Nikon D40 a stabilizator obrazu?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod NavodaR 30. 4. 2008 10:30

Dobry den, chtel bych si koupit nejakou lehkou a jednoduchou zrcadlovku.
Mam zalusk na Nikon D40 - cenove i vybavenim se mi libi.
Akorat jsem nenasel tyto veci:
- ma tento fotak stybilizator obrazu?
- a jeste bych potreboval vedet, jestli jsou objektivy dodavane k tomuto fotaku ve skle ci plastu - to je celkem dulezity parametr, nekdo mi rikal, ze objektivy v plastu jsou na nic
Tak kdo mate doma D40, tak mi prosim zodpovezte me dotazy.
Jinak pokud mi muzete doporucit neco jineho co ma stabilizator, objektivy ve skle a je to max do 20tis, tak uvitam vsechny tipy.
Diky moc a preji pekny den.
Rado.
NavodaR
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jirka S 30. 4. 2008 10:38

D40 nevlastním, ale stabilizaci v těle nemá. Tu nemá žádný Nikon.
Objektiv si přece můžeš koupit, jaký chceš, ne? A že je z plastu D40 i všechny ostatní entry-level zrcadla všech značek, to ti nevadí? Vůbec bych to neřešil, na toho chytráka nedej.
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 30. 4. 2008 11:15

Nikon a Canon jdou cestou stabilizovaných objektivů, protože to dělali už v době kinofilmu a třást filmem by šlo hůř, než třást snímačem. Na stabilizaci snímče oficiálně nepřešli především z těchto důvodů:
1. u stabilizovaných objektivů je stabilizovaný i obraz v hledáčku, takže snáze nastavíš ostřícímu bodu ten detail v obraze, který chceš
2. u stabilizovaných objektivů to i ostřící senzor nemá roztřesené
3. u stabilizovaných objektivů lze specializaci a výkon stabilizátoru přizpůsobit konkrétnímu objektivu, přeci jen teleobjektivu za 250 000,- Kč lze poskytnout kvalitnější stabilizátor, než ten univerzální stabilizátor snímače v ceně dejmetomu 1000,- Kč. Ono stabilizace může být levná a drahá, kvalitní a méně kvalitní.

Už i nejjednodušší seťák 18-55 má verzi VR se stabilizací. Ovšem zrcadlovka toho zvládne bez stabilizace víc, než kompakt, protože se pevnějši drží a především ISO 800 je zhruba tak kvalitní jako ISO 200 u kompaktu, často lepší, takže má ty nejméně dva stupně k dobru, tedy pokud něco neubere horší světelnost levného objektivu. Ale stabilizace na širokém ůhlu je stejně málo použitelná, když fotíš lidi či zvířata, kteří nespí a kromě toho žádný stabilizátor neudrží třeba půl sekundy.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 30. 4. 2008 12:13

pozri po olympus e-510 (kvalitne setove objektivy) ci pentax k100d super (dobra spolupraca s o starymi sklami s bazaru) ...
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 30. 4. 2008 15:02

Výhoda spolupráce Pentaxu K100D Super není obecně ve spolupráci se starými objektivy z bazaru, protože objektivům z bazaru, se kterými Nikon D40 spolupracuje úplně stejně: indikace zaostření a měření expozice a nastavením clony z těla i líp, už může být taky 20 let, ovšem Pentax K100D Super spolupracuje s objektivy starými i 50 let, v tom je jeho výhoda, Nikon končí u těch 20 let starých Nikon objektivů, kterých je taky halda, zvláště na eBay.com. Ale fakt je, že 50 let starý manuální ruský objektiv bude hodně levný. Ovšem ne každého baví nejprve ručně zaostřit na plnou díru, abys něco viděl, pak zaclonit ručně clonovým kroužkem a pak zkorigovat naměřenou expozici, protože u velkého množství starých objektivů Pentax přeexponuje nebo podexponuje a nakonec fotit. Je to v 21. století tak trochu opruz, ovšem pokud dotyčného hřeje, že ten objektiv stál jen tisícovku, pak nechť je mu přáno. Jenom ale ten nápad už mělo dost lidí a steré objektivy už jsou dost přžebrané, protože 50 let staré objektivy se nově nevyrábí.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 30. 4. 2008 15:31

Ahoj, vzhledem k tomu,ž e srovnáváš sklo s plastem, ptáš se zřejmě na materiál čoček - ty jsou pokud vím u všech objektivů pro zrcadlovky skleněné, plast najdeš jen u některých levných kompaktů.
Jinak levné setové objektivy mají u všech značek většinou plastovou konstrukci, za lepší mechanickou stavbu objektivu z kovu nebo kvalitnějších plastů se musí připlatit.

Stabilizátor v těle jak už ti tu psali nemá žádný Nikon, tato značka používá stejně jako Canon pokud chce stabilizovat stabilizaci v objektivech.
KubaPa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mr.blocek 3. 5. 2008 16:21

jenon se chci zepta, nekde jsem se docetl, ze canon 400D ma opicky stabilizator obrazu v tele(mozna nema, ptam se tech co to vi na 100%), jak to pak funguje kdyz si koupim i objektiv se stabilizaci? dekuju
mr.blocek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 3. 5. 2008 16:36

Canon 400D NEMÁ stabilizaci v těle.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Boyda 3. 5. 2008 16:56

Jestli chces mensi lehkou zrcadlovku se stabilizatorem, popr. dalsimi pokrocilymi funkcemi, poohledni se po Olympusu E-510 (jak uz tady nekdo psal...), ma stabilizaci v tele, Liveview, kvalitni setak atd.. stabilizaci ma i mensi a jednodussi E-420, ale jsem pro E-510.
Do what you like, and like what you do.
Boyda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jan Čerbák 3. 5. 2008 17:37

mr.blocek píše:jenon se chci zepta, nekde jsem se docetl, ze canon 400D ma opicky stabilizator obrazu v tele(mozna nema, ptam se tech co to vi na 100%), jak to pak funguje kdyz si koupim i objektiv se stabilizaci? dekuju

Pokud si nejste jistý ohledně technických specifikací, doporučuji Vám podívat se na webové stránky výrobce. BTW Pety má pravdu.

Stabilizace není nezbytně důležitá. Teoreticky se jedná o úžasnou pomůcku, ale v praxi Vám její absence příliš vadit nebude, hlavně při focení lidí.
Jan Čerbák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 3. 5. 2008 19:03

Hmm, pro mě se jedná i o praktickou pomůcku... Stabilizátor nevypínám.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dimax 3. 5. 2008 23:52

Podľa mňa je stabilizácia s výnimkou teleobjektívov úplne zbytočná, nakoľko mi vychádza pri použití bežného ohniska pri fotení ľudí maximálny čast 1/30-1/50, ktorý aj tak udržím, potom sú už ľudia rozmazaný vlastným pohybom, čiže keď je málo svetla, tak aj keď by mi stabilizácia umožnila dlhší čas, tak mi to nepomôže, čiže jediné východisko je svetelný objektív. Jedine kde to má čiastočne zmysel sú dlhšie ohniská a aj to len pri bežnom fotení, pri športe a apod. už zas je nutná len vyššia svetlenosť. Keď myslíte, že sa mýlim, že napr. stabilizovaný seťák je len marketingový trik, tak mi to skúste vyvrátiť.
dimax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 4. 5. 2008 07:25

Je to marketingový trik. Spokojen?

Dokud stabilizátor nemáš, tak ho nepotřebuješ. Stejné je to například se živým náhledem u zrcadlovek a dřív to bylo stejné s autofokusem a se zoomem a s expoziční automatikou... Bez toho všeho se dá v pohodě fotit - a skvěle!

Jenže všechny tyhle berličky dohromady posunuly fotografii mnohem dál, do oblastí, které dřív zachytit na snímek nešly - třeba z časových důvodů. Ano, stabilizátor neřeší všechny problémy. Ale řeší alespoň některé a rozšiřuje tím možnosti fotografa. A o tom to je - když tě ty možnosti nezajímají, tak ho nepotřebuješ.

K tomu seťáku - se stabilizací udržíš na základním ohnisku (ekvivalent 50 mm) 1/5 sec, pokud si například sedneš na zem a opřeš foťák o kolena, tak po troše cviku zvládneš i celou sekundu. K focení lidí se to opravdu nehodí, ale například k focení krajiny nebo architektury, když zrovna potřebuješ velkou hloubku ostrosti, to může být záchrana, tedy rozdíl mezi stavy "nemít fotku jakou chci" a "mít fotku jakou chci". Stejně tak ti může stabilizátor pomoci třeba na výstavě atd.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dimax 4. 5. 2008 11:48

Je to asi vystihnuté presne, keď ho nemám tak mi nechýba, ale nájdu sa špecifické situácie keď pomôže.
dimax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod NavodaR 5. 5. 2008 20:21

Tak nakonec si asi pořídím Olympus E-510, jednak cenově vychází krásně a navíc má ten stabilizátor. Jinak díky za rady.
NavodaR
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků