Sony CyberShot DSC-HX400

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dabass1 9. 7. 2015 11:38

Koupil jsem ultrazoom Sony 20MPx, který má obrovský rozsah zoomu a přitom poměrně sedne do ruky. Na běžné focení je to super foťák, koupil jsem právě pro dlouhé ohnisko.
Bohužel je malý čip 1/2,3 daní za "velikost" fotoaparátu. Jsem sžitý s APS-C a mám teď trochu problém přijmout vlastnosti, které jsem neviděl ani u CCD 1/1,8 (o trochu větší čip). Na snímku (http://ulozto.cz/xK7aqoV5/dsc00482-rar) je zdůrazněná oblast. Mám dvě otázky pro přátele DF a ultrazoomů: myslíte si, že přítomné artefakty jsou důsledkem algoritmu odstraňující šum, nebo spíše nevhodným algoritmem použité komprese jpg (matice 8x8bodů)? Proč jsou artefakty větší než obrazové body snímku? Většinou jsou zde přítomné artefakty o velikosti matice jpg. 8-S
Dabass1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dabass1 20. 7. 2015 12:59

Nakonec jsem objevil mojí chybu s artefakty. V prohlížeči fotek Fastone I.V. jsem měl nastaveno vyhlazení obrazu a při zadání lupa se vše slilo bez možnosti identifikace klasického šumu. Místo toho tam byly ony artefakty. Šum fotek je pravda větší, ale když 20MPx zmenším na 10MPx, tak díky nové koncepci čipů rozdíl není až tak propastný, proti starým čipům APS-C... Fotky do formátu A3 bohatě foťák zvládá...
Dabass1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 20. 7. 2015 13:51

Celkom by ma zaujimali fotky z takehoto fotaku na pozretie.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník


Odeslat příspěvekod Dabass1 29. 1. 2016 10:58

Ještě shrnutí a poznatky po několikaměsíčním používání: Fotil jsem se Sony A100, který má velký čip APS-C (set se dvěma zoomy+ široký zoom Sigma). Párkrát jsem ale potřeboval delší ohnisko, tak jsem si pořídil použitý DSC-HX400 z druhé ruky. Po koupi jsem chvíli litoval, protože místo klasického šumu jsem měl slité tvary (vypadaly jako červíci). Ale záhy jsem zjistil, že předchozí majitel nastavil zvýšení ostrosti na MAXIMUM a šum byl slitý a deformovaný. Po chvíli laborování se mi foťák podařilo nastavit tak, že se fotky zcela vyrovnaly daleko dražším modelům s čipem APS. Dva nedostatky (velká hloubka ostrosti, absence RAW) mne netrápí. Pořídil jsem si k DSC-HX400 ještě předsádku wide 0.45x, takže mi zcela nahradila Sigmu 10-20mm. Sluneční clona tulip - závit 67mm (aby nedocházelo k vinětaci) s redukcí 55/67 taky super věc a doporučuju ještě přikoupit jeden akumulátor. Původní A100 se všemi zoomy jsem prodal, jen jsem si nechal starý Sony blesk (fotí s redukcí). Teď už nemusím tahat velkou brašnu a komfort obsluhy je úplně super. Žádné šroubování zoomů, navíc focení nad hlavou a u země, živé náhledy, možnost HDR, panorama, video v super kvalitě. Ještě k tomu videu: přídavný mikrofon ECM-XYST1M sice moc vizuální parády nenadělá, ale technicky je to neobyčejně velmi zdařilý kousek. Zvuk jsem slyšel (orchestr a sólista) jak na bedny, tak i na sluchátka a je to úžasný, co takový mikrofon ECM-XYST1M dokáže... Jako když si z uší vyndáte vatu :-). Normální přídavný mikrofon je proti tomu srágora. Všem zájemcům vřele doporučuju !!! Výborný fotoaparát, výborné příslušenství !!!
Dabass1
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků