Šum na Canon EOS 30D

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod _lucass 17. 10. 2008 07:49

Ahoj, může mi někdo poradit, jak se zbavit šumu na canon eos 30D, vzniká ve velkém množství již při nízkých citlivostech, kolem ISO 200, používám sice obyčejné objektivy, jako je EF 50 F1,8 II., nebo základní 18-55, kterou jsem měl jako setový objektiv a vyzkoušel jsem i řadu raw konvertoru (bibble, capture one a konvertor v Photoshop CS3). Setkal se někdo s obdobným problémem? Jde o nastavení fotoaparatu? Díky
_lucass
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 10. 2008 08:29

daj nejaku fotku...na EOS 30D by nemal byt sum nejak vyrazny,....vo fotaku sa ovplyvnit neda.....Sum sa moze zvysit pri podexponovani fotky /...a napravovani v PC - aj pri nizkej citlivosti/, alebo ked zosvetlujes tiene.....ako RAW konvertor pouzivam /iba obcas/ Canon DPP 3.2.0.4
Ak chces odstranit sum, mozes pouzit nejaky specialny program, ako neatimage, noiseninja, a pod.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 17. 10. 2008 08:47

U 30D na ISO 200 úplně stačí správná expozice a správné zaostření, díky kterému pak nemusí být softwarové doostření přehnané. Pokud i v takovém případě budeš vnímat šum, tak věz, že máš přísnější kritéria, než drtivá většina fotografů a bohužel Ti asi není pomoci.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _lucass 17. 10. 2008 08:53

Bohužel jsem teď v práci, tak nemám jak poslat fotku, ale možná bude důvod podexponování fotky, vždy je zesvětluji, samy lezou z foťáku tmavší, přičemž kompenzace expozice je na nule a je to za všech světelných situací stejné.
_lucass
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod beat 17. 10. 2008 09:05

_lucass píše:Ahoj, může mi někdo poradit, jak se zbavit šumu na canon eos 30D,
Kup Hasselblad.
EDIT: 30D nepodexponovává.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _lucass 17. 10. 2008 09:12

Ten muj zrejme ano.
_lucass
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FotoABC 17. 10. 2008 09:35

Pokud bude slunce nebo světlomet v záběru, tak podexponovávat bude, ale začal bych tím, že bych se naučil vnímat intenzitu světla z různých stran, zjistil bych si, jak na to u mého foťáku reagují různé expoziční režimy a pak se podle toho zařídil souhrnem všech možných faktorů jako:
- výběrem správného expozičního režimu (zónový, zdůrazněný střed, bodový)
- korekce expozice (od toho tam nakonec je)
- pokud možno takovou kompozicí, která mně umožní rozumně zpracovatelnou expozici
- důslednou kontrolou histogramu a přepalů po záběru s možností nápravy (pokud jde o rychlou akci, přijít o minutu dřív a udělat si nástřely)
- získáním zkušeností, které už mně umožní odhadnout to dopředu ještě s foťákem na krku
- nákupem přechodového filtru
- používáním HDR sendvičových metod
- optimálním postprocessingem s vyloučením softwarového doostření tmavých ploch, používat správně práh doostření, ideální intenzitu, ..
- péče o správné zaostření - v rovině ostrosti NENÍ vidět šum, v rozostřených částech hodně
- nebát se do tmavých koutů si třeba i trochu mírně blýsknout (bezdrátové řízení blesku bývá fajn i venku, s Canonem to chce asi nějakou kostku pod externí blesk)
- naučit se, který kontrast přes křivky šum zvýrazňuje a který potlačuje
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 17. 10. 2008 09:48

Tomáš X. píše:Pokud bude slunce nebo světlomet v záběru, tak podexponovávat bude,

_lucass píše:přičemž kompenzace expozice je na nule a je to za všech světelných situací stejné
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 17. 10. 2008 10:14

beat: no jo, no, když von se nedělá řidičák na foťák, asi by se to u vyšší kategorie foťáků mělo zavést. To není nic proti nikomu, výrobci ti foťák prodají s reklamou, která navozuje dojem, že ono všechno samo ideálně....
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _lucass 17. 10. 2008 10:27

Ani s jednim z problemu, ktere jste sepsali se nepotykam, tuhle problematiku znam, takze se neptam na nastaveni expozice atd.. Chyba není ve fotografovi, donedávna totiž fotograf fungoval bez problému
_lucass
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FotoABC 17. 10. 2008 10:58

_lucass: To jsem z toho blázen. Takže Canon 30D je šumák a donedávna jsi měl něco lepšího? Ty jsi přešel z Canonu 1Ds Mark III na Canon 30D ? Pak to zklamání chápu. Ale které foťáky mají nižší šum, než Canon 30D?
Nikon D3 a D700 určitě.
Canony 1Ds a 5D všech Marků taky.
Canon 40D nebo Nikon D300 o něco málo.
Digitální středoformáty šumí na vysoké ISO docela dost, protože jsou přemegapixelované.
Z čeho jsi tedy přešel na Canon 30D, že se Ti situace s šumem zhoršila?
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _lucass 17. 10. 2008 11:03

Neříkám, že se zhoršil tím, že jsem přešel na jiný foťák. Mám pořád stejný, šlo mi jen o to, zda zde nemůže být nějaký technický problém (pro některé ne ve mě), toť vše. Jinak díky za radu, pokud někdo nemá nějakou inteligenní odpověď.
_lucass
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod beat 17. 10. 2008 11:18

Ohledně techniky mě napadá jen jedno - přehřívání snímače. Čím větší teplo, tím větší šum.
Nedokážu si představit jiný problém, kdy by měl snímač začít šumět rapidně více než dříve.

Ono takhle...po jisté době si člověk na šum zvykne(např. při přechodu z EVF pro mě 350D nešuměla vůbec ani na ISO 400 ... po roce a půl už jsem pozoroval šum i na ISO 200 ... přičemž ten šum byl stále stejný).
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _lucass 17. 10. 2008 11:28

To je možné, díky za radu.
_lucass
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 10. 2008 11:51

Skus exponovat svetlejsie /+0,3 alebo +0,7EV/ - mozno to pomoze,...
Ondrej Bobek
Návštěvník

Další stránka