zrcadlovka s HD videem a konektorem pro externí mikrofon

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Martin Zahuta 14. 8. 2009 16:57

Dobrý den,

jsem šťastným majitelem digitální zrcadlovky Canon EOS 500D a rád bych vyvrátil některé z názorů, které se zde objevily.

Kvalita videa je opravdu dechberoucí. Při použití kvalitních objektivů (hlavně s pevnou ohniskovou vzdáleností) je téměř nepřekonatelná. Režim 720p, který používám téměř vždy, nabízí bitrate kolem 30MBit/s, což není málo a výsledné video nabízí detailu až až. Kecy o tom, že video na DSLR je v plenkách si strčte někam. H.264 komprese, lineární PCM zvuk, MOV kontejnter, no máte pravdu, to je vskutku "stará škola".

Kvalita záznamu interního mikrofonu je až překvapivá. V interiéru k nerozeznání od běžných kamer. Venku zachycuje šum a hlavně vítr.

Jako výhoda kamer tady byla uvedena možnost volby mezi progresivním a prokládaným záznamem. Prokládané video podle mě není video. Je to slátanina. Dnes je vše progresivní a v profesionální sféře vždy bylo! Proč tedy dělat krok zpět?

Další pitomostí je, že ergonomie videu nevyhovuje. Kdo už někdy video stříhal ví, že jeho zajímavost nespočívá v dlouhých nudných záběrech ale naopak v rychlejších střizích a kratších záběrech zaznamenanách třeba z několika různých úhlů. Stativ dodá na profesionalitě! Pokud se tedy chystáte dělat nudná home-videa, opravdu Vám bude stačit i kamera a ergonomie Vám bude perfektně vyhovovat. Zrcadlovka si žádá nový přístup a otevřenost novým způsobům snímání a zachycování okamžiků.

Další věcí je podání barev. Canon EOS 500D je především fotoaparátem a s 15 Mpix snímačem si nemůže dovolit žádné kompromisy. Fotí opravdu výborně. Teď si těch fotografií jednoduše představte 30 za vteřinu.... Není co řešit! Alespoň pro mne.
Martin Zahuta
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bery 14. 8. 2009 17:17

Neco z 5D Mk. II ;-)

http://vimeo.com/4946315

Chvili jsem premyslel, jestli to neni model... :-D
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noveL 14. 8. 2009 18:08

Priznam sa mam uz par mesiacov zrkadlovku co nataca hd video, konkretne D90. a az teraz na zaklade tejto diskusii som si povedal ze idem skusit neco natocit :D takze po par mesiacoch som prvyraz skusil video a je to skvela kvalita. Skoda len ze tie zrkadlovky su obmedzene velkostou len 5 minut videa v HD
D 90 kupis so zakladnym objektivom 18 - 55 tusim do 20 tisic. tak skus tuto volbu.

http://www.fotolab.sk/produkt-14/detail ... af-s-dx-vr
noveL
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Santas 14. 8. 2009 18:40

2Martin Zahuta: Má prosím natáčanie s 500D nejaké obmedzenia v dĺžke jedného videa?
Santas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jmatus 14. 8. 2009 19:01

Já si stejně myslím, že zrcadlovky jsou určeny na focení. To, že do toho přidají video je pouze marketingový trik pro bfu, na filmování jsou kamery a to nejen kvůli ergonomii. Já si právě kvůli tomu videu, koupil raději starší model zrcadlovky, samozřejmě bez videa. A v neposlední řadě je snad zřejmé, že focení a natáčení videa jsou docela jiné odbornosti.
No fish, no girls, no future.
jmatus
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomttt 14. 8. 2009 19:21

Martin Zahuta píše:Dobrý den,

jsem šťastným majitelem digitální zrcadlovky Canon EOS 500D a rád bych vyvrátil některé z názorů, které se zde objevily.

Kvalita videa je opravdu dechberoucí. Při použití kvalitních objektivů (hlavně s pevnou ohniskovou vzdáleností) je téměř nepřekonatelná. Režim 720p, který používám téměř vždy, nabízí bitrate kolem 30MBit/s, což není málo a výsledné video nabízí detailu až až. Kecy o tom, že video na DSLR je v plenkách si strčte někam. H.264 komprese, lineární PCM zvuk, MOV kontejnter, no máte pravdu, to je vskutku "stará škola".

Kvalita záznamu interního mikrofonu je až překvapivá. V interiéru k nerozeznání od běžných kamer. Venku zachycuje šum a hlavně vítr.

Jako výhoda kamer tady byla uvedena možnost volby mezi progresivním a prokládaným záznamem. Prokládané video podle mě není video. Je to slátanina. Dnes je vše progresivní a v profesionální sféře vždy bylo! Proč tedy dělat krok zpět?

Další pitomostí je, že ergonomie videu nevyhovuje. Kdo už někdy video stříhal ví, že jeho zajímavost nespočívá v dlouhých nudných záběrech ale naopak v rychlejších střizích a kratších záběrech zaznamenanách třeba z několika různých úhlů. Stativ dodá na profesionalitě! Pokud se tedy chystáte dělat nudná home-videa, opravdu Vám bude stačit i kamera a ergonomie Vám bude perfektně vyhovovat. Zrcadlovka si žádá nový přístup a otevřenost novým způsobům snímání a zachycování okamžiků.

Další věcí je podání barev. Canon EOS 500D je především fotoaparátem a s 15 Mpix snímačem si nemůže dovolit žádné kompromisy. Fotí opravdu výborně. Teď si těch fotografií jednoduše představte 30 za vteřinu.... Není co řešit! Alespoň pro mne.


Konecne nekdo, koho jsem potreboval. Souhlasim co jsi zde napsal.

Je pravda, ze bych na te kamere taky pouzival hlavne progresivni video - hlavne taky se vice podoba filmu nez to prokladane.

Jinak ten zvuk, skoda ze je mono. Jinak interni mikrak jako interni mikrak ad uz u kamery nebo fotaku, hlavni je, jestli je v blizkosti motorek nebo nejakej jinej rusivej element.

!!!! Jinak neexistuje interni mikrofon, co nema veliky problemy s šume a vetrem. !!!!

Nevim fakt je, ze ten externi mikrofon by ten zvuk vynesl opravdu dal.

Kdyby byl ten konektor na mic, tak uz jsem rozhodnutej.

Jinak mohl bys mi rict, co se da pri tom videu nastavovat - hlavne manualne. A jeste kdybys mohl napsat nejake dalsi podrobnosti. Posledni moje prani je, kdybys mohl natocit video a nahrat ho nekam, abych se mohl podivat. Sice je na youtube dost videii, ale ja bych potreboval nejakej zaber na nekoho co mluvi a treba nejaky zoomovani, svenkovani. Proste nejaky video, kde by byla slyset ta kvalita toho zvuku.

dik :-)
tomttt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomttt 14. 8. 2009 19:31

jmatus píše:Já si stejně myslím, že zrcadlovky jsou určeny na focení. To, že do toho přidají video je pouze marketingový trik pro bfu, na filmování jsou kamery a to nejen kvůli ergonomii. Já si právě kvůli tomu videu, koupil raději starší model zrcadlovky, samozřejmě bez videa. A v neposlední řadě je snad zřejmé, že focení a natáčení videa jsou docela jiné odbornosti.


To mas pravdu, ze se s fotakem foti a s kamerou nataci, ale ta ergonomie u tech kamer za 5, 10, 15 tisic i u drazsich neni nic dokonalyho. Ten valec s vyklopnym displayem a bez hledacku - z toho je mi blbe. Jinak nechapu, jak te muze omezovat nahravani videa v zrcadlovce - proste to nepouzivej, kdyz nechces - fotky ti to nezkazi.
tomttt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 14. 8. 2009 20:52

SkyHawkCZ: mi říkej, že 5D Mk. II dělá lepší video než kamery za 100 000


Ano, FF DSLR ma vyrazne kvalitnejsie video, ako kamera za 100tis Kc - aj pre to sa da velmi uspesne pouzivat vo filmovom priemysle popri profi modeloch s cenou bezne okolo 100tis, ale USD ;)
...DSLR maju narocnejsiu obsluhu, no za ten vystup a kopec usetrenych penazi to rozhodne stoji,...najma teraz, ked sa daju manualne ovladat clona, cas, ISO pocas video-funkcie je to uplne idealne,...len to chce prax.

PS: ak by niekoho zaujimala profi kamera, tak tu je jedna: http://pro.sony.com/bbsc/ssr/cat-broadc ... oduct-F23/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod beat 14. 8. 2009 23:22

Martin Zahuta píše:Další pitomostí je, že ergonomie videu nevyhovuje. Kdo už někdy video stříhal ví, že jeho zajímavost nespočívá v dlouhých nudných záběrech ale naopak v rychlejších střizích a kratších záběrech zaznamenanách třeba z několika různých úhlů.
Škoda slov...
Je fakt, že nejsem borec kterej má zrcadlovku s videem, takže o tom mohu jen snít a slintat nad tím.
Přesto se pokusím nezaujatě zopakovat to, co jsem už psal.

Kameru držíš v jedné ruce...když se ti něco zalíbí, tak jen pohneš palcem. Tím zapneš kameru a dáš START. Když chceš skončit, palcem hodím PAUZU/STOP. Přejdeš jinam, a zas palcem pokračuješ v nahrávání z jiného záběru.
U zrcadlovky to máš obtížnější...Zapínání, start videa, pauza, vypínání...když natáčíš, musíš držet foťák obouma rukama. Prostě odpadá to pohodlí. Oproti kameře je to vopruz.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomttt 15. 8. 2009 08:37

beat píše:
Martin Zahuta píše:Další pitomostí je, že ergonomie videu nevyhovuje. Kdo už někdy video stříhal ví, že jeho zajímavost nespočívá v dlouhých nudných záběrech ale naopak v rychlejších střizích a kratších záběrech zaznamenanách třeba z několika různých úhlů.
Škoda slov...
Je fakt, že nejsem borec kterej má zrcadlovku s videem, takže o tom mohu jen snít a slintat nad tím.
Přesto se pokusím nezaujatě zopakovat to, co jsem už psal.

Kameru držíš v jedné ruce...když se ti něco zalíbí, tak jen pohneš palcem. Tím zapneš kameru a dáš START. Když chceš skončit, palcem hodím PAUZU/STOP. Přejdeš jinam, a zas palcem pokračuješ v nahrávání z jiného záběru.
U zrcadlovky to máš obtížnější...Zapínání, start videa, pauza, vypínání...když natáčíš, musíš držet foťák obouma rukama. Prostě odpadá to pohodlí. Oproti kameře je to vopruz.


Tak jako kazdymu vyhovuje neco jinyho a ver mi, ze po par natacenich si na to zvyknes.
Navic, kdyz drzis kameru, tak napr.: v jedny ruce drzis kameru + zapinas START/STOP + ovladas zoom, ve druhy ruce ovladas treba zaostreni, jestli to ta kamera ma a hlavne druhou rukou taky pridrzujes kameru, aby ty zabery nebyly tak rozklepany jako s tou jednou rukou.
Jinak kdyz natacis dlouho, tak te bude pekne bolet ta ruka od "nataceci" polohy, takze i ta druha ruka ji pomuze, aby nebyla tak namahana.
tomttt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 15. 8. 2009 09:05

beat,..ano, natacanie s kamerou je velmi jednoduche, prijemne a zvladnu ho aj male deti, ale ak chce niekto spickove video (reklama, film, prezentacia), tak DSLR ponukne lepsie vysledky,...praca je to namahavejsia, nez fotenie, pre ktore su primarne navrhnute tieto stroje, treba mat premyslene sceny, ako-taku predstavu o tom, co chcem dosiahnut, treba dat do toho ovela viac, nez pri praci s kamerou, no na vysledku to je vidiet....daju sa menit skla, dosiahnut extremne mala HO, aku kamery nedokazu vyprodukovat, mozes pouzivat TS objektivy, super-tele skla, makra, rybie oko, bez problemu spravis kvalitne nocne video,....moznosti su fantasticke... uz sa tesim na prvu kameru s vacsim snimacom a standardnym zrkadlovkovym bajonetom,...(asi bude od Sony, alebo Canonu...)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod riman 15. 8. 2009 10:30

Diskuze se přiostřuje... tak si dovolím přispět otázkou na majitele video zrcadlovek: a jakpak to máte s ostřením a stabilizací? Vlastní obraz může být špičkový, to se od zrcadlovky očekává, je zde prostor pro kreativitu, například díky hloiubce ostrosti a možnosti použití různých objektivů, ale ruku na srdce, jsou určité aspekty natáčení, které jsou také velmi důležité, a zatím s nimi zrcadlovky mají problémy...
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod beat 15. 8. 2009 14:33

Ondrej Bobek: Ale já se nebavím o kvalitě výsledného videa.
Já tu jen dělám protipól všem těm, kteří doporučují zrcadlovku místo videa.

Nikdo předemnou tu nemluvil o ergonomii. Tak jsem jí zmínil.

Jestli si někdo bude natáčet videa na kameru, zrcadlovku nebo třeba na starou 8mm kameru je mi absolutně fuk.

A ještě dodatek. Z toho co tu čtu nemám dojem, že by zakladatel tohoto tématu natáčel profi videa. Profi kamery nemají dotykové displeje, které tazateli vadí.

riman: O videa v zrcadlovkách se nezajímám...ale třeba D90 nemá automatické zaostřování, což pro běžné "turistické záběry" prostě není ono.

Ale jak je komu libo. Já osobně bych dal přednost mobilu s kvalitním videem.

Ale možná je to jen závist zhrzelého majitele 40D, který kdysi vlastnil kameru a po roce ji odložil a už mnoho let POUZE fotí.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomttt 15. 8. 2009 15:41

beat píše:A ještě dodatek. Z toho co tu čtu nemám dojem, že by zakladatel tohoto tématu natáčel profi videa. Profi kamery nemají dotykové displeje, které tazateli vadí.


To ja mam zase dojem, ze neumis cist. Ja nerikal, ze natacim profi videa.

Navic tady mluvim o kamerach do 30 tisic. A pouze jsem rikal, ze nejake kamery napr.: SONY nebo SAMSUNG maj v teto cenove relaci dotykovej display a nemaj hledacek. Jinak samozrejme, ze ty poloprofi a profi kamery dotykovej display nemaj.

Jinak natacim na starou Hi8 kameru od Canonu uz nejakou dobu.
tomttt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chlapcisko 15. 8. 2009 19:37

Link na recenzie DSLR s funkciou natáčania videa od skutočných odborníkov (v angličtine):

http://www.digitalcamerainfo.com/d/DSLR-Video.htm

Môj osobný názor je s ohľadom na ergonómiu, ovládanie a výslednú kvalitu kamier a DSLR takýto:

1. Amatéri čo natočia video len občasne: pre nich je vhodná aj DSLR rovnako ako hociktorá z lacnejších kamier.

2. Pokročilejší videoamatéri: jednoznačne kamera z vyššej kategórie spotrebiteľských kamier. Tu by som DSLR neodporúčal. Ja som zo svojou Canon HV20 s externým mikrofónom natočil dve svadby, kopec ďalších videí z kadejakých súkromných akcií a isto by som to nenatáčal s DSLR.

3. Zanietení videoamatéri, poloprofi a profi filmári, nezávislí filmári: profi kamera a prípadne aj DSLR, ale len ako doplnková kamera. Pod profi kamerou tu rozumiem kameru typu Canon XL H1A a pod.
chlapcisko
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků