Pentax K10 x Cannon 450D vs. jina varianta

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod capitko 17. 5. 2008 13:09

Chtěl bych si koupit první zrcadlovku (čili jsem začátečník) a potřeboval bych pomoct s vhodným výběrem zrcadlovky. Ceny obou výše zmíněných zrcadlovek se seťákem 18-55 jsou blízké, alespoň v českých e-shopech (na Pixmaii uz K10D myslim nemaji (Obchod.cz 17.926Kč) a C450D tam maji tuším kolem 20tis. se seťákem, v AlfaComputer ho maji za 18.431 Kč). A teď mé otázky:
1) kde koupit?
2) který z těchto koupit? (priorita mobilnost, levné a kvalitní objektivy)
3) fotit bych chtěl zatím běžné věci tzn. krajinu, věci, lidi, občas nějaký portrét, dovolenou, taže potřebuji poradit k daným zrcadlovkám kvalitní objektiv místo seťáku. (Uvažuji i o variantě tělo+kvalitnější univerzální objektiv).
capitko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod elho_cid 18. 5. 2008 09:52

Mám K10D a i když je to bezva stroj, není zrovna to nejlepší pro začátečníky. Nejlíp uděláš, když si nějakou zrcadlovku vyzkoušíš a zjistíš co vlastně potřebuješ. Tyhle dva fotáky mají společného jen že to jsou 10Mpix DSLR. Každá má jiné výhody.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 18. 5. 2008 11:51

Mam zkusenosti s Nikonem D80, ten te nezaujal? Tedka stoji uz 15000 telo... ;-)
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod capitko 18. 5. 2008 11:59

pro Elho_cit: Doufal jsem,ze se ozves.Par prispevku jsem uz od tebe cetl.C450 D jsem drzel,docela mi sedl do ruky, ale snimky se zakladakem se mi zdaly docela rozmazane(tusim ze to byla recenze na http://www.fotoaparat.cz,kde ale v obrazovem porovnani s K200D vysel lip).Zase nechci vykrvacet nasledne na objektivech.Pro K10D jasne hovori cena/kvalita,vim ze si blovek bude s ni muset pohrat.A taky si myslim,ze stabilizace v tele je lepsi a vyjde to i nasledne na objektivech lip.Kazdopadne uvazuju zatim jeden kvalitnejsi a univerzalnejsi.Jake varianty bys mi k tem danym telum doporucil?Muzes mi napsat meila?Predem diky za tvou odpoved i odpovedi dalsich.
capitko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jirka S 18. 5. 2008 12:02

Kvalitnější, univerzálnější. Nevylučuje se to u objektivů náhodou už samo sebou?
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 18. 5. 2008 13:21

Co se objektivů týče, byla by to dlouhá debata.
S Canonem 450d žádně zkušenosti nemám, prý má oproti předchůdci už auto iso a bodové měření, takže Canon se pochlapil. Další co mi na jeho předchůdci 400D nesedlo, byla očividná plastikovost. Nevěřím, že by přestála nějaké pády, to by mi vadilo. Viděl jsem K10D, která spadla na chodník a fungovala dál. Canon 30d by to určitě vydržel taky a snad i ten Nikon D80. Ale 400D na mě tím dojmem nepůsobila.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sorbus 19. 5. 2008 03:04

Mám 400D a pád na šutry bez problémů vydržela. I když je plastová tak úplně křehká není.
sorbus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod plysatko 19. 5. 2008 13:38

Já si taky hodlám koupit první zrcadlovku a zaujal me Panasonic L10 s objektivem 28-100 po prepoctu za nejakych 25 000.- . Ale radji bych ho chtel s tim objektivem 28-300, ale ten mi v setu nechcou nikde dát. Asi budu muset ten 28-100 prodat a koupit ten druhy. Leze to tak dost do penez. Mozna se ten objektiv dá ale nekde sehnat levneji. Tady to vsude stoji pres 30 000.
HTC Universal, Pentax Optio 750 Z, Canon i9950 spdi
plysatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gl1975 19. 5. 2008 15:25

Nevím, proč by Pentax K10D nebyl vhodný pro začátečníky. Před více než rokem jsem si tuto zrcadlovku koupil jako můj první digitální fotoaparát, dříve jsem používal Praktiku MTL5B. Teoreticky jsem se připravil prostudováním knihy Mistrovství práce s DSLR a žádné velké problémy jsem neměl. Nedávno se mi dostala do ruky zrcadlovka Pentax K100 a byl jsem rád, že jsem si ji nekoupil, K10D působí mnohem bytelněji a dá se nastavit daleko víc věcí. Po roce jsem přestal být spokojen se setovým objektivem a pořídil si Tamron 17-50/2.8 a Sigmu 10-20. Pokud já mohu poradit, je Pentax K10D určitě dobrou volbou.
gl1975
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 19. 5. 2008 15:41

plysatko: Nejak jsem v tom prispevku nenasel otaznik. Co si od nej slibujes? IMHO je panasonic na to co umi neskutecne predrazeny a je to asi to posledni, co bych doporucil.

gl1975: Vlastne mas pravdu. Vubec me neprekvapuje, ze nekdo se zkusenostmi z Praktiky (jako ja) a ochotou se ucit je z K10D navysost spokojeny. Spis jsem tim chtel rict, ze K10D neni nejlepsi volba pro nekoho, kdo chce neco jako digitalni kompakt, jen z lepsi kvalitou obrazu. Pro toho bude asi zbytecne komplikovana.
BTW s tim Tamronem jsi spokojeny?
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod plysatko 19. 5. 2008 16:52

Navykl jsem si na kompaktu pouzívat display na to jestli to co fotím je na konecnem snímku doopravdy videt. V hledacku vypada vsechno krasne, ale pak je to prepalene nebo cerne. Zrovna jsem fotil svadbu a nevesta mela bile saty. Na displayi jsem videl presne co to dela a mam ty vysivky krasne prokreslene. Dale fotim nad hlavou a od zeme (zejmena makra), a v ruznych krkolomnych polohach, otocny vyklopny display je pro mne nutnosti. Ale kdyz to jen trochu pujde, chtel bych mit moznost pouzit zrcadlovkovy hledacek, zaostrit si na co chci a videt doopravdy co fotim. Muzu ted dostat tu L10 s objektivem Leica 28-100 2.8-3.5 a dvougigovou kartou za 26 000 a tak si rikam, ze takovou cenu ten set asi ma. Problém je, ze budu-li chtít stabilizovany tele, budu muset zaplatit pres 30 litru za 28-300, to me v mém nadseni teda zbrzdilo. Ale jinak snad nepáchám takové harakiri, Panasoniky jsou jinak dobré fotaky, tak snad to nebude nejaky propadak. Uvazoval jsem o Pentaxu i o Canonu, ale nidko nedela otocny display, coz je velika vyhoda, protoze je aspon poradne videt co na nem je. Vyhoda je taky, ze i s objektivem 28-300 stale vazi sotva kilo. A muj otaznik je: nedelam nejakou zasadni chybu? Budu chtit delat zvetseniny A3 a A3+, zejmena prirodu, ale to by uz dnes nemel byt problem.
HTC Universal, Pentax Optio 750 Z, Canon i9950 spdi
plysatko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 19. 5. 2008 17:25

Pokud je vyklopny+otocny hledacek pro tebe nutnost, tak asi je to jedina volba. Ja makro u zeme resim klasicky pres uhlovy hledacek, je to myslim lepsi nez displej. Ale to je asi vec nazoru a zvyku.

Co se tyce kvality vytisku, tak si stahni nejake ukazkove fotky z recenzi a vytiskni si je. Uvidis, do ceho jdes.

Kompakty maji maly dynamicky rozsah, takze tam snadno dostanes prepal a cerne misto, zvlast na svatbe. L10 pokud vim patri mezi zrcadlovkami mezi ty s nizsim dynamickym rozsahem. Jestli se chces vyhnout problemum s expozici, neni reseni fotit pres displej, ale koupit si zrcadlovku s velkym dynamickym rozsahem a inteligentnim expozimetrem. Canon je na tom s dynamickym rozsahem obecne dobre a nove Pentaxy a Nikony maji funkce pro zvyseni dynamickeho rozsahu.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirka S 19. 5. 2008 17:47

Panasonic zrcadlo, kam ten svět spěje. Ale on se vždy někdo najde, jak vidno.
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod capitko 19. 5. 2008 17:58

Rekneme, ze K10 jsem si chtel koupit, pr. mam doma jeden pouzitelny objektiv od Zenitu (s kterym jsem fotil) mozna by se naslo neco v rodine taky z Praktiky, takze na Pentax to s redukci pouzit lze. Ale nevim jestli na Nikon nebo Cannon taky.
capitko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod capitko 19. 5. 2008 18:02

Diky za prispevek, ale kde bys ted kupoval? Co Pixmania? Ja bych ale dal prednost radsi ceskemu e.shopu.
capitko
Kolemjdoucí

Další stránka