cim nahradit 40D

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 5. 2022 10:15

Fidko píše:Nejak mi nie je jasne v com konkretne by R10 nemala jednoznacne prekonat 40D. Prebehol som to len okrajovo, ale R10 mi pride trochu inde.


Jo, sorry, mně se nějak spletla 40D s jiným tělem, ale ve skutečnosti je starší, tak to překoná i R10 v pohodě :-) Posunulo se mi to - myslel jsem na 80D/90D, to srovnání patřilo této dvojici, sorry.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 5. 2022 11:33

Ano, to uz dava zmysel :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba78 25. 5. 2022 18:47

R7 cca 38kkc, R10 cca 25kkc, 90D cca 28kkc. tak ted je otazka, jestli ty rozdily pro me budou tak velke, aby se mi vyplatilo jit do R7 nebo naopak staci R10 a bude vyrazny rozdil proti 90D.. babo rad :-)

R7 ma stabilizaci cipu - otazka je, jak moc mi to bude nebude fungovat s 70-20 IS USM kdyz ten sam ma stabilizaci? ma smysl priplatit za R7 jen kvuli tomu?
moje foceni se omezuje vlastne jen na dlouhy sklo (letectvi, modelarina, sport) takze tam ocenim moznost foceni pri horsich svetelnych podminkach. na ostatni foceni mam to 17-55, coz jsou bezne rodinne foceni, portret, krajinka apod. Vetsinove ale fotim tim dlouhym sklem, na bezne denni foceni mi staci telefon.
pokud budu muset dat redukci na R10 nebo R7 abych mohl tyto moje skla pouzivat, co tim ztratim, jaka omezeni z toho plynou, stran treba stabilizace, rozliseni zhorseni apod? ma cenu stale uvazovat o 90D nebo ty novy Rka jej jednoznacne prekonaji? Pokud z toho polezou aspon takovy pekny fotky jako ma iphone.. :-)
Kuba78
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 5. 2022 19:02

Redukce ti žádné problémy nepřinese - rozlišení to neovlivní (není v tom žádné sklo) a co se týká komunikace s objektivem, autofokusu atd., tak v tom ti přechod na bezzrcátko přinese jenom pozitiva. Stabilizaci nemusíš řešit, podle mě bude fungovat ta z objektivu.

Jak dobrá bude R7 ve skutečnosti je teď těžký zodpovědně říct. Autofokus vypadá dobře, jak na tom bude senzor ... těžko říct.

Pokud ale vybíráš mezi 90D a R7, tak já osobně bych vsadil jednoznačně na R7. Autofokus a stabilizace ti budou fungovat líp, než na 90D a má to pár funkcí, které by ti mohly přinést něco nového - detekce subjektu a Procapture například.

Ale co se týká toho jestli to fotí líp než tvůj IPhone ... tam může být problém. Výsledky přímo z foťáku mohou na první pohled vypadat hůř než z mobilu, zejména když na ně koukáš na malé obrazovce.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Kuba78 25. 5. 2022 19:20

spis jsem myslel vybirat mezi 90D a R10. R7 je uz cenove jinde, ne ze bych na to nemel, ale zatim jsem neprisel na nejakou fakt mega vec u R7 proc vysolit 10k navic a co mi to prinese na to moje obcasne foceni. takze je to spis 90D versus R10 versus zustat na 40D..

PS chybejici blesk mi nevadi, pokud bude u rady R fungovat muj stary Canon Speedlite 430EX II.ma to kompatibilni sanky?
Kuba78
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 5. 2022 19:26

Rozlišení, stabilizace, asi lepší AF (?), utěsnění ...

Podrobněji se to asi ukáže až budou plnohodnotné testy. Pak se nejspíš někde objeví i nějaká porovnávací tabulka.

Řekl bych, že 90D bude v ruce působit jako dospělejší foťák, než R10. Ale je to mrtvá větev ... i když je otázka, jestli je to tak důležitý.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Kuba78 25. 5. 2022 19:32

to ze je to mrtva vetev me netrapi. nehodlam kupovat dalsi objektivy, vystacim si s tim co mam, za ty roky uz vim na co fotak potrebuji. pokud by mi tedy 90D postacoval a byl lepsi pro me nez treba R10 tak mi nevadi ze je to "last of many" a klidne na dalsich 10 a vice let si ho poridim.
Kuba78
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 5. 2022 19:35

No, já mám pocit, že AF u 90D není na úrovni, kterou vyžaduje tak jemný senzor. Už jsem to tu psal, kamarád ho má a pořád řeší ostření.

To u R10 asi bude na úrovni, podle toho co jsem viděl v druhé polovině videa Jareda Polina.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 25. 5. 2022 20:52

Já bych si tady dovolil vyjádřit trochu odlišný názor. Fakt na kterém se snad tady většina shodneme je, že obrazová kvalita snímačů foťáků zde uvedených (APS-C) je víceméně totožná. A jestli bude vývoj tak "rychlý" jak posledních osm let, tak následujících 10 let bude 90D co se týče kvality snímků pořád in.

Staré objektivy budou fungovat na R7 a R10 určitě dobře, o tom není důvod pochybovat. Jenomže na rozdíl od 90D jsou tyto foťáky menší a lehčí a adaptér dál posouvá váhu dopředu směrem k objektivu. Že to není žádná výhoda je zřejmé každému, kdo alespoň trochu rozumí fyzikálním zákonům. Ergonomicky určitě mínus. V obrazové kvalitě samozřejmě stejné, objektiv bude stejně kreslit na 90D bez adaptéru i na R7/R10 s adaptérem. U přesnosti autofocusu se vyskytuje často názor že tady u CSC není problém s FF/BF. Za sebe můžu říct, že žádný problém FF/BF jsem nikdy na DSLR nezaznamenal, ovšem také přiznávám že jsem ho nikdy nehledal. U nového objektivu udělám na plnou díru zkušební fotku textu nebo obrazce a pokud nevidím problém (pro případnou reklamaci), tak to už nikdy neřeším.

Já vůbec nerozumím těm nekonečným diskusím o autofocusu, je to možná tím, že já fotím jen běžné fotky a přesnost ostření pokud se vyloučí pohybová neostrost je kolem 99,5%. Ale nefotím na dlouhé ohniska, připouštím, že tam to může být trochu jiné. Jiná je i práce s autofocusem na DSLR a CSC. CSC má výbornou automatiku, která vyhrává možná v 95% případů ohledně rychlosti a přesnosti ostření. DSLR nechává více rozhodování na fotografovi a tam může v těch 5% být úspěšnější DSLR, přesněji řečeno fotograf. Je to souboj dvou inteligencí, té umělé a té lidské. Pemar tady velmi barvitě popisuje práci s novou Z9, z jeho příspěvků je možné si vytvořit nějaký obrázek.

Jediná věc, která by mě snad přiměla o výměně foťáku je zásadní vylepšení snímače z hlediska DR, a to aspoň o 2EV proti současnému stavu. A pro mě není schůdná varianta používání adaptéru, pokud bych měl měnit, tak všechno.

A ještě jedna věc, je chybou nahlížet na koupi foťáku jako na investici. Je to jen spotřeba. Za pár let skončí v elektroodpadu. U někoho za dva roky, u někoho možná i za 10, ale osud je jasný. Paradoxně o "investici" nejvíc mluví Ti co každé dva tři roky kupují nový model. Eufemisticky to nazývají "upgrade".
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 5. 2022 21:29

Je mylné domnívat se, že možnost využití nějaké formy detekčního AF zbavuje člověka možnost využít klasický AF (což je ostatně také jen nějaké rozhodnutí počítače uvnitř foťáku).

Je to jen doplněk, možnost navíc. Podle všeho je i R7 a R10 implementace povedená, což není vždy pravidlem.

Jinak tedy, s tím těžištěm bych byl opatrnější, ale hlavně je to s dlouhými skly jedno, foťák se drží za objektiv a za tělo.

Zkušenost, že lidem začaly DSLR objektivy fungovat s adaptérem na MILC lépe, než na jejich DSLR, popisovalo množství různých lidí; u APSC s normálními objektivy to asi není tak palčivé. Vím jen, že na 90D problémová Sigma 150-600 Cont. nasazená na R6 s adaptérem začala náhle produkovat perfektně zaostřené fotky. Ale moc vědecky jsem to nezkoumal.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 25. 5. 2022 21:30

Podepisuji se pod příspěvek od houghs ... občas se řeší nedůležité ptákoviny. Taky mám DSLR a APS-C a problémy s tímto (AF, obrazová kvalita ...) nemám.

Nicméně, v současné době bych kupoval nové APS-C tělo asi jen od výrobce, který v APS-C řadě u DSLR vidí budoucnost. Ten je v současné době už jen jeden a Canon to není. FF je cajk ...

EDIT: Tedy ano, pokorně uznávám, že za 14 let jsem měl problém s AF, který vyřešila reklamace (seřízení AF v servisu).
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 5. 2022 21:42

Já ale píšu o potenciálním problému té 90D, ne o APSC obecně.

32 Mpx na APSC senzoru je opravdu hodně, zejména u foťáku, který je tak trochu předurčený na focení pohybu. A speciálně u toho wildlife většina uživatelů prostě tu ostrost při pohledu 1:1 řeší, proto jen málo lidí může říct, že umí vyfotit kýženou fotku zvířete bez nutnosti ořezu, bohužel :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 25. 5. 2022 21:47

Ano, můj názor je opřen o moji zkušenost s mými tématy. Moje nádraží počkají, neuhnou :) Pokud bych fotil wildlife, je možné, že bych měl požadavky jiné :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 5. 2022 21:53

Fotit nádraží tak zajímavě jako ty, to je velká výzva :-) To klade nároky na úplně jiné části toho řetězce
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 25. 5. 2022 21:56

Tam to nároky na tělo klade minimální - stačí dobré sklo :) Ale jsou i jiné témata naštěstí ...

Jinak jsem tedy podlehl a za cca 1500,- koupil nejnovější ON1 Photo RAW. A jsem zvědavý na AI features ... první dojmy jsou takové, že teda nezrychlili, ale presety mají daleko zajímavější ...
cport
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků