Jaky objektiv nejvice pouzivate na sve DSLR?

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 6. 5. 2021 10:54

U mně je rozdíl mezi neupravenou a upravenou fotkou větší, důvod je jasný, mnohem “horší” příprava, proto potřebuji mít dostatečný prostor pro úpravy, včetně extrémních.

Co se týče té přípravy, tak mám jasno v tom, že jí chci vědomě šidit. Nefotografuji proto, aby fotky vystavoval nebo se focením jakkoli živil a kromě focení je pro mne důležitý fyzický pohyb, že ujdu nějaký ten kilometr a ještě mne to baví. Uvažoval jsem o maskovací bundě a o maskovací síti, ale s největší pravděpodobností bych je vozil v autě na čestném místě vedle stativu.

Jinak zrovna co se týče potápek, tak mám úplně jinou zkušenost, na Slatině se drží uprostřed rybníka, stovky metrů od břehu a je jediné místo, kam připlují, ale jen někdy. Kupodivu jiné to bylo na rybnících v Jižních Čechách, tak byly o hodně ochočenější. Ale dá se z toho vytáhnout tohle:

Obrázek

500 PF
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 5. 2021 11:17

Tak zrovna na Slatině jsem letos potápky na těch méně než 20m fotil dokonce několikrát, asi v nich budíš odpor :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2021 11:27

Já mám k Olympusu vysloveně kladný vztah ale přeci jen jsem si uvědomil, že pokud se vedle sebe postaví sestava EM1-3 + 150-400 a R5 a 100-500 a 1,4TC, tak jsme plus minus na stejných penězích, stejné váze, stejných rozměrech a stejných ekvivalentních optických veličinách.

Taky se s oběma sestavami dají dělat profesionální fotky.

Ale jako blbej uživatel upřímně řečeno radši zvolím (za stejný prachy) ten Canon.

Olympus si musí dát pozor na to, že zatímco před dvěma lety mohl stavět jen na rozměrech, stabilizaci a dlouhém dosahu, ale situace se mění.

S přechodem z DSLR se objevují jak stabilizace (čím dál lepší), tak i skla, která dřív nešla a i když je lidi označují za temné roury, tak to otvírá pro fotografy další možnosti.

Řekl bych, že tohle je další komplikace, přijde mi, že Olympus bohužel dostatečně nezabojoval v době, kdy se srovnával jenom s velkými zrcadlovkami.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 5. 2021 11:42

Jako tedy dávat opticky vedle Oly 150-400 od Canonu 100-500 ještě s TC mi přijde jako velmi jemně řečeno "odvážné" :-) To už bych spíš to 150-500 nechal bez TC a u R5 využil crop, ale i tak se nemohu zbavit dojmu, že bych se reálně často u MFT dostal na podobné WL výsledky s levným Oly 100-400... A při současné ceně mám za cenu samotného těla R5 od Oly E-M1III, 100-400, 12-100/4 a ještě mi zbyde dost peněz na spoustu alkoholu na zapití nákupu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Naopak ale úplně souhlasím s tím koncem - u fullframe MILC opravdu existují zajímavá skla, která sice někdo shazuje jako "temné roury", ale ve spojení s MILC fungují hodně dobře. Za pozornost hodně stojí 200-600 od Sony, popravdě kdybych chtěl fullframe, tak možná uvažuji právě o tomto skle...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2021 12:01

No, opticky bych se toho vůbec nebál, mám i original RAWy z té 150-400 od Petra Bambouska, můžeme pohledat i nějaké MTF křivky.

Co se týká srovnání se 100-400 - vsadil bych se, že jakmile bys měl fotky těmito dvěma objektivy ze stejných situací, rozdíl bys tam viděl okamžitě, přinejmenším ve významném množství situací.

Přeci jen ta 100-400 má prakticky pořád DOF odpovídající cca 13 a to je hodně znatelné oproti 5,6-7,1.


Ale souhlasím - podle mě má pro většinu lidí mnohem větší hodnotu ta tebou uvedená sestava s rozumnějšími objektivy.

Kdybych podobnou stavěl u Canonu, asi bych musel jít na něco se Sigmou 60-600 nebo 150-600 + 24-100 a tělo R6. Ale tam už není ten dosah, a váha je vyšší.

-- 6. 5. 2021 13:13 --

A ještě tedy pro vysvětlenou, k tomu "odvážné":

Ten R5 a 100-500 pokryje v podstatě rozsah Olympusu se 150-400 bez TC, protože těch 45Mpx slouží jako vestavěný 1,5TC. Máš tedy 100-750 proti 300-800.
Podle mě to vykrývá dost velké množství situací, aby to bylo přijatelné.
Ten 1,4TC bych měl pro zvláštní situace, asi bych ho moc nepreferoval. Bylo to tam jen, aby ty sestavy měly stejný rozsah.
Naposledy upravil Davidof dne 7. 5. 2021 04:47, celkově upraveno 1
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 6. 5. 2021 16:38

Podle mne je to o tom, jakou má člověk rezervu pro úpravy a krizové situace.

Podle venkovní teploty a množství slunečního svitu bych ani neřekl, že už je tady jaro:

Obrázek

500 PF
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2021 17:00

To asi taky.


Měl jsem na mysli to, že pokud člověk vybírá WL sestavu za 100 000, tak ten Oly dává hodně smysl, pokud se bavíme o 200 000,-, tak můžeš mít fullframe bez kompromisů. Přinejmenším je to alternativa ke zvážení.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 6. 5. 2021 19:04

V tom high-endu bude Olympus pořád narážet na limit snímače. Podle mého názoru se dá u Olympusu sestavit parádní sestava na statické WL za dobrého světla. Za horšího světla pomůže (hodně) stabilizace, ale jak půjde ISO přes cca 1,600, je zaděláno na problém.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 6. 5. 2021 20:30

Ach pemare...
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 7. 5. 2021 06:11

Olympus už na nič narážať nebude, leda u endoskopov... :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 7. 5. 2021 06:22

To je pravda. Ale dokud se to jmenuje Olympus, házím tomto jednoho pytle.

Jeden strnad rákosní, loňský, letos jsem ho ještě neviděl, ačkoliv podle ornitologů na Slatině už je. Ono to může být i počasím, letošní květen mi přijde studený a s hodně srážkami:

Obrázek

300 PF + 1.4 TC
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 7. 5. 2021 06:31

To je s TC Kenko ? Ten bokeh pozadia je lepsi ako s TC Nikon.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 7. 5. 2021 06:47

pemar píše:Jeden strnad rákosní, loňský, letos jsem ho ještě neviděl, ačkoliv podle ornitologů na Slatině už je.


Na Slatině je i letos zcela jistě, já ho mám i vyfoceného (ale ne moc dobře, podmínky v dané chvíli nestály za nic).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 7. 5. 2021 06:59

To bude Kenko. Kromě té (trochu protivné) měkkostí má Kenko samé výhody. A ta měkkost se projevuje spíše až u ostřejšího 500 PF.

Já jsem z mnoha důvodů na Slatině vždy jen krátce, aktuálně tam dělají nějaké stavební práce, takže zepředu od Štěrbohol jsou parkoviště zrušená, takže to odjíždím a parkuji zezadu směrem od Dubeče. Vezmu holínky, dalekohled a foťák, obejdu to směrem k té přední části, kde by mohl být chřástal nebo bekasina a zkouším něco objevit v rákosí nebo v korunách stromů. Na rybníku je to bída, lysky, potápky, kachna a občas nějaká labuť, nad polem moták pochop a poštolka. V kalužích jsme viděl jen žáby, v letu pár rorýsů a vlaštovky. U toho sadu je to totálně mrtvé, respektive jak jdu, tak je vyplaším. Ve srovnání s loňským rokem bída, ale tak je to zatím všude.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 5. 2021 07:42

Tak jsem objednal ten TC1,4 na RF.

Tak uvidím, jak velký to bude mít dopad na kvalitu obrazu. Samozřejmě světelnost 10 není žádná hitparáda, ale na APSC lidi fotí na 6,3 a ruce jim taky neupadnou ...

A kdyby jen na APSC ... :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků