Kvalita obrazu/šum při nízkém rozlišení

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr.B7 18. 1. 2012 13:08

Aktuálně vybírám nový fotoaparát. Rozhodl jsem se pro některý z ultrazoomu (zrcadlovku aktuálně nechci).
Co jsem pročítal zde diskuze a díval na ukázkové snímky u různých modelů, nemohl jsem si nevšimnout většího šumu.

Nejsem znalec znalec fotoaparátů a raději se tedy zeptám.

Vetšina ultrazoomu má hodně Mpx. Pokud tedy místo 14Mpx budu fotit na rozlišení např. pouze 5Mpx bude šum u fotografií menší?

Děkuji za odpověď.
Petr.B7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 18. 1. 2012 13:25

Podla mna je lepsie fotit na maximalne rozlisenie a kvalitu obrazu (pokial fotak vyslovene nema nejaky umely sposob znizovania sumu, zvysovania DR) - neskor si fotky na PC upravis podla potreby v lepsej kvalite.
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 18. 1. 2012 13:25, celkově upraveno 1
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 18. 1. 2012 13:25

Ne, nebude. Pokud vytisknes fotku na A4, tak bude sum uplne stejny bez ohledu na to, zdali si fotil do plneho, ci snizeneho rozliseni. Vyjimku tvori specialni funkce, kde fotak udela obvykle 3-4 snimky, ktere nasledne slozi do jednoho a vznikne tak mnohem cistsi snimek. Tato funkce pak obvykle neni podporovana v nejvyssim rozliseni.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 18. 1. 2012 13:32

Je to tak, že šum nebude tolik vidět, ale zase přijdete o rozlišení detailů. Šum jde ale vidět jen při 100% zobrazení ne? Pokud si fotku zobrazíte, tak aby byla celá na monitoru, tak šum vidět není že? Rozhodně doporučuji vždy fotit a archivovat v plném rozlišení, kvůli případnému ořezu. Zmenšit si fotku můžete potom vždy podle potřeby na počítači. Efekt to bude mít stejný.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr.B7 19. 1. 2012 21:44

Ok, díky.
Petr.B7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 20. 1. 2012 16:09

pro boj se šumem existují tři cesty: EXR technologie Fujifilmu, složení více snímků do jednoho u Sony (funkce soumrak z ruky) a nakonec nejmíň značkově omezující focení do RAW-u s vypnutou redukcí šumu a odšumovat v PC - výsledky jsou podstatně jinde. Jo, ještě čtvrtá cesta - výběr foťáku se světelným objektivem, což žel ultrazoomy nebývají :-(
Vliv na množství šumu mají obecně technologie a pixelová hustota, v rámci každé třídy foťáků jsou propastné rozdíly mezi jednotlivými modely - a nejhorší je, že ideální kousek neexistuje (svého času mně štvalo, že Fuji měli ultrazoom s nejlepším snímačem a s blbým sklem, Panasonic obráceně - excelentní sklo a místo snímače generátor šumu...)
reign
Návštěvník