Minolta A200 - postřehy a zkušenosti

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Gerzon 6. 3. 2006 13:06

Minolta A 200 je ideální foťák pro toho, komu už nestačí kompakt a ještě si netroufá na zrcadlovku. Výborný je i jako druhý foťák k zrcadlovce pro případy, kdy se nechystáte na "velké" fotografování a přesto u sebe chcete mít často/pořád něco, co dá kvalitnější fotky než kompakt.

A 200 mám už téměř rok a nafotil jsem s ní téměř 10 tisíc fotek. Je výborná tehdy, když fotím z ruky nebo z monopodu, naprosto dostatečná pro běžné fotky architektury, krajinek, mraků a slunce západů/východů. Horší je při umělém světle a tehdy, když fotíte hodně kontrastní fotky. Příliš se mi neosvědčila ani pro portrítní fotografii.

Přískušenství:
Mám k ní 3 baterie - originální, Hähnel a Unimat. Nejvíce vydrží Hähnel, Unimat je slabá. Tři baterie proto, že když fotíte celý den, ke konci dvě baterie nestačí.

Dále mám dvě karty, 1 GB CF a 1 GB SD, který používám i do jiných foťáků, v A 200 s CF redukcí (cca 500 Kč). Karty nemusí být rychlé.

Filtry:
- polarizační cirk. Minumi (cca 1300,- Kč) - je to slim, vinětace minimální
- šedý filtr (cca 600,- Kč) - stupeň 3.
Neosvědčilo se mi použití obou filtrů najednou, ne kvůli vinětaci, ale kvůli "prasátkům".

Stojany:
monopod VELBON UP 4000 - asi 400 g, složený 53 cm, vejde se do baťonu
VELBON Ultra Maxi F - asi 1 kg. složený 36 cm, vejde se do baťahu, rychlosložitelný, lehký, s rychloupínací destičkou, vhodný i pro lehčí zrcadlovku, nepříliš vhodný do větrného počasí
S oběma jsem spokojen, monopod sebou beru často, pro běžné fotky - karjinky apod. je naprosto dostačujiící, neboť spolu se stabilizátorem eliminuje chvění rukou.

Stabilizátor:
je výborný pro archtekturu, krajinky apod., doporučuji užívat.

Nováčkům doporučuji, aby začali fotit na automat, a postupně přidávali další možnosti - prioritu clony, prioritu času, manuální ostření a teprve nakonec, až si budou jistí, co a jak dělat, fotili s manuálním nastavením.
Gerzon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kromec 6. 3. 2006 13:31

Diky za kvalitni pripevek o A200.

- polarizační cirk. Minumi (cca 1300,- Kč) - je to slim, vinětace minimální
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gerzon 7. 3. 2006 08:37

Má to být Marumi, promiň překlep. Jde o tento filtr:
http://online.fotoskoda.cz/cgi-bin/wbcg ... p/shop.htw
Gerzon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Gerzon 7. 3. 2006 08:42

UV filtr jsem nezkoušel, a podle mne to ani nemá cenu. Pokud fotím proti slunci, snížím EV, nasadím polarizační filtr, stačí to. Kdybych fotil s objektivem za 50 tisíc, asi bych UV filtr nasadil.

G.
Gerzon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod spicoli 8. 3. 2006 09:38

Díkes, koukal jsem na pamětovky a je mezi nimi velikej rozdíl. Chtel bych se zeptat, jestli má cenu koupit vysokorychlostní a nebo obyč. kartu?
A ještě takový praktický dotaz.. když si koupim Minoltu přes net (u nás), můžu uplatnovat reklamaci kdekoli u prodejců Minolty a nebo ho musím poslad odkud přišel?
spicoli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 8. 3. 2006 10:00

len v autorizovanom servise alebo pochopiteľne tak, kde si foťák kúpiš
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod spicoli 9. 3. 2006 15:57

Ještě jednou k pamětovkám: je mezi nimi velikej rozdíl?
Má cenu koupit vysokorychlostní a nebo postačí obyč. karta?
spicoli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kromec 9. 3. 2006 16:06

Ja mam momentalne ze stareho fotaku pomalou 256mb kartu a pokud fotim do JPG a filmuju tak to stiha. Ale kdyz fotim serii 5ti snimku a nebo fotim do RAWU tak to trva docela dlouho. Velka prodleva je i znat pri prohlizeni fotek v RAWU kdyz je to v JPEg tak je to vpohode. Bohuzel jsem to nemel moznost porovnat s rychlejsi ,ale co jsem cet tak je u rychlejsi karty ten rozdil poznat. Jakou nejrychlejsi kartu A200 dokaze jeste vyuzit je otazka, prece jen tech rychlosti je cela rada. Pokud budes chtet fotit hodne do rawu tak se urcite vyplati naka rychlejsi.
Od jednoho vlastnika A200 vim ze se Sandisk extreme III se zkrati doba ukladani do rawu az na tretinu casu co by to trvalo s obycejnou kartou.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod spicoli 9. 3. 2006 17:26

Přesně o to mi jde, jestli A200 využije vyšší rychlosti karet. Zkusím se zeptat v obchodě, případně to tam i vyzkouším.
spicoli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gerzon 13. 3. 2006 15:59

Jak už jsem psal, A200 nepotřebuje/nezužitkuje rychlé karty. Osobně se mi osvědčily středněrychlostní SanDisk CF a Apacer SD.
Gerzon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod merfas 19. 3. 2006 19:19

Ahoj, tak jsem se zastavil u té vaší diskuze o Ačkových minoltách a rád bych se zeptal jestli někdo používáte telekonvertor. Já právě o nějakém uvažuju a co jsem se tak dočet, jsou kromě originálního minolťáckého použitelné jen olympus tcon-17 a olympus a200. Máte s nima někdo nějaké zkušenosti?
merfas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod spicoli 29. 3. 2006 23:03

Dobrej dotaz, taky by mě tento problém zajímal. Hlavně to, jestli ten telekonvektor bude mít velkou cenu za ty prachy, hlavně originál je dosti mastný:(
spicoli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pan.el 7. 4. 2006 19:31

Jednoducha otazocka - Da sa este (cl49-200) niekde zohnat - nova ? (nie zanovna) Nekupovali ste to niekto v poslednom case ? Vo foto eshopoch ktore poznam ju uz nemaju. Alebo uz len nejaky ekvivalent s priemerom 49mm ? A potom ak, tak akej znacky ? Poradte. Inak A200 vlastnim rok, pohoda fotacik a poviem to takto: Ak by som si mal dnes znova vyberat medzi EFV zrkadlovkami ktore su dnes na trhu, aj napriek nedokonalostiam ktore A200 ma, je dost mozne ze by som ju kupil zas.
Pan.el
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod miroslav 7. 4. 2006 20:17

Vyzkoušel jsem několik teleconvertorů,většinou pochybných značek.TCON 17 od Olympusu lze použít s výhradou,že nejde vůbec zoomovat,okamžitě vinětuje.Uspokojil mě TC Emson 1.5x, funguje v ekvivalentním rozsahu 150-300 mm.Je třeba procházet bazary. :)
miroslav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pan.el 12. 4. 2006 23:55

V rezime Prezerania otvorte nastavenie LCDbrightness (podrzanim tl. i+) v prazdnom priecinku (alebo novom) pri nastaveni View folder na Single Folder ktoreho Name Folder sa musi zhodovat s nazvom toho prazdneho priecinka.
Pan.el
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka