Nikon D40 + 18-55 AF-S II oplati se?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod elho_cid 29. 9. 2008 12:29

No dobre, D40+18-55 muze stacit, ale kdyz jsi zminovat ten Pentax K100D tak ten je prece ve vsech ohledech lepsi nez D40. Zvlast ta "super" varianta. Jestli jsi zkousel K100D a byl s nim spokojeny, s D40 si urcite nepolepsis.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 29. 9. 2008 12:41

elho_cid je akcionář Pentaxu :hm
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 29. 9. 2008 13:06

Pety:
"Ruční výběr ostřicího bodu je fajn věc při focení ze stativu - na rychlou práci reportážního typu je neohrabaný a pomalý. No a pak existuje prediktivní zaostřování pohybu - to už úplně rezignuješ a necháš foťák, ať ukáže, jaké měl firmware šikovné programátory."

To myslíš fakt vážně? :-) :-)

Bývaly doby, kdy jsem si to taky myslel, ale už je to dost dávno. Už vím, že to tak není. Ruční výběr ostřícího bodu na stativu je ten méně důležitý důvod existence více ostřících bodů. Schválně proč asi mají profesionální reportážní mašiny těch ostřících bodů co nejvíc? Snad protože je jejich výběr pro rychlou reportážní práci pomalý? Nebo snad proto, že fotoreportéři nechávají výběr na automatu? Kdepak! Když fotíš rychlou reportáž, tak musíš mít představu o kompozici následujícího okamžiku už s určitým předstihem. No a ten předstih využiješ k tomu, abys vybral ručně ten ostřící bod. U lepších mašin s 8-směrným ovladačem a ruchlým návratem na středový bod jeho stisknutím, je to dost svižné. No a když máš ostřící bod vybraný, tak potom fotíš už bez namáčknutí rovnou. Můžu spolehlivě prohlásit, že je to způsob nekonečně rychlejší, než namáčknout a překomponovat. Navíc namáčknutím a překomponováním se ošidíš ještě o další podstatnou reportážní vlastnost - kontinuální ostření (AF-C u Nikonu, jinde je to něco jako continual servo či jak se to jmenuje). Tedy že namáčknutím ostření nekončí. Zvláště u sériového snímání bez toho nedosáhneš ani srovnatelnou úspěšnost zaostření.
No a prediktivní zaostřování pohybu vůbec neznamená žádnou rezignaci, ale je to jediná možnost, jak použít autofokus pro protipohyb v situaci, kdy hloubka ostrosti je tak malá, že přibližujícíse objekt by z ní utekl běhšm shutter lag = zpoždění závěrky. To je doba od zaostření po expozici. Zhruba 40-150 ms podle mechanické a alektronické výkonnosti foťáku. Foťák vychází z troho zaostření, které máš pod kontrolou, ale detekuje rychlost přibližování či vzdalování a k zaostření to připočte. Aby to bylo jednoduché počítání: 36 km/h k tobě je 10 m/s, takže při zpoždění 100 ms je to 1 metr.
Pokud máš hloubku ostrosti na jednu stranu od roviny méně, než metr, pak bez prediktivního autofokusu nemáš šanci vyfotit ostrý objekt ani kdyby bylo ostření sebepřesnější.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirka S 29. 9. 2008 13:09

A kdyby tak ještě všechny byly křížové, mňam!
^^
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 29. 9. 2008 15:22

Maročan píše:elho_cid je akcionář Pentaxu :hm

To ne, ale kdysi jsem taky "kupoval" Nikon a přemluvili mě do Pentaxu. Za což jsem doteď rád a vděčný a tak to tak nějak posílám dál.
Nikon má svoje výhody, ale při nákupu pod 40000 se jaksi neprojeví. Upřímně řečeno asi bych musel chtít do techniky nacpat přes 100 000, abych začal pociťovat omezení Pentaxem a pošilhávat po přechodu a pak bych stejně přecházel spíš na Canon.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gajdost 29. 9. 2008 17:40

no pozrite , uznajte sami verni priatelia -

ak to mate na pouzitie 1x za mesiac / cca 100-200 fotiek / tak podla mna v klude postavi aj D40 nie ?

Chcem len aby to oproti FZ18 /co ma sestra/ menej sumelo a aby som sa potesil aj z obcasnych detailov ...

Dakujem pekne.

PS: Viem ze bol Pentax velmi dobry fotoaparat ale v danej cenovej kategorii - 8000 CZK uz ho skratka novy nekupim , najlacnejsie teraz idu po 12700-13000 co uz je na mna momentalne privela ...
D90 + 18-105
gajdost
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 29. 9. 2008 22:13

Zkrátka ten K100D super přestali vyrábět moc brzo. Nejspíš byly výrobní náklady moc velké, než aby mohli jít s cenou tak nízko jako šel Nikon s D40.
Až teď díru po něm zaplní ten K-m.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 30. 9. 2008 08:57

Zrovna s Pentaxem K100D jsem fotil a ackoliv proti te znacce nic nemam, tak pri foceni v noci to byl proti zakladnimu modelu od Nikonu neskutecne pomaly stroj. Ve dne pohodicka, vecer krize, proto bych ho vubec nechtel. Tohle se mi prave na Nikonu libi, rychly system ostreni. Uz i na nejnizsim modelu je velmi rychly.

Elho_Cid: Je mozne, aby vubec Pentax pri foceni nocni sceny ostril v radech sekund? Mas podobne zkusenosti? Ja s K100D fotil nocni portrety - nasazeny origo systemovy blesk s AF led + objektiv Sigma 24-60mm. Fotak 3x zaostroval (tak pet vterin) a az pak bylo mozny exponovat. Silenost...
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 30. 9. 2008 10:11

Mozne to je. Pokud jsi zvolil nejak nevhodne zaostrovaci bod, tak se nemusel chytnout. Mel jsem taky par takovych zkusenosti, ale pak jsem se naucil s tim pracovat a uz problemy nemam.

Na druhou stranu jsem byl svedkem toho, jak K100D super s objektivem DA*50-135 zaostrila v spatne osvicene a zahulene hospode ve zlomku vteriny.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ku-fotak-chtik 3. 10. 2008 12:23

Jdi do te D40 se setakem a velmi dobrym 55-200 VR. Mam presne to same a do te doby nez jsme zabredl do foceni se stativu a hrani si s osrtenim na hyperfokalni vzdalenost me ty 3 ostrici body netrapily.
Oproti UZ a kompaktu je to krasna masinka a porad jeste me staci. Jestli se ti libi znacka Nikon a je ti sympaticke ovladani, ber ho, za ty penize neni pochyb ;-)

U toho 55-200 bych vzal asi jen tu verzi se stabilizaci s VR, protoze bez ni, bych ho asi moc nepouzil, leda v dobrem pocasi, kde ti vychazi kratke casy.

Doufam, ze to pomohlo, klidne se optej, nebo koukni na mou galerii na TE v podpisu
Nikon D40,setak Nikkor 18-55 a Nikkor 55-200 VR, Sigma 10-20 HSM ,polar.filtry.HOYA PRO 1D 52 mm a 77mm, Prechodove filtry HiTech + cokin drzak.
Stativ Manfrotto 190XPROB + MANFROTTO 486RC2.
http://www.trekearth.com/members/ku-fotak-chtik/
ku-fotak-chtik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hawwwran 21. 11. 2008 08:47

Souhlasím, jdi do D40. Koupil jsem ho když ho vydali, teď ho má kámoš a je to pořád skvělej stroj. S objektivy taky není problém

http://fotky.hawwwran.com/clanky/neco-o-nikonu-d40-1.html
Nikon D300
Celá výbava na http://fotky.hawwwran.com/moje-vybava
hawwwran
Kolemjdoucí

Předchozí stránka