H9 - S5 IS - atd....?

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomlaurin 31. 3. 2008 11:44

Protože o víkendu můj foťák S2 IS umřel při výkonu služby...
Tak hledám nějakou náhradu.
Sice jsem měl S2ku jen 14 dní, ale oblíbil jsem si jí... Před tím jsem měl Minultu Z1ku (fuj.-..)
Klady co se mě líbili:
Rychlost
- Intuitivní ovládání (změna ISO, blesku, atd rychle nastavitelna)
- Režim změny barvy (preference barvy, nahrazení barvy atd) Tento rezim bohužel u S5 zmizel, takže +- nemam duvod ho kupovat, a protože to je funkce kterou jsem dost vyuzival, má jí S3 ale je dražší a zase má nějaké mouchy jako S2 (iso, displej atd), v Bazarech je taky celkem drahá...
- Pěkný video, i když pravda, že z FZ50 leze mnohem hezčí, jak video tak jeho zvuk.
- Rychlé a přesné ostření ve tmě, oproti Z1čce
- Rychlý zoom

Zápory:
- Hlavně ISO. Foťák používám z 90% na focení na diskotékách, takže k zvýraznění světel a barevnosti v pozadí, je potřeba vyšší iso, a S2ka celkem dost šuměla, tudíž použitelný bylo tak na 100, na 200 už byl šum a na 400 byl už jen šum.

Co bych očekával:
- Optimální šum na ISO 400-800
- světelnost objektivu co největší,
- nějaký normální ovládání.
- Kvalitní videa (640x480, 30 fps)
- cena +- 8000
- Kvalitní ostření ve tmě (přisvětlovací dioda atd) Prože manuální ostření je s kompaktama nepoužitelný, kvůli nedostatku času při focení, musí být spoleh na automatiku.
- Optické Zoomování při videu (pokud možno tiché)
- velikost a Váha alá 9600 (měl jsem doma 1 den, se mě moc nezamlouvala)
- Pokud možnu na AA baterie, mam doma 3 sady po 12ks (nové) takže bych je rád využil.
- Automatické otáčení (není nutnost), ale každý víkend mě to ušetří tak hodinu práce, takže by to byla jednoznačně výhoda.

Takže co vybrat?
Je mě jasné, že mimo videa by vše splňovala zrcadlovka, ale na tu nemam a hlavně je pro mě prioritou menší velikost.

Dobré 2 roky co jsem měl minoltu jsem se o foťáky nezajímal, tudíž jsem při pročítání a hledání celkem zmaten. Všechny srovnání jsou brány s porovnání s Z1kou...
Takže pokud jsme majiteli nějakýho UZ v ceně kolem 8000,- tak bych prosil o vaše zkušenosti...
Děkuji za pomoc...
tomlaurin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 31. 3. 2008 12:37

Foťák který by splňoval všechno neexistuje, ale docela dobrým kompromisem je Canon A650 IS. Je na tom relativně dobře se šumem a není moc velký. Sice má "jen" 6x zoom, ale to myslím při focení koncertů stačí, 10x a delší zoomy jsou stejně ve špatných podmínkách obtížně využitelné. Výhodou je taky výklopný display, zvlášť když jsi na něj zvyklý z S2.

Některé porgramy, jako třeba Xnview, umí dávkově zpracovat víc fotek, což by se ti hodilo k tomu otáčení. Jenom vybereš fotky, který chceš otočit, a program je pak všechny otočí najednou, místo hodiny to trvá pár minut.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomlaurin 31. 3. 2008 12:43

Co se týká otáčení, vim že to jde hromadně, ale nejprve je musíš vybrat a z 500 fotek vybírat, když některé jsou na levo, jiné na pravo je celkem na palici :-(
Na foták kuknu, diky za tip.
tomlaurin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cache 31. 3. 2008 12:54

Nu, co sa tyka sumu pri vyssom iso, tak je na tom pri kompaktoch jednoznacne najlepsie Fuji.
V tomto threade je odkaz na porovnavaci test snimacov kompaktov: http://digiforum.zive.cz/viewtopic.php?t=4806
Z tohto hladiska odporucam Fuji. Skoda ze sa S6500fd prestal predavat, mozno ho ale v nejakom kamennom este zozenies. S9600 je uz troska drahsi ako tvoj limit, ale oba tieto EVF su spicka medzi EVF (ak ti teda nechyba stabilizacia).
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomlaurin 31. 3. 2008 13:00

Stabilizaci jsme predtim nemel a ted sice 14dni jo, ale dle me je vyuzitelna jen na videa v mem pripade (teda pokud vubec pri video rezimu funguje :D ) Fotim s bleskem a z vetsiny z blizka, a nebo na 1-2sec a tam me nepomuze ani stabilizace...
S9600 jsem mel jeden den doma a prisla me strasne velika a tezka a co se tyka vydrze, tak na tom co jsem se docetl neni nejlepe...
tomlaurin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cache 31. 3. 2008 13:05

Vydrz u fotakov pouzivajucich AA je silno zavisla od kvality bateriek. Mam stare GP 1300 a vydrzia tam rovnako ako nove Camelion 2800 (tymto silno neodporucam tuto znacku, co sa tyka bateriek).
Mas tam ale zase vyhodu, ze ked ti dojdu baterky a nemas moznost dobitia, kupis hociake alkalicke a fotis dalej. Alebo ta druha sada akumulatorov stoji "par" korun a nie tolko co nahradny lion. No a navyse, mas istotu, ze ak ti fotak prezie 10 rokov, tak aj za 10 rokov kupis baterky, co pri lione platit nemusi (napr. do PDA Toshiba neviem po 5 rokoch zohnat baterku inde ako v USA)..
Ale to je vec nazoru, kazdemu vyhovuje daco ine. Je pravda ze su to velke a tazke fotaky, obcas to zavadza, ale zase u mna bola priorita kvalita fotiek (samo kvalita na kompakt).

Ale ak aj nechces Fuji, pozri si ten test aby si mal aku-taku predstavu ohladom toho sumu pri vyssich ISO.
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 31. 3. 2008 13:11

Tak jsem se koukal na parametry S5 a měl by mít nastavitelné barvy (my colors): http://www.dpreview.com/reviews/canons5is/
I na fotografovani.cz píšou, že je možné barvy upravit. Akorát nevím, jestli je možné přímo zaměnit jednu barvu za jinou. Určitě to umí Canon G7, jestli taky ostatní Canony, to nevím.
S9600, S6500 a FZ50 jsou asi na focení koncertů bez dalšího příslušenství mezi kompakty nejlepší, ale taky dosahují velikosti zrcadlovek. A650 by na tom měl být pořád ještě docela dobře, ale už je podstatně menší.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomlaurin 31. 3. 2008 13:13

Aha.. Tak leda, že by to předunuli do režimu SCN, protože na kolečku volení režimů, tento režim už není, takže z toho jsem usuzoval, že tato funkce zmizela...

JJ ted na to koukam, opravdu se režim předunul do SCN...
Takže tímto je to zřejmě vyřešeno... Zůstanu u canonu a snad bude ISO lepší než u S2ky...
tomlaurin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 31. 3. 2008 14:24

Porovnání obrazové kvality S2 a S5 při ISO400:
http://www.dpreview.com/reviews/canons2is/page13.asp
http://www.dpreview.com/reviews/canons5is/page12.asp
Mně přijde, že S5 je lepší jenom o fous, A650 by měl šumět o něco méně. Ale zase má horší světelnost po zazoomování, což jeho výhodu trochu sráží. S5 by taky měl být jedním z nejrychleji ostřcích ultrazoomů. Taky umí dobře video, jako jeden z mála foťáků při něm dokáže opticky zoomovat a má stereo zvuk.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomlaurin 31. 3. 2008 14:27

V rámci uspoření peněz jsem prolejzal inzeráty a narazil jsme na Canon 350D se seťákem za 8000,- Nebo 300D za 7000,-
Je mě jasné, že dost mnou preferovaných funkcí bych musel oželet, ale zase bych měl zrcadlovku, i když jen se seťákem.
A teď dotaz, je lepší zrecadlovka se seťákem nebo dejme tomu onen S5 IS? kdyz beru jen kvalitu fotek a zapmenu na vsechno okolo?
tomlaurin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 31. 3. 2008 14:33

ked zabudnes svetko okolo tak najviac sa da dosiahnut vzdy zo zrkadlovkou .... aj ked prave canony maju otrasne setaky racej by som pozrel po second-hand nikonoho, olympusoch, pentaxoch atd. (vsetko je hadam lepsie ako setaky canonov a kedze dalsie objektivy asi tak skoro dokupovat nebudes tak by som sa vyhol canonu....)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 31. 3. 2008 14:47

Kdybys k tomu Canonu přikoupil po nějaké době lepší sklo, tak na tom budeš líp než s S5. A nemuselo by to být ani nic drahého, třeba pevná 50 f1.8 stojí nová 3000. Ale zůstat několik let jenom na seťáku, tak to radši beru S5IS. Bohužel ten seťák Canonu není pro focení koncertů příliš vhodný, má malou světelnost a pro slušnou kresbu je potřeba clonit aspoń na f8 a zvýšit citlivost, tím o hodně klesne výhoda nižšího šumu. A pak je tady pořád otázka videa.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomlaurin 31. 3. 2008 17:21

Tak jsme objedna S5ku. Ve výsledku jedine proc jsem nad ní neuvažoval byla zmíněná funkce s barvami, ale když vim, že tam zůstala, tak není důvod testovat něco jiného.
Takže všem díky za čas :-)
Volvo V70 je nejporuchovější auto na světě. Ani 15let starý fiat se mu nedokázal vyrovnat.
tomlaurin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod johanx 12. 4. 2008 21:26

tomlaurin:
Mám taky v merku S5IS (bude to můj prvorozený)), ale protože budu dost fotit v interieru, počítám ještě s dokoupením šir.konventoru. Tak dej vědět jak se chová v bytě.
CA 650R, CA 651BD, CA 840C,Naim Nait XS2, Naim Ovator S-400, Swans Diva C3P, Swans DivaR3P, Velodyne Micro Vee, Sony KDL-46WE5, Dune HD Duo, Vu+ UNO 4K SE, AKG K701...
johanx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomlaurin 13. 4. 2008 16:30

Nakonec jsem nákup zrušil, protože S5 vychází kolem 8500,- a o 2000,- více se dá sehnat FZ50 (kterou bych radši) ale zase o 2000,- vyse se dá sehnat zrcadlovka...
Takže teď prohledávám inzeráty a až se objeví něco výhodného tak po tom zkocim, protože kupovat nový je dle mě zbytecny, takze uvidim co bude, pokud neco bude ;-)
Volvo V70 je nejporuchovější auto na světě. Ani 15let starý fiat se mu nedokázal vyrovnat.
tomlaurin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod USER47 13. 4. 2008 17:25

Kup si bazarovou DSLR. Za osm klacků seženeš nějakou D70 nebo 350D i s roční zárukou.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník

Odeslat příspěvekod johanx 20. 4. 2008 00:30

Nakonec jsem nákup uskutečnil...a do S5IS se zamiloval.
CA 650R, CA 651BD, CA 840C,Naim Nait XS2, Naim Ovator S-400, Swans Diva C3P, Swans DivaR3P, Velodyne Micro Vee, Sony KDL-46WE5, Dune HD Duo, Vu+ UNO 4K SE, AKG K701...
johanx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomlaurin 29. 4. 2008 18:16

Tak po dlouhý době bádání jsem nakonec koupil na Ebay jetou S5ku za 5600,- Časem zřejmě pořídim nějakou zrcadlovku, ale počkám až budou k dostání nějaký jetý lepší než teď a S5ku věnuji přítelkyni ;-)
tomlaurin
Návštěvník