Převratný Nikon D90 na obzoru...

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod smeli 27. 8. 2008 15:03

To mi dělají u Nikonu snad naschvál. Celé dva roky jsem slintal nad D80, pilně šetřil každou korunu a čekal až ho zlevní, na mě dostupnou studentskou cenu, a když jsem si ho před měsícem a něco celý šťastný koupil, tak oni vydají D90 :( I když nevím jaké budou výsledky. Ale láká mne hlavně ten CMOS snímač. To by mohlo být asi trochu jiné kafe než CCD. A také třeba ten 3" LCD. Měl bych sice strach o výdrž, ale D80 vydrží opravdu dlouho. Celá dovolená nebyla problém na jednu baterii. Ale jinak ty kravinky jako LV, ultrazvukový antiprachový filtr a hlavně video bych nechal hezky v chládku. Takové kravinky nepotřebuji. Do teď jsem pracoval se Zenitem na film a bez těchhle kravinek jsem se také obešel. I když místy se mi kompozice přes hledáček na stativu dělala obtížně, ale hledáček bych nikdy, byť za sebelepší LCD nevyměnil.
8) Nikon D80 + Nikkor 18-70/3,4-4,5 + Nikkor AF 50/1.8D + SanDisc Extreme IV 4GB + Kenko Pro1d CP + Marumi CG + Nikon SB-800 8)
smeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 27. 8. 2008 15:17

Docela by mě zajímalo, co dělá LiveView a natáčení videa s čipem. Že se rychle zahřívá a roste šum je logické...používat LiveView v horkém počasí může být legrace.
Škodí to čipům?
Jak rychle vycucne baterku natáčení videa? :-)

Je pravda, že video mě u zrcadlovky nepřekvapuje. Jen jsem čekal, kdo s tím přijde jako první.
A samozřejmě Nikon, který cpal multimediální funkce už do D80.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod smeli 27. 8. 2008 15:41

Tak zařívání polovodičovým prvkům obecně docela škodí. Snižuje jim totiž životnost, ale u běžných prvků jako IO, tranzistory je to zanedbatelná hodnota, Takže bych se toho zase až tak nebál. To dříve opotřebujete závěrku a zrcátko než vyčerpáte životnost čipu při natáčení videí. Tedy mluvím pouze jako elektrotechnik, nikoli jako zasvěcený fotograf.

A jen by mě zajímalo, jaké multimediální funkce jsou v D80. Žádné jsem tam totiž nenašel. Žádná videa, žádné MP3, žádná DVB-T. Možná že berete jako multimédia úpravu fotek přímo ve fotoaparátu, ale to se mi moc jako multimédium nezdá. Spíše je to taková grafická vychytávka, protože PC a monitor je nenahraditelné při úpravě fotografií.
8) Nikon D80 + Nikkor 18-70/3,4-4,5 + Nikkor AF 50/1.8D + SanDisc Extreme IV 4GB + Kenko Pro1d CP + Marumi CG + Nikon SB-800 8)
smeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PC 27. 8. 2008 15:54

"Plha se hlásí:"

"Co je tak špatného na tom že Nikon D90 umí i video ?"

Můj mobil a foťák umí také video a přesto s nimi video netočím.
Mobilní telefony dávno nejsou jen telefony :) Vždyť když nechcete nemusíte lidičky live view ani video nikdy použít. Že to tam Nikon dal je jenom plus pro Nikon. Třeba to někdo bude potřebovat, třeba se s tím videem dá potom experimentovat... Co vy víte... Nemá náhodou už předchozí D80 označení field reporter ? Co vy víte kdy se vám to video bude hodit... To samé live wiew... Nemyslím si že by funkce videokamery dělala z tohoto foťáku něco podružnějšího,podle toho co jsem se tady i jinde dočetl byl předchozí typ hodně dobrá mašinka a mnoho uživatelů si ji oblíbilo... Je snad nějaký dobrý důvod proč by měla být D90 horší ? Aha, ona má video a živý náhled, fůůůj,hnus, už to není tak hardcore zrcadlovka... Já to video beru jako dodatkovou funkci, nemyslím že by si někdo kupoval primárně tenhle foťák aby mu suploval kameru... I když možné je vše.

Mě by spíš zajímalo kolik bude tento přístoj stát...
Back to Mac - with new Mac Book Pro !
PC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 27. 8. 2008 15:56

kvůli videu asi dost!
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ZbynekN 27. 8. 2008 16:06

Kolik může stát? Tipnu: kolem 30 000 :hm
ZbynekN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 27. 8. 2008 16:15

PC píše:Je snad nějaký dobrý důvod proč by měla být D90 horší ? Aha, ona má video a živý náhled, fůůůj,hnus, už to není tak hardcore zrcadlovka...
Mě osobně je nějaké videu v zrcadlovce u pr****.
Problém vidím v tom, že až si lidi budou vybírat foťák, tak se přikloní k tomu s videem. Ne proto, jak fotí...ne proto, jak kvalitní má AF nebo hledáček..ale právě pro to, že umí natáčet VIDEO.
Lidi si zvyknou, namlsají se..a za chvíli těch funkcí v zrcadlovkách budou mraky. Čím víc funkcí, tím složitější firmware(větší pravděpodobnost chyb a oprav), složitější Menu, odklon od fotografování...
Kam to vede, to vidíme u kompaktů, které kvalitou výstupu nahoru nejdou.
Doba, kdy se budou zrcadlovky posuzovat podle kvality videa, počtu Mpx a pomocníků při focení je za rohem. A tohle je u zrcadlovek to špatné. Trend je špatný. Ať si to cpou do lowendových DSLR, ale vyšší třídy ať nechají fotografům.
Ať se fotografové rozhodují podle kvality fotek, podle hledáčku, podle redukce šumu, podle RAW, podle rychlosti a přesnosti AF a měření...ale ne podle videa.
Už teď, když si chci pročíst a porovnat parametry zrcadlovek, tak jsou to kilometrové tabulky ve kterých hledám jen ty údaje, které mě pro focení opravdu zajímají.

:'(
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PC 27. 8. 2008 16:32

Tak zlé to snad nebude. Uvažujte. Pokud zákazník bude kupovat tento foťák přičemž cena má být asi 30 000Kč (což je třeba pro mne fůra peněz) tak už je to někdo kdo již má s focením větší zkušenosti. Ten kdo chce přecházet z kompaktu na zrcadlo si D90 nekoupí protože pro něj bude moc drahá. Vždyť většině lidí stačí ke štěstí Canon 400/100/450, Nikon D40/60 či Sony Alfa 200(která jak vidím z mnoha příspěvků má velký ohlas díky své nízké ceně.)nebo modernější 300/350 či Olympus 510... Zkrátka a dobře fotoaparáty o 50% lacinější. Možná měl Nikon dát tuhle funkci do některé z těchto zrcadlovek (D60+ například.) a ne do D90 ale pokud je to fotoaparát pro zkušenější uživatele tak se snad nic neděje, lidi budou kupovat tento fotoaparát protože to je nástupce dobré D80 a ne kvůli videu... 30 000Kč je už totiž hodně peněz a jen tak zbůhdarma je vyhodit může jen a)ten kdo ví co chce a ví přesně proč chce zrovna toto b) snob.
Back to Mac - with new Mac Book Pro !
PC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 27. 8. 2008 16:34

beat : trosku z toho tveho prispevku citim "zavist", viz:
"Problém vidím v tom, že až si lidi budou vybírat foťák, tak se přikloní k tomu s videem. Ne proto, jak fotí...ne proto, jak kvalitní má AF nebo hledáček..ale právě pro to, že umí natáčet VIDEO"
Jinymi slovy, canon nema video, nikon ano, to se ted budou prodavat vic nikony, buuuu 8-S :roll:
Problem veskerych dodatecnych fíčur(liveview, detekce ksichtu, video...) bude pouze tehdy, az budou na ukor prave foceni, ci kvality fotografii.A tomu tak, alespon zatim, neni, tak je naprosto s prominutim priblble resit, proc tam je to a to navic.Jak psal kolega vyse, nikdo te nenuti to pouzivat, je to proste funkce navic.
Ja osobne se na D90 moc tesim a to video uvitam s otevrenou naruci, nebot predstava makro video zaberu me velice laka.
Navic se nikon opet vytahl s designem, grip vypada vice nez slibne, to same se da rici o kulatych cudlicich misto obdelnikovych.Bravo.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Crazy_Ivan 27. 8. 2008 16:37

Jenom skoda ze to video pujde pres liveview .... docela by me zajimalo klapani zrcadka 24fps :-D
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy_Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 27. 8. 2008 17:20

player: Závist? A co mám závidět? VIDEO? Video jsem měl na EVF..natočil jsem si jedno jediné - potkal jsem syna jednoho známého(nemyslím mediálně) člověka kde zpíval s kytarou. Příjemný zážitek, tak jsem to chtěl zprostředkoval dále. Měl jsem kameru(vůbec mě to nechytlo) a mám mobil se slušným videem(na něm jsem nenatočil vůbec nic, krom zkoušky zda to funguje).

Závidět Nikon? Děkuji... když už bych bral něco s bajonetem Nikon, byla by to Fujina.

A že se budou více prodávat Nikony? Tak to by byla pouze a jen dobrá zpráva. Canon by útočil cenově agresivně a byly by menší čekačky na jejich skla.
Takže opravdu to nebude závistí.
Já se jen bojím těch doplňkových funkcí, že u mas převládnou a budou prodávat foťáky...ne kvalita aparátů, ale ty doplňkové funkce. Na co se posléze výrobci zaměří je nasnadě..
Trend započatý u kompaktů nám leze do DSLR...a tento trend bude sílit. Z tohoto mám strach. Ne z Nikona, ne z videa...
Video je pro mě stejná kravinka jako HDMI ve foťáku. Mám TV s HDMI, ale nikdy nebudu foťák připojovat na TV. Nikdy jsem neměl žádný foťák připojený k TV....

EDIT: crazy_ivan - tos nemyslel vážně, že ne? :mrgreen:
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod friggo 27. 8. 2008 17:22

beat píše: Ať si to cpou do lowendových DSLR, ale vyšší třídy ať nechají fotografům.

Ale vždyť D90 je lowend ;-)
Foťák za tisíc dolarů prostě není profi ani poloprofi...
friggo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 27. 8. 2008 17:36

On už je tenhle trend u DSLR dávno - on teď nezačíná. Megapixelizace, odšumování - před pár lety by FOTOGRAF nekoupil zrcadlovku, která žehlí šum...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod beat 27. 8. 2008 17:49

friggo: Ne každý má 50 tisíc měsíčně a 1000USD pro něj opravdu není pakatel...

Pety: Jenže dlouho se to relativně drželo..teď už to prdlo.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bery 27. 8. 2008 17:52

njn, budiz jim to prano, ale uz vidim ty dotazy v diskusich... jak mam otocit video, ktere jsem snimal na vysku ? :-)
Bery
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka