nový Canon PowerShot SX200 IS ...

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod FrankRyba 19. 2. 2009 12:49

... bol včera avizovaný ako jedna z noviniek Canonu. Papierovo vyzerá veľmi dobre až na tých 12,1 MPix na čipe 1/2,3 palca :hm Bol by som zvedavý na nočné foto z tohto modelu, ako to bude so šumom ... Ale ak to bude na úrovni aspoň SX110 IS, tak si myslím že to bude obstojné, Digic IV + dobre nastavený firmware + nový 4-krokový opt. stabilizátor by to mohli ako tak ukočírovať. Ak to tak bude, potom s manuálom a ďalšími vychytávkami by to mohol byť zdatný konkurent Panasonicu TZ07 ... čo poviete ??? :hm

Ak viete o nejakom linku so skúšobnými fotkami, príp. náhľadmi na foťák, hodte ho prosím sem. Ja som našiel zatiaľ len u Japoncov, ale je to všetko len na ISO 80 ...

http://cweb.canon.jp/camera/powershot/s ... ample.html

Vďaka ;-)
FrankRyba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 2. 2009 09:44

Ten novy senzor by mohol byt dobry. O sum by som sa netrapil, Digic IV ho zvlada (aj ked mozno koli tomu obetuje trosku dynamickeho rozsahu).

K tym zaberom: vsimol si si, ze tam nie je zaber na "28mm"? ;-)
(tym chcem povedat ze firmware este stale nekoriguje chromaticku vadu)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 2. 2009 10:35

Ganec píše:K tym zaberom: vsimol si si, ze tam nie je zaber na "28mm"?

Pardon .. ten prvy zaber je, no je zvysena clona na F6.3 a v hornych rohoch je len tma...
(pozeral som len podla clonoveho cisla .. ani som si nevsimol ze su to "pres release" zabery)
Mal som na mysli "pri najnizsej clone".
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FrankRyba 20. 2. 2009 14:04

to Ganec:
no je to od Canonu z gruntu nový foťák, oproti SX110 neostal kameň na kameni ... Canon predtým veľmi do takýchto vreckových foťákov nedával širokoúhly objektív, lebo dobre vedel že si to vyžiada kompromisy v obraz. kvalite (rozmazanie rohov, aberácia apd.). Ale holt trend je taký, Panasonic má agresívnu marketingovú stratégiu a TZ sa stal hitom, tak musel aj Canon reagovať ... Uvidíme ako sa s tým popasoval. Canon mal vždy skvelé ultrazoomy, tak snáď zvládol aj tento. Podľa mňa však pri objektíve s rozsahom 28-336 mm (ekviv. konofilmu) nejaké chybičky budú ... osobne počítam že pri širokom konci to budú ten úbytok ostrosti smerom k okrajom snímku a najmä v rohoch + zrejme aj tá aberácia ... Podľa mňa však ťažko súdiť, proti špičkovému bezchybnému Leica-objektívu v TZ-rade by prehral každý. Ja za seba dúfam, že SX200ka bude obrazovo aspoň tak dobrá ako bola SX110ka, potom si myslím, že by väčšina fotoamatérov musela byť spokojná ... vrátane mňa :-) Uvidíme, snáď čoskoro vyjdú nejaké testovacie snímky ...
FrankRyba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FrankRyba 24. 2. 2009 12:26

... som si až teraz všimol, že SX200ka (ako aj všetky modely Canon 2009) majú na zadnej strane zmenené ovládacie prvky prístupné cez jednotl. ovládacie tlačítka (konkr. "šípky") - bohužial, zmena je k horšiemu :((
Nastavenie citlivosti doteraz dostupné na hornej šípke nahradilo nastavenie expozície a možnosť nastavenia sériového fotenia na spodnej šípke vypadla a nenahradila ju žiadna iná funkcia. Toto všetko sa týka SX200ky. Na niektorých iných modeloch 2009 Canon navyše ešte na ľavej šípke odstránil funkciu ostrenia na nekonečno ...

Najhoršie je to odstránenie možnosti nastavenia citlivosti cez tlačítko šípky hore - pre jej manuálne nastavenie bude treba vždy liezť do menu-ponuky alebo si tú funkciu priradiť nejakému tlačítku - povedzme pre tlač (ľavé horné), čo však každopádne bude zdĺhavejšie ... :(( Ibaže by to svojou inteligenciou kompenzovali vylepšené automatické režimy ktoré sú v modeloch 2009 zahrnuté, čo však pochybujem ... nie je nad pohotové manuálne nastavenie :(

Snáď to zostane jeden z mála nedostatkov SX200 ... ;)
FrankRyba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FrankRyba 18. 3. 2009 08:30

vyšla 1.vá recenzia na SX200 :

http://www.dcresource.com/reviews/canon ... ndex.shtml

Dopadla vcelku dobre ;-)
FrankRyba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FrankRyba 24. 3. 2009 07:57

pridávam "prvé dojmy" na DigitalCameraReview.com :

http://www.digitalcamerareview.com/defa ... shot+sx200

- ten telesnímok vtáčika na strome je impozantný !!!! :-O A ten makrosnímok mikrofónu po dním bol fotený na ISO1600 !!! - búď sa recenzent pomílil v nastavení, alebo to bolo fotené za tmy ... každopádne výsledok tiež veľmi pekný.

A tu zopár odkazov s náhľadmi na SX200:

http://www.photographyblog.com/news/can ... _hands-on/

http://www.letsgodigital.org/en/21453/c ... -sx200-is/

http://dc.watch.impress.co.jp/cda/parts ... -11-1.html

;-)
FrankRyba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 24. 3. 2009 11:45

Zabery z nizkym dynamickym rozsahom (teda tie bez priliz svetlych alebo tmavych ploch) ako su tie 2 vyzeraju fpoho.

Vtacik je fajn .. no naznaky aberacie na konaroch uz badat...

Sum vyzera podobne aj na ISO 80 aj na ISO 1600...
Novy senzor asi fakt moze zvladnut ISO 6400 na full rozliseni u Nikona S620.
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FrankRyba 25. 3. 2009 15:57

to Ganec:

Mňa ten obrázok vtáčika milo prekvapil až doslova šokoval - ostrosťou a detailami toho vtáčika. Áno, nejaká aberácia tam je, ale keď má človek na pamäti z akého foťáku (akej triedy) prezeraný obrázok pochádza, tak niet o čom si myslím ... pre mňa úplná špica !!

A to makro mikrofónu ma tiež milo prekvapilo, ale až keď som z EXIFu zistil, že to bolo fotené na ISO1600 - tomu som nemohol uveriť aký malý šum tam je !!!!! - neuveriteľné.

Čo sa dynamického rozsahu týka, v jednej recenzii (už fakt neviem akej) bolo hodnotené aj toto a bol tam aj obrázok pohyblivých schodov s rôznymi tienmi pod nimi - to všetko v nejakom nákupnom centre ... a výsledok bol hodnotený kladne, aj keď v recenzii TZ7 bol tento parameter hodnotený ešte o niečo lepšie :)

Mne to zatiaľ vychádza tak, že TZ7 bude tak ako doteraz nad všetkými ostatnými vynikať predovšetkým funkčnou nadupanosťou a výbavou a Canon SX200 naopak obrazovou kvalitou. Samozrejme milé či nemilé prekvapenia v obrazovej kvalite u oboch nie sú vylúčené a ešte sa len ukážu ... ale zatiaľ mi to tak vychádza.
FrankRyba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 3. 2009 16:36

Vysledok je velmi dobry, no este si viem predstavit lepsi .. no ked si uvedomim ze to je z 12M senzoru => staci to trosku zmensit a je to dokonale

Ja som bol sokovany z detailov mojej FujiF50 ked som spravil zaber zo stativu .. z ruky taku ostrost neviem dosiahnut...

Na ohodnotenie dynamickeho rozsahu nestaci analyzovat len jeden obrazok...
No ked som videl porovnanie toho isteho zaberu z Ricoh-u R7 so Sigmou s foveonom, az vtedy som zistil o com DR skutocne je:
tam kde u Ricoh-u bola uz len tma boli u Sigmy vidiet detaily...
(a to zaber zo Sigmy sa mi vobec nezdal subjektivne plochejsi koli "nizsiemu kontrastu")
Ganec
Návštěvník