digitální zrcadlovka a ochrana před mořskou vodou

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod df_cz 5. 6. 2009 10:22

zdravím,
plánuju dovolenou na moři (no, moříčku, spíš při pobřeží...;)) a rád bych se zeptal, jak nejlépe ochránit Nikona D60 před mořskou vodou, nemyslím tím před "utopením", spíš před mořskou tříští a kapkama... nebo slaná voda moc vadit nebude?
Ale předpokládám, že ano...
díky za vaše postřehy :)
df_cz
df_cz
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilja2001 5. 6. 2009 10:49

Já bych to nějak moc něřešil. Samozřejmě foťák cíleně nenamáčet a nevystavovat vodní tříšti, ale sem tam nějaká kapka na těle, to mu neublíží.
Teď jsem parkrát po sobě byl se zrcadlem obdobné kategorie (D40) u moře a fotil na lodi, lodičce, šlapadle i ve vlnách u pobřeží a nějaký problém jsem neměl. Občas kapky na těle jsem buď osušil, ale většinou stihly uschnout samy na tom černém povrchu, takže jsem jenom oprášil sůl.
ilja2001
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 5. 6. 2009 10:56

davat si pozor,.... asi tak, ako na mobil a inu elektroniku....
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 5. 6. 2009 11:39

S digi zrcadlovkou jsem byl u moře už 4x a fotografoval jsem s ní i po pás ve vodě. Žádný problém. Ale důsledně dodržuji jednu věc: jakmile se člověk přiblíží na dosah slané vodní tříšti, a to je docela daleko od moře, tak zásadně na objektivu ochranný UV filtr a nesundat. Už UV filtr nepoužívám nikde jinde, než u moře. Když ho člověk večer vyčistí, tak to ten UV filtr přežije, ale už jsem jeden takhle zničil slanou vodou, s objektivem by to bylo dražší.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod df_cz 5. 6. 2009 11:48

Tomáš X. píše:S digi zrcadlovkou jsem byl u moře už 4x a fotografoval jsem s ní i po pás ve vodě. Žádný problém. Ale důsledně dodržuji jednu věc: jakmile se člověk přiblíží na dosah slané vodní tříšti, a to je docela daleko od moře, tak zásadně na objektivu ochranný UV filtr a nesundat. Už UV filtr nepoužívám nikde jinde, než u moře. Když ho člověk večer vyčistí, tak to ten UV filtr přežije, ale už jsem jeden takhle zničil slanou vodou, s objektivem by to bylo dražší.


díky za ten nápad s UV filtrem, popravdě, ještě jsem ho nikdy nepoužil, myslím, že tohle bude vhodná příležitost :)
df_cz
df_cz
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maciakba 5. 6. 2009 20:46

dobra tema, trosku tu priespejem, zaujimala by ma ochrana pred dazdom, minule som so svojou D90 fotil v pradnom lejaku ktory prisiel znenazdania prezila to ale bola cela mokra, niekde na nete som videl taky maly dazdnik ale to mi prijde neprakticke (skor to je asi na makro fotku), potom som videl este taky gumeny kryt co sa na neho navlecie (nieco ako puzdro na mobil) ale neviem ci to funguije dobre kedze otocne volice su odokryte, riesil niekto tento problem?
maciakba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drAcOniS 7. 6. 2009 09:42

Slaná voda je svinstvo především pro tištěné spoje - to byste koukali, jak to ta sůl dokáže celé rozežrat... :-))

Ale to by byla asi velká náhoda, kdyby se nějaká ta kapka dostala skrz vnější konstrukci. Ale že by sůl rozežrala i sklo na objektivu? Nedělají chemici různé hokuspokusy právě vždy na/ve skle? :shock:
Nikon D80 + Tamron 17-50mm F2.8 XR Di II LD Asp.(IF) + Sigma 70-200mm F2.8 EX APO HSM
drAcOniS
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod golem2 7. 6. 2009 09:51

drAcOniS píše:

Ale že by sůl rozežrala i sklo na objektivu?

Poškodí ochranné vrstvy.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 7. 6. 2009 10:24

Snad protiodrazové vrstvy. :)
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod maciakba 15. 6. 2009 21:34

tak prave som dokoncil moj projekt 4, je to ochrana proti dazdu kochajte sa :D ,

http://dnbforum.tym.sk/foto/dazdovykryt/index.htm

Obrázek
maciakba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dropsyy 16. 6. 2009 08:33

ahoj. jen už zopakuji řečené. pokud nebudeš foťák koupat v moři, postačí běžná péče. Výjimkou je akorát optika - UV filtr či jiný ochranný filtr je k nezaplacení. pucovat sůl přímo z objektivu může být nebezpečné a zdlouhavé. UV večer sundáš a pod tekoucí vodou doslova umyješ. Když ti slezou ochrané (a antireflexní) vrstvy na filtru, zahodíš ho a koupíš nový.
dropsyy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod daymoon 16. 6. 2009 09:04

Přidám k otázce dotaz na všudypřítoný jemný písek. Jak se chránit proti tomu?
daymoon
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fotobanka.net 16. 6. 2009 10:37

U moře fotím celkem často (fotím pro cestovku) a tudíž sem s nejrůznějšíma foťákama (Pentax MZ-10, Pentax istD, Pentax K10D) strávil na plážích stovky hodin. Párkrát jsem nějakou tu mořskou spršku dostal, ale nikdy to nebylo natolik zásadní, abych se bál, že mi to nateče dovnitř. Voda na černém rozpáleném povrchu uschne během několika sekund (stačí rukou rozetřít velké kapky) a zbyde jen "solná mapa", kterou pak stačí setřít a je to. Teď co mám odolnou K10D, tak už se too nebojím vůbec, fotím klidně v dešti i písečné bouři :) To mi pak jen písek nějaký čas "škvrkal" v objektivu (odolný Pentax SDM 50-135mm) při ostření, ale dostal se jen do těch povrchovýc spár, po pár hodinách se asi rozdrolil a vypadal ven a vše funguje bez jediného problému dál :)
Takže pokud ti na foťák spadne pár slaných kapek, není to žádná katastrofa. Pokud ti spadne do moře, si zpravidla nahranej, pokud ho opravdu bleskově nevylovíš a neosušíš :-)
Pentax K-5 , Samyang 8mm f/3.5 Fisheye, PENTAX SMC DA 14mm f/2.8 ED [IF], PENTAX SMC DA 17-70 f/4 AL [IF] SDM, PENTAX SMC FA 50mm f/1.7, PENTAX SMC DA* 50-135mm f/2.8 ED (IF) SDM, PENTAX SMC DA* 300 f/4 ED [IF] SDM, manuální mezikroužky, Metz Mecablitz 50 AF-1 digital, SanDisk Extreme 30MB/s 16 GB ...
Fotobanka.net
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doodoo 16. 6. 2009 14:25

Za tri dni sa chystam na dovolenku, takze ma tato tema celkom zaujala

Mam tamrona 17-50 2,8 takze poskodenie objektivu by ma celkom zamrzelo
UV filter nemam, ked nasadim polarizacny moze sa tiez zo slanej vody poskodit?
Ako sa to prejavi vo fotografiach?
Mozem polarizacny filter tiez cistit vo vodovode pod tecucou vodou a potom jemnou fotohandrickou vylestit? Alebo by som tym nieco pokazil? (antireflexne vrstvy?)
Ako sa prejavi poskodenie antireflexnych vrstiev na objektive? Odlesky?
Daju sa tieto vrstvy nejak obnovit?

Diiiiki O:-)
Lenovo ThinkCentre A60 8979-35G
Doodoo
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fotobanka.net 16. 6. 2009 14:34

Doodoo píše:Mozem polarizacny filter tiez cistit vo vodovode pod tecucou vodou a potom jemnou fotohandrickou vylestit? Alebo by som tym nieco pokazil? (antireflexne vrstvy?)


S polarizákem bacha, do něj snadno nateče a zničí se tím polarizační folie, která je mezi 2 sklíčkama = můžeš ho vyhodit :o)
Pentax K-5 , Samyang 8mm f/3.5 Fisheye, PENTAX SMC DA 14mm f/2.8 ED [IF], PENTAX SMC DA 17-70 f/4 AL [IF] SDM, PENTAX SMC FA 50mm f/1.7, PENTAX SMC DA* 50-135mm f/2.8 ED (IF) SDM, PENTAX SMC DA* 300 f/4 ED [IF] SDM, manuální mezikroužky, Metz Mecablitz 50 AF-1 digital, SanDisk Extreme 30MB/s 16 GB ...
Fotobanka.net
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků