Kompatibilní blesk k Panasoniku FZ50

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod alfovi 26. 2. 2008 22:22

Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně kompaktibility Externího blesku k FZ50. Vím, že má origoš extérní blesk, ale ten je poněkud drahý. Měla bych představu o ceně do 2500 Kč. Vím, že bude za tuto cenu použitý, ale nevím, co mám hledat. Metz nabízí nějaké alternativy, ale vše přes 5000 Kč. Chtěla bych, aby byl výklopný a vzdálenost dosahu větší než 10 m. Pomozte mi prosím, ať vím co v bazarech nebo inzerátech hledat nebo nějakou levnější značku blesků ( teda pokud nějaká je) :lol:
alfovi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod elho_cid 26. 2. 2008 23:45

Tohle by mělo teoreticky fungovat:
http://aukro.cz/item318545013_olympus_fl_20.html
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 27. 2. 2008 06:29

Buď musí být systémový pro Panasonic, pak bude mít i měření přes objektiv - ty jsou pěkně drahé, nebo stačí obyčejný automat se středovým konkaktem, pak se na foťáku nastaví natvrdo určitá clona a expozici řídí automat v blesku.
O vzájemné kompatibilitě blesků pro Olympus a Panasonic nejsem informován.
Nejlevnější systémový je snad tady http://www.excelfoto.cz/index.php?catal ... oduct_list
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod elho_cid 27. 2. 2008 08:33

Hmm... Metz prodává svoje SCA nožičky jako Olympus/Panasonic, podobně jako Pentax/Samsung.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod alfovi 27. 2. 2008 13:01

elho_cid píše:Tohle by mělo teoreticky fungovat:
http://aukro.cz/item318545013_olympus_fl_20.htmll/quote]

Díky za tip, uz jsem vznesla prodejci pár dotazů, ale myslím, že není výklopný. Uvidíme co napíše.
A pokud jsem to pochopila správně, tak dle Elho_cid, by mi měly fungovat nejen panasoniky, ale také všechny blesky pro Olympus nebo jen některé?

I Petymu děkuji, zajimavé ceny avšak pro panasonik opět dost ( ale je pravda, že stále méně než origoš panasonik). Zajímá mě co ty universální blesky, je tam jeden Doerr Blesk Digi Manual Zoom [DD370159] který má zajímavou cenu. Lze jej použít? Opravdu se v tom neorientuji.

A ještě jedna věc, co vlastně znamená směrné číslo a jaké mám hledat. Děkuji Vám moooc.

zde je ten uni blesk:

[url]http://www.excelfoto.cz/index.php?catalog=flashs&do=product_info&id=149&offset=25&count=25&order=s.product_id&filter1=&filter2=&filter3=&filter4=
alfovi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod irmo 27. 2. 2008 13:14

Ja som kupil v decembry FL-36 za 127$ .... s fz-50 funguje na 100%. Takze niekde na ebay atd by sam mal dat najst do 2500kc v pohode.

Otocna hlava aj verticalne aj horizontalne, syla dostatocna vysledky sa nedaju moc porovnat s internym bleskom ..... potom asi stoji zato este dokupit dialkove odpalovanie blesku cez radio ale iba na MF ... (vacsinou to staci treba sa trochu naucit ;-)) 22$ aj s postovnym, tusim tawain niesom si isty ... (na zasielku dali 10$ cenu takze to preslo aj bez cla rovno domov :))
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 27. 2. 2008 13:25

Směrné číslo je (pro určitou citlivost ISO, obvykle 100) násobek vzdálenosti v metrech a clonového čísla, určuje, na jakou vzdálenost při dané cloně blesk dosvítí se správnou expozicí středně šedého objektu.

Příklad: Směrné číslo 36, s clonou 8 umí 4,5 m, s clonou 4 umí 9 m.
Zdvojnásobením citlivosti roste směrné číslo x odmocnina ze dvou, tedy cca 1,4x. Takže 36 při ISO 100 je 72 při ISO 400 atd.

U automatických blesků (dnes snad už všechny) se udává jako maximální směrné číslo, blesky umějí v případě potřeby zmenšit intenzitu záblesku v závislosti na konkrétní situaci a směrné číslo vlastně udává jejich maximální světelný výkon způsobem pro fotografy srozumitelným. U blesků se zoomovacím reflektorem se směrné číslo (logicky) mění i nazoomováním, soustředěním světla do menšího vyzařovacího úhlu se směrné číslo zvyšuje. Dalším důležitým údajem o blesku je tedy úhel vyzařování, který určuje, jaké nejkratší ohnisko jde ještě rozumně použít bez nadměrné vinětace - tmavnutí rohů snímku. Údaje o zoomovacím reflektoru vlastně odpovídají tomu, jaké ohnisko (ekvivalentní ke kinofilmu) jde s příslušným nazoomováním použít.

V angličtině guide number, zkratka GN.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod irmo 27. 2. 2008 13:44

Pety si prilis stara skola :), ale zabudas na dnesni marketing ;-).

Dnes musis este k tomu pridat zoom ...., pretoze smerne cislo sa udava pri max zoome (tzv svetelny luc je co najuzsi) Napr. FL-36 so smernim cislom 36 zodpoveda na sirokacu tak max staremu blesku so smernim cislom 20.....
Stare bleskli nemenili uhol zablesku (nemali zoom) tak to bolo jedno ....

Podraz je v tom ze naco ti je blesk ktory ma uhol zablesku 1 stupen je to len nato aby si vyrobca mohol napisat na blesk smerne cislo 24242 ....

Takze ani smerne cislo v poctate onicom nehovri .....
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 27. 2. 2008 13:52

Lze použít, ale nikterak pohodlně. Znamená to před každou fotkou ručně nastavovat expozici. S Fujinou jsem míval podobný univerzální blesk a zvyknout se dá, ale když ten panasonic umí TTL, proč to nevyužít.
Podívej se na DD370905 ( Doerr Blesk DAF-34 Power Manual Zoom pro OLYMPUS ).
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 27. 2. 2008 14:05

irmo: už jsem to tam dopsal
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod alfovi 27. 2. 2008 14:10

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: To směrné číslo si zkusím přelouskat, dík.

Ony ty olympusy teda asi kompaktibilní budou co??
Tu FL-36 zkusím najít. Uvítám i další tipy.
alfovi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod alfovi 27. 2. 2008 14:17

Hmm, cenovka je dobrá. Kompaktibilita je 100%?
alfovi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod irmo 27. 2. 2008 14:30

jj je vsetky olympusi sedia na panasoniky,

fl-36,fl-50 su teraz lacnejsie na ebay atd lebo prisli nastupcovia fl-36R a fl-50R ktore maju podporu dalkoveho odpalovania .... ale to nepodporuje fz-50 takze by ti to bolo nanic.

A podlamna nic ine ako fl-36,fl-50 sa ted neoplati kupovat ..... jetam mozno este naky metz 44,48 (ale cenovo su nastajne ak nie drahsie) ale to je asi fakt tak vsetko. (zbytok sa neoplati, mozu byt lacne ale je snimi potom viac trapenia ako uzitku)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod alfovi 27. 2. 2008 15:25

elho_cid píše:Lze použít, ale nikterak pohodlně. Znamená to před každou fotkou ručně nastavovat expozici. S Fujinou jsem míval podobný univerzální blesk a zvyknout se dá, ale když ten panasonic umí TTL, proč to nevyužít.
Podívej se na DD370905 ( Doerr Blesk DAF-34 Power Manual Zoom pro OLYMPUS ).Z/quote]

Psala jsem do toho obchodu co mi nabídnou a napsali, že s panasonicem sedí jen ten jeden. Mám pocit, že o tom moc nevědí, což není urážka jelikož jsem na tom ještě hůř, ale já je neprodávám. :wink:

O ebay jsem několikrát slyšela. Můžete zaslat odkaz??? Je tam asi problém s platbama ne? Myslela jsem, že to funguje jako aukro, ale byla jsem vyvedena z omylu.
Naposledy upravil alfovi dne 27. 2. 2008 16:48, celkově upraveno 1
alfovi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 27. 2. 2008 15:48

Funguje to jako aukro, ale sem tam to někdo využívá i k normálnímu prodeji bez aukce.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod alfovi 27. 2. 2008 19:09

Tak jsem se dívala na bazarovou FL- 36 a FL - 50. 36 za 4000 Kč a 50 za 8000 Kč, ani jedna se zárukou, ale budu hledat dál. Je super, že vím 100% funkčnost s FZ50, ale bohužel dost drahé. Třeba ještě někdo napíše další tip.

Ten Olympus co doporučil elho_cid má super cenu, ale nevím zda bude fungovat na 100% - prodejce to zatím nepotvrdil.
alfovi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod alfovi 27. 2. 2008 21:20

Ten Olympus co doporučil elho_cid má super cenu, ale nevím zda bude fungovat na 100% - prodejce to zatím nepotvrdil.[/quote]

No uz toho vím víc na foto škoda, také nabízí ten levnější blesk od firmy Dorr a píší tam, že je pro Olympus a Panasonic. Ještě čekám na odpověď zda si sednou přímo s FZ50. :mrgreen: :mrgreen:

[/url]http://www.fotoskoda.cz/eObchod/s142-cz-blesky
alfovi
Kolemjdoucí