Canon 450D a nedokonalý autofocus cez hľadáčik

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod naciniak 19. 10. 2008 17:34

Dobrý deň,
po dlhom, dlhom zvažovaní som prešiel z bežných digitálov na zrkadlovku. Voľba padla na Canon EOS 450D so setovým objektívom 18-55mm.

Po dvoch dňoch testovania som prišiel na jeden veľmi zaujímavý poznatok. Autofokus pri zameraní cez hľadáčik je vo väčšine prípadov menej úspešný ako autofocus za paužitia "živého náhľadu" na LCD. Či už použijem "rýchly" alebo "živý" režim, výsledok je vždy lepší ako pri fotení cez hľadáčik (pričom mám vždy manuálne určený stredový bod).

Objekt je vo väčšine prípadov horšie zaostrený, i keď nejde o obrovské rozdiely. Zdá sa mi to však zvláštne, kedže pri oboch módoch sa používa rovnaký princíp.

Viete mi poradiť či niečo robím zle alebo ide o chybu objektívu, prípadne fotoaparátu? Nezdá sami však, že by zariadenie bolo vadné.. inak by som nemohol tak krásne zaostriť za použitia "živého náhľadu" cez LCD.

Dúfam, že mi poradíte. Predpokladám, že ako začiatočník robím nejakú hlúpu chybu, ale keby nie, fotoaparát môžem ešte stále vrátiť...
naciniak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 19. 10. 2008 18:24

Asi ti neporadím...ale napíšu příspěvek, abych to téma vytáhl výše :-)
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 19. 10. 2008 18:41

Zkus si precist tohle, nekde uprostred je jak testovat, jestli ti fotak ostri kam ukazes

http://www.fotografovani.cz/art/fozak_d ... ocus4.html

Pokud zkusis ten test a nebude to sedet, tak posli fotak i s objektivama do servisu na serizeni, pokud se ukaze ze test je ok, tak je to rukama
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod naciniak 19. 10. 2008 20:04

Ok, tak este jedna informacia. Skusal som to na texte z tej istej vzdialenosti. Najlepsi vysledok dosiahnem pri pouziti "live view" a nastaveni zaostrovania "ziveho rezimu", teda zaostrovania na zaklade kontrastu (ako u normalnych digitalov). Vtedy je fotka uplne ostra. Ale pokial pouzijem hladacik, uplnu ostrost nikdy nedosiahnem :(
naciniak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 19. 10. 2008 20:24

Sakra...tady se ten FF/BF u 450D nějak rozmnožil...
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod naciniak 21. 10. 2008 07:52

Takže vzhľadom na to, že mi nikto neodpovedá, skúsim si odpovedať sám. Test, ktorý mi kolega odporúčal som spravil a vyšlo mi, že ostrí presne na zamierené miesto.

Predpokladám teda, že jav ktorý som si všimol, je bežný a DSLR majú o niečo menej presné ostrenie ako bežné digitály. Skúšal som to na príklade, kedy som za rovnakých nastavení fotil ciferník hodín. Pri zaostrení cez hľadáčik (na stred ciferníku) bola fotka síce ostrá a číslice čitateľné (na tretí pokus), no keď som potom použil živý náhľad a ostrenie na základe "Contrast detect AF" - teda á la normálny digitál, výsledok bol vždy lepší a číslice čitateľnejšie. Možno je to tým, že cez živý náhľad sa dá obraz digitálne priblížiť a presnejšie vybrať oblasť pre zaostrenie.

Vie mi prosím niekto tento poznatok potvrdiť, prípadne vyvrátiť? Možno sa vám to zdá divné, ale pokiaľ mám pocit, že niečo nie je v poriadku, nedá mi to spať.

Prečítal som si aj tému o ostrení s EOS 1000D, ktorá pribudla v rovnaký deň a zdá sa, že kolega má podobný "problém". Žiaľ, z nejakého dôvodu mi nejdú stiahnuť jeho ukážkové fotografie a tak neviem povedať či ide o môj prípad.

Ďakujem za každú vašu odpoveď.
naciniak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 21. 10. 2008 08:15

sry nejak som si nevsimol tento clanok :)

a ano LV je presnesie ako AF ale na ukor rychlosti ono totis LV ostri pomocou senzora ktory aj snima takze v poctate ide na ostrost realnej fotky, zatial co AF senzor ide na specificke senzor a aby bolo aj pri horsich svetelnostich podmienkach rychle ide sa na isty kompromis medzi presnostou a rychlostou.

Pokial je ten rozdiel velky tak sup stim do servisu ... AF DSLR sa da korigovat ;-).
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod naciniak 21. 10. 2008 08:22

Ďakujem, ďakujem za odpoveď :) Konečne som sa dozvedel čo som potreboval. Neskôr sem hodím nejaké foto na porovnanie a snáď mi poradíš či je to zrelé na servis alebo nie.
naciniak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 10. 2008 08:54

Pomoze to?
Ked na treti pokus cez hladacik zaostrilo spravne, to znamena ze aj cez hladacik to funguje .. len nie vzdy .. teda korekcia nepomoze...

Nie je to tym, ze neprofesionalne Canony (teda okrem 1D mark III) maju horsi AF?
(proste mam taky pocit z citania diskusii)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod naciniak 21. 10. 2008 09:06

Zaostrí síce správne, ale napriek tomu je to o malý kúsok horšie ako pri LV. Napríklad text je pri LV o malý kúsok ostrejší-výraznejší ako pri AF (i keď stále čitateľný). Keď sa večer vrátim, skúsim sem hodiť nejaké ukážkové fotografie..
naciniak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 21. 10. 2008 18:59

Tak jsem si letmo zkusil rozdíl při ostření přes Liveview a normální zrcadlovkové...a rozdíl jsem nepoznal.
Je pravda, že nemám ostření podle kontrastu..ostřil jsem ručně na maximální lupu.

Nemám 450D, ale rozhodně bych nezobecňoval, že zrcadlovkový Af je horší než jiný způsob.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod naciniak 21. 10. 2008 20:27

Ok, tak som urobil skúšku. Tie isté nastavenia, tá istá vzdialenosť. Prvé je ostrenie na základe kontrastu, druhé dve sú cez hľadáčik a normálne AF cez LCD za použitia lupy. Ako môžete vidieť, tak prvý obrázok je úplne ostrý. Ten istý výsledok som dosiahol aj pri manuálnom ostrení.

Obrázek

Po kliknutí sa dostanete na stránku a môžete si obrázok pozrieť v plnom rozlíšení - ide o výrez.


Moja otázka teda znie. Je tento rozdiel v poriadku alebo mám ísť do servisu? Prípadne môžem foťák aj vrátit, ešte stále mám na to čas (kupované cez net). Prosím poradte mi. Inak som maximálne spokojný, ale toto ma dosť škrie. Takto mi vlastne odpadá možnosť fotiť cez hľadáčik, čo sa mi zdá pri zrkadlovke dosť na nič..
naciniak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 21. 10. 2008 22:14

naciniak: jestli jsi to fotil napr na clon 1,4, tak bych to asi moc neresil, ale jestli je to takle hozene pri clone napr 5,6 , tak bych to dal do servisu,at ti sesteluji AF
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 22. 10. 2008 07:17

nejde mi do hlavy ta neostrost pri pouziti lupi na LV, boli vsade rovnake nastavenia clony atd ????

dal by sa napisat exif?
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod naciniak 22. 10. 2008 07:25

Akurát som to napísal k inej téme, tak to sem ešte skopčím:

Ešte udávam, že je to fotené všetko na focal length 41mm, aperture value f/5, iso 800 cas cca 1/10 s

Ďakujem vám za rady. Bohužiaľ.. iný objektív k dispozícií nemám a čas mi beží. Keď si to tak rátam, vrátiť to musím najneskôr budúci utorok (28. okt). Celkom vážne zvažujem túto možnosť. Vedeli by ste mi odporučiť inú, rovnako dobrú, prípadne lepšiu alternatívu k 450D s objektívom v cene cca 20 tisic? (musí však mať aj live view)

U mňa bolo podmienkou, aby to malo aj live view (pre možnost lepšieho komponovania scény) a nakoniec ho vraciam pre niečo úplne opačné - aký paradox..
naciniak
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků