Barevný pruh na straně fotky?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod peaceices 18. 1. 2011 16:35

Když fotím do RAWu, objeví se mi v Raw Therapee vždy fialový pruh (cca 40-50px?) na pravě straně nebo nahoře (podle toho jestli fotím na výšku nebo ne).Nevíte čím by to mohlo být?Na JPEG souborech nic takového není...
peaceices
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod odklizec 18. 1. 2011 16:54

Chtelo by to ukazku. Taky by bylo dobre napsat, cim jsi to fotil a jaka je pixoleva velikost RAW souboru a JPEGu.

Jde o to, ze RawTherapee je postaveny na dcraw. A dcraw obvykle loadne z RAWu skutecny pocet pixelu, nez kolik je specifikovane rozliseni. Jinak receno, to co vidis v JPEG je orezana fotka z toho, co zachyti snimac nebo je ulozene v RAWu. Docela bych tipoval, ze to je i tvuj pripad. Zkus orezat RAW na velikost JPEG a fialovy pruh (teda pokud je jen na kraji) bude pryc? Pokud se fialovy pruh zobrazuje jinde nez na kraji, pak mas asi problem.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod peaceices 19. 1. 2011 17:18

Fotím Nikonem D3100 + 15-55mm VR.

Obrázek
peaceices
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod odklizec 19. 1. 2011 17:39

No je to presne to co jsem si myslel. D3100 ma ve specifikaci rozliseni 4608 x 3072. To je velikost JPEGu, kterou ti vyplivne primo fotak. A pocitam, ze i velikost RAWu, kdyz ho prozenes pres Nikon SW. RawThrapee kasle na specifikaci a zobrazuje vse co se da zobrazit. Coz je v tvem pripade 4664 x 3076. Orez fotku na 4608 x 3072 nebo na takovou velikost, ktera eliminuje pruh a mas po problemu. Nebo pouzivej Nikon SW. Nejedna se o vadu fotaku, ale vlastnost ;)
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 19. 1. 2011 19:00

"Its feature not a bug." :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Tomáš Vrabec 20. 1. 2011 23:22

Zkus to v jiném raw vyvolávači, pokud to nebude třeba v Zoneru tak je to opravdu vlastnost a nikoliv chyba.
Tomáš Vrabec
Redaktor

Odeslat příspěvekod peaceices 1. 2. 2011 20:10

Dík moc za vysvětlení.Stejně skoro u každé fotky udělám větší nebo menší ořez, takže program měnit nebudu, s Raw therapee jsem nadmíru spokojen ;)
peaceices
Kolemjdoucí