Nikon D300s - PTP režim USB a rychlost sériového snímání

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod bramborkax 16. 7. 2010 21:44

Mám půjčený Nikon D300s a narazil jsem na zajímavý problém. Není v něm možné nastavit režim Mass Storage (foťák je pak v PC jako disk). Nicméně se dají fotky stahovat přes průzkumníka (ctrl C, ctrl V) nebo přečíst fotky přes čtečku karet. S průzkumníkem je ale další problém. Nevidí ve foťáku vůbec rawy (soubory *.nef). Příklad: Mám nafocené dvě fotky: DSC_1234.jpg, DSC_1234.nef, DSC_1235.jpg a DSC_1235.nef. Průzkumník ale na disk zkopíruje tohle: DSC_1234.jpg, DSC_1234 (1).jpg, DSC_1235.jpg a DSC_1235 (2).jpg. Čili nezkopíruje žádný nef, ale jen každý jpeg dvakrát a v názvech těch "duplicitních" souborů je v závorce číslo (postupně se zvyšující). Pokud kopíruju fotky přeš čtečku karet, je vše naprosto v pořádku. Nesetkal se s tím někdo? Díky.

Jo a ještě jedna záhada: D300s umí sériově fotit i rychlostí 7 snímků za vteřinu. Ale jen v případě, že fotím do jpg nebo tiff. Pokud fotím do rawu, tak se rychlost radikálně sníží na cca 3 snímky za vteřinu. Touto pomalou rychlostí se fotí hned, ne až po vyfocení nějakého počtu (čili zaplněním nějakého bufferu to není. V manuálu jsem o tom nic nenašel, tak netuším... Není to taky nastavením odšumování, to je nastavené na off.

-- 16. 7. 2010 22:50 --

bramborkax píše:Jo a ještě jedna záhada: D300s umí sériově fotit i rychlostí 7 snímků za vteřinu. Ale jen v případě, že fotím do jpg nebo tiff. Pokud fotím do rawu, tak se rychlost radikálně sníží na cca 3 snímky za vteřinu. Touto pomalou rychlostí se fotí hned, ne až po vyfocení nějakého počtu (čili zaplněním nějakého bufferu to není. V manuálu jsem o tom nic nenašel, tak netuším... Není to taky nastavením odšumování, to je nastavené na off.

Tak sorry, kdesi jsem vyhrabal tohle:
"Continuous shooting speed for 14-bit NEF (RAW) is approx. 2.5 fps."
Takže vyřešeno.
Nikon D50 + Nikkor 18-55 + Nikkor 50/1,8 + Tamron 55-200 + Nikkor 85/1,8 + Nikkor 18-200 VR + Nikon SB-600; Canon S45
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 17. 7. 2010 00:13

12-bitový NEF běží rychlostí 7 fps. 14-bitový NEF jsem ještě nikdy nevyužil tak, abych cokoliv získal proti 12-bitovému.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod E-Ryc 17. 7. 2010 07:42

Odhad - pruzkumnik nevi, co to NEF je, tak ho nechava na zarizeni jako nejake systemove soubory (fotak je pripojeny jako zdroj obrazku, tak proste stahuje jen to o cem vi, ze je to obrazek). Asi bych zkusil nainstalovat ten bazmek, co je na cedecku u fotaku, treba to tam neco prida (bez zaruky, ja pouzivam ctecku a navic na fotaku mass storage jeste mam).
E-Ryc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 17. 7. 2010 08:55

Nebo naučit Windows NEF soubor, s něčím ho asociovat.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod BoBo2sk 17. 7. 2010 11:02

Nieco podobne som riesil na D90. A prisiel som len na dva ale jednoduche riesenia

a) fotit cisto do RAW, fotak s tym nema problem, dokaze zvetsit nafotenu fotku(na rozdiel od mojej starej minolty)
b) kupit citacku (kupil som si, odisla mi vykaslal som sa na to...)

A tak fotim cisto NEF a pokoj...
BoBo2sk
Návštěvník