Zrcadlovka + seťák + makro

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cc355 6. 12. 2009 21:09

Dobrý večer, kamarád mě požádal o radu s koupí zrcadlovky, rád by fotil standartně všechno (tedy seťák) a potom hlavně makro. Cena by se měla pohybovat kolem 20 000Kč. Díval jsem se do e-shopů (megapixel)a nevím, co přesně bych mu měl doporučit, protože v těch základních modelech nevidím moc rozdílů. Myslím, že byste mi (mu) mohli poradit líp jak já. Říkal mi, že by se tomu chtěl časem věnovat více.
Návrhy:
1) Canon 1000D + 18-55 - 11990,-
+ Canon 100/2,8 - 13490,- popř Tokinu 100/2,8 10890,-
2) Canon 450D - 18-55 - 14990,-
+ Tokina 100/2,8 10890,-
3) Nikon D3000 + 18-55VR - 12990,-
+ Tokina 100/2,8 za 10890,- (ale nenvím, jak je to tam s AF)
4) Olympus double kit - 520 - 13990,-
- Sigma 105/2,8 - 12990,-
5) Pentax nebo Sony ale o těch skoro nic nevím, tak mu je nechci doporučit osobně, třeba tady někdo bude vědět.
Je mi jasné, že se kupuje celý systém a tedy nejde říct, která z možností je nejlepší, ale i tak by mě zajímalo, co budete doporučovat. Pokud byste měli nápad i jiných kombinací, tak budu moc rád. Osobně bych mu rád doporučil Nikon, protože je to soused a fotit budeme chodit také spolu a já mám právě Nikon a tak bychom si mohli příslušenství půjčovat. Toto vlákno mu také pošlu, aby se mohl případně k tomu vyjádřit sám, ale je to zatím nováček.:-) Děkuji Vám za pomoc
cc355
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 6. 12. 2009 21:59

Sice se považuju za trochu pokročilejšího začátečníka, ale makro objektiv jsem nedávno pořizoval (Sigma 150mm f/2.8 ) a tak sem dám postřehy "nováčka v oboru". Pro profíky možná budou triviální, ale třeba se hodí:

Vpodstatě se týkají toho, že je sice pěkné, že objektiv má světelnost f/2.8, ale abys měl větší hloubku ostrosti jak řádově 1mm, tak stejně musíš clonit a to docela dost (nebo jít dál, ale to to zas přestává být makro). Z toho vyplývají dvě věci:

1) Hodí se, když i vyšší ISO na foťáku mají malý šum a jsou použitelná (rozostřené pozadí dělá jednolité barevné předhody, na kterých je šum bohužel dost vidět)

2) Hodí se stabilizátor. S ohniskem 100mm udržíš z ruky tak 1/100 sekundy, přitom většinou fotíš ne-moc-rychle-se-hýbající objekty, takže by sis mohl dovolit klidne od dost delší časy (=> méně šumu, nebo větší clona a větší hloubka ostrosti).

Výše uvedené jde samozřejmě řešit i stativem / bleskem, ale ty nejsou vždy použitelné.

Tož mých pět centů :)
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 6. 12. 2009 22:01

Zalezi na tom, jestli to musi byt makro 1:1, pokud ano tak tam se do 2étis urcite nevlezes pokud neco nekoupis z druhe ruky.
Ja bych byl pro 1000D + 18-55IS.. Problem ja ale tento set sehnat, da se ale je jich malo. Daleko castejsi je set bez IS, ktery bych asi nedoporucil. nonIS setak je citelne horsi.

Takze dost casto tohle lidi resi koupi těla a tu 18-55IS zvlast.

No a ten makro bych se nebal te Tokiny 100, za ty penize je to pry luxus - osobni zkusenost ale priznam se chybi.

Mno a pokud neportebuje makro 1:1, popremyslel bych nad jedinym objektivem, a sice Sigmou 17-70. Je to velmi univerzalni sklo se zvetsenim 1:2,35..
Cenou se samo do tech 20tis s timhle vlezes.
_DAVE_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kromec 6. 12. 2009 22:11

SONY a Pentax bych urcite zvazil hlavne proto ze maj stabilizaci v tela coz v pripade levnych objektivu bez stabilizace je velke plus...

D3000 nema ostrici motorek v tela takze musis kupovat jen objektivy s vlastnim motorkem.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cc355 6. 12. 2009 22:13

děkuji Vám za reakce. Osobně vlastním D80 + Tokinu 100 + Tokinu 12-24 a další, ale víte, já už se pořádně neorientuji v těch nabídkach od ostatních značek než je Nikon (ten vlastním a abych řekl pravdu, o ostatních nevím skoro nic, pouze o těch lepších) Jinak s tou Tokinou jsem opravdu moc spokojený. V Každém případě budu tlumočit názory. Zvětšení, podle toho co říkal, bude chtít určitě 1:1. Ještě k tomu záklaďáku, nebyl by třeba lepší objektiv třetích stran? Na setové Canony jsem neslyšel nikde nic pozitivního, ale neznám ho osobně.
cc355
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cc355 6. 12. 2009 22:17

To kromec: Na to jsem právě myslel taky, ale který model těla? Fotil jsem jen s Olympusem 510. Osobně bych si ho nekoupil pro jeho nevýhody...malý hledáček a větší šum. Výhod je ale také celá řada...stabilizace, samočištění...
Njn... myslím že to Nikon až do té střední třídy s těmi motorky nevychytal...:-)
cc355
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 6. 12. 2009 22:51

Ja bych hlasval pro Nikona napriklad kvuli funkci auto iso.Pokud chce vylozene novy stroj, tak proti D3000 nic nemam, ikdyz bych radeji volil treba bazarovou D80.Makro objektiv bych doporucil jednoznacne Tamrona 90/2,8, dela se uz nova verze s motorkem, takze i na telech bez ostriciho motorku automaticky ostri.Cena se pohybuje do 11tis. Kc.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 6. 12. 2009 23:18

poohlídl bych se v bazaru po D80 a k ní dokoupil 18-105 VR + nějakej makroobjektiv, nejlíp asi toho tamrona 90mm. Nebo Canon 40D a k němu pak buď 18-55 IS nebo možná novou Sigmu 17-70 OS, ale u tý se myslím neví ani cena ani uvedení do prodeje, ani kvalita.. A samozřejmě jako makro skvělý 100/2.8, pravděpodobně starší verzi bez hIS
Naposledy upravil karmy dne 6. 12. 2009 23:36, celkově upraveno 1
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 6. 12. 2009 23:30

Nicmene at tu pisete co tu pisete, nejak se mi to porad nedari nacpat do 20tis. ;-)

Jinak setove objektivy Canon jsou dobre, ale jen ty nove s IS. Jo a na stabilizovanem těle taky neco bude,opravdu dobra vec. Otazka, jestli chce kamerad neco jineho nez Canon/Nikon.

PS: Tamron ma F2, ale je to jen 60mm, coz je na makro zalostne malo.
Naposledy upravil _DAVE_ dne 7. 12. 2009 00:17, celkově upraveno 1
_DAVE_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 6. 12. 2009 23:39

jj, koukal jsem a upravil příspěvek, blbě jsem si to zapamatoval..
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 7. 12. 2009 08:22

DAVE: pises ze tamron 60mm je na makro malo, ale nedochazi ti, ze ma stejnou pracovni vzdalenost jako jeho vetsi braska 90mm,takze co se pouziti tyce, bude na tom lip,protoze predni clen se nevysunuje a objektiv muzes preostrit i pri zapnutem AF.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 7. 12. 2009 08:28

Jinak pro makro bez stativu ani ranu a stabilizator prd pomuze..mam nikkora 105VR a stabilizator fakt nepomaha/vysledky proste nejsou tak ostre jako ze stativu a ostrost podle me je v makru dulezitejsi nez kde jinde.
Za 20 tisic funkci sestava lze sestavit jen ze starsich kousku. Ale pokud jde o takoveto makro jako u kompaktu tak bych volil Nikona[autoISO a protoze zvoleny objektiv se nejdriv vyrobi na nej] s novou sigmou 17/70OS ktera umi skoro 1:2.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 7. 12. 2009 11:28

urcite internetne ostrenie > klasicke objektiv

tzv canon 100,60MPE, sigma 150 > tamron, sigma 105

=> urcite racej Canon 1000D + canon 100 ako ten nikor, ale ako tu uz bolo napisane zohnat 1000D s 18-55IS je dost problem a ten 18-55 bez IS je prilis zly.

e-520 ako jediny podporuje odpal bleskov nadialku. Co je urcite vyhoda, ale nepotporuje interny blesk + odpal na dialku => radiove odpalovece z ebay posluzia rovnako dobre (ale mne nevydrzal dlhsie ako 1/2 roka .... njn smejdove korejske spracovanie). U olympusu mas k dispozicii zuiko 50mm f2.0 (super sklo ale dost kratke ....) a potom az 150 sigmu ... (105 sigmu by som vylucil vid hore) a niekde v buducnosti ma prist 100 zuiko macro (na ktoru cakam aj ja... zatial pouzivam MF kiron 100mm)

k tomu ISO, to je jedno... vacsi senzor lepsie ISO ale mensie HO -> vacsie clona -> vacsie ISO potrebne. Mensi senzor vacsie HO horsie ISO. Vyjde to zarovno ....

IS,stabilizacia -> pomaha a to dost.

Pokial nemas dobry blesk tak by som sa moc nehnal do dlhych ohnisk, neudrzis to. Kratsie ohnisko = lachsie udrzatelne.

Najlepsie varianta na marko sa mi vidi Canon s 100mm canonom, repsektive 60mm MPE.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tarwas 7. 12. 2009 12:20

když se sem přicpu, něco od Sony by nešlo použít?
Tarwas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 7. 12. 2009 13:54

no asi jedene zase sigma 105, 150mm ....

sony 100mm macro je dost draha nato co ponuka (ekvivalent sigmi 105 mm) nice neponuka navyse/lepsie.
irmo
Návštěvník

Další stránka