600 se nebude lišit.

-- 10. 2. 2011 14:41 --

oldbas píše:Mám tak trochu obavu, že se vývoj většiny DLSR s APS-C čipem té levné a nejlevněkší kategorii zastavil. Samozřejmě, že ne uplně. Ale vydávat každý rok, nebo půl rok novou zrcadlovku a vylepšit nějaké zanedbatelné detaily je nesmysl.
Stačilo by každé 2-3 roky nový model. Něco jako Nikon D80→D7000, Nikon D40→D5000, Canon 400D→600D, Canon 20D→50D
Tahle strategie se mi fakt nelíbí. Ale jde o peníze, a vo tom to je :-)

Je si třeba uvědomit, že (až na drobnosti) je rozdíl mezi Digic 4, modely od Canonu spíš v SW než přímo v HW. (D550, D1100, D600, D60 a D7) jsou v podstatě jeden foťák. Různá odolnost a různá konfigurace SW. Ale jinak se příliš neliší. Elektronika je prakticky identická (ano D7 má 2 procesory). Osobně myslím, že další krok (D650) bude stejný jen s tím rozdílem, že čip bude mít 21MPix)
Otázka zní: "Komu to prospěje?!"
blog: http://www.grovik.net
foto: http://picasaweb.google.com/josef.nemec.plzen/
grovik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oldbas 10. 2. 2011 15:08

Nemyslel jsem to tak, že Canon podává nereálné barvy. Spíš jde o to, že u Canonu je RAW nutnost a u Nikonu bonus. Trochu přehnaně řečeno. Neříkám, že to co z Canonu vypadne(jpg) je úplně vedle. To ne. Babvy vypadají věrně, ale foťák nedovoluje jemnější nastavení sytosti a kontrastu. Většinou je tam i přes všelijaká nastavení něčeho moc, něčeho málo a jinak to nejde. Až v PC. Skok mezy např. contrast +1 a +2 se mi zdá moc velký. Z Nikonu mi fotka přijde "hezčí".
Co jsem měl možnost vidět, tak z Canona to občas vypadne slušně a z Nikona to občas nevypadne pěkné. Prostě Canonu se musí v PC trochu pomoct. Ale i přes tuto drobnou vadu zůstanu Canonu věrný
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 10. 2. 2011 15:48

grovik: takze podle tebe je Canon "vetsina"? ^_^
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 10. 2. 2011 15:54

Sorry, ale toto je uz znova flame od temy... a navyse nezmyselny (posledne strany, kde sa zacal preberat C/N a nie nove modely) :hm
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chlapcisko 10. 2. 2011 15:56

grovik píše:Pleteš se má pravdu.
Protože vezmu-li rozdíly mezi D550 a třeba D60 není jich zase tolik. Budu-li pokračovat třeba k D7, což je v podstatě sám o sobě úplně nová kategorie. Tak rozdíl také není tak velký.
Většinou jde o rozdíly na úrovní SW a nepříliš velké rozdíly v HW (hlavně pevnost konstrukce). Obrazová kvalita je u všech identická.
Je si třeba uvědomit, že (až na drobnosti) je rozdíl mezi Digic 4, modely od Canonu spíš v SW než přímo v HW. (D550, D1100, D600, D60 a D7) jsou v podstatě jeden foťák. Různá odolnost a různá konfigurace SW. Ale jinak se příliš neliší. Elektronika je prakticky identická (ano D7 má 2 procesory). Osobně myslím, že další krok (D650) bude stejný jen s tím rozdílem, že čip bude mít 21MPix)

Ty sa pletieš. Foťák - to nie je len snímací čip a čip na spracovanie obrazu. Tie foťáky, čo spomínaš, sa líšia dosť - kvalita hľadáčika, ostriaci systém, pomerne výrazné rozdiely v kvalite tela, rýchlosti snímania.. A práve tieto rozdiely robia následne aj rozdiely v cene. Pokiaľ niekomu ide výlučne o kvalitu obrazu, tak potom má zhruba jedno, či kúpi 600D alebo 7D. So 7D je ale komfort práce výrazne vyšší a za to sa platí..
chlapcisko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 10. 2. 2011 16:10

Ondrej Bobek:
Jasně, máš pravdu. Tady se nemá porovnávat C/N, ale diskutovat o noviknách od Canonu.
Tak co, bude nová 600D fotit lépe, než jeho starší modely? Nabídne mi lepší kvalitu obrazu? Zlepšil se autofokus? Řekl bych, že ne. Bude se lépe držet? Asi taky ne. Bude se s ní lépe fotit? Možná trochu, kůli displeji. Točí lepší video? Ne. Ale co umí, je odpálit blesk na dálku. Je to výhoda? Ano. Má smysl něco takového vyrábět? Ne
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 10. 2. 2011 16:40

Dokaze bezdrotovo ovladat blesky, ma vyklopny a otocny displej (kto skusil, ten vie, ze je to uzitocna vec) - su to mozno len 2 skutocne podstatne veci (okrem kreativnych filtrov, vylepseneho ALO, hodnoteni obrazkov, napovedy, a zopar "hrackarskych funkcii), no obe su prijemne a uzitocne. Uz samotna uzitocnost zmien je v prospech pouzivatela (aj predaja) a teda je prinosom. Opytam sa inak: maju dovod nieco zasadne menit alebo zlepsovat? podla mna nie... ale kvoli tymto 2 hodnotnym zmenam by som (ako teoreticky buduci majitel DSLR) nad 550D uz nikdy neuvazoval...
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 10. 2. 2011 16:48

Jako teotericky budoucí majitel DLSR, který si chce pořídit lepší foťák na normální focení a učení se, bych klidně koupil i Canona 400D a slušný objektiv. Jde o to, co dotyčný hodlá fotit.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 10. 2. 2011 16:55

Veď hej... ale možností bude mať vždy viac s 600D (aj pri porov. s relatívne novým 550D)... ešte som našiel jednu dosť zásadnú zmenu: konečne je vyšší ten prťa-grip :D
Ondrej Bobek
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka