Vymena FZ30 za S6500fd

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Adam 28. 11. 2007 19:13

Ahoj, nedavno jsem koupil FZ30. Uz driv jsem o nem cetl, ze ma vysoky sum, jinde zase ale lidi tvrdili, ze to neni zas tak hrozne. Nakonec jsem ho celkem vyhodne koupil, nicmene prognozy se potvrdili. Sumi naprosto hrozne, daleko vic nez muj stary kompakt :/ Rikal jsem si, ze budu fotit na delsi casy na nizsi ISO, aspon ma stabilizator. Nicmene napriklad v (jasnem!) zarovkovem osvetleni na ISO 100 jsou na spravnou expozici nutne tak dlouhe casy (bez blesku), ze pokud se ve snimane scene neco pohybuje (lidi), je z toho mazanice :( A na vyssi ISO zase sumenka.

Ale k tematu: proste jsem si rekl, ze bych FZ30 prodal a koupil nejaky starsi 6500fd (cenove by me to vyslo snad stejne). Neni to jednoducha volba, FZ30 je vyssi trida prakticky ve vsech ohledech, ale 6500fd ma jednoduse lepsi obrazovou kvalitu. Vysoke pouzitelne ISO me fakt laka, rad fotim za zhorsenych svetelnych podminek ...

Co si o tom myslite, je to rozumna volba?
Adam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 28. 11. 2007 19:34

Z tvého příspěvku je mi jasné, že nebudeš spokojený s ničím jiným než se zrcadlem v kombinaci se světelným objektivem, popřípadě ještě plus stabilizace:-)
Ony ani fotky z těch EVF FUJI nejsou žádný zázrak při ISO vyšším než 800 už je to taky humus.
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 28. 11. 2007 20:19

Taky si myslím, že ti S6500 moc nepomůže. Budeš sice moct používat při stejném šumu minimálně dvojnásobné ISO a tedy dvakrát kratší čas, jenže to v praxi není příliš velký rozdíl. Viděl bych to tak, že S6500 ti vyřeší tak čtvrtinu situací, který FZ30 nezvládne, ale se zbylými si stejně neporadí. Navíc stačí například zazoomovat na dlouhé ohisko a kvůli horší světelnosti se výhoda vyššího použitelného ISO ztratí, nehledě na chybějící stabilizátor a pomalejší ovládání. Takže by se přechod vyplatil, pouze pokud příliš nevyužíváš dlouhý zoom. S6500 je sice ve své cenové hladině vynikající přístroj, ale FZ30 stojí přecijen o stupínek výš.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Adam 28. 11. 2007 22:39

Je fakt, ze i ta Fuji sumi dost uz pri ISO 800, je to ale vicemene to same co ISO 200 u Panasonicu :/, mozna lepsi. Tzn. casto pouzitelny 4 krat nizsi cas, nepocitaje v to stabilizator, ktery neni vzdy mozne pouzit.

Ten sum bych i prekousl, obcas si clovek vypomuze stativem apod., ale dorazila me ta nemoznost foceni v interierech pri zarovkovem osvetleni. Tohle muj stary kompakt (Nikon 5900) zvladal bez zavahani a Panasonic na tom vylozene krachuje, prestoze to ma byt jedno z nej EVF.

Na Fuji me docela stve spatny EVF (u Panasonicu velmi slusny, stejne jako display) a pry i spatne nastaveni bile barvy. Nizsi zoom a horsi svetelnost na dlouhem konci mi zas tak nevadi, zoom moc nevyuzivam, spis me docela tesi sirsi minimalni ohnisko 28 mm. Ono obecne se da rict, ze Panasonic je fantasticky fotak, jeho jedina, ale smrtici vada je jeho megasumici snimac (a mozna 35mm minimalni ohnisko, ale to se uz da prezit).

Mimochodem, narazite na rychlost Fuji ... je nejak moc pomala? Zatim jsem o tom nic neslysel.

Samozrejme bych radsi sel do zrcadla, ale na to bych potreboval aspon dvakrat tolik financnich prostredku + nizsi variabilitu.

Nicmene diky za rady, povedlo se vam me celkem zviklat :)
Adam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 28. 11. 2007 22:55

Rychlost ostření a zhotovení snímku má S6500 mezi EVF v normálu. Ale ovládání je oproti FZ30 krokem zpět, nemá žádný roller a dost důležitých voleb se nachází v menu. Co se týče šumu by sis v některých situacích polepšil, o tom žádná. Ale musíš také počítat s tím, že jiné věci půjdou hůře. Pokud potřebuješ ze všeho nejvíc fotit pohyb na široké ohnisko za špatného světla, ta výměna se vyplatí, jinak bych zůstal u Panasonicu.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kromec 29. 11. 2007 08:04

Adam
Mozna bych jeste zkusil fotit do RAW a pak zkusit na odsumeni naky software, mohl bys dosahnout lepsih vysledku nez firmware fotaku.

PS:
Tez mam nazor pokud nepotrebujes velky zoom a vadi ti sum tak bych se podival spis po DSLR...
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 29. 11. 2007 08:43

Nebo mě ještě napadá přikoupit k FZ30 externí blesk, abys mohl v místnostech blejskat odrazem o strop.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 29. 11. 2007 11:55

Adam píše:Je fakt, ze i ta Fuji sumi dost uz pri ISO 800, je to ale vicemene to same co ISO 200 u Panasonicu :/, mozna lepsi. Tzn. casto pouzitelny 4 krat nizsi cas, nepocitaje v to stabilizator, ktery neni vzdy mozne pouzit.


až tak čierne by som to nevidel. Stabilizátor môžeš mať zapnutý stále ( s výnimkou statívu ), takže použiť sa dá. Jasné, že v horších svetelných podmienkach je na nič oproti možnosti použitia vyššej citlivosti. Avšak výhody resp. nevýhody týchto strojov sú dané - predsa len je iné fotiť na 432 mm než na 300 mm - takže stab. sa ako taký zíde.
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krrtek 29. 11. 2007 22:46

že je vše skryté v menu? Ano, ale dá se zvyknout....už mám vše tak naučené že to je otázka chvíle než něco nastavím ale občas to může zdržet....nejhorší je raw v nastavení :evil:
krrtek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Knížek 30. 11. 2007 11:01

problémy, uvedené u FZ 30, vyřeší z 95% přídavný blesk s volbou. FZ 30 jako jeden z mála má sáňky na příd.blesk
Knížek
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků