Canon 1000D a ostření

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Zvejkus 19. 10. 2008 18:56

Dobrý večer,

potřeboval bych poradit s jedním problémem ohledně mé digitální zrcadlovky. Před 14 dny jsem si pořídil svoji první digitální zrcadlovku Canon 1000D s objektivem IS 18-55mm. Jelikož už mám zkušenosti s kinofilmovými zrcadlovkami Canon 300 a 300V a s digitáním kompaktem Olympus 1030SW, předpokládal jsem, že s 1000D nebudu mít problémy. Bohužel mýlka. Když jsem zkoušel něco fotit, s dodávaným objektivem se mi zdají fotografie docela dost neostré. Nejsou úplně rozmazané, ale prostě nejsou jakoby doostřené. Nevíte čím by to mohlo být? Pokud by někdo mohl pomoci, rád pošlu své fotky e-mailem jako ukázku toho co myslím.

Předem díky za odpovědi a rady.
Zvejkus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 19. 10. 2008 19:32

Pošli. Ale zrcadlovky obecně méně doostřují proti kompaktům.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Zvejkus 19. 10. 2008 19:57

Oki, máš prosím nějaký majlík? Teď momentálně nemám žádný web, na který bych je hodil a pak dal odkaz na web.
Zvejkus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 19. 10. 2008 20:18

Víc hlav víc ví - zkus to dát třeba na www.iskladka.cz, pošli to sám sobě a sem napiš údaje pro stažení souboru.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod beat 19. 10. 2008 20:22

Zvejkus: Hoď sem 100% výřez skrze imageshack...
beat
Návštěvník


Odeslat příspěvekod Dabit 20. 10. 2008 07:32

To je foceno na automat? Některé fotky jsou nedoostřeny (kytka), ale to je dle mého názoru uživatelem. Já jsem se taky dlouho učil fotit s DSLR, ale červené oči jsem zatím ještě neměl ;-)
Dabit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zvejkus 20. 10. 2008 07:44

No na ty červené oči prosím zapomeňte, to je samozřejmě chyba moje. Jednak jsem to bral z dlouhýho ohniska a jednak jsem neměl zapnutou redukci červených očí, která stejně na takovou vzdálenost moc nefunguje. Spíš mě šlo o to, že ty fotky byly foceny buď přes full automat(třeba ten testovací proužek) nebo přes režimy základní zóny(portrét, makro-ta kytka), které by měly doostřovat v pohodě samy. Výsledky mě oproti mé staré kinofilmové zcadlovce trochu překvapily. Zvlášť když používám svůj Tamron objektiv, který se mi osvědčil.
Zvejkus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 10. 2008 09:51

mne pridu tie fotky OK.
Odporucam ti nastavovat zaostrovaci bod rucne, alebo mat zapnuty iba stredovy.
Pre vyssiu ostrost musis mat doostrovanie vo fotaku aspon na 5 (meni sa v picture styles)
Objektiv ma slusny obraz vzhladom k rozsahu.....nezabudni, ze pri filme sa malo-kto pozeral na fotku 1:1 ako je to bezne pri DSLR....
Na kvetine zaostril fotak na najblizsi listok /vpravo/, takze pre to je stred neostry....
Casto su fotky fotene na nizsiu clonu, takze je obraz maksi, co ti bude vadit na monitore, no na fotke 15x21cm to nezbadas.....ak chces lepsi vysledok, tak daj /vonku/ aspon clonu f8
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zvejkus 20. 10. 2008 10:16

Ondreji, děkuju moc za tvůj příspěvek. Je pro mě docela cenný, protože ten tvůj popis mě nutí si uvědomit, co jsem kde udělal za chyby. Ale přiznám se, že vzhledem k tolika volbám bych určitě na to nastavení doostřování sám nepřišel. Je pravda, že na malé fotečce 10x15 nebo 15x21 se to dá poznat těžko, zvlášť když lesklý povrch fotky to ještě trochu zkreslí a rozmaže.
Jinak já osobně bych byl strašně rád, kdyby to bylo jen v tom, že mám levé ruce a s DSLR foťákem si zatím ještě moc nerozumím. :-) Měl jsem docela pocit, že foťák sám má nějaký problém s doostřením a budu ho muset někam dát na seřízení.
Zvejkus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 10. 2008 11:26

To nie je o lavych rukach, ale iba o skusani a hrani sa s fotakom.....ja som musel na vsetko prichadzat sam, lebo pri prvom digifotaku som este nemal net a to bola hruuuza.
Ja pouzivam na 40D ostrost 4-6...hlavne pri sporte mam 6.....zaostrovacie body pouzivam vsetky /rucny vyber, nie automaticky/, no asi na 95% stredovy....
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kelav 20. 10. 2008 11:34

Ahoj, tak jsem taky prohlídl fotky. Sám jako majitel Nikonu za sebe můžu říct, že co se ostrosti týče, tak je to dobrý. První fotka je podle mě rozmáznutá pohybem fotografa - ohnisko 200mm. To se jen tak dobře z ruky neudrží. No a pak ta poslední, kytka, chce to nastavit středový ostřící bod a ostřit na střed. Zbylé snímky jsou podle mě v rámci seťáku super.

Chce to trochu cviku, časem nastavení vychytáš a budeš vědět, jak dosáhnout kýženého výsledku. Ale za týden to nebude. Já jsem tomu taky přicházel na kloub několik týdnů.

Jinak doporučím ostřit na středový bod, pokud to jen jde. Samozřejmě sportovní snímky, kdy je potřeba sledovat pohyblivý objekt to ne, ale zbytek statických věcí se dá.
Já například krom sportu (fotbal) používám výhradně středový bod a vystačím si s ním. Zároveň bych doporučil fotit do rawu a doostřovat přímo v editoru. Výsledky budou lepší, než při focení do jpg.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zvejkus 20. 10. 2008 11:59

Většinou doostřuju ve Photoshopu nebo v Canon Photo Proffessional. Výsledek takového doostřování je tady, je to jedna z těch povedenějších, co jsem dělal s tou digitální zrcadlovkou.

http://www.iskladka.cz/download.php?fil ... 0048-2.jpg

Zkoušel jsem vevnitř(v interiéru) dělat pár fotek přes Av režim a docela mě překvapilo, jaké ten automat hází na středový bod šíleně dlouhé časy. 1" a víc se v ruce fakt udržet nedá a to mě to házelo i při vysunutém blesku. Myslím že to házelo i s P režimem bez blesku, po zapnutí asi kolem 60tiny vteřiny.
Zvejkus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ZbynekN 20. 10. 2008 12:26

Zvejkus píše:docela mě překvapilo, jaké ten automat hází na středový bod šíleně dlouhé časy.


A nedal si spíš bodové měření expozice? Místo středového zaostřovacího bodu :-)
ZbynekN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zvejkus 20. 10. 2008 12:44

Hmm, styl měření expozice se nastavuje někde v menu. Středový bod jsem nastavoval přes tlačítko(obrázek okénka se středovým křížem). Sice tu novou zrcadlovku ještě moc neznám, ale takovou chybu bych zase neudělal.
Zvejkus
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků