PENTAX - Obsáhlejší téma

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod player 26. 2. 2011 17:15

Jakto ze nenabizi? Tak zapni auto iso a dej si manualni rezim. Prednim rollerem budes ladit clonu, zadnim cas dle libosti a fotak dopocita spravnou expozici prave automatickym navysovanim citlivosti sam.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zafod Bíblbrox 26. 2. 2011 17:19

Tomáš X: Pěkná analýza Pentaxu, jako vždy :-) A jsem rád že si zmínil důležitost objektivů...
Já si třeba Pentax koupil (kromě skvělýho poměru cena-výkon) taky kvůli jejich "plackám" - jsou to prostě takový lahůdky pro nadšence a to mi bylo hrozně sympatický ;-) A na tebou zmíněný DA 21/3,2 mám zálusk a když bůh dá tak bych s ním už mohl trávit léto 8-) Je to tak trochu podceňovaný objektiv - kvůli některým papírovým parametrům - je ale zajímavý, že lidi co s ním OPRAVDU fotí na něj nedají dopustit - a to myslím o něčem svědčí :D
Zafod Bíblbrox
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 26. 2. 2011 19:32

Player: bohužel nenabízí!
Já jsem napsal: 2. roler - nejdelší čas.
Chápeš jak zásadní rozdíl je mezi ovládáním času a nejdelšího času?
Režim "M" + Auto ISO je fajn když se zhoršuje světlo. Ale je na nic, když se začne zlepšovat světlo. Poté, co dosáhneš nejnižšího ISO, tak Ti to začne přeexponovávat. Proto musíš stále hlídat správnou expozici, jelikož Ti z automatické úpravy nečekaně uteče do plného manuálu.
Stačila by drobnost, aby se po dosáhnutí nejnižšího ISO začal sám zkracovat čas a nemělo by to chybu.
Rovněž režim "A" + Auto ISO zase má ten problém, že nemůžeš měnit dynamicky ten nejdelší čas, kterým jěště zmrazíš pohyb v záběru.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 2. 2011 21:52

"správnosť" expozície je ale vidieť v hľadáčiku na stupnici, tak by nemal byť problém "ustrážiť" si ju ;-]
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 26. 2. 2011 22:00

"Stačila by drobnost, aby se po dosáhnutí nejnižšího ISO začal sám zkracovat čas a nemělo by to chybu. "

Tak ted tomu rozumim, to mas pravdu. Na druhou stranu musim konstatovat, ze jsem se jeste nesetkal se situaci, kdy bych to vyuzil. Stejne tak auto iso + A. S tim nemam zadny problem. Mohl bys nejak nastinit situaci, kdy bys to vyuzil?
Popisu, jak fotim ja. Jdu fotit makro bez blesku. Cas pro spolehlive udrzeni 180mm + crop je minimalne 1/250s. Jsem tedy v rezimu A a u auto iso navolim nejdelsi cas prave 1/250s. Pak uz resim maximalne kompenzaci expozice, nic jineho.
Jdu fotit sport. Jelikoz na sport (do toho pocitam napriklad i behajici psy) nezridka pouzivam 70-300 VR, ktery ma promnenlivou svetelnost, opet vyuzivam auto iso. Pri pevnych parametrech M rezimu bych mel nevyvazenou expozici pri ruznych ohniscich. Takze si dam cas napriklad 1/2000s, zapnu auto iso s timto casem a pak uz resim opet maximalne jen korekci expozice. Nic vic.
Jdu fotit v podvecer se sirokacem. Vim, ze udrzim na 17mm spolehlive cas 1/15s. Opet nestavim auto iso na tento cas a o vic se nestaram. Pokud bych chtel zachytit rychlejsi pohyb napr. lidi, u auto iso dam kriticky cas kratsi.
Snad jediny pripad, kdy auto iso zcela zamerne nepouzivam, je pri foceni s bleskem. Tyka se to jak makra, tak cehokoliv jineho. Zejmena pak foceni v interieru-plesy apod. Tam si nastavim clonu, cas i citlivost podle tamniho umeleho osvetleni. Kdyz bych nastavil auto iso, fotak by mohl videt scenu jinak nez ja a zbytecne by mohl citlivost zvysit.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 28. 2. 2011 00:12

U D300 mně stačilo jít do menu pro každé nastavení "jednou na furt". Auto ISO by mě nutilo jít do menu pokaždé kvůli nastavení limitu času expozice. To je ergonomicky úplně špatně.

Ale hlavně:
a) co se týče udržitelnosti časů vzhledem k ohnisku, tak tam nemusí být problém s jediným nastavením u pevného skla, ale třeba u 16-85 VR udržím na 16mm úplně jiný čas, než na 85mm a přeci nepolezu do menu pokaždé, když přezoomuji, třeba 70-200 má také jiné limity, takže potřebuji mít možnost ten nejdelší čas měnit v závislosti na ohnisku. Pokud mám clonu a ISO ručně na rolery, tak ten čas vždy sekundárně přesvědčím, ale pokud mám Auto ISO a Auto čas, pak prostě nemám jak rychle a ergonmocky přezoomování na dlouhý konec změnit limitní čas z 1/20 s. na 1/80 s.
b) když fotím lidi třeba na nějaké turistické či kulturní nebo společenské akci venku bez blesku, tak se pohybují různě rychle, někdy fotím diskutující hlouček v sedě, ve stoje, pak kráčející lidi v pohybu, dokonce v běhu, pak portrét v prostředí, takže můžu dost dynamicky potřebovat chvíli 1/60 s. na lidi u stolu a pak 1/200 s. když jsou v chůzi nebo dokonce i kratší, třeba 1/500 s. na rychlejší pohyb nemá-li být lehce mázlý.

Takže dnes vlastně používám výhradně dva režimy:
1. Priorita clony bez Auto ISO, clonou rozhoduji hlavně o hloubce ostrosti a pokud se mně začne prodlužovat čas pod udržitelnost ohniska nebo pod zmrazitelnost pohybu, tak se musím rozhodnout, jestli obětuji nízké ISO nebo velkou hloubku ostrosti. Tudíž musím měnit dva parametry, což někdy odvádí od soustředěníse na děj. Pokud bych měl Auto ISO s limitním časem na roler, tak bych si podstatně méně často, než cokoliv jiného, změnil limitní čas, pod který nechci a který musím hlídat vždycky tak jako tak, no a pak už bych pouze clonou měnil hloubku ostrosti a dopočítávalo by se přesně to, co se dopočítávat má. Pokud by Auto ISO bylo příliš vysoké, mohl bych ho vyměnit za otevření clony stále tím jediným plně manuálním parametrem, tedy ručně bych dělal pouze to, co odpovídá uvážení fotografa, limitní čas a hloubka ostrosti, expozice by se hlídala sama vždy, kdy je to možné. Tenhle režim by nahradil i M + Auto ISO.
2. Plný manuál + TTL blesk. Tady tu automatiku expozice dělá TTL blesku, takže manuální čas je vlastně tím limitním časem, ale jakmile se dosteneme s množstvím světla vysoko a přestaneme potřebovat blesk, tak zase hrozí kvůli nezkrácení času přeexpozice.

-- 27. 2. 2011 23:24 --

Ondrej Bobek: uhlídáš lecos, ale proč hlídat něco, na co existuje jasné pravidlo i pro automatiku, Fotograf by měl nastavovat to, co vyjadřuje jeho tvůrčí záměr, a ne to, co může dělat foťák sám aniž by tím záměr fotografa ohrozil. Proto je v drtivé většině případů špatně dopočtená clona, jelikož foťák rozhoduje, co má být ostré, stejně jako automatický výběr ostřícího bodu je až na výjimečné situace taky špatně. No a expoziční čas může fotograf chtít ovlivnit 4 způsoby:
a) chci konkrétní jeden optimální čas z různých mých důvodů
b) nechci delší, než X, jakýkoliv kratší mně nevadí, pokud expozice vychází
c) nechci delší, než X, vadí mně kratší, než Y, kvůli synchročasu
d) nechci delší, než X, vadí mně kratší, než Y, kvůli nízké expozici pozadí u focení s bleskem, ale tohle už nejlépe nahradím variantou a)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 2. 2011 12:51

Bola by to pekna predstava "dokonaleho" rezimu na fotaku. Na sucasnych systemoch mi prakticky nic nevadi, foti sa s nimi extremne jednoducho a len pri nepozornosti fotogafa pocas velkej zmeny svetelnych podmienok moze nastat chyba... Akurat by som uvital v manualnom rezime korekciu EV na "auto ISO" ... to je asi jedine, co mi na Canone naozaj chyba (tusim Nikon ju ma)
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuzion. 28. 2. 2011 17:11

Vlastním Pentax k-x již rok a musím říct, že jsem chybu neudělal. Tehdy jsem vybíral hlavně mezi modely Canon 1000D a Nikon D3000. Po přečtení tuny recenzí jsem se rozhodl právě pro Pentax, protože nabízel HD video (které celkem využívám), rychlé sekvenční snímání (oproti konkurenci), reálné pojetí barev, plus, to by nebyl Pentax, řadu vychytávek jako je HDR, filtry, rúzné úpravy fotografií jako např. projasnění stínů a podobně... je pravda, že setový objektiv mi již pomalu přestává vyhovovat, ale časem se k něčemu snad dostanu... jinak jsem si pořídil na sport tele objektiv od sigmy a jsem spokojený...

Jak jsou na tom dražší modely netuším, ale soudě podle článků a recenzí, od modelu k-5 se dá považovat Pentax v této třídě za vyrovnaného hráče...

Jinak souhlasím s názorem, že Pentax bohužel pokulhává v kompaktech... :hm
Fuzion.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod duves 28. 2. 2011 18:01

Fuzion, aky telezoom Sigma maš? Lebo ja asi predam 70-300 APO DG a kupim Tamron 70-300 SP.
Pentax k-5II, Olympus OM-D E-M10, Olympus E-PL5 pre IR foto.
upravujem DSLR (len APS-C) a micro 4/3 pre IR fotografiu: http://fotovesely.ephoto.sk/
duves
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuzion. 1. 3. 2011 12:55

Mám právě 70-300 mm APO DG MACRO, je pravda, že ostření není tak rychlé, ale na mé věci to stačí.. V době, kdy jsem ho kupoval se mi to zdála nejlepší možnost cena/výkon... S Tamronem zkušenost nemám.
Fuzion.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod duves 1. 3. 2011 13:42

No je to najnovší model od nichv takej kategorii: http://www.ephotozine.com/article/tamro ... -usd-14690
http://www.dpreview.com/news/1003/10030 ... m300mm.asp
Svetelnost je síce slabšia, ale všade píšu o ostrej kresbe. Vdaka rychlemu ostreniu by mal vyrazne prevyšovat tú sigmu čo mame.

* USD (Ultrasonic Silent Drive) je technologie vyvinutá výrobcem Tamron a představuje novou dimenzi v přesnosti a rychlosti zaostřování.
* Tamron USD pracuje s vysokofrekvenčními ultrazvukovými vibracemi, které jsou vyráběny v prstenci, nazývaném stator. Energie z vibrací se využívá k otočení vloženého kovového kroužku uvnitř statoru, známém jako rotor. Piezoelektrický keramický prvek vytváří ultrazvukové vibrace, při kterých vzniká specifické napětí, tento je umístěn v kruhové formaci na statoru.
* Toto elektrodové seskupení z piezoelektrických keramických prvků způsobí dvě ultrazvukové vibrace vznikající ve statoru.
upravujem DSLR (len APS-C) a micro 4/3 pre IR fotografiu: http://fotovesely.ephoto.sk/
duves
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuzion. 1. 3. 2011 16:56

No vypadá velmi slibně, pokud Sigma nevyhovuje, tak bych do něj určitě šel. Světelnost má stejnou, ale kresba je o dost lepší a s ultrasonic motorkem bude ostření o něčem jiném. Jelikož ale v současné době fotím spíše krajinky a přírodu obecně, tak si na občasné focení sportu ponechám Sigmu, přeci jen těch 11k by mi bylo líto ;-)
Fuzion.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod duves 1. 3. 2011 17:23

No mne by sa to zislo na fotenie fauny. Najaky ten vták v povetrí a pod.
duves
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 2. 3. 2011 01:19

Hele upřímně řečeno při focení ptáků stejně člověk zoomovat nestihne. Lepší sázka je koupit kvalitní pevné ohnisko a díky ostrosti navíc pak jsou lepší výřezy.
K-5 už ptáky v letu zvládá hezky.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuzion. 2. 3. 2011 12:56

Souhlasím, i já jsem bohužel nucen se svou Sigmou zoomovat a drobné ptactvo (vrabec, zvonek, sýkora atp.) se fotí v letu velmi obtížně a ve výsledku se povede opravdu malé procento fotografií. Nicméně na focení těchto druhů v klidu, jsou zoom objektivy dobré a na větší ptáky (racek, kachna, labuť atp.) se také použít dá. Prostě záleží co chce dotyčný fotografovat. Pravdou je, že o větších výřezích si můžu nechat jen zdát.
Fuzion.
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka