Pentax K-x vs. Sony A500

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ziki 22. 7. 2010 10:15

Myslím, největší nevýhodu absence zobrazování ostřicích bodů popsal dobře arnost:
Jedine, kdy ta signalizace schazi je prave ten automaticky rezim

Tohle bych řekl, je jediná situace, kdy absence zobrazení zvoleného ostřícího bodu muže mít i fatální následky výslednou fotku, pokud si samozřejmě snímek nezkontrolujete a případně ho nevyfotíte znova. Výhoda zobrazení zvoleného ostřícího bodu v hledáčku je v tom, že ještě před vyfocením vidíte, že foťák zvolil jiný bod než jste chtěli a můžete s radostí pokračovat v namačkávání spouště do té doby, než foťák zvolí bod který jste chtěli, nebo vám uteče objekt ze záběru, případně vás to omrzí a ručně si navolíte ostřící bod :-D
V nastíněné situaci, kdy bych fotil na výšku proti mě rychle kráčejícího člověka, tak se přímo nabízí použití některého z krajních ostřících bodů. Tak v této situaci určitě nenechám na fotoaparátu volbu ostřícího bodu a zvolím manuálně (prevít fotoaparát by naschvál zvolil středový :D). To, že před vyfocením, můj zvolený ostřící bod v hledáčku neblikne, bych považoval za zanedbatelnou nevýhodu.
Všude o pentaxu píší, že nezobrazuje v hledáčku ostřící body a možná spousta lidí si myslí, že pak v hledáčku nic není na co zaostřovat. Ačkoli, pentax opravdu nezobrazuje zvolený ostřící bod, tak v hledáčku jsou zobrazeny oblasti s otřícími body, takže komponovat se dá ;-)
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mick8 27. 7. 2010 09:21

Zdravím....chtěl bych si to jen pro jistotu shrnout...Pentax má ostřící body, jen se nezobrazují v hledáčku, ale pouze na displeji. Dá se tedy vybrat na který budu ostřit, ale pouze na tom displeji? Takže při focení a výběru "musím" fotit přes displej? A dál, dá se ten displej přepínat, abych mi neběžel když budu chtít fotit jenom v hledáčku? Hledám totiž foťák, který by mi padl...už jsem psal o nějaké ultrazoomy, ale od těch mě spousta lidí zrazuje...měl jsem v hledáčku Panasonic fz38, Sony HX1, Fuji S200exr, paj Fuji HS10. Následně jsem si řekl, jestli už nebude lepší nějaké nejobyčejnější zrcadlo, jelikož nehodlám být profesionál, proto nejobyč. Takže výběr padl na pentax k-x, canon 1000D nebo nikon d3000. A ten pentax si všichni chválí, jen nechci aby mi běžela zároveň obrazovka a to co jsem vypsal na začátku...kdybyste se někdo vyjádřil, díky moc :-)
Díky všem schopným diskuze!!!
Umění fotit není schopnost zachytit co vidím, nýbrž to co nevidíme :-)
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pufko 27. 7. 2010 11:45

Tak D3000 je voči K-x dosť pozadu, 1000D tiež nie je výhra, u Canonu minimum 500D, u Nikonu minimálne D5000 ...
Ale ak chceš DSLR , kludne aj tú najlacnejšiu tak sa priprav na dalšie investície a nie malé... (ak nechceš investovať vela na úvod musíš pokryť čo možno najširší rozsah ohnísk = 18-55 + 50-200)
Skús sa poobzerať čo stojí napr. nový externý blesk pre Pentax, Canon či Nikon... Možno si to s kúpou DSLR zatial rozmyslíš.
Pred tým ako si chceš kúpiť nejakú DSLR by si mal niečo o tom vedieť, nie len to, že ju asi chceš...
Cena výbavy amatérskeho fotografa, ktorého to trošku viac baví býva v pohode cez 1000€, ja som už na dvojnásobku
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mick8 27. 7. 2010 12:08

jojo díval jsem se zatím jsem na 850....proto si teď chci koupit nějaké obyč tělo, abych si jednou mohl nechat skla a jen koupit tělo....není to rozhodnutí jenom, že chci :-) ale jak jsi to napsal, tak možná raději zůstanu u nějakého UZ, které sice nebude dělat tak pěkné fotky, ale nebudu na 1500 při prvotní investici :-)
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pufko 27. 7. 2010 13:28

Ked vieš že investícia do základného setu nie je konečná a požaduješ kvalitu tak nemáš nad čím váhať, s fotiek budeš mať ovela väčšiu radosť... Alebo kúpiť novú bezzrkadlovku Samsung NX5/ NX10
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mick8 27. 7. 2010 13:47

na ten samsung jsem se díval, ale nějak mi to nesedlo....za ty peníze už raději zrcadlo...napsal jsi to tak dobře, že vážně nemám co řešit :-) Asi půjdu do toho canonu 1000d a to hlavně kvůli následnému posunu do vyšší kategorie. Ale ten Pentax má i video...sice to není hlavní důvod, ale hodí se to...může se to kdykoli hodit, i když to není kvalita jak z kamery...
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod arnost 27. 7. 2010 18:25

Takze odpovim opet na ty otazky k ostricim bodum. Jak uz jsem psal, ostrici body na Kx vybrat LZE, ale nezobrazuji se v hledacku, pouze na zadnim displeji - ktery se pri "namacknuti" sam vypne. To jak vypada diplej je videt napriklad na tomto snimku http://a.img-dpreview.com/reviews/pentaxKx/images/rearcontrols.jpg - je vybran prostredni ostrici bod, je to ta "mrizka" vpravo mezi "AWB" a "ISO". Takze tady je videt vybrany ostrici bod. Jak vypada hledacek a popis k ostricim bodum a kde jsou si muzes precist napriklad zde http://foto-jura.blog.cz/1005/pentax-k-x-po-tydnu-uzivani-recenze Je to zkusenost dalsiho realneho uzivatele a pise to same co ja.

Takze pri foceni se rozhodne nefoti pres diplej (foceni pres displej se rika lifeview a Kx ho umi take), ten se normalne sam vypne. Neni s tim sebemensi problem. Pokud misto Kx zvolis Canon 1000d, tak podle meho nazoru zvolis horsi fotak (nechci vyvolavat flame). A o prechodu plati to co jsem uz psal, pravdepodobne ti stejne nic nezustane. Uz si ty fotaky drzel v ruce? Podival ses pres hledacek? Vis jak je skrz nej videt?
arnost
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mick8 27. 7. 2010 18:40

díky moc za odpověď....nene, v ruce jsem je neměl.....jen chci "teoreticky" vyřadit ty "horší" abych si nezkoušel v obchodě 20 kusů foťáků.....a o tom přechodu díky moc :-D to jsi mě nepotěšil :-D ale beru to s humorem...musím s tím počítat a jsem rád, za každou radu zkušenějšího :-) vážně dík všem :-)
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod arnost 27. 7. 2010 19:26

Neni zac ... chapu. Ja jsem taky pred nakupem vyrazoval. Procetl spousty recenzi, vyradil ty co jsem nechtel a nakonec sel do obchodu "osahavat". Mel jsem v ruce Canon, Nikon a Sony - edit: samozrejme taky Kx. Sony jsem vyradil hned - prisel mi trosku plastovy, ale hlavne jsem nechtel fotak od nekoho, kdo je zacal delat protoze se mu to hodi do portfolia (mozna iracionalni, ale proste to tak mam). Nikon a Canon nakonec vypadl taky (nesedely mi do ruky, tmavy hledacek atd atd) ... a nakonec zustal Pentax.

S tim prechodem si fakt myslim, ze nez se rozhoupes, tak bude vsechno jinak. Taky jsem premyslel, ze radsi Nikon (Canon), a pak nejaky dobry objektiv, casem lepsi telo ... ale pak jsem to zavrhl. Koupil jsem to co se mi v tom okamziku zdalo nejlepsi (cena / vykon) a pokud za 5 let zjistim, ze mi to nestaci, tak se uvidi co s tim dal. Ted jsem spokojenej a ke stesti mi schazi jenom nejaky svetly pevny objektiv (2,8 nebo treba i min), pak nejake delsi sklo nez 200, ale hlavne blesk, na ten musim nasetrit ;-)
arnost
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mick8 27. 7. 2010 19:43

upřímně doufám, že mi 200 chvilku vydrží a máš pravdu, že za pár let bude všechno jinak....budou zase modernější a lepší věci, takže asi nemá cenu si kupovat něco, že to pak obměním..... :-)
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod arnost 27. 7. 2010 21:40

To delsi sklo nez 200 nutne nepotrebuju, spis bych ho chtel :D . Dulezitejsi je to kratke svetle, v mem pripade treba FA 50 1,4 ... ta by me stacila, nebo limited DA 40 2,8. Proste neco do 50mm s co nejlepsi svetelnosti. Uvidim, zatim jeste neumim poradne zachazet ani s tim co mam :-[ .
arnost
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mick8 27. 7. 2010 21:58

Tak zítra valím se podívat na ten k-x....ale více méně jsem už stejně rozhodnutý :-D dík za rady všem a přejí spoustu a spoustu krásných fotek :-)
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 7. 2010 09:24

Len doplnim - nove skla Sony: http://dpreview.com/news/1007/10072705s ... mm85mm.asp

Hlavne 35/1,8 na APSC (do 200€) a objektiv na FF 85/2,8 (170g; do 250€) budu velmi oblubene....
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mick8 31. 7. 2010 07:00

zdravím všechny :-) mám takovou zvláštní otázku....jsem nový šťastný majitel K-x, ale chtěl bych se zeptat, když překlopím ten foťák z jedné strany na druhou, tak se mi v něm něco posouvá, nelítá, že by bylo něco utrženého, ale posouvá...je to normální? Dík :-) ptám se pro jistotu...ale zatím vše funguje jak má :-)
mick8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kromec 31. 7. 2010 12:05

Ze by stabilizovany snimac?

Podivej se na :
http://www.zive.cz/clanky/pitva-digital ... fault.aspx
Sice je to K100 ,ale princip stabilizace je stejny.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka