rozdiel medzi N D5000 a ND90?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Jirka S 15. 12. 2009 16:46

uberpr0: V poho ;-)

Měl-li bych si vybrat, tak jednoznačně D90.
:-)
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hazma 16. 12. 2009 12:12

Ten hybrit 18-200 VRII bych moc nedoporučoval. Dokud jsem měl D40, byl jsem s ním spokojen, při tom malém rozlišení byl výborný, ale na D90 mi vadila jeho kresba. Po výměně za 70-300 VR to bylo o něčem jiném "v ostrosti".Dnes jsem rád, že jsem šel do D90 hlavně kvůli ovládání.
Nikon D90+18/105VR+70/300VR+Metz 58AF-1
hazma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 16. 12. 2009 15:51

No, na takové nenáročné reporty nebo cestování je celkem fajn, univerzální sklo o dobrém rozsahu.. Ale souhlasím s tím že na vyšší těla spíš ne
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod decibel 16. 12. 2009 17:39

neviem či sa to tu spomenulo ale pokiaľ viem tak D5000 nemá ovládanie externých slave bleskov interným bleskom, má to až D90, (Je to celkom dobrá vecička ja som to s D200 a SB800 používal veľmi často. ) Stavový displej D90 je tiež fajn- šetrí batérie, D5000 stále svieti do ksichtu lebo nemá senzor priloženia k oku, takže buď preklopíte LCD alebo svieti stále... v ateliéri poteší najmä pri nízkej hladine svetla ked treba kontrolovať každé druhé foto. no a potom ten AF motorček - ale to by mi vadilo asi najmenej. osoben by som bral D90 za tu cenu podobnú D5000 nie je o čom.

Inak toto sú asi všetky negatíva D5000 nič iné podstatné mi nevadilo:)
Canon EOS 5D MkIII, 24-70/2,8L, 70-200/2,8L, 35/1,4 Sigma, 50/1,4 Sigma, 85/1,8 Canon, 100/2,8 Macro

OM-D E-M10, 14/2,5 Panasonic, 20/1,7 Panasonic, 45/1,8 Olympus, 40-150/4-5,6 Olympus, (na backup + zábava)
viacej na: http://jozefpeniak.blogspot.com/
decibel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bajz0 27. 12. 2009 13:21

hazma píše:Ten hybrit 18-200 VRII bych moc nedoporučoval. Dokud jsem měl D40, byl jsem s ním spokojen, při tom malém rozlišení byl výborný, ale na D90 mi vadila jeho kresba...


No VR dvojka je na trhu chvilu bol uvedeny s D300s a stoji 22000 Kč co je viac ako samotne telo D90 takze si nemylism ze si ho mal k D40. Ked tak to bola stara 18-200, ktora je kresbou niekde uplne inde. Ja k D300s mam 18-200 VRII ale vzhladom nato ze ho nemam dostatocne dlho nato aby som vedel konstruktivne zhodnostit toto sklo si netrufam porovnavat ho. Ale v porovnini s 18-105 ktoru mam na D90 nevidim ziadne zhorsenie kresby, ci aberaciu alebo nieco podobne...

Mimochodom nikto tu nespomenul jednu vyhodu D5000 oproti D90 a to je vacsi buffer
D90 25 / 7 frames (Fine JPEG / RAW)
D5000 63 / 11 frames (Fine JPEG / RAW)
ale aj napriek tomu by som na tvojom mieste volil D90
Bajz0
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 28. 12. 2009 16:29

18-200 vzhledem k fyzikálním (resp. optickým) zákonům nikdy nemůžou být nějak dobré.. obvykle je pravidlem, že čim menší rozsah má zoom, tim lepší jsou výsledky. A čim větší rozsah tim horší. Platí to hlavně pro ty wide až tele.. třeba u tele - tele (70-200) je to už trošku jiné.

Každopádně udělat kvalitní 18-200 (aby zůstala kvalitní třeba i na D3X), by bylo na Nobelovku.

Tohle jsou objektivy pro líné fotografy a nebo ty co nechtějí za každou cenu co nejostřejší výsledek (nebo výsledek bez distorzí).

A k tématu, jednoznačně D90. Jediné plus (pro mě) u D5000 je nastavitelné LCD (bohužel ne tak skvěle jako G1/GH1 od Panasonicu).
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 28. 12. 2009 17:47

70-200 je míň jak 3x zoom
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sattero 29. 12. 2009 18:25

Ještě k tomu "D90 nej"... Jen bych chtěl upozornit, že tělo D90 stojí 21kKč a tělo D5000 stojí 16,5kKč, což je docela razantní rozdíl a uvědomte si, že kdo začíná s DSLR, kupuje základní set (v případě D5000 je to s 18-55 VR za 19kKč, případně s lepším 18-105 VR za 21kKč - u D90 je to u stejných seťáků 23kKč a 26kKč). Takže ceny jsou docela dost rozdílné a kdo začíná, tak většinou nemá moc velké finance a tak říkat "dyť je to pár tisíc" je nesmysl. Pokud na to člověk má, neříkám opak, berte D90! Pokud ale tolik peněz nemáte, je D5000 opravdu dobrá DSLR - má menší tělo (ano, to je taky plus, pokud sedí v ruce a máte určitý způsob fungování), lehčí, méně stojí a má stejné chipy jako D90. Kupříkladu já měl málo peněz a D5000 bylo i se základním seťákem hodně za limitem, ale řekl sem si, že to za to stojí a došetřil (měl sem pouze 15kKč, cena se zákl. seťákem D5000 19kKč, tak si to spočítejte). Jsem student, tak to nebylo tak easy, ale podařilo se a potom tady vy píšete, jak se D5000 nevyplatí kupovat a jen a pouze D90. Realita je ale někde jinde ;) Ve výběru sem měl i 500D od Canonu, ale miluji Nikon, tak sem měl docela jasno.

Trochu to přehodnoťte, nic není černobílé. Já sem s D5000 strašně moc spokojený a učím se s ní a prozatím mi stačí i ten základní seťák, i když už začínám cítit, co by mi více vyhovovalo. Tudíž až bude ten "pravý čas", seťák uložím k ledu nebo střelím a koupím lepší ;)
Sattero
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karmy 29. 12. 2009 20:16

Ano, ale co pokročilejší co přecházejí z UZ na DSLR a nemají moc peněz? Než D5000 tak D80, už jen kvůli ergonomii, ovládání, stavovému displayi, motorku, hledáčku apod. A to jsme s bazarem o dalších 5 tisíc níže, s roční zárukou a 18-105 k 17 tisícům, tedy pořád o 2 tisíce méně.

I když už začínám cítit. to je přesně ono. teď máte seťák, ale stejně jej vyměníte za dražší a lepší. Stejně tak jako tělo. Proto je lepší našetřit si na D90 se slušnějším sklem rovnou, ve výsledku ušetříte.

Většina amatérů D90 naplno nevyužije, ti co ano si na vyšší model našetří rádi. D90 je opravdu nejvyšší amatérský model - tedy model jenž je uspůsobený i pro začátečníky i poměrně pokročilé.
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sattero 29. 12. 2009 21:37

Z druhé ruky nekupuji třeba já osobně zásadně nic, takže to nepřichází v úvahu. Sice se fotografové starají o své náčiní, ale i tak nemám důvěru (edit: a to mnoho lidí vidí stejně). Netvrdím, že D90 není snad lepší, ba naopak, ale taky tomu odpovídá cena ;)

A k těm penězům. Rád si dopřeju v rámci svých možností to nejlepší, ale nemám holt takové možnosti jako "těch pár tisíc je nic". D90 je prostě vyšší kategorie, D5000 je nižší, D3000 zase nižší, ... Tak to je a bude. Když se to veme kolem a kolem, tak často tu zaznívá (hlavně teda na jiných fórech podobně zaměřených D5000 fóbistů) "500D je dobrá volba", přitom přímý konkurent je D5000 (a stojí stejně), obě mají různé výhody a testy to říkají taky = jsou to vyrovnané produkty. Jenže u Canonu to nevadí, přeci tam si nováček nemůže připlatit za D90 co? :)

Neberte to jako urážku, jen se nad tím pozastavte a uvidíte, že to tak je.
Sattero
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod team_daddy 30. 12. 2009 08:20

Sattero píše:Z druhé ruky nekupuji třeba já osobně zásadně nic, takže to nepřichází v úvahu. Sice se fotografové starají o své náčiní, ale i tak nemám důvěru (edit: a to mnoho lidí vidí stejně)


Pod tohleto se podepisu. Navic ma tady kolega evidentne rozumnejsi pristup k penezum. Podivejte, ja mam jen mizernou D40 (i kdyz jsem ji kupoval jako novinku za 15 500,-) uz neco pres dva a pul roku. Jeste stale vimo vecech, ktere se musim naucit. Hned na startu jsem vymenil objektiv za AF-S 18-70 - motorek nebyl problem, no a pak uz byly vydaje za stativ, polarizak, dalkovy ovladani, blesk. Sam jsem zacinal od nuly a vim, ze tech vydaju bude jeste dost. Takze pokud clovicek chce D5000, at si ji koupi. Me dnes u D40 muzu poctive rict omezuje pouze autofokus. Jenze D5000 ma stejny AF modul jako D90. Stavovy LCD displej neni argument. Ja jsem ho v digitalni dobe nezazil a ani mi nikdy nechybel. Zadni LCD je jednim slovem paradni. Mel jsem v paratech kamosuv D80. On mi tvrdil, ze D80 nema mod LCD jako D40, ze lze nastavovat na nem. Takze jsem musel pres ten vrchni stavovej a jak jsem se na to kysele tvaril. Rozhodne nelze tvrdit, ze D90 je horsi, to v zadnem pripade. Ale mejme na pameti, ze jeho financni situaci nezname a pokud nechce kupovat z druhe ruky, ja bych D5000 s klidem doporucil.
Nikon D90 + Nikkor AF-S 18-70mm f/3.5-4.5G ED + Nikkor AF-S 35mm f/1.8G + Nikon SB600 + Velbon Sherpa 200R a do kapsy Panasonic LX3

Historie: Nikon F65 -> Nikon Coolpix 3100 -> Canon IXUS 55 -> Nikon D40 ->
team_daddy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 30. 12. 2009 11:40

Tam si nováček donedávna mohl mírně připlatit za 40D která 500D válcuje opravdu hodně. Tak proč by si tam nováček připlácel za D90..?

Příklad při focení sportu.. švenkuju, dám tělo od oka, chci přenastavit a překontrolovat.. při sportu fotím většinou v hale, na manuál.. takže jeden pohyb zadním kolečkem, jeden předním, stisk ISO, pohyb zadním kolečkem, foťák nemusím držet nad hlavou, ani v úrovni očí, nebolí mě zbytečně ruce, nevybíjí se tolik baterky.

Kysele jste se tvářil nad stavovým displayem? Tak to si neumím představit výraz člověka když musí nastavovat jen jedním rolerem..protože to je mnohem podstatnější.

Ano, i já vím o věcech jež se musím naučit. A k těm výdajům.. nákupy ze zahraničí apod..? Máte málo peněz, ale kupujete si dražší výrobky. Proč!?
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 30. 12. 2009 11:52

kdyz dite nikdy neochutna cokoladu, taky mu nebude chybet...
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod team_daddy 30. 12. 2009 11:56

karmy píše:Příklad při focení sportu.. švenkuju, dám tělo od oka, chci přenastavit a překontrolovat.. při sportu fotím většinou v hale, na manuál.. takže jeden pohyb zadním kolečkem, jeden předním, stisk ISO, pohyb zadním kolečkem, foťák nemusím držet nad hlavou, ani v úrovni očí, nebolí mě zbytečně ruce, nevybíjí se tolik baterky.

Kysele jste se tvářil nad stavovým displayem? Tak to si neumím představit výraz člověka když musí nastavovat jen jedním rolerem..protože to je mnohem podstatnější.


No tak to je samozrejme o zpusobu foceni, na plny manual totiz vubec nefotim. Pro me bezne foceni je rezim A naprosto vyhovujici. A to i pri svenkovani, kdyz si obcas zafotim nejakej motosport. Jinak pokud clovek chce fotit na M, tak to je samo pravda. Ale to uz nevime, jestli kupujici bude takto fotit. Jako driv jsem mel z jen jednoho rolleru mindrak, ale uz je to pryc. ME staci jeden, naprosto. ISO zmenim funkcni klavesou+rollerem, tam problem neni.
Nikon D90 + Nikkor AF-S 18-70mm f/3.5-4.5G ED + Nikkor AF-S 35mm f/1.8G + Nikon SB600 + Velbon Sherpa 200R a do kapsy Panasonic LX3

Historie: Nikon F65 -> Nikon Coolpix 3100 -> Canon IXUS 55 -> Nikon D40 ->
team_daddy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sattero 30. 12. 2009 12:16

karmy píše:Ano, i já vím o věcech jež se musím naučit. A k těm výdajům.. nákupy ze zahraničí apod..? Máte málo peněz, ale kupujete si dražší výrobky. Proč!?

A uvědomujete si, jak je obtížné reklamovat foťák v případě, že je nefunkční či poškozený při přepravě atd.? Je mnoho variant, jak se může něco pokazit a jít oficiálním servisem Nikonu zde není často řešení. Vidíte to jak Hurvínek válku...
Sattero
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků