Poraďte s výběrem:Oly E 510 nebo Sony 300

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod voyo 29. 5. 2008 13:56

irmo píše:panchromaticke senzori v poctate zvysuju CB rozlisovacku na ukor farebnej dinamiky, urcite je to vhodne do istej mieri ale sta.....

Proste este sme urcite daleko od fizykalnich limitov skludom uverim ze ......

ja som mal vzdy 5tku ked sme pisavali diktat, ale napisat FIZIKA a DINAMIKA tak to chce uz ineho machra :shock:

p.s. ak si ale cudzinec, obdivujem tvoju slovencinu :D
voyo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MisoJ 29. 5. 2008 14:00

irmo: ten nikon patent poznam, viem ze niekto na dpreview nasiel fakt velmi podobny od panasonicu (tych rozdielov tam bolo totalne minimum, akurat to cele bolo nie z prava dolava, ale z lava doprava pre sirenie svetla, co je v principe jedno).
Osobne neverim v skore nasadenie tohoto typu senzora, pretoze je tu nutnost velkej plochy, cize idealne nasadenie na nejakych 8mpx FF cipoch, kde bude bunka velka cez 10um, aby aspon nejakych 3,5um mala kazda fotodioda. No a kedze FF cipy su enormne drahe na vyrobu a vytaznost je strasne mala, tak ani nie je nejaka chut riesit takto komplikovanu vyrobu (FF cip + sikmo rastene dielektricke polopriepustne zrkadla + predpokladam dalsiu vrstvu mikrososoviek este na kazdu fotodiodu). Otazka je, co s foveonom, samotnej firme vyvyjajucej foveon chybaju peniaze na vyvoj, preto cely projekt stagnuje, kto vie preco to este nikto nekupil, no az sa premegapixeluju aj FF cipy (co uz realne hrozi), tak snad svitne na lepsie casy.
Olympus E-1
ZD 14-54, ZD 11-22, Zuiko 50/1.4 OM, Tamron SP 90/2.5 Adaptall2 OM, Soligor C/D 135/2 M42
MisoJ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 29. 5. 2008 14:00

Zajimava diskuse. Napsal jsem, ze mluvim o limitech soucasne technologie. Taky verim, ze se budou snimace jeste vyvijet. Ale myslim, ze dost pomalu. Ten stary dobry 6Mpix APS-C z *istD a D70 neni o mnoho horsi nez soucasna spicka a nekdo by rekl, ze v necem je treba i lepsi.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 30. 5. 2008 13:42

Faveon mi nikdy nejak neucaroval ... neviem si prectavit ako urobyt latku ktora zachitava jedno svetelne spektrum a zvysne prepusta bez strati dalej. Proste Faveoni podlamna vzdy budu mat vysoke strati, ale je lachko mozno ze mensie ako 2/3 ;-).
Nejak sa mi viacej paci idea rozbyt svetlo najprv podla vlnovej dlzky (zrkadla, hranol) a az potom ho 100% zachitavat senzor a odvadzat naboj.
Nejak nechapem ako dochadzas k 3.5 um fotodiodam pri 10um bunkach ... ved ked to dam pod sklonom 45 stupnov (jak je ten obrazok tak by neboli vedla seba ale sikmo podsebou a natocene) tak by som cisto teoreticky tam mohol vopchat temer 10um fotodiodi.

Ale suhlasim s tim, ze tochto sa tak skoro nedozijeme (kvoli cene), a najprv asi prijdu techniky ala panasonic co prectavil (ultra rychli bracketing priamo na snimaci, 2 expozicie na snimaci a stoho uroby 1 obrazok). Zhladom nato, ze ja casto fotim exp. bracketing tak by som proti tomu vobec neprotestoval ;-).

A dalsou otazkou zostava naco je to dobre :), ved uz aj teraz je problem ako zobrazit plnu dinamiku z RAWu na vyslednu fotku.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 30. 5. 2008 14:31

irmo píše:A dalsou otazkou zostava naco je to dobre :), ved uz aj teraz je problem ako zobrazit plnu dinamiku z RAWu na vyslednu fotku.

Mozno je to problem, no Sony (DRO) a Penax take cosi uz davno pouzivaju
(tusim aj Olympus, no toto uz neviem isto).
Asi len Canon je v tomto pozadu (aspon nikde som nic v tomto smere necital)...

Naco je dobra lepsia dynamika?
Ked uz na nic insie, tak aspon do kompaktov .. tam by sa to hadam voslo este do JPG :-)

Na ten ultra rychly bracketing sa uz tesim .. a v spojeni so softwarom (http://www.zive.sk/r-art.asp?id=123409) by sa to dalo vyuzit aj na ine veci ako len HDR...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 30. 5. 2008 14:53

irmo, myslel si tym tento clanok?
http://news.cnet.com/8301-13580_3-9864843-39.html
lebo zatial to vyzera ze to maju zvladnute (alebo ze to chcu pouzit) len pre CB zabery (teda security kamery a podobne..)

Ale dozvedel som sa (pre mna) zaujimavu vec z diskusie pod tym clankom. Citujem:
Clearly to me at least, dynamic range is the next big problem that digital camera makers need to tackle, now that we don't need more megapixels. The Pentax K20d can take three actual exposures in succession and combine them in-camera. This is pretty cool, though it can really only be used for still subjects and tripod use.

Takze Pentax uz teraz dokaze robit HDR zabery priamo firmwarom. Konecne.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod voyo 31. 5. 2008 09:19

irmo píše:Faveon mi nikdy nejak neucaroval ... neviem si prectavit ako urobyt latku ktora zachitava jedno svetelne spektrum a zvysne prepusta bez strati dalej. Proste Faveoni podlamna vzdy budu mat vysoke strati, ale je lachko mozno ze mensie ako 2/3 ;-).
Nejak sa mi viacej paci idea rozbyt svetlo najprv podla vlnovej dlzky (zrkadla, hranol) a az potom ho 100% zachitavat senzor a odvadzat naboj.
Nejak nechapem ako dochadzas k 3.5 um fotodiodam pri 10um bunkach ... ved ked to dam pod sklonom 45 stupnov (jak je ten obrazok tak by neboli vedla seba ale sikmo podsebou a natocene) tak by som cisto teoreticky tam mohol vopchat temer 10um fotodiodi.

Ale suhlasim s tim, ze tochto sa tak skoro nedozijeme (kvoli cene), a najprv asi prijdu techniky ala panasonic co prectavil (ultra rychli bracketing priamo na snimaci, 2 expozicie na snimaci a stoho uroby 1 obrazok). Zhladom nato, ze ja casto fotim exp. bracketing tak by som proti tomu vobec neprotestoval ;-).

A dalsou otazkou zostava naco je to dobre :), ved uz aj teraz je problem ako zobrazit plnu dinamiku z RAWu na vyslednu fotku.

ty si fakt bud pako, alebo cudzinec :)
pise sa: predstavit/urobit/straty/lahky/dynamika/fotodiody/rychly/vzhladom - teda v kontexte tvojho prispevku:)

ale k tomu Faveonu -> ci pouzijes zrkadlo, alebo ci pouzijes priepustne materialy tak kazde pohlcuje nieco. a myslim si,ze zrkadlo pohlcuje vacsie spektrum ako k tomu pripravene materialy, ktore prepustaju len urcite vlnove dlzky.
Faveon este nepovedal posledne slovo a myslim, ze v buducnosti to pojde podla mna takym podobnym smerom.
voyo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirka S 31. 5. 2008 10:35

To jo, slovenčina tu dostává pěkně na frak.
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 1. 6. 2008 20:41

Uz som zabudol o com je tato diskusia, ale podla nazvu usudzujem, ze o nejakom fotoaparate. Moj hlas dostava Sony A300 pre pohodlnejsie drzanie a mierne lepsi obraz. Po 25% zlave je to aj super kupa!
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 2. 6. 2008 15:31

voyo: Ako uroby polopriepustnu material ktory iba bude zachitavat jednu farbu a zvysne prepustat naozaj nieje problem ved zafarbim napriklad sklo, ale Faveon toho musi urobyt viac :kuk: on aj musi to zachitene svetlo preniest ako naboj a to s kazdeho bodu .... preto sa mi viacej pozdavaju navrhy kde su tieto dve funkcie rozbyte na casti.

Faveon mi prijde ako dost mrtva cesta .... uz mu prilis dlho trva vyvoj, presadzovanie sa a ziadny z vyznamnejsich hracov ho nekupil ...
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 5. 6. 2008 10:58

Foveon, s "O".
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 5. 6. 2008 12:57

Na ukrajinske klavesnici je "a" a "o" obracene. A taky "y" a "i". :-)
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník

Předchozí stránka