Teploty pod nulou a zrkadlovka

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod magie 31. 12. 2008 19:37

Ahojte. Zaujimalo by ma, ci ma nejaky vplyv teplota pod nulou (cca minus desat) na fungovanie zrkadlovky (konkretne Canon EOS 450D). Hlavne, ci je bezpecne fotit vonku pri takychto teplotach, ci to nemoze fotak poskodit. O mensej vydrzi baterky v zime viem. Diky za nazory.
magie
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod player 31. 12. 2008 19:46

Tady bych problem nevidel, porad lepsi mraz nez naopak vedro.Alespon pro snimac.Jedinej zadrhel muze byt u LCD displaye, ty uz tu zimu tak snaset nemuseji a je mozne, ze budou mit horsi obnovovaci schopnost.
Naposledy upravil player dne 31. 12. 2008 19:59, celkově upraveno 2
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod maciakba 31. 12. 2008 19:47

kazdy vyrobca udava teplotu 0 az + 40 to by znamenalo ze uz pri minus 1 sa nemoze fotit, no este som nepocul ze by sa niekomu z tohto dovodu stalo nieco zo zrkadlom

edit s tym displayom je to pravda dokonca nemusi vobec ist, ale po zohratia pojde, niekde som cital clanok, no aj na mojom kompakte canone vypovedal pri minuse sluzbu ale v pluse siel potom normalne
maciakba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 31. 12. 2008 20:10

LCD nemusi fungovat spravne (v extremnom mraze)-mne sa to ale zatial nestalo ani po 1h statickom foteni pri -15st (Dynax 5D) resp. 4h fotenia pri -5st so silnym vetrom (EOS 400D),....kompakt mi drzal rovnako dobre, nemal ziadne problemy,... Problem moze nastat pri prichode domov, ked fotak vyberies prilis rychlo z brasne (vaku) - kondenzacia,...takze po prichode pockaj aspon 1/2h, za ktoru sa zohrejes (spolu s fotakom) a az po tom ho vyber.... Rovnako nechod z mrazu do tepla s fotoaparatom v ruke - to moze znamenat KO pre elektroniku - hlavne ak ho hned zapnes...
Vydrz baterie sa v chlade vyrazne znizi, ale to v kazdom zariadeni....
Najhorsie bude jeho ovladanie so zmrznutymi prstami, pripadne montaz dolu zo stativu,...hruuza:)))
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 31. 12. 2008 20:34

Mne zamrzla 350 po 15 záberoch pri -2, ale bolo to pri vode a vlhká zima- hmla, doma ožil. Pri -8 som ho mal na mraze vyše 2 hodiny, bez problémov, iba batérie som striedal.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 1. 1. 2009 02:58

Tak som doma,...jedine, co mi dnes pri silom mraze a vetre zamrzlo su prsty, ale fotky nejake su,...takze ohnostroj z Nitry najdete tu: http://fotoalbumy.azet.sk/io-nr/pf-2009 ... j-v-nitre/ Hrad mame jemne zelenkavo nasvieteny, tak som to nechal v realnych farbach,....bol to moj druhy foteny ohnostroj v zivote,...hmla bola slaba, tak sa hadam da na to s privretymi ocami pozerat:) Fotene to bolo 50tkou...
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cajo 1. 1. 2009 08:46

Mne moja D80 pri -2 a brutalnej hmle odisla behom 15 minut ale pri -10som fotil cely den a neodisla ani baterka....
Cajo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod johnyram 1. 1. 2009 09:07

To Bobek: pěkné pohlednice ;-)

No, jinak včera jsem poprvé fotil s D80 na mraze, asi tak -4, tak byla pěkně vymrzlá, na reakcích to už bylo poznat, ale jinak to šlo :-)
Cpu:Intel® Core™ 2 Duo E6750 Chlazení: Freezer 7 Pro MB:Asus P5N-E SLI nVIDIA nForce 650i Ram:2x1GB Geil DDR II 800MHz Hdd:Seagate Baracuda 320+750GB S2,16MB VGA:Leadtek 8800 GT ,Fortron 500W Sound:Audigy 2
D80,N18-70,C100-300,Sigma 500 II Super...
johnyram
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Maročan 1. 1. 2009 10:18

Zkušenosti s focením v mraze kolem -10 st. Zrcadla i kompatky v pohodě, jediné na co se musí dávat pozor, tak na zkondenzovanou vodu po příchodu do tepla. Takže doporučuji přístroj vůbec nevyndavat z brašny, třeba hodinku. Případně ho ještě zabalit do igelitové tašky.

Také mi při nízkých teplotách nešla paměťová karta A-DATA v kompaktu. V zrcadlovce Sandisk v pohodě.
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cabman 1. 1. 2009 12:22

Jako problem nevidim prechod z tepla do zimy a foceni v mrazu - jen tolik nevydrzi baterie a zmrznou vam prsty.

Problem je prechod z mrazu do tepla domova, kdy se vsechno omlzi a hrozi nebezpeci oxidace a elektrickeho poskozeni. I kdyz ji nezapneme, porad v ni je baterie. To ze je v brasne necemu nepomuze. Ja to resim tim ze ji zavru do igelitoveho pytliku, ale porad to neni ono a trva nekolik hodin nez se prohreje.
cabman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 1. 1. 2009 12:50

JJ, presne tak,...fotaku neprekaza, ze snim idete von do zimy,..ale je velmi zle, ked prechadza z chladu do tepla. Ja som dnes nechal fotak v batohu, ten podla mna dostatocne dobre izoluje, tak sa mu hadam nic nestane - akurat pamatovku (8GB Pretec) som vybral asi hodinu po prichode (aj ked stale bola pekne zmrznuta), aby som mohol dat tie fotky aspon narychlo na web....
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vladarocker 4. 1. 2009 15:00

Já doporučuji nosit fotak v pauzach pri foceni venku v mrazu - na brise pod polorozepnutou bundou :-) Trochu se udrzuje v teple. Jo a teplou salu na prsa, aby ani lidské telo take neprochladlo:-) Bunda je stale polorozepnutá!:-)
No a po foceni fotak vrazit do igelitu a vypnutý!! do brasny. Po prichodu do tepla brasnu neotevirat 2 hodiny.. Hodka muze byt malo. Můj názor. Pokud je fotak jeste studeny, neni vhodne ho stale zapinat, nechat doohřat na stole:-) Vlada
vladarocker
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 4. 1. 2009 15:45

Nic proti, ale vy toho naděláte...

Mobila taky určitě balíte do igelitů..dvě hodiny po vstupu do místnosti ho nepužíáte a je vypnutý..atd.

Ta elektronika musí něco vydržet. Pokud nevydrží, je to křáp. 8-)
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 4. 1. 2009 16:18

beat: az budu nosit zrcadlovku v kapse, tak se na nejake vyrovnavani teplot taky pak vyprdnu :)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 4. 1. 2009 16:26

Až budou mít mobily takové objektivy jako DSLR, budeš možná opatrnější i ty, beate...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod beat 4. 1. 2009 17:07

OK..
Už se mi párkrát stalo, že jsem telefonoval v mrazu venku a vešel jsem do teplého obchodu... mobil přežil několik let. Zrovna tak mobil(i foťák) přežije enormní vlhkost a teplotu u moře. Stejně tak přežije autorádio hluboké mrazy a extrémní teploty na slunci(o řídící jednotce poblíž motoru ani nemluvím)...
Elektronika prostě musí něco vydržet. A pokud nevydrží, je něco špatně :-)
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod riman 5. 1. 2009 09:05

beat: Ale je rozdíl, když ti přestane fungovat mobil za 3 tisíce a nebo foťák za 30 tisíc. ;-) Opatrnost je na místě.
riman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 5. 1. 2009 09:18

U elektroniky hrozí, že při orosení obvodů a zapnutí si může proud najít jinou cestičku, tedy zkrat nebo alespoň svod. Pak si tam tu cestičku ale klidně udělá trvale, takže to může způsobit chybu funkce i po uschnutí. Naštěstí jsou používaná napětí v mobilech i foťácích malá a plošné spoje jsou lakované, takže je toto nebezpečí hodně malé. Například u televizoru s 230 V napájením a vysokým napětím na podsvětlovací výbojce to je horší a taky se v návodech běžně dočteme o nutnosti nechat přístroj v teplé místnosti po přinesení z chladu několik hodin bez zapnutí.

K mobilu ještě nutno podotknout, že ho běžně máme v kapse trvale zapnutý, jde tedy o jiný případ, neneseme jej do teplé místnosti tolik vychlazený. Provozem se sám uvnitř zahřívá.

Orosení čipu (tedy horní plochy filtru nad ním) a ploch čoček v objektivu ale může uškodit kvalitě obrazu vznikem map na těchto plochách. Nemluvě o tom, že uvnitř zarosený objektiv vysychá hódně dlouho.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod beat 5. 1. 2009 11:05

Ale jo...já s váma souhlasím. Je třeba být opatrný, to rozhodně ano.
Nějaká ta drobná vlhkost jednou za čas moderní elektronice v běžných řípadech neuškodí. (btw. riman - některé mobily jsou dražší než mnoho foťáků včetně zrcadlovek).
Zrovna tak beru, že častá vlhkost a orosování může zoxidovat elektroniku(spoje, nožičky čipů...)
Jen bych z toho nedělal až takové(skoro až paranoidní) drama, jaké se z toho tady dělá.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod calidore 5. 1. 2009 19:32

Myslím, že je nejlepší nosit foťák bud na těle pod bundou, nebo v brašně a batohu. Při příchodu do místnosti, vždy vytahuji baterku a nechávám foťák klidně i tři hodiny schovaný v brašně a batohu, než se vyrovná teplota. Nevím, zda je igelitový pytlík zrovna OK, když se v něm kondenzují páry.
calidore
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirka S 5. 1. 2009 19:45

Foťák venku klidně mnoho hodin v mrazu, před příchodem to tepla uložím do brašny a nechám několik hodin vyrovnat teploty. Pokud plánuju něco dělat, ještě předtím vyndám kartu z těla.
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alnath 6. 1. 2009 08:13

calidore píše:Myslím, že je nejlepší nosit foťák bud na těle pod bundou, nebo v brašně a batohu. Při příchodu do místnosti, vždy vytahuji baterku a nechávám foťák klidně i tři hodiny schovaný v brašně a batohu, než se vyrovná teplota. Nevím, zda je igelitový pytlík zrovna OK, když se v něm kondenzují páry.

Při vstupu do tepla se studeným fotoaparátem se vzduch v okolí fotoaparátu ochladí. Studený vzduch pojme méně vody než teplý a přebytečná voda ve vzduchu zkondenzuje na chladných předmětech - i uvnitř přístroje (například na chipu...) a objektivu (pokud nejde o profesionální utěsněné přístroje). Může dojít ke zkratu nebo jinému poškození (uschlá kapka na čipu není nic moc). Pokud foťák zabalíš do igelitu venku, pak samozřejmě vlhkost v místnosti kondenzuje VNĚ igelitu, na jeho povrchu, nikoliv uvnitř. K té bundě - dokud je aparát pod bundou, tak OK, ale bál bych se po delším focení v mrazu foťák vrazit pod bundu zpátky - pak by mohlo dojít ke kondenzaci stejně jako v teplé místnosti. Na nošení přeci máme fotobatohy - navíc má pak většinou aparát během chůze k místu focení čas v klidu temperovat. Pokud počítám s delší procházkou k místu určení, mám akumulátor někde v teple kapsy a dávám ji do foťáku až na místě, aby zbytečně neztrácela na mrazu kapacitu. Při návratu ještě venku před příchodem do tepla si vyndám kartu a zabalím ji zvlášť. Kartě moc přechod do tepla nevadí a prohřeje se mnohem rychleji než půl až kilová masa foťáku (o objektivech ani nemluvě). Pak mám k dispozici kartu pro zpracování fotek mnohem dříve, než se rozehřeje foťák. Většinou venku ještě (pro jistotu) vytáhnu z foťáku i akumulátor, aby se foťák ohříval bez napětí na deskách plošných spojů. Jo jo, vím, je to někdy téměř paranoidní, ale ta troška starání se mi může ušetřit moc peněz.
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy Ivan 6. 1. 2009 09:30

400D + 17-40

Foceni na tezkem na mraze, v silnem vetru, prichod na chatu, prohlizeni fotek = zadny problem.
Foceni za deste, ci padani snehu primo na telo a objektivy taky zadny problem.
Rekl ze bych ze moderni zrcadlo je rozhodne spolehlivejsi nez p-six od soudruhu z ndr. To aby clovek s sebou nosil teplomer a podle teploty odhadoval zpozdeni zaverky.
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 6. 1. 2009 13:10

Crazy Ivan píše:Foceni na tezkem na mraze, v silnem vetru, prichod na chatu, prohlizeni fotek = zadny problem.
Já to říkám taky...být opatrný ano, ale nějaká přehnaná starost.. Foťák musí sloužit mě, nikoli já jemu.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirka S 6. 1. 2009 13:26

No, výrobci se radši jistí a obvykle doporučujou okolní teplotu nad 0 st.
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Otass 6. 1. 2009 16:12

Samozřejmě pokud se to orosí až z toho skoro kape voda, tak mluvíme o něčem jiném, ale jinak jsem taky nikdy neměl problém a nemusel jsem ho nechávat ani v brašně ani pod bundou. Podle mého názoru pod bundou se zapaří ještě dřív. A věřil bych, že foťáku víc ublíží sůl z mořské vody na rukou někde na pláži... A co teprv když vám to pak v zimně navlhne ;)
Fotím méně než bych chtěl a ještě méně než bych mohl...
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod calidore 6. 1. 2009 21:19

Alnath píše:Při vstupu do tepla se studeným fotoaparátem se vzduch v okolí fotoaparátu ochladí. Studený vzduch pojme méně vody než teplý a přebytečná voda ve vzduchu zkondenzuje na chladných předmětech - i uvnitř přístroje (například na chipu...) a objektivu (pokud nejde o profesionální utěsněné přístroje). Může dojít ke zkratu nebo jinému poškození (uschlá kapka na čipu není nic moc). Pokud foťák zabalíš do igelitu venku, pak samozřejmě vlhkost v místnosti kondenzuje VNĚ igelitu, na jeho povrchu, nikoliv uvnitř. K té bundě - dokud je aparát pod bundou, tak OK, ale bál bych se po delším focení v mrazu foťák vrazit pod bundu zpátky - pak by mohlo dojít ke kondenzaci stejně jako v teplé místnosti. Na nošení přeci máme fotobatohy - navíc má pak většinou aparát během chůze k místu focení čas v klidu temperovat. Pokud počítám s delší procházkou k místu určení, mám akumulátor někde v teple kapsy a dávám ji do foťáku až na místě, aby zbytečně neztrácela na mrazu kapacitu. Při návratu ještě venku před příchodem do tepla si vyndám kartu a zabalím ji zvlášť. Kartě moc přechod do tepla nevadí a prohřeje se mnohem rychleji než půl až kilová masa foťáku (o objektivech ani nemluvě). Pak mám k dispozici kartu pro zpracování fotek mnohem dříve, než se rozehřeje foťák. Většinou venku ještě (pro jistotu) vytáhnu z foťáku i akumulátor, aby se foťák ohříval bez napětí na deskách plošných spojů. Jo jo, vím, je to někdy téměř paranoidní, ale ta troška starání se mi může ušetřit moc peněz.

Já s tebou souhlasím ve všech bodech, ale s tím schováváním do igelitu si pořád nejsem jistý, i když tedy můžeš mít pravdu, já to nikdy nezkoušel.
calidore
Návštěvník

Odeslat příspěvekod m.a.d.d.o.x 6. 1. 2009 21:30

calidore píše:Já s tebou souhlasím ve všech bodech, ale s tím schováváním do igelitu si pořád nejsem jistý, i když tedy můžeš mít pravdu, já to nikdy nezkoušel.

S tím igelitovým pytlíkem to mám psané přímo v manuálu od foťáku (Canon 450D), tak na tom asi něco bude ;-)
m.a.d.d.o.x
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 8j-j8 6. 1. 2009 21:55

musim se smát...
když si představim, že mám foťák pod bundou, přemejšlel jste někdo o tom, co když chci rychle něco vyfotit? jak rychle asi rozepnu bundu?
když fotim na mraze, tak mám popruh namotanej kolem zápěstí a foťák držim neustále za grip, zahřívá se tim baterka.
jinak mám nikon d70s, často jsem s nim fotil na mraze a nikdy jsem to vyrovnání teplot moc neřešil, nic se nikdy nestalo.
jinak s analogem to moc neřešim, akorát se občas bojim, že mi hledáček přimrzne k obočí:-D
8j-j8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy Ivan 6. 1. 2009 21:58

8j-j8 píše:jinak s analogem to moc neřešim, akorát se občas bojim, že mi hledáček přimrzne k obočí:-D

nebo popraska emulze ci u sixu zatuhle platynko :-D
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alnath 7. 1. 2009 08:22

calidore píše:Já s tebou souhlasím ve všech bodech, ale s tím schováváním do igelitu si pořád nejsem jistý, i když tedy můžeš mít pravdu, já to nikdy nezkoušel.

Je to jednoduchá fyzika - uvnitř toho sáčku je stejná vlhkost jako venku (tedy nízká) a na vnější straně se pak bude srážet ta voda z teplého prostředí. BTW, mám to osobně vyzkoušené ;-)
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 8j-j8 7. 1. 2009 17:51

Crazy Ivan píše:
8j-j8 píše:jinak s analogem to moc neřešim, akorát se občas bojim, že mi hledáček přimrzne k obočí:-D

pentacon je kapitola sama pro sebe, nikdy se mi nepodařilo z toho dostat normální fotku, závěrka mi prostě nefunguje, jak má a oprava je drahá a prej nejistá...
no a že by u nás byl takovej mráz, že by popraskal film?:-D
8j-j8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy Ivan 7. 1. 2009 17:59

8j-j8 píše:
Crazy Ivan píše:

pentacon je kapitola sama pro sebe, nikdy se mi nepodařilo z toho dostat normální fotku, závěrka mi prostě nefunguje, jak má a oprava je drahá a prej nejistá...
no a že by u nás byl takovej mráz, že by popraskal film?:-D

Doporucuji temnakomora.cz :-)

Kluci maji presne zmapovano o kolik EV, ci procent casu je treba prodlouzit expozit pri poklesu teploty na urcitou uroven, ovsem je nutno u sebe mit presny laboratorni lihovy teplomer :-) :-)

Hold pomsta soudruhu z ndr :-)
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod calidore 7. 1. 2009 21:32

Alnath píše:Je to jednoduchá fyzika - uvnitř toho sáčku je stejná vlhkost jako venku (tedy nízká) a na vnější straně se pak bude srážet ta voda z teplého prostředí. BTW, mám to osobně vyzkoušené ;-)

OK, budu ti věřit, i dyž tedy mám pochybnosti. Co ten vzduch, který zůstane uzavřený v pytlíku? Nebude tam dělat paseku - kondenzovat?
calidore
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy Ivan 7. 1. 2009 21:38

calidore píše:Co ten vzduch, který zůstane uzavřený v pytlíku?

Uzavreny vzduch v pytliku ? No to je dycky pruser 8-D 8-D

Ale jinak toho vzduchu je treba co nejvic vytlacit, kdyz uz pristoupime na pytlikovou metodu
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 7. 1. 2009 22:49

Venku je za silnějšího mrazu nízká vlhkost - tedy suchý vzduch. A ten zůstane v pytlíku.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod nanospider 8. 1. 2009 20:58

Jestli mohu poradit.....zkuste si na internetu najít slovo "silikagel" používá se často, v malých pytlíčkách s nápisem "do not eat" :-)))
Já ho mám v brašně a myslím, že to foťáku vůbec neuškodí...pohlcuje vlhkost ten silikagel...
nikon d40 18-55 50-200 uv filter+cirkular polar.filter-stativ-2gb-
nanospider
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod maciakba 8. 1. 2009 21:06

dobry napad :) staci ist na trh a pozbierat od cinanov co davaju k topankam:-D
maciakba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cabman 8. 1. 2009 21:19

nanospider píše:Jestli mohu poradit.....zkuste si na internetu najít slovo "silikagel" používá se často, v malých pytlíčkách s nápisem "do not eat" :-)))
Já ho mám v brašně a myslím, že to foťáku vůbec neuškodí...pohlcuje vlhkost ten silikagel...
Na to zapameň kámo. Ten "pytlíček ti odsaje vlhkost z uzavřeného prostoru, ale né z látkové fotobrašny". A když dáš studený foťák do tepla tak je to jak sprcha ... .
cabman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kolega 9. 1. 2009 07:23

Tak taky přidám svou zkušenost. Bavíte se tu hlavně o přechodu ze zimy do tepla, kdy vzniká orošení. To já řeším už léta tak, že před příchodem do domu dám DF do brašny/batohu a pečlivě uzavřu a umístím někde na topení, nebo blízko tepla. No a vyndám, tak po půlhodině až hodině, ale poslední dobou i dříve, protože teď mám už DF utěsněný proti vlhku.

Ale jak fotíte v zimě za mrazu? Jak zamezíte orošení hledáčku a LCD Vaším dechem už při pouhém přiložení DF k oku? A co objektivy, jejih výměna? A co baterky - výdrž? A to jsou jen některé aspekty.

Já jsem třeba zvyklý po každém focení dát na objektiv krytku - nepoužívám "ochranné" filtry a jelikož krytku mám vždy v kapse, tak se mi už několikrát stalo při focení venku při cca -15°C, že takto uschovanou krytku dám na objektiv a za třeba 5-10 minut chci fotit znova, odkrytuju objektiv a v hledáčku vidím zamlžený obraz, čistím hledáček a stále mlha a ejhle ona přední čočka objektivu od té v kapse ukryté krytky se orosí. Stačilo jen to malé vlhko v kapse bundy, které se na venku ochlazené krytce srazilo :D. Proto ani nenosím DF při focení nějak pod bundou.

Samozřejmě před výpravou na takové focení dobít baterky a náhradní do tepla kapsy a při focení při tomto extrému používám postup, jako při střelbě z pušky, tedy nadechnout, přiložit DF k oku a po dobu focení nedýchat. :mrgreen: Jinak pokud baterky drží, tak jsem problémy s funkčností DF, ani AF v objektivech, za těchto extrémních podmínek nezaznamenal.
OM-D E-M1 a M.Zuika |12-40/2,8|45/1,8|60/2,8|75-300/Rll|
kolega
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 9. 1. 2009 14:24

1) hltace vlhkosti su nanic .... tie sa davaju do vodotesnych puzdier atd a musia sa vymienat pri kazdom otvoreni ;-), takze ano je to riesenie pokial mate fotak uzavrety vo vodotesnom puzdre ....

Najlepsie je fotak nesetrit :), nechat ho pekne vonku na zime at si mrzne .... a iba nahradne baterky mat v kapse.

P.s. G9 canon zahlasila ze pri -20C nefoti e-510 fotila dalej ;-).
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod matus141 9. 1. 2009 17:42

ja som chodil s fotakom po zime bez problemu... mam nikon d40 (coz by mal byt nachylnejsi kedze je lacnejsi)... nic sa mi nezarosilo pokial som to nechal pekne v taske... vonku som ho mal na krku zaveseny, nedaval smo ho do tasky a bola riadna zima... takych -8 az -10... bol som vonku vyse hodiny a pol, premrznuty na kost, fotak slapal dalej... domov som siel az ked dosli baterky (resp jedna, nahradnu nemam)... kartu som vybral pred dverami bytu a dal do obalu na karty... fotak do tasky a vsetko zavrel... vosiel dnu, polozil fotak na zem (nie ku radiatoru), kartu na stol, najedol som sa, dal som si teply caj a pozeral fotky a vsetko bolo v pohode :) fotak som tiez vybral, skusil ci neni zaroseny (nebol) a dal som dobit baterku :) takze si myslim, ze davat fotak po kazdom cvaknuti do tasky je nezmysel :)

a k tomu dychaniu a zaroseniu hladacika... nestalo sa mi to a pri foteni dycham normalne ;-)
matus141
Návštěvník

Odeslat příspěvekod auge 10. 1. 2009 15:50

Zdravím já jsem s tím přechodem do tepla taky opatrný v batohu nejdřív nějakou hodinu v chodbě potom postuně do teplejší místnosti ale pořád v batohu radši počkám třeba i 4-5 hodin i víc než něco pokazit kondenz je potvora a zrcadlovka je docela drahá ne?Mějte se
auge
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radek72 12. 1. 2009 20:19

Před příchodem ze zimy do tepla dávám foťák do igelitového sáčku se zavíracím zipem, když je dobře zavřený je spolehlivě vzduchotěsný. Pokud spěchám na fotky, vydělám kartu ještě venku a načítám fotky přes čtečku. Foťák v sáčku nechám ohřát klidně v teplé místnosti, je vzduchotěsně uzavřený tak se neorosí a je ohřátý relativně rychle. Jen nesmíte zapomenout, dát ho do sáčku ještě na mrazu
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petrulin 12. 2. 2009 23:43

no v lednu jsem s A350 fotil v -15ti a fotky dobré. Jen to možná trochu žralo baterku, ale spíš bych ty baterky viděl v hodně dlouhých expozičních časech. Stativ to tedy snášel o něco hůř a já taky
Petrulin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 13. 2. 2009 07:39

Baterka v mrazu ztrácí kapacitu - proto ji to rychleji žralo. Chemické reakce se s poklesem teploty zpomalují.
Pety
VIP uživatel