rozdiel medzi N D5000 a ND90?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod karmy 30. 12. 2009 12:36

Sattero píše:Je mnoho variant, jak se může něco pokazit a jít oficiálním servisem Nikonu zde není často řešení.


Ty varianty zde jsou i když si koupíte nový fotoaparát, i v čechách! Ostatně.. s D5000 byly na počátku podstatně větší problémy (i přes měsíc a půl v servisu co vím) než s bazarovýma D80.

Obtížnosti při reklamaci.. natáčet při rozbalování, v případě poškoztení reklamovat u výrobce, s přepravcem si to musí vyřídit on. Jasně, občas na ně musíte zatlačit, ale to skoro všude.
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kromec 30. 12. 2009 13:10

Karmy:
V pripade poskozeni prepravou je nutno okamzite kontaktovat prepravce a sepsat snim zpravu a pak nasledne kontaktovat prodejce a domluvit se jak to bude reseno dal.

Idealnim pripade hned pri prebirani zasilky balik peclive prohlednout jestli neni narazeny padem apod....
V zadnem pripade to neodkladat,ale okamzite resit jak s prepravcem tak prodejcem.

Pokud bys poskozeni prepravou reklamoval jen u prodejce/vyrobce tak ti to nemusi uznat ,protoze to neni jeho chyba.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karmy 30. 12. 2009 14:55

máte pravdu :)
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 30. 12. 2009 20:33

No zrovna o poškození při přepravě bych strach neměl. Co já si nechávam posílat z ciziny, tak obvykle DHL/FedEx/UPS/DPD etc. Poště jako takové se vyhýbám jak to jen jde..

Kromě toho, že v zahraničí (alespoň dle mých zkušeností v Německu a UK) mají sklony balit zboží dost pečlivě, tak se "značkovou" dopravní společností obvykle moc potíže nejsou.

Paradoxně sem měl potíže spíš v rámci ČR, než z EU či dál.

Co se reklamací týká, tak jedinej problém bývá tak cena poštovného, jinak záruka v EU platí prostě v rámci EU a je jedno jestli je to ČR, Polsko, nebo Německo a platí všude prakticky stejná pravidla.. Bez potíží sem reklamoval do Německa a Irska. :)

Jak tu někdo poznamenal, taky nevidím důvod proč bych si kupoval předražené zboží v ČR.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Sattero 30. 12. 2009 20:55

Já mám teda s poštou dobré zkušenosti, dokonce je v mém místě bydliště spolehlivější a rychlejší než PPL, DHL atd. Takový vesmírný paradox :)

A k tomu kupování drahých věcí, především elektroniky, ze zahraničí - každý má svůj názor a svou zkušenost, todle bych neřešil. Každého věc, nebo snad ne? Ale uvítal bych, kdybyste zde nebo alespoň mě do SZ napsali, kde nakupujete příslušenství k foťákům v zahraničí, posílají balíky do čech spolu s rozumnou cenou za pojištění a dopravu + jistěže kvalitu služeb. Já sem bral hodně věcí z Amazon (US) přes známé (ale jiné věci + iPody pro známé), v UK TheHut apod. Přesto neznám nějaký úzce zaměřený obchod s věcmi pro foto...
Sattero
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kromec 30. 12. 2009 21:00

Sattero píše:Já mám teda s poštou dobré zkušenosti, dokonce je v mém místě bydliště spolehlivější a rychlejší než PPL, DHL atd. Takový vesmírný paradox :)


Tak to mas stesti ze u nich nemusels reklamovat poskozenou zasilku. Co je prepravek v pohode(napr. u PPL) je u ceske posty nocni mura...
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod matus141 1. 1. 2010 00:32

Sattero píše:Ale uvítal bych, kdybyste zde nebo alespoň mě do SZ napsali, kde nakupujete příslušenství k foťákům v zahraničí, posílají balíky do čech spolu s rozumnou cenou za pojištění a dopravu + jistěže kvalitu služeb.


tiez by som uvital :)
matus141
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sattero 1. 1. 2010 02:22

Nakonec nikdo nic nezaslal, škoda, todle by mě osobně zajímalo. O něčem se zmiňoval v jednom videu na YouTube jeden profi fotograf, ale nepamatuji si jeho jméno a jméno videa :D

Jinak pěkný nový rok Nikoňáci, Canoňáci, Soňáci a podobně postižení lidé! :)
Sattero
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PanEr 4. 1. 2010 14:47

narazil jsem na tuto diskuzi a také musím přihodit mou subjektivitu. V první řadě by se nemělo zapomínat, že D90 je vyšší třída než D5000, z čehož vycházejí i zde uvedené výhody. Musím konstatovat, že při přechodu z kompaktu mi absence stavového displeje na D5000 vůbec nevadí, naopak mi jeden centrální plně vyhovuje, což samozřejmě nevylučuje, že bych si na stavový v případě používání zvykl. Menší tělo d5000 také není problém, i když mám 180cm, tak ruce mám poměrně malé, velikost přístroje mi vyhovuje a menší velikost považuji v mém případě za výhodu. Z D90 bych na D5000 uvítal hlavně větší hledáček a dislej, co ale u mého foťáku převažuje a u devadesátky bych zásadně postrádal, na co jsem rychle zvykl a používám, je výklopný displej. Kdyby D90 vyklopným displejem vybavena byla, patrně bych počkal a přišetřil, ale takhle jsem za ušetřené 4 tis. dodatečně pořídil stativ a brašnu. Většina přispivatelů na nemalý cenový rozdíl zapomíná. S D5000 jsem spokojen. Zrcadlovku se seťákem 18-105 jsem pořídil namísto původně uvažovaného EVF kompaktu a na mé focení jsou vlastnosti foťáku a výsledné snímky parádní. Věřím, že výhody vyšší třídy D90 bych ocenil, původně jsem do D5000 šel hlavně z důvodů finančních, ale ten výklopný displej by mi teď už sakra scházel. Jsem přesvědčený, že na toto vylepšení postupně naběhne většina srovnatelných přístrojů a bude jím vybaven i nástupce D90. Předpokládám, že po zásluze tuto vyriabilitu ocení většina uživatelů.
Naposledy upravil PanEr dne 5. 1. 2010 11:16, celkově upraveno 1
PanEr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod matus141 4. 1. 2010 16:18

chcel by som sa spytat, ci niekto zo skusenosti/pozorovania, nevie priblizne odhadnut kedy by mohol byt nastupca D90-tky :)
matus141
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 4. 1. 2010 16:23

Proč by měly výklopný display když
a) ztratí na úhlopříčce
b) zkomplikují celkovou odolnost těla (hlavně u vyšších tříd)
c) foťák si můžu při Liveview napíchnout třeba do noťasu a snímat přes něj a to je při makru ještě podstatně lepší než jen LV na displayi foťáku

Já výklopný display ocením jen u makra a ve studiu. Jinak žiju spokojeně bez LV, občas bych jej ocenil, ale rozhodně jsem pro to aby byl jen na pevném displayi.

Odstup D80-D90 je 2006-2008, takže cca 2,5 roku :)
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sattero 4. 1. 2010 17:28

Výklopný display i nahradí stavový display a obsahuje stále stejné, tedy kompletní informace. A to že u D5000 je menší display oproti těm pevným, to je trochu problém, ano, ale třeba Sony má třeba jen o čtvrt palce menší displaye při výklopných a občas u EVF naopak - výklopný = větší. A třeba ten výklopný na D5000 je pevný a kvalitní, ale podle mě nejlepší výklopné dělá Sony. Sice nejsou otočné, jen výklopné nahoru/dolů/dopředu, ale zase pevné jak chuj :)

No takže nástupce by mohl být někdy tento rok, v nejhorším na začátku příštího roku!
Sattero
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karmy 4. 1. 2010 17:37

no, do půlky příštího roku, řekl bych.. ale čeká nás snad ještě D700x
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 4. 1. 2010 23:43

D700x .. o tom dost pochybuju. Možná ho vydaj, ale to spíš dřív vydaj D4. Podle jejich marketingu bych řek, že nehodlaj dát svým zákazníkům ani o MPix víc než je třeba. Ostatně všechny jejich foťáky maj kromě D3X maximálně 12mpix... a sem si naprosto jistej, že to neni náhoda. :)

Vsadil bych se, že dost těch senzorů je totožnejch v různejch jejich foťácích, budou se lišit jen elektronikou okolo.. stejně jako se liší 5DMK2 a 1DsMK3.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PanEr 5. 1. 2010 10:38

karmy píše:Proč by měly výklopný display když
a) ztratí na úhlopříčce
b) zkomplikují celkovou odolnost těla (hlavně u vyšších tříd)
c) foťák si můžu při Liveview napíchnout třeba do noťasu a snímat přes něj a to je při makru ještě podstatně lepší než jen LV na displayi foťáku

Já výklopný display ocením jen u makra a ve studiu. Jinak žiju spokojeně bez LV, občas bych jej ocenil, ale rozhodně jsem pro to aby byl jen na pevném displayi.



a) D5000 má oproti D90 menší tělo. Nepůjde-li nástupce D90 s velikostí dolů, tak při předpokládaném konstrukčním vylepšení nemusí jít úhlopříčka dolů a řešitelné to určitě je. A třeba u D5000 je spíše škoda počet pixel než velikost displeje.
b) tohle je sice pravda, ale D90 patří stále mezi "amatérské" přístroje, kde se upřednostňuje komfort ovládání před nekompromisní odolností. Ta se předpokládá u skutečné vyšší třídy - kategorie, nikoli jen u vyššího modelu stejné třídy, do které D5000 a D90 spadají.
c) tohle je taky pravda, ale to už záleží na individuálním použití přístroje, tzn. kde a co fotím, noťas je opravdu jen pro domácí či studiové podmínky. Každopádně je určitě řada fotografů, která výklopný displej nevyužije nikdy.

Nicméně se domnívám, že i když je dnes spoustou zkušených fotografů výklopný displej přijímán s rozpaky, jeho přínos (samozřejmě pouze v určitých situacích) hodně uživatelů postupně ocení a osobně si skutečně myslím, že nástupce D90 jím určitě vybaven bude. Nad videosekvencemi u DSRL také nejdříve hodně lidí mávalo rukou a dnes to jejich nově pořizované přístroje standardně mají. Nechtějí-li, nikdo je do využívání této funkce nenutí, stejně tak může být výklopný displej zůstat stále zaklopený.
PanEr
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků