Nikon D90 či Canon EOS 50D

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Adiiisek 16. 7. 2009 19:46

O:-) Zdravim Vás,
potřebuji poradit, vybírám zrcadlovku a zůstali mi dva kandidáti: Nikon D90 a Canon EOS 50D...
mám zkušenosti s Canonem 350D, který mi letošní rok věrně sloužil(ale pouze byl zapůjčen), jinak vlastním EVF Fujifilm a kameru(takže nahrávání videosekvenci u D90 není pro mě rozhodující).
Zabývám se spíše reportážní fotografií, ale ani krajinky,kytičky :D :D atd nejsou pro mě cizí.
Adiiisek
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bramborkax 16. 7. 2009 19:58

Canon 50D je myslím tak o půl třídy až třídu lepší než D90... Úplně to srovnatelné není, ale blíž k 50D je u Nikonu D300. I když teda podle cen koukám, že to tak vůbec nevypadá....
No a pokud jsi zvyklý na 350D, tak asi bude lepší 50D.
Nikon D50 + Nikkor 18-55 + Nikkor 50/1,8 + Tamron 55-200 + Nikkor 85/1,8 + Nikkor 18-200 VR + Nikon SB-600; Canon S45
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 16. 7. 2009 21:21

No o tridu lepsi, to je dost zavadejici odpoved.Ma lepsi telo, o necele 2fps navic a to je tak vse.Co se treba sumu tyce, tak je na tom naopak nedobre,cpat 15Mpix. na crop je proste ptakovina.Spis bych v tomhle pripade resil otazku objektivu a podle toho vybral znacku.A jakoze na vykresleni 15Mpix. bude treba vybirat zrovna z tech drazsich.Rovnez ovladani je u obou znacek znacne odlisne, od zpusobu zmeny casu a clony, po pohyb v menu a zvetsovani fotek az treba po obraceny pohyb zoomu objektivu.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Adiiisek 16. 7. 2009 21:52

Zpočátku to vidím na nějaký "seťák" jsem studentka, makat začínám na zimu jako fitnesačka(snad to vyjde) takže potom budou penízky bude i výbava :)
A rozdílný ovládání... i když 350D byla dobrá, tak se mileráda přeorientuji na Nikon když budu vědět že je to lepší volba, i když mý dva kandidáti jsou oproti němu zas jiná kategorie 8-P
Adiiisek
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 16. 7. 2009 22:31

Podle me kdyz Canon, tak je urcite vyhodnejsi volba 40D.Jinak samozrejme nelze doporucit nic jineho nez si jit ty fotaky nekam omakat a vyzkouset.
Podle toho co pises ze fotis, tak bys mohla rovnez zvazit crop factor, ktery u Nikonu vice nahrava sirokouhlejsim zaberum, u Canonu opaku.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kelav 16. 7. 2009 22:57

Mno, jako každá liška, co si chválí svůj ohon musím doporučit D90 :-) Ne teď vážně. Na Canonu se mi líbí, že je celokovový, v tom má D90 mínusový body. Otázkou ale je, jestli potřebuješ kovové tělo, nenapsala jsi nám v jakých podmínkách chceš fotit. Já s D90 fotím především koncerty, noční akce, party a všechny takovýhle náročný věci. Někdy musím říct, že by se mi hodilo horčíkové tělo a rovnou voděodolné. Ono totiž při focení reportáží si počasí nevybíráme.

Jinak na D90 se mi právě líbí čip, dvanáct megapixelů je rozhodně lepší než patnáct. Při focení do rawu Canon v porovnání s Nikonem trochu víc šumí. Aspoň to ukazují testy. Při focení do jpg to už tak hrozné není. Canon je taky daleko náročnější na kvalitu skla, opět to potvrzují recenze...
Na Nikonu se mi nelíbí, že barvy ujíždí maličko do červena, respektive červený kanál je oproti ostatním daleko výraznější, vidět to je především u pleťovky. Pokud ale člověk fotí do rawu, tak to takový problém není. Je to bohužel vlasnost, člověk s tím musí trochu počítat. Dřív zase Nikony měly nazelenalý nádeh (Nikon D70).

Jinak pokud bych dnes byl na vém místě, tak bych spíš v případě Canonu volil 40D. Vím, je to "starý model", ale má menší počet Mpix, míň šumí ale fotky z toho lezou krásný (aspoň podle toho co jsem viděl u kamaráda). Někomu může vadit i horší hlavní displej. Přeci jen 920 tisíc bodů je už pořádná televize :-) Displej ale fotky nedělá...
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 16. 7. 2009 23:09

40D => 50D => D90
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod havr 17. 7. 2009 07:49

40D
havr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 7. 2009 08:12

Aj podla mna je lepsia volba od Canonu fotoaparat 40D,... Nikon D90 je ale super fotoaparat a na tvojom mieste by som sa rozhodol podla skiel, ktore planujes pouzivat neskor.
Pozor: ovladanie 350D a 50D/40D je uplne ine! - vyssie modely sa ovladaju jednoduhsie.
V Nikone D90 by som videl najvacsiu vyhodu pre teba (asi) mensie rozmery a trocha nizsi sum....
http://a.img-dpreview.com/reviews/Nikon ... yside1.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 17. 7. 2009 08:21

500D alebo d5000 a poriadne skla :P

skla > telo

d90 > 50d v zlych svetelnych podmienkach vsade inde 50d>d90

Ale kedze sklo>telo vybral by som si cieleny objektiv a potom by som zvolil prislusnu znacku tela ;-)

Dobre sklo = 10 rokov+ bezproblemov
Telo = 1 rok a uz su lepsie ... 2 roky uz pomali zacnes rozmyslat nad vymenov a o 3-4 roky to uz prakticky nema ziadnu hodnotu ....

Samozrejme bez tela nejde fotit, zatial co zo setakmi ide fotit ;-).
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qaaak 17. 7. 2009 09:26

Taky se primlouvam za 40D. To je dneska primo klenot a za super cenu
qaaak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Adiiisek 17. 7. 2009 10:33

Počasí si opravdu nevyberem(škoda :twisted: )
Když vemu svůj rozsah zájmu tak se najdou i konzerty přes vojenský historický klub až po již zmíněné.
Jsem typ člověka, co si rád koupí kvalitní věc(hračku) a pak má aspoň 3_5let pokoj a neřeší, že už jsou třikrát lepší(kdyby třikrát). Do tisku budu maximálně potřebovat A3 či A2.
Jdu se pustit do dalšího čtení recenzí a pořízeních fotografií.
Adiiisek
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chlapcisko 17. 7. 2009 11:22

A okrem čítania recenzií choď aj do nejakej predajne, kde si ich chyť do ruky, prípadne, ak sa bude dať, vyskúšaj si ovládanie. To sú dôležité veci, spolu s existenciou a cenou tebou vyžadovaných objektívov.

Potom možno zistíš, že 50D je pre teba priveľký a priťažký. Alebo ako fitnesáčke ti jeho vyššia hmotnosť nebude robiť problémy a potešíš sa lepšiemu kovovému telu. Aj keď na posúdenie hmotnosti foťáku ti asi nebude stačiť 5 min držania v ruke. Ja som tiež športovec, chodím do fitka, ale niekoľkohodinové fotenie svadby s 50D s batériovým gripom, bleskom 580EX II a EF-S 17-55 mi teda dalo zabrať poriadne :)

Z recenzií zistíš akurát, že Nikon D90 šumí trochu menej ako 50D, to už tu napísali viacerí. 50D s kvalitným objektívom zachytí trošku viac detailov. Pokiaľ nehodláš skúmať fotky v počítači 1:1, ale ich budeš prezerať vytlačené, tak budú rozdiely v kvalite minimálne, prípadne žiadne.
chlapcisko
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kelav 17. 7. 2009 11:24

Tak asi fotíš, jako každý jiný amatérský fotograf. Co se velikosti tisku týče - mám doma na stěně obraz 60x40cm z 6Mpix Nikonu D70, fotka vypadá výborně. Tím chci říct, že v dnešní době bych počet megapixelů neřešil.

Musíš ale vybrat sama, my to za tebe nemůžeme udělat. Maximálně Ti můžeme poradit. Je fajn, že víš co chceš fotit. To je půlka úspěchu. Hlavně ale nezapomínej, že v dnešní době Ti krásný fotky udělá i amatérská zrcadlovka za třetinovou cenu Canonu 50D. Co fotky vytváří je především sklo, jak už tu bylo zmíněno, nemalý podíl má samozřejmě fotograf :-)

Chybou by ale bylo koupit si nabušené tělo, které mi vydrží pět let a k tomu za zbytek seťák. Touhle cestou fakt ne. To už bych radši koupil starší/nižší model a lepší objektiv.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 17. 7. 2009 11:38

kelav píše:Chybou by ale bylo koupit si nabušené tělo, které mi vydrží pět let a k tomu za zbytek seťák. Touhle cestou fakt ne.
Tohle jsou jen obecný(a občas závistivý) kecy.
Sorry že to takhle píšu, ale je to prostě pravda.

Kvalitnější tělo ti prostě dává více možností - o tom to je. Proto se ta kvalitnější těla dělají.
Větší a světlější hledáček, přesnější autofokus, rychlejší sekvence... to pomáhá.
Změna ostřícího bodu joystickem, nastavování ISO, WB, měření, sekvence - to je v některých momentech velmi zásadní. A pokud je to zbytečně složité, člověk to raději neudělá než aby o něco přišel.
Customizace - můžeš si vytvořit různé "profily" a mezi nimi i přepínat(a teď nemyslím jen nastavení kontrastu a barev, ale i měření, režim focení apod.)

Je naprostý nesmysl říkat, že fotky dělá objektiv. Kdepak. Fotky dělá hlavně fotograf... objektiv je důležitý, ale bez foťáku nevyfotíš nic.

A pokud na nejnižší třídu zrcadlovky nasadím ultraširokáč, pak se v tom prťavém hledáčku opravdu VELMI špatně orientuje.

Vše souvisí se vším. Nejlepší kombinace je dobrý foťák a dobrý objektiv. Vše tak, aby to dokonale vyhovoalo fotografovi.
beat
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků