D3100 nebo D5000

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod bolek.lolek 4. 10. 2010 07:40

Ahoj, stále tápu co vlastně.
Mám dát na novinku D3100 nebo koupit D5000. Běžné focení, focení ve špatně osvětlených místech.
Trojková řada je nižší řada než D5000 ?
bolek.lolek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oldbas 4. 10. 2010 10:01

D3100 je nižší model oproti D5000, ale bát se nemusíš. Je to povedený foťák a pro běžné focení je více než dostačující. S objektivem Nikon 18-105 je to dobrá kombinace.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bolek.lolek 4. 10. 2010 13:26

mám ji možnost koupit ještě dnes za 22.900 v se tu 18-55,55-300 vr je to dobrá kombinace nebo mám počkat až bude v nabídce s 18-135 ?
bolek.lolek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daf 4. 10. 2010 13:50

Podle mě to je dobrá kombinace. I když za ty peníze už by se dal sehnat i D90 + 18-105 VR.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 4. 10. 2010 13:53

pokial potrebujes teleobjektiv tak to ber inac pockaj na 18-105 VR ..
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 4. 10. 2010 14:06

Pokud je to 18-55 VR,tak jo.Ale vzhledem k jejich světelnosti zázraky ve špatně osvětlených místnostech nečekej.Jinak volba je to dobrá,pokud jsi začátečník,budeš určitě nadšený.Nikony fotí většinou i na automatický režim hodně slušně.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bolek.lolek 5. 10. 2010 08:50

Sakra kluci :-D, udělal jsem poslední rozhodnutí.
V půlce listopadu bude i D7000, která má nahradit D90. Obě zrcadlovky 3100 a 7000, vezmu do ruky a vyzkouším na prodejně nejraději bych objektiv k jedné nebo druhé 18-200 VR nebo alespoň 18-135, případně 18-105. Jako začátečník se mi nechce kupovat tu dražší variantu, ale někde vzadu mi něco říká kup si 90 nebo 7000 :-), bojím se, ale velikosti je to přece jenom rozdíl. Pokud bych se přece jenom rozhodl pro vyšší řadu tak nejraději tu D7000 s 18-200 vrII.
A to je už ***** velkej peníz, pro totálního amatera, kterému vadí když vyfotí pěkné momentky, že jsou buď neostré nebo v místnosti tmavé a zašumněné.
Teď mám Sonku H5
bolek.lolek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daf 5. 10. 2010 09:29

No jestli je to tvoje první zrcadlovka. Tak už teď doporučuji nastudovart si toho hodně o focení se zrcadlovkou. Stáhnout si návod a pročíst si ho. Zrcadlovka nabízí spoustu možností nastavení. A dokud ji nebudeš umět perfektně ovládat, může se klidně stát, že ti ze špičkového přístroje polezou horší fotky, než z kompaktu ;) Zvážil bych spíš cestu levnějšího těla + příslušenství. Kvalitní blesk např. SB600 a světelný objektiv např. 35 f1.8 se hodí pro focení v interiérech.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 5. 10. 2010 17:55

No,je to tvoje rozhodnutí.Ne,že by bylo špatné,naopak.S tou D7000 je to nejlepší volby,co jsi mohl vybrat.Ale stojí to pařádné prachy.Potřebuješ opravdu poloprofi foťák?Ono záleží na tom,jak moc Tě fotografování chytne.Pokud jo,pak si ušetříš spoustu času a peněz,až budeš kupovat výkonější tělo,než je D3100.Pokud ale Ti to nepůjde,vyhodil jsi do luftu +-43 tis.kč(D7000+18-200VRII).Navíc pokud chceš využít potenciál zrcadlovek,budeš potřebovat další příslušenství (objektiv,blesk,skativ,dálkovou spoušť,filtry).Záleží na tobě,co budeš fotit a kolik můžeš utratit.
Já osobně bych volil D90 + 18-105 + blesk.Je to podobná cena než za tělo D7000 a fotit to bude výborně.Největší slabinou budeš Ty sám.Než se něco naučíš :-)
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 10. 2010 07:08

bolek.lolek píše: bojím se, ale velikosti je to přece jenom rozdíl.

Cim mas vsestrannejsi objektiv, tym je zvycajne aj jeho velkost a hmotnost vacsia a kvalita horsia.
Konkretne spominany 18-200 podla recenzie Dva objektivy nebo jeden ultrazoom? na tom kvalitativne nie je az tak zle ako ine ultrazoomy, ale hmotnost ma len o cosi mensiu ako zakladne objektivy 18-55 + 55-200 dohromady.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bolek.lolek 6. 10. 2010 10:43

Děkuji všem, ale už mám doma D90, 18-105 :-) a budu určitě spokojený
bolek.lolek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod holubjoze 9. 10. 2010 12:44

Dobrý deň
Rád by som vedel kde robím chyby mám nikon d 5000 clona 22 čas 1/60 korekcia expozície - 3 pri slnečnom počasí a neviem prečo na objektoch kde dopadalo slnko mal som prepálené miesta na fotkách poraďte prečo tomu je tak ďakujem za radu
holubjoze
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karmy 9. 10. 2010 13:04

tak sem hoď fotku i s exifem jinak ti nikdo asi moc neporadí..
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 9. 10. 2010 14:24

holube jozefe, jak píše karma, ad1 pošli foto, ad 2 jakým to bylo foceno objektivem a za 3 přepal můžeš minimalizovat ale někdy se mu prostě nevyhneš, pak už jen pc.
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 9. 10. 2010 17:24

Holubjoze... zaráží mě ta clona 22. To jsem nikdy za celou dobu svýho focení nepoužil. Jak píší ostatní, ukaž snímek, a hlavně se rozepiš... jaký režim jsi volil (P,S,A,M), auto, nebo snad nějaký scénický? Já si dovolím konstatovat, že asi nejlepší by jsi měl pro focení venku režim A, když bude sluníčko hezky, jako dneska a budeš fotit venku, tak nastav clonu 8 a zbytek nech na foťáku... Pokud bude dělat přepaly, jakože třeba bude, tak nastav korekci expozice třeba o 0,7 EV do mínusu.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 9. 10. 2010 17:43

na co se rozepisovat? v exifu to přece všechno je..

clona f/22 je už spíš zlo, kvůli difrakci, která obecně na DX snímači silně působí již od clony cca f/16. Jsou případy kdy tuto clonu zvolit (například pokud fotíš tekoucí vodu a chceš ji rozmazat, i s ND filtrem je často nutno dost clonit), ale běžně je to zbytečné.
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 10. 2010 21:16

clona 22 a prepal .. to si fotil priamo slnko?
ak vacsiu clonu ani nemozes nastavit, ISO mas predpokladam ze minimalne .. mozno si sa dostal do situacie ked si narazil na limit fotaku (ak sa ti neda nastavit kratsi expozicny cas a nizsia citlivost tak to je jasne).

Ak toto nie je problem, pozri ci mas meranie expozicie na celoplosne a nie bodove .. u bratovho Canonu som si vsimol ze prepnutim z P na iny rezim sa prepne aj toto nastavenie (ktore zvycajne sposobi prepaly) .. mozno aj u Nikonu je to tak.

Najjednoduhsie na analyzu je aj tak pozriet sa na snimku a skontrolovat exif.

-- 9. 10. 2010 22:28 --

holubjoze píše:clona 22 čas 1/60 korekcia expozície - 3 pri slnečnom počasí a neviem prečo na objektoch kde dopadalo slnko mal som prepálené miesta na fotkách

aha .. teraz som si vsimol .. "čas 1/60" .. tak limit fotaku to nebude...

Za slnecneho pocasia je DR sceny casto omnoho vacsi ako rozsah senzora .. ani tie 3 EV casto nepomozu .. tu uz asi treba HDR .. ktore Nikon ma zatial len v ultrazoome P100 (a podla jednej recenzie aj tak moc nefunguje - produkuje priliz svetle zabery)

Alebo nastavit bodovu expoziciu podla svetleho miesta (no rataj s tym ze okolie bude viac zasumene).
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod THeBaNDiT 17. 10. 2010 21:59

mne napadlo (hypoteza, vystrel do tmy), ci namiesto expozicie -3 tam nema +3, pretoze ak to nastavoval cez kolecko, tak by sa mohlo stat, ze ak tocil dolava (aby siel na osi logicky do minusu), tak siel naopak do plusu, kedze Nikon to ma takto nelogicky, ze + je vlavo a - vpravo od nuly... 8-D 8-) ;-)
zive: Lenovo Z570 (i5 2430M, RAM 8GB, GF GT540M 2GB)
digiarena: Nikon D5000 + 18-55mm DX VR + 55-300 DX VRII + SB-700
avmania: Panasonic TX-P46ST30E + VU+uno + Nvidia Shield TV 2017 + ONKYO TX-NR414 + Jamo S426 HCS3
mobilmania: Samsung Galaxy S7 Edge
THeBaNDiT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 10. 2010 22:55

bolek.lolek píše:Ahoj, stále tápu co vlastně. Mám dát na novinku D3100 nebo koupit D5000. Běžné focení, focení ve špatně osvětlených místech.
na DxO dodali data aj pre D3100
Tu je linka na porovnanie senzorov D5000 vs D3100 vs D90.
V dynamickom rozsahu D3100 pomerne zaostava .. som necakal...
(sice v praxi to mozno EXPEED 2 dako dozenie .. ale aj tak...)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TomZ 11. 12. 2010 09:13

Ahoj, chci si koupit prvni zrcadlovku a doted jsem mel (utopeno) Panasonic TZ2, ze ktereho mimo krasne svetelne podminky sly silene zasumnele fotky a nebyl uplne nejrychlejsi.

Co se tyce objektivu, tak tam mam jasno - 18-105 VR
Co se tyce tela, tak vubec nevim, protoze se v tom nevyznam. Rozhoduji se mezi D3100, D5000 (D90 je uz na me draha).
D3100 me lehce odrazuje vysiim rozlisenim (moc tomu pridavani MPx neverim), ze je vic amaterska (mozna ne.. ), jako plus vidim HD video, ale asi ho skoro vubec nevyuziji a jen to je marketingovy zasah na me ;) Uprednostnuju lepsi kvalitu fotek, za cenu horsiho videa.
D5000 - jako plus vidim cip stejny jako D90, snad vic profi nez D3100, vyklopny displ., HDR fotky (jestli se nepletu)

Co se tyce ceny, tak budu pravdepodobne kupovat v USA, az nekdy v lednu/unoru a D5000 by me vysla o cca 1500 levneji, ale to uz neni velky rozdil, ktery by pro me hral roli.

Obecne do budoucna planuju behem roku koupit blesk, pravdepodobne SB-600, abych mel i fotky z interieru pekne, dalsi objektiv "zatim ne", mozna casem neco pevneho na fotky uvnitr. 18-105 se mi zda jako dobry univerzal.

Budu fotit klasicky dovolene - hory, more, mesta. Potom obcas zajdu do prirody si udelat pekne fotky (les, horizont..) a pak v interieru spis rodinna posezeni, na to pocitam ten blesk, ze bez nej to nebude ono. Sport vice mene fotit nebudu. Chtel bych aby fotky nebyly zasumnele, mely pekne vyrazne barvy a byly ostre. Ale to snad dokazu s obema fotakama a bude to spis o rukach a nastaveni... Nebo je jeden z nich v necem z toho horsi, nez druhy? A jeste dodam, ze na 99% nebudu fotky dal upravovat v pc (krom nejakeho pekneho portretu a nebo, neceho co bych si chtel vytisknout, ale to bude tak 2x za rok).

Uprimne recenu, ze jsem amater a vubec se v tom nevyznam. Takze ocenim kazdou radu. Prednastavene rezimy asi na fotaku vyuziji treba na zminene dovolene, na druhou stranu bych rad v prirode jednoduse a rychle na manual rezim chtel mit moznost zmenit citlovost,cas.. a hned fotit ;)
Diky
Naposledy upravil TomZ dne 11. 12. 2010 09:58, celkově upraveno 1
TomZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pufko 11. 12. 2010 09:56

TomZ kvalita snímačov troch spomenutých modelov je zanedbatelná , rozdielna je výbava, tam sa už dá hovoriť o rozdieloch, samozrejme čím vyšší drahší model, tým lepší...
Nákup z USA by som vôbec neriešil, pokial tam osobne nebudeš, colníci nie sú na hlavu a z ušetrených 1500,- by mohlo byť aj nula, alebo dokonca nejaké navýšenie, pretože ak by sa im to zdalo ako podvod vyrúbia ti clo na základe povedzme doporučených cien dovozcu a jeho ceny môžu byť aj o 1000,- vyššie ako ceny niektorých e-shopov (takto sa "opálil" kamoš, pár rokov dozadu), ako sa uplatnuje medzinárodná záruka ti odpovedia Nikonisti, ale ak by som mal pre 1500,- prísť o rok záruky, zrovna ten kedy už set bude mať nabehané toho viac, tak asi by som sa na to vykašlal. Určite nie je problém nájsť niekoho kto ti zobere na firmu s odpočtom DPH.
Čo sa týka fotenia interieru, tak krajšie fotky budú určite bez blesku pri použití statívu a dlhšieho exp. času, zmrazovať pohyb bleskom v interiery nie je treba, vačšinou sa tam okrem hodín nič nehýbe...
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TomZ 11. 12. 2010 10:07

ad USA: Mam tam kamarada, takze to poslu k nemu a potom mi to priveze, takze to je OK. Ikdyz ted jsem koukal, ze treba na Slovensku je D5000 + 18-105 v prepoctu za cca 15.5Kc, coz je velmi dobra cena. V USA by me to vyslo tak na 14.5. Z USA bych to bral pri rozdilu aspon tak 3000Kc

O rozdilech ve vybave, o ktere mluvis, prave taky nerozumim, proto se ptam. Z tveho chapu, ze asi D5000 lepsi..

Interier jsem myslel spis rychle fotky pri "rodinne oslave", kde na stativ urcite cas nebude. Nicmene kolega foti D90 + otocny blesk natoceny do stropu a ty fotky se mi libi a takove mi dostacuji..
TomZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pufko 11. 12. 2010 11:19

Rozdiely medzi D3100 vs D5000 nie sú až tak velké ako v porovnaní s D90. Fotiť sa dá s čímkolvek, otázka je ako ťa to chytí, nájdu sa užívatelia ktorý krátko po kúpe D5000 prechádzali na D90...
Na oslavy v interiery sa blesk určite zíde.
pufko
Návštěvník