Náhrada za FZ-8 ?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod PC 5. 6. 2008 17:06

Před rokem jsem si trochu hurá stylem koupil FZ-8. S foťákem jsem relativně spokojený, až - na ten pověstný panasonikový šum. Jinak si opravdu nestěžuji a fotím relativně často. Byť jen 640x480... Přesto se mi už panák trochu omrzel a chtěl bych zrcadlo protože zrcadla jsou in, zrcadla mají všichni a ultrazoomy jsou pro důchodce. Zatím jsem se však dozvěděl že u zrcadla je nutno cílit na cíl přes hledáček a málokteré zrcadlo prý má klasický cílič na LCD... Zatím mám v merku Olympus 510, Nikon D-40 a nový Nikon D-60.Samozřejmě že prioritou kromě pohodlného ovládání je i čip který nebude produkovat vůbec žádný šum, nebo aspoň minimální. K čemu foťák s bezva optikou (Což ef zet osma je) když čip je přemegapixelovaný a výsledkem je šum, šum a ještě jednou šum i na minimální ISO.)Nebýt toho šumu asi bych ef zet eight neměnil ale mě ten šum prostě štve :( Cenu vidím tak do 14 000, pokud víte o něčem slušném i za míň budu rád. objektiv mi stačí ten základní...
Back to Mac - with new Mac Book Pro !
PC
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 5. 6. 2008 17:25

"málokteré zrcadlo prý má klasický cílič na LCD"
této funkci se říká LiveView

"ultrazoomy jsou pro důchodce"
doufám, že to bylo myšleno jako vtip.

"čip který nebude produkovat vůbec žádný šum"
kéž by nějaký takový existoval. bohužel při současné technologii nemožné


no a jinak k tomu výběru. Zajdi si do libovolného obchodu s fototechnikou a vyber si takovou zrcadlovku, která ti bude vyhovovat svou ergonomií (tvar, rozmístění ovládacích prvku atd.). Taky než něco koupíš, tak se podívej jaké objektivy bys později mohl k tělu dokoupit. Chybu při výběru v podstatě nemůžeš udělat, všechny zrcadlovky nabízejí srovnatelnou kvalitu výstupu. Všechno je jen o objektivech!

EDIT: jestli výsledné fotky ukládáš v rozlišení 640x480, tak zrcadlovku nekupuj, zbytečná investice!
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PC 5. 6. 2008 17:35

Fotím i víc než 640x480,samozřejmě v tomhle rozlišení to jen dávám na net, ale je fakt že díky šílenému šumu nejde s foťákem fotit větší fotky. Při zavřeném blesku šumí doslova a do písmene jako kamerka v mém mobilu (nokia 6233) navíc jako by bez blesku nefungoval ani stabilizátor... Zkrátka a dobře, za horších světlených podmínek (kdy není použit blesk) jsou fotky jedním slovem strašné a nepublikovatelné...

Pozorováním turistů v Praze jsem zjistil že Ultrazoomy opravdu používají především starší turisté, většina lidí má právě zrcadla, ultrazoomy moc ne...

Nesmí to být taková továrna na šum jako soník. Vždyť to šumí i na dvě stě iso jako koka kola... Když zapnete redukci šumu tak jsou zase pryč veškeré jemné nuance...
Back to Mac - with new Mac Book Pro !
PC
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 5. 6. 2008 18:00

Poradim ti, jak ušetřit 14000. Nauč se fotit :D
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chariot 5. 6. 2008 19:15

Souhlasím s Janfranem.Máme FZ-8 doma,máme taky FZ-50 a Nikon D40 se setovými objektivy(18-55,55-200VR),takže můžu porovnávat,je pravda,že u FZ-8 je šum i na ISO100,ale je vidět jen při zvětšení 1:1,ISO 200 je na tom podobně,ISO 400 je na tom hůř,záleží na situaci,ale při velikosti 640x480 je vidět jenom velice těško.Co se týče stabilizace obrazu,funguje perfektně.Z FZ-8 máme doma spousty fotek 10x15 všeho možného,jako zoo,letecké dny,krajinky....a fotky vypadají moc hezky,ale zaleží na tom,co chceš vidět.Pokud jenom hledáš šum,tak věřim,že ho najdeš.Když ale vezmeš v úvahu velikost a cenu FZ-8,tak je to slušný foťák,jenom to chce se s ním pořádně naučit.Stěžuješ si na stabilizaci,ale žádná stab.neni všemohoucí,ty se musíš taky snažit a věnovat pozornost správnému postoji,jednou rukou časi okolo 1/10 na nejširší ohnisko a delší prostě neudržíš.
Ale pokud jsi ochoten si připlatit a nosit zrcadlovku,mužu D40 jenom doporučit,je skvělá,bez šumu,jenom nechápu,na co ti při velikosti obrázku 640x480 bude,to jsou vyhozený peníze,být tebou,neměnim,nehledam mouchy a fotim.
To je muj názor na věc,čau
chariot
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PC 6. 6. 2008 08:51

Tak jsem se byl trochu podívat na foťáky zatím mě zaujaly více méně dva (Nikon D60) a Sony Alfa 200. Sony vypadá velmi dobře, má stabilizaci, bohužel ani ona ani Nikon nemají live view ale na druhou stranu pohled do velkého pravého hledáčku je o něčem jiném než pidi displej v panasoniku. Sony je lacinější a nemá čistič čipu když jsem odcházel padl mi do oka i Olympus E420 ten má čistič čipu ale nemá stabilizaci... Zatím u mne vede Sony,fakt se mi docela líbila. Jsou to dobré fotoaparáty ?
.
Back to Mac - with new Mac Book Pro !
PC
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 6. 6. 2008 10:34

Jsou. A koukni taky na Olympus 510 nebo 520, ten má obojí. :)
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PC 6. 6. 2008 11:25

Nj. jenže na 520 je už moc drahá a prý na olympus jsou drahé objektivy či co mi to kýho výra říkali.
Back to Mac - with new Mac Book Pro !
PC
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 6. 6. 2008 11:58

PC: s FZ8 jsem byl spokojený a nafotil jsem s nim spoustu hezkých fotek. Několik fotek jsem si dokonce nechal vytisknout na formát A3 a všichni, kdo ty fotky viděli tak je chválili a říkali že vypadají luxusně. Mezi fotkami byly i noční fotky, kde už byl šum trochu patrný.

Nevím, ale být tebou tak se spíše začnu učit, proč ty fotky vypadají blbě. Chyba na 99% nebude v přístroji ;) Jestli čekáš, že po koupi zrcadlovky budeš dělat profi fotky, tak jsi na velkém omylu.

Při zavřeném blesku šumí doslova a do písmene jako kamerka v mém mobilu

Pokud používáš nejvyšší možné ISO tak je to možné. Pokud ale takto vysokou citlivost použiješ, tak jen v případech nouze, kdy nic jiného nezbývá.

Ale ano, já tě podporuju. Kup si zrcadlovku, a pak si budeš stěžovat zas na něco jiného. A až s ní budeš nespokojený a budeš ji prodávat pod cenou, tak jistě uděláš někomu radost ;)
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PC 6. 6. 2008 12:12

Trochu protimluv - když jsi byl spokojený proč už ji nemáš ?
Ef zet osm není zas tak špatný foťák ale trefa do černého to asi taky nebyla když půl roku po uvedení vydal ef zet osmnáctku která je lepší.

aby bylo jasné co mě na soudobém foťáku tak štve-foceno na režim srdíčko...

Obrázek
Back to Mac - with new Mac Book Pro !
PC
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jan Čerbák 6. 6. 2008 12:28

PC píše:Nj. jenže na 520 je už moc drahá a prý na olympus jsou drahé objektivy či co mi to kýho výra říkali.

Ano, Olympus má dražší objektivy, stačí se mrknout po e-shopech. Ale pokud si koupíš Olyho s double zoom kitem, tak si s tím možná vystačíš natrvalo (možná taky ne). Záleží na Tobě. Doporučil bych ti Canon (což tu dělám běžně), ale Nikon/Sony/Olympus E-510 a 520 se Ti budou líp držet a asi ti i budou víc vyhovovat. LiveView je užitečná funkce, ale podle mě se zbytečně přeceňuje. Fotograf s DSLR stejně raději fotí přes hledáček, přes který kontroluje zaostření + poskytuje další výhody.
Doporučuju koupit DSLR na internetovém obchodu. Pokud budeš velmi zklamán, můžeš ji do 2 týdnů neporušenou vrátit.

Dobré světlo
Jan Čerbák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PC 6. 6. 2008 12:31

double zoom kit asi není za čtrnáct tisíc a to s tím nákupem je fajn tip
Back to Mac - with new Mac Book Pro !
PC
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 6. 6. 2008 13:11

Problém je právě v tom srdíčkovym režimu. Zrcadlovky ho mají taky, jenže v něm necháš řadu jejich výhod ležet ladem. V některých situacích vyřešíš problém se šumem a s ostřením. Jenže sebou budeš muset tahat kilo, přijdeš o dlouhý zoom (nebo budeš muset měnit objektivy), přibudou ti starosti (i radosti) s hloubkou ostrosti, určitš by se daly najít i další věci. Neřikám, že ti to musí vadit, ale měl bys s tím minimálně vážně počítat.
Zrovna ta fotka kterou jsi sem dal je typický případ, kdy ti zrcadlovka vůbec nemusí pomoct. Je to focené 1/8s, na cca. 100mm přepočteného ohniska, clona F3.2, ISO800. Se zrcadlovkou budeš mít při stejném "zoomu" světelnost 5.6, takže místo ISO800 použiješ ISO3200, pak ti vyjde čas kolem 1/12s, což bez stabilizátoru neudržíš a možná ani se stabilizorem ne. Takže na fotce bude o něco míň šumu, ale mázlá bude stejně.
Ne vždycky to musí takhle dopadnout, v jiných situacích ti zrcadlovka opravdu usnadní práci.Tady ale stačilo odzoomovat a popojít blíž, potom bys mohl s tím Panasonicem fotit na ISO200 časem kolem 1/6s, což už se stabilizátorem na nejširším ohnisku udržet jde a měl bys i mnohem míń šumu. Jenže tyhle věci ve srdíčkovym režimu nenastavíš...Já vim že po bitvě je každý generálem, ale když budeš foťák ovládat proti logice situace, tak budeš pravděpodobně zklamán i zrcadlovkou.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PC 6. 6. 2008 13:22

Můzeš mi tedy poradit jak nastavi foťák aby fotil slušně ?
Back to Mac - with new Mac Book Pro !
PC
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dadajax 6. 6. 2008 13:34

Neprotiřečím si. S FZ8 jsem byl spokojený a za tím si taky stojím. Byl to úžasný foťák, který nabízel spoustu možností a nabízel dostatečnou kvalitu. Do zrcadlovky jsem šel hlavně proto, že jsem se chtěl zabývat focením trochu více, a FZ8 mě už začala omezovat.

Komentář k přiložené fotce je zbytečný, to co napsal janfran je pravda. Proč v místnosti, kde je málo světla fotíš na takovém dlouhém ohnisku? S levnou zrcadlovkou dostaneš taky horší objektiv s nízkou světelností, takže budeš muset použít vyšší ISO.

Doporučil bych ti toto:
- prodat FZ8 a koupit si nejlevnější foťák na trhu pouze s automatickým režimem. výsledky budou v tvých rukách podobné
- přečíst si o principech fotografie. Vše o času, cloně, citlivosti, světle a podobně. Potom bys věděl, že v takové tmě bys měl použít nejkratší ohnisko a co nejmenší clonové číslo a ISO kolem 200, maximálně 400.

Jak jsem řekl výše, chyba není ve foťáku. To si potom po koupi zrcadlovky můžeš taky stěžovat, že máš bílou přepálenou oblohu a že zrcadlovky jsou jen pro důchodce. Pak si koupíš nějakou digitální stěnu nebo nějaký high-end a stejně ti to nebude dělat hezké fotky. :hm
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků