DSLR tělo pro M42 (nejenom)

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cerstve.vyorana.mys 11. 8. 2010 09:21

Vybírám zrcadlovku a dostala jsem se k problému. Ráda bych na ní s redukcí používala staré M42 objektivy. Dá se s nimi docílit zajímavých výsledků za zanedbatelnou cenu, takže jsem si je oblíbila. Nejdřív jsem byla skoro rozhodnutá pro Nikon D90, jenže jsem se dočetla, že zrovna u Nikonů je s M42 problém. Další kandidát je Canon 550D. Pak mi padl do oka Pentax K-x, jenže jsem se dozvěděla, že nemá v hledáčku ostřící body. (To je u M42 objektivů jedno, protože tam stejně budu ostřit manuálně, jenže bych zas ráda používala i jiná skla) Zatím jsem je neměla na ničem, s čím jsem doteď fotila a nechyběly mi, na druhé straně si říkám, když už chci nějaký posun, byla by to fajn věc a mohlo by to zpřesnit práci. Takže se chci zeptat lidí, co s tím mají zkušenosti:
- Jak to vypadá na tom Nikonu? Četla jsem, že s normální redukcí nejde ostřit na nekonečno a redukce s optickým členem zase zhoršuje kvalitu. - Takže s tou optickou redukcí na nekonečno zaostřit jde nebo také ne? Jak moc tu kvalitu zhorší? Je to něco, co člověk skoro nepozná, když to vyloženě nehledá nebo je to opravdu hodně znát? Jak je to s měřením expozice, funguje/nefunguje?
- Jak je to u Canonu 550D? Tam měření expozice s M42 funguje nebo ne? A nějaké jiné problémy tam s tím budou?
- Pentax - opravdu umí měřit expozici i s M42, jak se říká?

Také jsem slyšela, že hledáčky u DSLR nejsou na ostření s těmito objektivy vhodné, jak to je? A budou mi ostřící body u K-x hodně chybět, když budu zrovna používat bežná skla? Je to o hodně přesnější, když je tam vidím, než když si pozici vybraného bodu jenom zapamatuji? (tohle je jediná moucha, která mi na něm vadí, jinak bych už byla rozhodnutá)

Čím víc se tím zabývám, tím víc si nemůžu vybrat. Nebo si mám pořídit D90 a s M42 dál fotit analogově? (Ale zase mě láká RAW a možnosti úprav, v neposlední řadě také snížení nákladů)
Byla bych ráda, kdyby mi v tom někdo, kdo to má odzkoušeno, udělal jasno. Také bych se ráda podívala na nějaké ukázky zmíněných problémů anebo naopak, co se vám s M42 na digitálu povedlo.
cerstve.vyorana.mys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TG007 11. 8. 2010 09:46

Svoji otazku spíš směřuj sem http://www.manualniskla.cz/ Canon s redukcí ti při zaostření rozsvítí ostřící bod v hledáčku. Jak jsou na tom ostatní značky nevím.
Je jedno čím fotíš, důležité je jak.
TG007
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 11. 8. 2010 09:54

U Nikonu je problém, že nebude fungovat měření expozice a to je asi havní problém. U Canonu nevím. Pro M42 je asi opravdu nejvhodnější Pentax. Funguje zde měření expozice. V hledáčku funguje i indikace zaostření. Také je výhodná stabilizace čipu, která samozřejmě funguje se všemi skly. Další pro je originální redukce Pentax, která je zapuštěná v bajonetu fotoaparátu, takže neovlivňuje ostření na nekonečno.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 11. 8. 2010 11:21

olympus/pentax ...

Nikon vypusti z uvahy .... (prilis velky odstup bajonetu od senzoru (redukej moznosti)+ nefunguje expositure mettering)

Canon, Olympus -> potrebuje chip nato aby fungovala indikace zaostreni (cca 20$), pentax nepotrebuje mala by fungovat bez.

Pentax, Olympus -> IS v tele takze aj pre stare objektivy, treba manualne nastavit focal length.

Olympus kedze maly senzor -> namotujes lubovolne objektivy (prakticky ....) Na m4/3 dokonca aj velmi lacne kamerove objektivy typu CCV, ktore su niekedy velmi pekna verzia na portretaky, kedze casto maju svetelnost vacsiu ako f2 a stoja do 50$.
Maly senzor je aj nevyhoda prilis velke predlzenie ohniska, obraz sa bere s centra hrozi zvysena aberacia atd . (problem su najme svetelne sirokace)

m4/3 -> dig potpora na MF

Moja volba pri zohladneni MF objektivov by bola medzi pentax K-x a olympus m4/3.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 11. 8. 2010 11:37

Klidně bych zkusil třeba i Sony A550..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ggrand 11. 8. 2010 13:30

U pentaxu ti stejne bude s m42 indikovat jenom prostredni af bod. Mereni expozice sice funguje, ale je na tolik nepresne, ze sem to nakonec vzdal(rozdil treba +/- 3ev=ze napr na clonu 1,8 musis jit do plusu o 2 ev, na clonu 2,8 treba o pul ev, zalezi na objektivu a aktualni clone), coz se mi s Nikonem nestavalo. Pentax lze nastavit tak, abys drzela spoust a az indikace vyhodnoti,ze je zaostreno, fotak vyfoti. Z vlastni zkusenosti muzu rict, ze je to celkem na prd. Jednak to neni dostatecne presne pro nizke clony(1,4-2,8) a hlavne to funguje jenom na prostredni af bod,cili stredova kompozice. Po nasazeni objektivu bez cipu Pentax po tobe bude chtit zadat i jeho ohnisko kvuli stabilizatoru. Popravde Pentax neumi stabilizator jako ma Sony ci Olympus, takze bych to zas jako takovou vyhodu nebral.
U Nikonu funguje mereni expozice az od modelu D200 nahoru a nutno rict, ze je tak o 2 rady presnejsi nez Pentax. Pro zaostreni na nekonecno je potreba redukce s cockou, ktera zhorsuje kvalitu. Jak rozliseni, tak bokeh.(bez cocky zaostris vetsinou jenom tak na metr) Indikace zaostreni funguje na jakykoliv AF bod, coz je super. Nastesti mam sve obdobi s m42 uz za sebou, protoze laciny a pritom dobry m42 sirokac stejne neni.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 11. 8. 2010 14:06

K Nikonu se musí, pokud vím, koupit redukce s optickým členem?
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pufko 11. 8. 2010 14:09

Moje odporúčanie , na M42 sklá zabudni... Na to aby sa s tým dalo fotiť , treba telo s poriadným hladáčikom, za zhoršených svetelných podmienok je to ešte horšie, další problém je že ak chceš odfotiť trebás momentku tak budeš mať velký problém "správne" zaostriť, nízka clona, pohyblivý objekt sa lahko postará že miesto fotky budeš mať odpad, použitelné je to viacmenej na portrét kde ti osoba pózuje a nie je problém urobiť viac "cvakov" ako istotu správneho zaostrenia... Dalej už len na krajinu či architektúru ideálne zo statívu, a nakolko na kinofilm boli bežné ohniská 24mm + 28mm tak vo vela prípadoch to bude málo...
Ak chceš "znižovať" nákladyna svoju fotovýbavu, odporúčam nevyhadzovať peniaze za "staré železo" a kupovať jedine sklá s AF .
To ako sa ti bude pracovať s MF sklami si po zakúpení setu môžeš velmi jednoducho vyskúšať, stačí vypnúť AF a môžeš skúšať ideálne niekde von , kde je aj trochu pohybu... Už teraz ti dopredu poviem že z výsledkov budeš sklamaná...
Ked už by si vybrala Pentax , tak stačí kupovať staršie MF sklá Pentax K / Pentax A, aspon sa zaobídeš bez redukcie
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 11. 8. 2010 14:45

ja fotim v pohode s e-3 + MF objektiv nie sice M42 ale contax, alebo olympus OM.

Ako som napisal Nikon ani neuvazovat :-P. To ze je pentax tak nepresny v merani expozicie je mi novinka ... s AF chipom ti idu vsetky ostriace body tak ako aj na ostatnich znackach.

Velkost hladaciku nehra az taku rolu, vacsiu rolu hra matnica. Mam e-3 a e-510 a stale je e-510> e-3 hladacik na MF kvoli vymenenej matnici.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod E-Ryc 11. 8. 2010 15:20

Daf píše:U Nikonu je problém, že nebude fungovat měření expozice a to je asi havní problém. U Canonu nevím

Myslim, ze u Canonu to funguje az od desitkove rady, stovkova to neumi taky....
E-Ryc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dr.No64 25. 9. 2010 02:39

hele ja zrovna neco takoveho resim a taky nevim ale je to nazor proti nazoru - jak na netu tak v photoshopech, taky tomu nejak moc nerozumim

sam mam D70 + 28-70 normalni ted jsem koupil v americe stary Quantray 70-210 ktery by mel expozicovat i ostrit automaticky (uz mi ho sem posilaj) tak pak dam vedet, jina ja sam nemam penize a nepotrebuju dalsi veci fotit rychle takze jsem se rozhodl ze objektivy co mi chybi, tj tyto:

50 mm 1,4
17 nebo 20 nebo 24 mm proste sirokouhly
135 mm s dobrym f asi stary nikkor
pak 300 mm asi stary nikkor

u tech poslednich dvou jsem slysel nazor ze tyhle - z let mezi 1960 - 1975 byly snad nejlepsi
potiz je v tom ze prodejci casto jen preprodavaji takze nemuzou spravne poradit nebo naopak spatne - jinak starsi okjektivy vim ze z popisu maji
bud: nikon bajonet a nikonacky BAJONET je UZ 40 let STEJNY (uadajne)
nebo tam je napsane NON-AI (nevim jestli to je to tzv ,,M 42" )
nebo je tam napsano M42
tezko rict je potreba to asi vyzkouset nadruhou stranu v nasich prodejnach vetsinou nemaji ani paru o adapterech a redukcich a kdyztak tvdri ze na to nic takoveho neexistuje a kdyz juknes na ebay tak tam jich najednou jsou stovky

jinak je to asi o tom jestli ten fotak - kdyz mu alektronika neprivede zadny signal - dokaze exponovat a dovoli zmacknout spust - pak je to samozrejme v pohode
a nikony by meli umet v pripade zadne odezvy to proste umoznit zmacnkout

dale na nekterych funguje expozice i automaticke ostreni - tam u objektivu kde to mozne je nevim jestli je to vsechno mozno dat na D70 ale na D200 je uz maximalni podpora, naopak na D40 a D60= tj tech nizsich naopak ne,
proste bat se toho nemusis ani kdyby nic neumelo je to pak jako drive klasika
- bud zmeris rucne expozimetrem, nebo odhadnes dle zkusenosti hodnoty a to nastavis
v M modu (nebo nasekas 20 fotek s ruznym casem a vyberes nejlepsi - od toho prece digitaly jsou a na to tam take maji prece ty displeje)
a pak jeste 1x nastavis rucne tu clonu na tom skle a vyfotis a je to, a do RAW a pak klidne
v PC muzes + - i 2 EV menit expozici skoro beze ztraty kvality

jinak me osobne by taky docela zajimalo jak to s temi redukcemi je a jak na ty
nikon Non-AI a ty skla co maji M42 napr MAMIYA SEKOR TOMIOKA 55MM F/1.4 M42

ja osobne mam zatim poznatky ze to co tvrdi odbornik v jednom krame (fotoskoda) vyvraci zase nekdo v jinem, proste rozporuplny, dale je to otom ze : hlavne Nikony maji porad jeden a ten samy bajonet
pak je jinak problem se clonou v jednom fotobazaru mi pani ukazovala ze ten nikon D70 tam nejak nema nebo ma zobacek a ze i kdyz clonu nastavim rucne tak pri nasazenem skle na D70tce tam to bude pusonit a bude to furt delat ze clona je otevrena maximalne a snad jedine to z fotaku nebo objektivu ,,uriznout" ale
ze pry naopak kdybych mel Nikon D200 tak tam je ta podpora vsech skel maximalni
jinak pak nekdo tvrdi ze se musi dat mezicle a nedko zase ze se musi dat jen maly kovovy adapter jako je asi tento: http://cgi.ebay.com/Screw-Mount-ADAPTER ... 43a175c8d4

jinak me osobne prijde i teleconvertor ktery udajne tu kvalitu pry umi zprasit tak to zkusim a napisu sem

napriklad by me ale hrozne moc zajimalo jestli by tohle slo pouzit na nikonu D70 s tim adapterem beze ztraty obrazove kvality s tim ze to co zachyti objektiv bude zachyceno na cipu
= ono je totiz mozne ze kdyz tam bude kovovy adapter tak to bude o nekolik mm
posunute a (myslim si ale jen ja - nemam to potvrzene) a pak na nekonecno zaostreno to mas rozostrene a taky me zajima jestli tam spravne funguje hyperfokalni vzdalenost
Sledujte posty v poradně!
Dr.No64
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl 25. 9. 2010 06:50

s M42 na Canon/Nikon skusenosti nemam...fotil som s M42 sklami na Pentax K100D, teraz na Pentax K20D, napr.taky Pentacon 135/2.8 MC za 30-40euro dava velmi dobre vysledky,taky prenos kontrastu a bokeh nevyrobi ani moderny AF objektiv za 10nasobok ceny...meranie expozicie funguje (redukcia na Pentax-M42 od cca 14euro), ostrenie indikovane v hladaciku na stredovy bod...cize nastavis na objektive clonu, po nasadeni objektivu na telo Pentax zadas ohniskovu vzdialenost kvoli stabilizacii objektivu, na priorite clony AV telo normalne meria expoziciu, to ze niekto ma problem s +- EV je iba o pohodlnosti, korekcia sa da urobit po spamati alebo upravou RAWu v PC, od toho je digital,ze...ten kto fotil na analog, nema problem fotit na digital s M42 sklami, vyhodou je prave moznost robit fotky neobmedzene na financie...fotil som s tym zvierata v ZOO,street foto po Bratislave,portrety atd...VYMENA MATNICE pomoze pri lepsom zaostreni, inak to nie je ziadny problem aj na tej povodnej.
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dr.No64 26. 9. 2010 00:42

kdybych to vedel tak sem asi ten D70 nekupoval nebo rovnou D200, ale jako prvni zrcadlovka je to dobry fotak

takze pokud M42 nebo objektivy ktere nemaji Nikon bajonet (starsi nikkor-nikon objektivy)
jedine pres redukci s tim ze mereni nebude kvuli zobacku ktery otevre clonu (na to bych
asi musel mit ten D200) a bez AF, vsecko Manualne s tim ze ty bez bajonetu
nebo s M42 jen s redukci ale i tak se asi musim priprivit ze to nebude ostrit na nekonecno

nebo bude ale redukce s optickym clenem zhorsi kvalitu nebo popr hledat ten stejny model co uz bajonet ma ci takovy co byl ,,odborne prestaven" aby to fungovalo v pohode
dale tam neni vrtulka na ostreni takze uvazovat jen M rezimy

nebo si koupit redukci - asi teda neco jako tato http://cgi.ebay.com/Nikon-AI-Extension- ... 5adc4806ff

ci takovou to http://cgi.ebay.com/Top-Brand-T-Mount-N ... 483b2c7072

ale jsou tam problemy a kdybych chtel vyborne nemecke a dalsi objektivy M42 tak proste jedine vzit Pentax

skoda zrovna takovyto 135mm se mi libi - tento zrovna asi bude prestaveny ale riskovat to radsi nebudu http://cgi.ebay.com/Nikon-Nikkor-Q-135m ... 483c960cb6
Sledujte posty v poradně!
Dr.No64
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků