Pentax K-x vs. Sony A500

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pacifista 20. 7. 2010 14:10

Zdravím všechny fotofily,

zajímal by mě váš názor týkající se porovnání dvou DSLR, a to konkrétně Pentaxu K-x a Sony A500, o kterých uvažuji. Pentax má podle všeho dobré ohlasy od recenzentů i uživatelů, ale jedna věc mě zaráží a to konkrétně absence indikace ostřících bodů v hledáčku. Naproti tomu je tu A500, která využívá stejný čip a defacto mi připadá jako dobrá alternativa (i ve variantě kitu s 2 objektivy - 18 -55 mm, 55 - 200), ale příliš mnoho jsem o ní nečetl. Jaký je váš názor ? Může být A500 přijatelnou alternativou (ekvivalentem) ke K-x nebo je to pasé v této cenové hladině ? Předem poznamenávám, že nahrávání video sekvenci považuji spíše za doplněk, nikoliv primární vlastnost, bez které by jsem se neobešel. Díky za vaše postřehy ;-)
pacifista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pufko 20. 7. 2010 16:26

Tak ako si napísal je to ekvivalemt, každý má nejaké + - ....
Ani jedným neurobíš chybu, rozdiely sú iba v cene dalšieho príslušenstva
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod odklizec 20. 7. 2010 17:18

Ja bych osobne vzal asi ten Pentax. Video sice neresim ani ja, na soucasnych fotacich jsem pouzil jen vyjimecne. Ale jednou za cas se muze hodit ;) Kompenzace expozice je u KX +/-3EV, u Sony "jen" 2EV. Tuzkove baterky sice taky nemusim, ale kdyz srovnavame velmi podobne vybavene fotaky, u K-X bych to bral jako +. Stejne tak o kousek lehci a o poznani objemove mensi telo. A osobne se mi vubec nelibi Sony design, vcetne objektivu. Ale to je muj osobni problem ;) U pentaxu navic kvituju krasne a velmi slusne kreslici pancake a skoro-pancake objektivy.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod arnost 20. 7. 2010 17:34

Jsem spokojenym vlastnikem K-x od prosince a mohu jen doporucit. Nezobrazovani ostricich bodu bych vubec neresil. Nevim jak fotis, ale me osobne nevyhovuje, kdyz o ostricim bodu rozhoduje nekdo jiny nez ja. Proto mi toto vubec nevadi. Stejne mam nastaveno ostreni na stred a po zaostreni prekomponuju - neni problem.
Jinak s fotakem se foti vyborne, kvalita fotek na vyssi ISO je vyborna (v dane cenove kategorii), setove objektivy dostacujici. Cena setu Sony s 18-55 + 55-200 je skoro stejna jako Pentax s 18-55 + 55-300 ... coz by mohlo byt pro tebe lepsi - vyvozuju z toho, ze uvazujes o setu, takze nepredpokladma nakup nejakych extra objektivu (aspon ne za zacatku).
arnost
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pacifista 20. 7. 2010 17:52

Všem díky za odpovědi, velice jste mě potěšili. Byl jsem zvědavý na názory uživatelů. Jen uživatelé Sony se zatím nevyjádřili :-\ V současnosti používám převážně ostření na střed, ale ne vždy. Zkrátka by se ony ostřící body hodily, ale dá se bez toho žít.

to arnost: Docela by mě zajímalo jaké máš zkušenosti se setovými objektivy, resp. 50 - 200 mm nebo 55 - 300 mm ?
pacifista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daemonius 20. 7. 2010 17:54

Spíš A550, nebo 500. A osobně bych si vzal tu 550. K-X je sice fajn, ale Sony má v tomhle případě své výhody.. mezi jinými i starší a funkční Minolta objektivy. Které kromě toho, že jsou funkční a dobrá, jsou navrch poměrně levná.

Plus má A550 naprosto skvělej LiveView a naklopitelnej display.

Setové objektivy ujdou, jak sem napsal, daj se sehnat starší, funkční za zlomek ceny nových (a občas i s vyšší kvalitou).

Jedinej problém Sony je jaksi šum.. focení do RAW je prakticky nutnost a moc vysoké ISO z toho nedáš.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pacifista 20. 7. 2010 18:05

Podle toho, co jsem vyčetl, tak údajně A500 na tom zas tak špatně není se šumem při vyšším ISO, takže mě tahle informace docela překvapuje :/ Pro mě je základem, aby zrcadlovka nebyla šumák. Jinak ty levnější objektivy jsou určitě velkým plusem ;-]
pacifista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod odklizec 20. 7. 2010 18:17

Sum neres. Mnohem horsi je absence detailu. Pokud budes fotit do RAW, coz bych ti na vyssisch citlivostech zcela jednoznacne doporucoval, sum tam samozrejme uvidis. Ale barevny sum se u velkych cipu da vetsinou velmi dobre odstranit a luminancni sum vypada dobre. Takze fakt sum neres. U velkeho cipu se s tim da bez problemu pracovat.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 20. 7. 2010 18:50

Taky bych bral vpotaz to, ze Sony ma o 1 ev lepsi stablizaci
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pufko 20. 7. 2010 19:02

Moja zásada je nebrať príliš velký dôraz na staršie sklá, za prvé, tie vzácnejšie sa až tak v inzercii neobjavujú, a za dalšie je tam možnosť poruchy opotrebením... A to platí pre každý jeden systém... To čo je vzácne si drží aj cenu dobre.
Treba pozerať hlavne čo za akú cenu pre "môj" systém kúpim v obchode...
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 20. 7. 2010 20:10

zdarec objektiv 55-300 mm od pentaxe je o třídu výš než 50-200 mm od pentaxe, hlavne co se kresby a průběhu světelnosti týká - 55 - 300 má na 190 mm pouze f 4,5. sonky moc neznám ale ten čip je jak u kx-ka tak i u sonyho stejný - citlivost by mohla být +- na stejné úrovni a dobrý je vyklápěcí displ u sonyho, jinak ty ostř body u kx-ka tam samozřejmě jsou akorát je nevydíš v hledáčku ale na displeji, a pentax je asi lepší v ruce. teď je to už na tobě - tak lovu zdar -:)
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod arnost 20. 7. 2010 20:50

50-300 je dobry objektiv, na normalni foceni v pohode - je o tridu lepsi nez setaky, tak jak pise metyn. Setove objektivy nemam. Ja jsem nekupoval K-x v setu, ale usmlouval jsem si "vlastni set" K-x + 18-55 WR a 50-200 WR. Ale opticky jsou shodne se setaky, takze muzu rict, ze je to OK. Moje volba na Pentax padla (mimo jine) naprikal kvuli tomu, ze se u objektivu neotaci predni clen.
Co se tyka starych objektivu, tak stejne jak na Sony das starsi Minolty, tak na Pentax das stare pentax skla (v podstate vsechny) ... a tam jsou take dobre objektivy. I kdyz, to uz jsme trochu nekde jinde.
Nevim jak moc vazne to s focenim myslis, ale pokud budes mit set s 18-55 a k tomu 50-300 tak mas pokryte vsechno co na normalni foceni ("lajcke"). Pak mozna sahnes po nejakem pevnem svetlem skle, ale to uvidis sam. Fakt hodne zalezi na tom, co budes chtit fotit.
arnost
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 20. 7. 2010 22:37

tak co by mi vadilo na tom pentaxu: Absence ostrících bodů v hledáčku - to považuji za nutnost!! jak tady nekdo psal že foti a o ostricim bodu nerozhoduje mi príjde jako kravina! fotit vyhradne na stred taky... někdo psal že pentax je lehčí o něco málo - tohle je ale výhoda sony jelikož nemá AA baterie ale Li-Pol akumulátor...
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod arnost 21. 7. 2010 07:06

to SkyHawkCZ: o ostricich bodech jsem psal ja. A myslel jsem to tak, ze nenechavam o ostricim bodu rozhodovat "automat", ale reknu sam, rucne, kam ma fotak ostrit. To jsem myslel tim co jsem napsal. Pokud potrebuju, tak si zvolim ostrici bod (i na K-x) a fotak tam ostri. Mimochodem, tim, ze zvolis ostreni na stredovy bod prece vubec neznamena, ze "fotis na stred" - prece namacknes, zaostris, prekomponujes, domacknes ... klasicka metoda pouzivana velkym mnozstvim lidi.
Ja osobne za daleko dulezitejsi nez zobrazeni ostricih bodu v hledacku povazuju nerotujici predni clen objektivu - ale to je o preferencich kazdeho uzivatele.
arnost
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FotoABC 21. 7. 2010 07:08

Pokud je možné překomponovat po zaostření na střed, pak to nevadí, ale existuje dost situací, kdy překomponovat nejde - například:
- fotografovaný objekt se pohybuje směrem k tobě, než překomponuješ, tak uteče z roviny zaostření
- máš navolené kontinuální ostření AF-C nebo C-AF, to pak překomponovat nejde
- sklopením foťáku po rekompozici opíšeš kružnici a máš zaostřeno blbě
- očekáváš rychlý děj, kdy chceš objekt zakomponovat mimo střed, takže si připravíš bod
- máš foťák na stativu
Ovšem všechny tyhle problémy jsou opravdu problémy při cloně F1.4-F2.8
FotoABC
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků