Teploty pod nulou a zrkadlovka

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Alnath 7. 1. 2009 09:22

calidore píše:Já s tebou souhlasím ve všech bodech, ale s tím schováváním do igelitu si pořád nejsem jistý, i když tedy můžeš mít pravdu, já to nikdy nezkoušel.

Je to jednoduchá fyzika - uvnitř toho sáčku je stejná vlhkost jako venku (tedy nízká) a na vnější straně se pak bude srážet ta voda z teplého prostředí. BTW, mám to osobně vyzkoušené ;-)
Alnath
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 8j-j8 7. 1. 2009 18:51

Crazy Ivan píše:
8j-j8 píše:jinak s analogem to moc neřešim, akorát se občas bojim, že mi hledáček přimrzne k obočí:-D

nebo popraska emulze ci u sixu zatuhle platynko :-D

pentacon je kapitola sama pro sebe, nikdy se mi nepodařilo z toho dostat normální fotku, závěrka mi prostě nefunguje, jak má a oprava je drahá a prej nejistá...
no a že by u nás byl takovej mráz, že by popraskal film?:-D
8j-j8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy Ivan 7. 1. 2009 18:59

8j-j8 píše:
Crazy Ivan píše:
8j-j8 píše:jinak s analogem to moc neřešim, akorát se občas bojim, že mi hledáček přimrzne k obočí:-D

nebo popraska emulze ci u sixu zatuhle platynko :-D

pentacon je kapitola sama pro sebe, nikdy se mi nepodařilo z toho dostat normální fotku, závěrka mi prostě nefunguje, jak má a oprava je drahá a prej nejistá...
no a že by u nás byl takovej mráz, že by popraskal film?:-D

Doporucuji temnakomora.cz :-)

Kluci maji presne zmapovano o kolik EV, ci procent casu je treba prodlouzit expozit pri poklesu teploty na urcitou uroven, ovsem je nutno u sebe mit presny laboratorni lihovy teplomer :-) :-)

Hold pomsta soudruhu z ndr :-)
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod calidore 7. 1. 2009 22:32

Alnath píše:Je to jednoduchá fyzika - uvnitř toho sáčku je stejná vlhkost jako venku (tedy nízká) a na vnější straně se pak bude srážet ta voda z teplého prostředí. BTW, mám to osobně vyzkoušené ;-)

OK, budu ti věřit, i dyž tedy mám pochybnosti. Co ten vzduch, který zůstane uzavřený v pytlíku? Nebude tam dělat paseku - kondenzovat?
calidore
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy Ivan 7. 1. 2009 22:38

calidore píše:Co ten vzduch, který zůstane uzavřený v pytlíku?

Uzavreny vzduch v pytliku ? No to je dycky pruser 8-D 8-D

Ale jinak toho vzduchu je treba co nejvic vytlacit, kdyz uz pristoupime na pytlikovou metodu
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 7. 1. 2009 23:49

Venku je za silnějšího mrazu nízká vlhkost - tedy suchý vzduch. A ten zůstane v pytlíku.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod nanospider 8. 1. 2009 21:58

Jestli mohu poradit.....zkuste si na internetu najít slovo "silikagel" používá se často, v malých pytlíčkách s nápisem "do not eat" :-)))
Já ho mám v brašně a myslím, že to foťáku vůbec neuškodí...pohlcuje vlhkost ten silikagel...
nikon d40 18-55 50-200 uv filter+cirkular polar.filter-stativ-2gb-
nanospider
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod maciakba 8. 1. 2009 22:06

dobry napad :) staci ist na trh a pozbierat od cinanov co davaju k topankam:-D
maciakba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cabman 8. 1. 2009 22:19

nanospider píše:Jestli mohu poradit.....zkuste si na internetu najít slovo "silikagel" používá se často, v malých pytlíčkách s nápisem "do not eat" :-)))
Já ho mám v brašně a myslím, že to foťáku vůbec neuškodí...pohlcuje vlhkost ten silikagel...
Na to zapameň kámo. Ten "pytlíček ti odsaje vlhkost z uzavřeného prostoru, ale né z látkové fotobrašny". A když dáš studený foťák do tepla tak je to jak sprcha ... .
cabman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kolega 9. 1. 2009 08:23

Tak taky přidám svou zkušenost. Bavíte se tu hlavně o přechodu ze zimy do tepla, kdy vzniká orošení. To já řeším už léta tak, že před příchodem do domu dám DF do brašny/batohu a pečlivě uzavřu a umístím někde na topení, nebo blízko tepla. No a vyndám, tak po půlhodině až hodině, ale poslední dobou i dříve, protože teď mám už DF utěsněný proti vlhku.

Ale jak fotíte v zimě za mrazu? Jak zamezíte orošení hledáčku a LCD Vaším dechem už při pouhém přiložení DF k oku? A co objektivy, jejih výměna? A co baterky - výdrž? A to jsou jen některé aspekty.

Já jsem třeba zvyklý po každém focení dát na objektiv krytku - nepoužívám "ochranné" filtry a jelikož krytku mám vždy v kapse, tak se mi už několikrát stalo při focení venku při cca -15°C, že takto uschovanou krytku dám na objektiv a za třeba 5-10 minut chci fotit znova, odkrytuju objektiv a v hledáčku vidím zamlžený obraz, čistím hledáček a stále mlha a ejhle ona přední čočka objektivu od té v kapse ukryté krytky se orosí. Stačilo jen to malé vlhko v kapse bundy, které se na venku ochlazené krytce srazilo :D. Proto ani nenosím DF při focení nějak pod bundou.

Samozřejmě před výpravou na takové focení dobít baterky a náhradní do tepla kapsy a při focení při tomto extrému používám postup, jako při střelbě z pušky, tedy nadechnout, přiložit DF k oku a po dobu focení nedýchat. :mrgreen: Jinak pokud baterky drží, tak jsem problémy s funkčností DF, ani AF v objektivech, za těchto extrémních podmínek nezaznamenal.
OM-D E-M1 a M.Zuika |12-40/2,8|45/1,8|60/2,8|75-300/Rll|
kolega
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 9. 1. 2009 15:24

1) hltace vlhkosti su nanic .... tie sa davaju do vodotesnych puzdier atd a musia sa vymienat pri kazdom otvoreni ;-), takze ano je to riesenie pokial mate fotak uzavrety vo vodotesnom puzdre ....

Najlepsie je fotak nesetrit :), nechat ho pekne vonku na zime at si mrzne .... a iba nahradne baterky mat v kapse.

P.s. G9 canon zahlasila ze pri -20C nefoti e-510 fotila dalej ;-).
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod matus141 9. 1. 2009 18:42

ja som chodil s fotakom po zime bez problemu... mam nikon d40 (coz by mal byt nachylnejsi kedze je lacnejsi)... nic sa mi nezarosilo pokial som to nechal pekne v taske... vonku som ho mal na krku zaveseny, nedaval smo ho do tasky a bola riadna zima... takych -8 az -10... bol som vonku vyse hodiny a pol, premrznuty na kost, fotak slapal dalej... domov som siel az ked dosli baterky (resp jedna, nahradnu nemam)... kartu som vybral pred dverami bytu a dal do obalu na karty... fotak do tasky a vsetko zavrel... vosiel dnu, polozil fotak na zem (nie ku radiatoru), kartu na stol, najedol som sa, dal som si teply caj a pozeral fotky a vsetko bolo v pohode :) fotak som tiez vybral, skusil ci neni zaroseny (nebol) a dal som dobit baterku :) takze si myslim, ze davat fotak po kazdom cvaknuti do tasky je nezmysel :)

a k tomu dychaniu a zaroseniu hladacika... nestalo sa mi to a pri foteni dycham normalne ;-)
matus141
Návštěvník

Odeslat příspěvekod auge 10. 1. 2009 16:50

Zdravím já jsem s tím přechodem do tepla taky opatrný v batohu nejdřív nějakou hodinu v chodbě potom postuně do teplejší místnosti ale pořád v batohu radši počkám třeba i 4-5 hodin i víc než něco pokazit kondenz je potvora a zrcadlovka je docela drahá ne?Mějte se
auge
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radek72 12. 1. 2009 21:19

Před příchodem ze zimy do tepla dávám foťák do igelitového sáčku se zavíracím zipem, když je dobře zavřený je spolehlivě vzduchotěsný. Pokud spěchám na fotky, vydělám kartu ještě venku a načítám fotky přes čtečku. Foťák v sáčku nechám ohřát klidně v teplé místnosti, je vzduchotěsně uzavřený tak se neorosí a je ohřátý relativně rychle. Jen nesmíte zapomenout, dát ho do sáčku ještě na mrazu
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petrulin 13. 2. 2009 00:43

no v lednu jsem s A350 fotil v -15ti a fotky dobré. Jen to možná trochu žralo baterku, ale spíš bych ty baterky viděl v hodně dlouhých expozičních časech. Stativ to tedy snášel o něco hůř a já taky
Petrulin
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka