Jaky objektiv nejvice pouzivate na sve DSLR?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 13. 8. 2022 03:33

Velická dolina, Z 24-200.
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 13. 8. 2022 06:36

Mně aktuálně při foceni trochu limituje lehký kašel a rýma, ale ještě více bolest pravé paty, asi plantární facilis, mám vložky do bot, ale pomáhá to jen částečně, ta bolest je protivná. Ale i tak chodím, nejčastěji se Z9 a manuálními skly nebo s D500/D850 a 500 PF.

Předevčírem jsem ušel 8 km v Litožnicích, bylo tam i odpoledne horko a jen málo stínu. Ptáky i mne tam rušili cyklisté a pejskaři, dokonce tam jezdila i nějaká morbidně tlustá ženská na čtyřkolce (tipuji na 250 kg nebo více) z hlediska ptačí oblasti peklo. Z těch zajímavějších druhů jsem objevil pár bahňáků, ledňáčka a asi nejzajímavějším úlovkem je slípka zelenonohá, a povedl se mi jeden skokan zelený a racek v zajímavé póze:

Obrázek

V tomto ročním období je ale skoro všechno asi kvůli horku ukryté někde v bujné vegetaci nebo daleko od cesty, takže ani kombinace D500 a 500 PF nebyla bez telekonvertoru dost dlouhá, byl bych předevčírem asi využil i tu 800 PF, kterou mám zatím jen na nákupním seznamu, ale i na té bych musel mít telekonvertor.

-- 13. 8. 2022 08:15 --

Skokan zelený se v některých zemích označuje jako “žába jedlá”, Francouzi z nich dělají svá oblíbená žabí stehýnka.

Určování je však velmi složité; jednotlivé typy kříženců se od sebe také velice liší. Některé formy jsou podobné více skokanu skřehotavému, jiné stojí uprostřed a další jsou velice podobné skokanu krátkonohému.

Obrázek
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 14. 8. 2022 11:59

Velická dolina, Z 24-200.
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 15. 8. 2022 06:30

Pemar - kde necháváš u Lítožnice auto? Tohle mi tam trochu vadí - nemám problém si kus dojít a nemožnost parkovat "přímo u rybníka" beru možná spíš jako klad ve vazbě na "jisté jedince", jenže zrovna u Lítožnice je trochu nejasné, kde to vůbec rozumně nechat :-(

A ještě k 800PF "na seznamu" - jsi o ní úplně přesvědčen? Nikon sleduji jen tak na půl oka, ale co jsem zaznamenal, tak zatímco na Z400/2,8 jsou reakce nadšené na 100% (neřeším teď cenu, jen techniku), tak u Z800/5,6 jsem už narazil i na pár komentářů typu "na plnou díru měkké". Asi naposledy to zmiňoval letecký fotograf Jakub Vaněk v i zde debatovaném rozhovoru u Honzy Březiny, ale nebyl jediný...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 15. 8. 2022 08:35

Já jsem dříve nechával auto u silnice těsně před zákazem (vejdou se tam 2 auto), parkoval jsme tam takto mockrát, ale pak na mne někdo z místních poslal městskou policii a zaplatil jsem 200 Kč pokuty. Když jsem jich ptal, kde tedy mám parkovat, tak mi doporučili to druhé (z pohledu příjezdové cesty zadní) parkoviště u domova důchodců. Čistě ekonomicky bych tu pokutu neřešil, ale jsem principiálně pro dodržování pravidel a když moje parkování někomu vadí, tak to respektuji, ta procházka mi vcelku vyhovuje a už jsem na ní občas i něco zajímavého vyfotil.

800 PF jsem v ruce zatím neměl a zatím jsem na 800 PF žádný negativní komentář neviděl, je mi jasné, že 800mm ohnisko bude adekvátně méně tolerantní vůči rozmazání nebo i roztřesení, než 500mm, p. Březinu uznávám jako promotéra Apple a organizátora atraktivních fotovýletů, ale o jeho odborné erudici a zapojení do wildlife komunity mám pochybnost. Mohu potvrdit chválu na 400/2,8 S, lepší 400mm jsem v ruce zatím neměl, ale čertovo kopýtko je v použití telekonvertoru 2x, na to upozorňovali i lidé ze zastoupení od Nikonu. 800 PF mám na seznamu, ale tím, že jsem nekoupil 800 hned se Z9, tak můj zájem mezitím poněkud ochladl.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 15. 8. 2022 08:43

To o 800PF nebylo tvrzení Březiny, ale jeho hosta :-)
Jinak Honza Březina se vyprofiloval jako velmi slušný krajinář, o WL ale moc neví a ke cti mu slouží, že to ani nijak nepředstírá.

Ad Lítožnice - díky, tohle místo už mne taky napadlo, asi nejjednodušší varianta.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 15. 8. 2022 09:18

Já mám obavu, že by u té 800 PF mohla být problém kusová variabilita a nedostupnost, v takovém případě bych si nemohl vybrat z více kusů a v případě nespokojenosti s kusem bych dlouho a složité řešil reklamaci.

Ta dostupnost je podobná jako u Z9, napřímo bych asi nějaký kus koupil, ale u dealerů ho člověk nenajde. A 800 PF je za hranicí toho, co bych nazval “bez omezení na nošení a focení z ruky”, je to spíše v kategorii “dá se to, ale ideální to není”, viz hmotnost, rozměry, … 500 PF mi přijde v tomto ohledu už na limitu, viz nachozených 16 km v horku na 30 stupňů v Provence.

Druhá možnost je zaparkovat u cesty nad lesem a sejít to dolů, tam jsem nikdy nikomu nevadil, ale ta cesta je někdy bez holínek neschůdná, někdy je tam hodně bláta.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 15. 8. 2022 13:21

Moooc fajn! Tohle mi uz chybi ...

... minuly tyden jsem se byl trosku rozchodit na Kralickem Snezniku. Pokud to klapne, bude toho na podzim vic :)

landov píše:Velická dolina, Z 24-200.
Obrázek
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 20. 8. 2022 19:34

Když je v Praze abnormální hic, aneb hraní si s barvami a světlem:

Obrázek

Apo-Sonnar 135/2

Klasická ukázka toho, jak člověk jednou koupí objektiv, který se mu líbí, tehdy k tělu Nikon D7100 a těla se postupně mění na D500, D850 a nakonec na Z9 a objektiv zůstává.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 21. 8. 2022 19:12

Tak jsem se dnes vyhecoval k tradiční procházce Starou Prahou a našel pár motivů, které jsem předtím neviděl. Všechno focené manuálními skly, co nejméně pokusů, minimalistické zpracování, i když té druhé by asi trochu retuše k čistějšímu vyznění pomohlo:

Obrázek

Obrázek

třeba takto:

Obrázek
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 8. 2022 05:57

Tyhle procházky, kde člověk fotí s rozmyslem a věnuje se jenom tomu focení, to je parádně strávený čas.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 23. 8. 2022 13:54

Zapadovka musi byt...
Z 24-200
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Da_Mi 24. 8. 2022 09:32

Větší jeskyně Pentax kP + Sigma 18-35 ART, na makro fotky Pentax 100 1:1 nebo 100 LAOWA s možným zvětšením až 2:1. Všechny ostatní objektivy jsou v % použití, pevná 50 nebo 300 na přitažení "speciality na stropě"...
Da_Mi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FotoABC 24. 8. 2022 11:12

landov: ta loďka v poloze proti těm mrakům je pěkná a už nic jiného to neruší, možná kdybys tam zlikvidoval tu pevninu, tak je to ještě lepší. Jen ale si říkám čím je nasvícená loďka do žluta, když ten západ slunce je z druhé strany? Jako hezký to je, ale ta mrcha logika se vzpírá. Anebo je západ slunce natolik vpravo, že zvládne šikmo nasvítit tu loďku zepředu, ovšem pak jsou pruhy světla na moři o 90 stupňů blbě?
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 24. 8. 2022 13:38

Zapad slnka je urcite napravo, fotka trochu skresluje lodku, ta nebola kolmo na zapad, takze to je OK. A tie pruhy ? Tazko povedat, ci su to pruhy, je to tak aj v original RAWe, len to uprava zvyraznila.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků