Teploty pod nulou a zrkadlovka

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod beat 4. 1. 2009 17:07

OK..
Už se mi párkrát stalo, že jsem telefonoval v mrazu venku a vešel jsem do teplého obchodu... mobil přežil několik let. Zrovna tak mobil(i foťák) přežije enormní vlhkost a teplotu u moře. Stejně tak přežije autorádio hluboké mrazy a extrémní teploty na slunci(o řídící jednotce poblíž motoru ani nemluvím)...
Elektronika prostě musí něco vydržet. A pokud nevydrží, je něco špatně :-)
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod riman 5. 1. 2009 09:05

beat: Ale je rozdíl, když ti přestane fungovat mobil za 3 tisíce a nebo foťák za 30 tisíc. ;-) Opatrnost je na místě.
riman
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 5. 1. 2009 09:18

U elektroniky hrozí, že při orosení obvodů a zapnutí si může proud najít jinou cestičku, tedy zkrat nebo alespoň svod. Pak si tam tu cestičku ale klidně udělá trvale, takže to může způsobit chybu funkce i po uschnutí. Naštěstí jsou používaná napětí v mobilech i foťácích malá a plošné spoje jsou lakované, takže je toto nebezpečí hodně malé. Například u televizoru s 230 V napájením a vysokým napětím na podsvětlovací výbojce to je horší a taky se v návodech běžně dočteme o nutnosti nechat přístroj v teplé místnosti po přinesení z chladu několik hodin bez zapnutí.

K mobilu ještě nutno podotknout, že ho běžně máme v kapse trvale zapnutý, jde tedy o jiný případ, neneseme jej do teplé místnosti tolik vychlazený. Provozem se sám uvnitř zahřívá.

Orosení čipu (tedy horní plochy filtru nad ním) a ploch čoček v objektivu ale může uškodit kvalitě obrazu vznikem map na těchto plochách. Nemluvě o tom, že uvnitř zarosený objektiv vysychá hódně dlouho.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod beat 5. 1. 2009 11:05

Ale jo...já s váma souhlasím. Je třeba být opatrný, to rozhodně ano.
Nějaká ta drobná vlhkost jednou za čas moderní elektronice v běžných řípadech neuškodí. (btw. riman - některé mobily jsou dražší než mnoho foťáků včetně zrcadlovek).
Zrovna tak beru, že častá vlhkost a orosování může zoxidovat elektroniku(spoje, nožičky čipů...)
Jen bych z toho nedělal až takové(skoro až paranoidní) drama, jaké se z toho tady dělá.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod calidore 5. 1. 2009 19:32

Myslím, že je nejlepší nosit foťák bud na těle pod bundou, nebo v brašně a batohu. Při příchodu do místnosti, vždy vytahuji baterku a nechávám foťák klidně i tři hodiny schovaný v brašně a batohu, než se vyrovná teplota. Nevím, zda je igelitový pytlík zrovna OK, když se v něm kondenzují páry.
calidore
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirka S 5. 1. 2009 19:45

Foťák venku klidně mnoho hodin v mrazu, před příchodem to tepla uložím do brašny a nechám několik hodin vyrovnat teploty. Pokud plánuju něco dělat, ještě předtím vyndám kartu z těla.
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alnath 6. 1. 2009 08:13

calidore píše:Myslím, že je nejlepší nosit foťák bud na těle pod bundou, nebo v brašně a batohu. Při příchodu do místnosti, vždy vytahuji baterku a nechávám foťák klidně i tři hodiny schovaný v brašně a batohu, než se vyrovná teplota. Nevím, zda je igelitový pytlík zrovna OK, když se v něm kondenzují páry.


Při vstupu do tepla se studeným fotoaparátem se vzduch v okolí fotoaparátu ochladí. Studený vzduch pojme méně vody než teplý a přebytečná voda ve vzduchu zkondenzuje na chladných předmětech - i uvnitř přístroje (například na chipu...) a objektivu (pokud nejde o profesionální utěsněné přístroje). Může dojít ke zkratu nebo jinému poškození (uschlá kapka na čipu není nic moc). Pokud foťák zabalíš do igelitu venku, pak samozřejmě vlhkost v místnosti kondenzuje VNĚ igelitu, na jeho povrchu, nikoliv uvnitř. K té bundě - dokud je aparát pod bundou, tak OK, ale bál bych se po delším focení v mrazu foťák vrazit pod bundu zpátky - pak by mohlo dojít ke kondenzaci stejně jako v teplé místnosti. Na nošení přeci máme fotobatohy - navíc má pak většinou aparát během chůze k místu focení čas v klidu temperovat. Pokud počítám s delší procházkou k místu určení, mám akumulátor někde v teple kapsy a dávám ji do foťáku až na místě, aby zbytečně neztrácela na mrazu kapacitu. Při návratu ještě venku před příchodem do tepla si vyndám kartu a zabalím ji zvlášť. Kartě moc přechod do tepla nevadí a prohřeje se mnohem rychleji než půl až kilová masa foťáku (o objektivech ani nemluvě). Pak mám k dispozici kartu pro zpracování fotek mnohem dříve, než se rozehřeje foťák. Většinou venku ještě (pro jistotu) vytáhnu z foťáku i akumulátor, aby se foťák ohříval bez napětí na deskách plošných spojů. Jo jo, vím, je to někdy téměř paranoidní, ale ta troška starání se mi může ušetřit moc peněz.
Alnath
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Crazy Ivan 6. 1. 2009 09:30

400D + 17-40

Foceni na tezkem na mraze, v silnem vetru, prichod na chatu, prohlizeni fotek = zadny problem.
Foceni za deste, ci padani snehu primo na telo a objektivy taky zadny problem.
Rekl ze bych ze moderni zrcadlo je rozhodne spolehlivejsi nez p-six od soudruhu z ndr. To aby clovek s sebou nosil teplomer a podle teploty odhadoval zpozdeni zaverky.
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 6. 1. 2009 13:10

Crazy Ivan píše:Foceni na tezkem na mraze, v silnem vetru, prichod na chatu, prohlizeni fotek = zadny problem.
Já to říkám taky...být opatrný ano, ale nějaká přehnaná starost.. Foťák musí sloužit mě, nikoli já jemu.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirka S 6. 1. 2009 13:26

No, výrobci se radši jistí a obvykle doporučujou okolní teplotu nad 0 st.
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Otass 6. 1. 2009 16:12

Samozřejmě pokud se to orosí až z toho skoro kape voda, tak mluvíme o něčem jiném, ale jinak jsem taky nikdy neměl problém a nemusel jsem ho nechávat ani v brašně ani pod bundou. Podle mého názoru pod bundou se zapaří ještě dřív. A věřil bych, že foťáku víc ublíží sůl z mořské vody na rukou někde na pláži... A co teprv když vám to pak v zimně navlhne ;)
Fotím méně než bych chtěl a ještě méně než bych mohl...
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod calidore 6. 1. 2009 21:19

Alnath píše:Při vstupu do tepla se studeným fotoaparátem se vzduch v okolí fotoaparátu ochladí. Studený vzduch pojme méně vody než teplý a přebytečná voda ve vzduchu zkondenzuje na chladných předmětech - i uvnitř přístroje (například na chipu...) a objektivu (pokud nejde o profesionální utěsněné přístroje). Může dojít ke zkratu nebo jinému poškození (uschlá kapka na čipu není nic moc). Pokud foťák zabalíš do igelitu venku, pak samozřejmě vlhkost v místnosti kondenzuje VNĚ igelitu, na jeho povrchu, nikoliv uvnitř. K té bundě - dokud je aparát pod bundou, tak OK, ale bál bych se po delším focení v mrazu foťák vrazit pod bundu zpátky - pak by mohlo dojít ke kondenzaci stejně jako v teplé místnosti. Na nošení přeci máme fotobatohy - navíc má pak většinou aparát během chůze k místu focení čas v klidu temperovat. Pokud počítám s delší procházkou k místu určení, mám akumulátor někde v teple kapsy a dávám ji do foťáku až na místě, aby zbytečně neztrácela na mrazu kapacitu. Při návratu ještě venku před příchodem do tepla si vyndám kartu a zabalím ji zvlášť. Kartě moc přechod do tepla nevadí a prohřeje se mnohem rychleji než půl až kilová masa foťáku (o objektivech ani nemluvě). Pak mám k dispozici kartu pro zpracování fotek mnohem dříve, než se rozehřeje foťák. Většinou venku ještě (pro jistotu) vytáhnu z foťáku i akumulátor, aby se foťák ohříval bez napětí na deskách plošných spojů. Jo jo, vím, je to někdy téměř paranoidní, ale ta troška starání se mi může ušetřit moc peněz.


Já s tebou souhlasím ve všech bodech, ale s tím schováváním do igelitu si pořád nejsem jistý, i když tedy můžeš mít pravdu, já to nikdy nezkoušel.
calidore
Návštěvník

Odeslat příspěvekod m.a.d.d.o.x 6. 1. 2009 21:30

calidore píše:Já s tebou souhlasím ve všech bodech, ale s tím schováváním do igelitu si pořád nejsem jistý, i když tedy můžeš mít pravdu, já to nikdy nezkoušel.


S tím igelitovým pytlíkem to mám psané přímo v manuálu od foťáku (Canon 450D), tak na tom asi něco bude ;-)
m.a.d.d.o.x
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 8j-j8 6. 1. 2009 21:55

musim se smát...
když si představim, že mám foťák pod bundou, přemejšlel jste někdo o tom, co když chci rychle něco vyfotit? jak rychle asi rozepnu bundu?
když fotim na mraze, tak mám popruh namotanej kolem zápěstí a foťák držim neustále za grip, zahřívá se tim baterka.
jinak mám nikon d70s, často jsem s nim fotil na mraze a nikdy jsem to vyrovnání teplot moc neřešil, nic se nikdy nestalo.
jinak s analogem to moc neřešim, akorát se občas bojim, že mi hledáček přimrzne k obočí:-D
8j-j8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy Ivan 6. 1. 2009 21:58

8j-j8 píše:jinak s analogem to moc neřešim, akorát se občas bojim, že mi hledáček přimrzne k obočí:-D


nebo popraska emulze ci u sixu zatuhle platynko :-D
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy Ivan
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků