FZ28 or SX10

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod saaceek 14. 12. 2008 18:33

Zdravím všechny foťáky,
potřeboval bych poradit s koupin nebo přesněji s výběrem fotoaparátu pro amatéra. DO úzkého výběru se dostali tyto dva fotoaparáty. Který je podle Vás lepší na normální všehochuť focení?
Jde mi hlavně o 28mm ohnisko a stabilizátor.

moc děkuji za rady!!!!!!!!!
saaceek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod saaceek 14. 12. 2008 19:06

Nevíte jestli jde u těchto fotoaparátů zoomovat při natáčení videií?
saaceek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 14. 12. 2008 19:18

U FZ28 ano.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod saaceek 16. 12. 2008 22:30

a u canonu???
saaceek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kocour65 18. 12. 2008 23:32

canon taky vpohode
kocour65
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod creat 19. 1. 2009 09:48

saaceek píše:Nevíte jestli jde u těchto fotoaparátů zoomovat při natáčení videií?

Ide.pozri napr.sem http://www.youtube.com/watch?v=ASWg6zuWFio&NR=1
Nu Force uDAC-2 ---> DIY headamp s LM4562 + TPA6120IO ---> AKG K701
Sandisk Sansa Clip Zip + VSONIC GR07
Tričko AVmánie :lol:

"Ovocné víno každý den, tvůj život se změní ve zlý sen."
creat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 1. 2009 13:18

Panasonic ma korekciu aberacie priamo vo firmwari.
Canon toto ciastocne "riesi" vyssou clonou (ktora sa zhorsuje priliz zavcasu) .. co nie je uplne idealne, kedze treba potom pouzit dlhsi expozicny cas (pripadne vyssie ISO).

Aberacia sa sice neprejavuje vzdy, no najcastejsie pri sirokom ohnisku (a max zoome).
Teda na sirokouhlejsie zabery radsej FZ28...

Stabilizator by mali mat porovnatelne (podla DPREVIEW ma mozno Canon lepsi .. no moze to byt aj tym ze je tazsi).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dave.6 27. 1. 2009 02:11

Ahoj všem, chtěl bych zlepšit svůj starý digitál Kodak za nějaky lepší a volba padla přesně na tyto dva. Přečetl jsem co se dalo, ale ne a ne se rozhodnout.
Digitál mám na focení všeho možného. Příroda, krajiny, lidi, makro, dálku prostě vše. Zrcadlovku určitě nechci. Hodně jezdím na kole nebo chodíme dlouhé túry pěšky a vím jistě, že bych se s ní nechtěl vláčet.
Důležité vlastnosti pro mě:

Canon SX10 IS
+ výklopný displej
+ tužkové baterie
+ stereo zvuk
+ sáňky na blesk
- všeobecně horší foto než panasonik
- nemé závit na filtry (jen nějaký bajonet)
- větší váha a velikost

Panasonik FZ28
+ cena
+ závit
+ HD video
+ režim sledováni pohybujícího se objektu
+ inteligentní automatika
- věstavěna baterka (ale moc to nevadí)
- hodně špatný displej

Ještě jsem uvažoval nad SX1, ale ta cena už je šílená. A taky jsem uvažoval nad Canon PS S5 IS, je to výprodejovej typ, ale pořád dobrej.
Jsem fakt amatér, nefotím umělecky jde mě spš o foení pro uchování vzpomínek, situací a momentek.

když by někdo pomohl v rozhodování budu moc rád.
Děkuji
Sony Ericsson W810i + 4 gb karta Memory Stick PRO Duo
Dave.6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 27. 1. 2009 12:50

Kupovat S5 má cenu jenom kvůli penězům, obrazovou kvalitou je srovnatelný s SX10 a nemá takový rozsah zoomu, hlavně do šířky.
Dal bych přednost FZ28, přecijen aberace Canonu mi přijde docela velká (ikdyž já měl na svém UZ podobnou, a žil jsem s tím). Jak je to s displayem by ses radši měl přesvědčil na vlastní oči, kromě toho můžeš fotit přes hledáček. Samozřejmě v určitých krkolomých situacích je čitelnost displaye z úhlu důležitá, pokud je výklopný, tím lépe. Otázka je, jak často se do takové situace dostaneš.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 1. 2009 13:12

S5 nie je pre amatera...
Videl som zabery zo svadby (z kostola) z dvoch fotakov: zo S5is (co fotil bratranec) a Panasonicu TZ2 (co mala nevestina suseda).
Ze to bol len TZ2 som bol vcelku sokovany .. vyzeralo to ako z profesionalneho fotaku.
Na rozdiel od fotiek z S5IS, ktore sa pri pouziti blesku sa snazilo stale pouzit ISO 80 a na vacsine zaberu bola zvycajne len tma, zabery z TZ2 boli omnoho prirodzeniejsie. A (co som sa cudoval) mali aj viac detailov...
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 27. 1. 2009 18:18

Těžko dělat závěry na základě jediné události. Právě TZ2(3) se "proslavily" velkými problémy ve špatném světle, s bleskem nastavují napevno 1/30 a často jdou na vysoké ISO...což oboje může některým fotkám prospět, ale jiné zase pohřbít.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kocour65 28. 1. 2009 23:08

take jem se rozhodoval - FZ28 nebo SX10 - nakonec jsem koupil canon - kdybych to vedel tak dnes uz si ultrazom nekoupim - kvalita foto ani u jednoho neni dobra - navic me vadi nechtene zmacknuti tlacitka - neceho co nechci - pokud chces kvalitni fotky tak se rozhoduj mezi Canon PowerShot G10 a Panasonic DMC-LX3 - urcite je to dobra volba a na ty vetsi smejdy zapomen - vlastni zkusenost
kocour65
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TomK83 29. 1. 2009 18:49

Ahoj, rád bych se zeptal, jak jsou na tom tyto dva foťáky (FZ28 a SX10) se šumem? Rád bych porovnal snímky tak s hodnotou 400 ISO. A ještě, SX10 opravdu neumí fotit do RAW?
TomK83
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vanDave 30. 1. 2009 19:45

->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník

Odeslat příspěvekod evilda 12. 2. 2009 22:02

SX10 dle papírů neumí RAW, má horší natáčení videa (FZ28 umí HD video do 720);
FZ28 je o trochu lehčí, menčí a má malinko větší displej a hlavně o cca 1500Kč levnější.
Osobně bych určitě bral FZ28.
evilda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TomK83 15. 2. 2009 00:38

Moje dilema je čím dál horší... Dnes jsem se seznámil s FZ28 osobně. Bohužel jsem ale přitom natrefil i na dobrého prodejce, který byl schopen mi nasadit brouka do hlavy... ohledně kvality fotek, takže nyní řeším, zda dát 8000 za FZ28 nebo 10000 za A200 + 18-70...
Jeden ultrazoom mám... FZ28 jsem si chtěl pořídit kvůli RAWu, lepšímu manuálnímu ostření a menšímu nejnižšímu ohnisku. Teď si říkám, kdybych šel do A200, nakolik si zvyknu na menší ohniskový rozsah, přeci jen jsem z 12x zoomu zvyklý na něco jiného, než co nabízí 4x zoom, nakolik je ten setový objektiv, který vím, že u mě není nějakým krátkodobým řešením, lepší oproti objektivu FZ28, který má lepší světelnost. Co o tom soudíte? Rozdíl 2000 Kč v tomto případě představuje nárůst nákladů o 25 %, což není málo, a rád bych věděl, jestli je tam i takový rozdíl v kvalitě. Jde opravdu o srovnání těchto dvou přístrojů, nerad bych do toho zaplétal varabilitu zrcadlovek apod... tu si nyní neužiju.
TomK83
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rovor 16. 2. 2009 09:50

Zatím nejlepší porovnání obou jsme našel an renomované stránce http://www.dpreview.com/reviews/q109superzoomgroup/ a tady http://www.cameralabs.com/reviews/Canon ... ults.shtml . Canon mám jednoznačně kvalitnější obraz než Panasonic, přeci jen dělá foťáky už nějaký ten pátek. Nevýhodu má ve větší aberaci, ale na druhou stranu dá se odstranit např. v zoneru 2 kliknutími. A taky nemá RAW, ale jde o to jestli ho vážně využiješ. Znám dost fotografů s DSLR, kteří začínali s RAWem a přešli na jpg. RAW přepínají výjmečně.
rovor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 16. 2. 2009 10:59

Proč je kvalita Canonu jednoznačně lepší, když víc aberuje? Protože to je Canon? Na pátky se u digitálů nehraje, důležitá je současná situace- a ta je taková, že ať vezmeš jakýkoli kompakt od Canonu, vždycky k němu najdeš u Panasonicu zdatného konkurenta.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rovor 16. 2. 2009 11:23

Souhlas, proto je spolu srovnávají protože jsou to konkrenti :-). Jen Canon vychází v tomto srovnání líp, co se detailů a barev týká. V aberaci vítězí Panasonic. Zbytek + - vyrovnáno. Na pátky se hraje, nezapomeň, že 75% kvality fotky dělá objektiv. A s tím digi nemá nic společného. Pravda je, že v tomto srovnání je to bezpředmětné, protože Pani používá kvalitní Leicu. Já sám mám DSLR Nikon D50, ale nedávno jsem hledal vše možné právě o těchto konkurentech. je to docela otevřené, ale co se detailů týká za normálních podmínek, tak SX10 vypadá podstatně lépe. Aberace je nepříjemná věc, ale dá se odstranit, relativně snadno a to za minimálního zhoršení kvality snímku. Naopak ztracené detaily už nikde "nenahrabeš", ani díky RAWu. Tím vůbec neříkám,že Canon je nej, jedině Canon. To opravdu ne :-D.
rovor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 16. 2. 2009 11:34

"Odstranění aberace 2 kliknutími v Zoneru", jak jsem již mnohokrát psal, není odstranění, ale odbarvení. Kdo viděl takto vylepšený snímek (v reálu zelených) stromů, který změnil barvu z fialové na šedou, to chápe - hnusné jsou oba. Vliv aberace na ostrost je ale přímo zásadní - aberující objektiv nemůže dát ostrý obraz, aberace obraz rozmazává!

Odstranit aberaci a zachovat přitom ostrost je možné pouze při konverzi z RAW - posunem jednotlivých barevných kanálů vůči sobě, tedy zlepšením "soutisku" barev, aberací rozhozených. Většina konverzních programů to umí.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod rovor 16. 2. 2009 12:21

Je možné. V praxi jsem stáhnul orig. fotku FZ28 a SX10. Odstranil jsem aberaci a fotka z SX10 vypadalo přeci jen trochu lépe. Hlavně nebylo viditelné vyžehlení. Ale četl jsem i že když se dá u FZ28 nejnižší redukce šumu, tak to nežehlí tak moc. To už nemůžu posoudit. Můj názor, který nikomu nenutím je radši aberaci než vyžehlenou fotku.
rovor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 16. 2. 2009 12:47

Pokud jde o barvy, nevšiml jsem si, že by některá z těch recenzí ukazovala Canon jako lepší. Kromě toho jde o dost subjektivní záležitost. A hodně závisí na konkrétních podmínkách a konkrétním nastavení, i kdyby se 9 z 10 "expertů" shodlo u jedné dvojice fotek, že ta z Canonu je třeba věrnější, s jiným nastavením a jiným osvětlením by to mohlo dopadnout ůplně jinak. Tady je spíš důležité, že oba přístroje nabízí celkem slušné možnosti, jak si barevné podání přizpůsobit.
Fotky z SX10 jsou skutečně o něco ostřejší, ale jde to poznat až při prohlížení 1:1. Naproti tomu aberace Canonu je občas vidět i při obyčejném prohlížení (ne že by ji FZ28 neměl vůbec). Já nemám problém s tvrzením, že je obraz Canonu lepší, ale s tím slovem jednoznačně. To zní jako na první pohled patrná převaha téměř ve všech směrech, což tady rozhodně není.
A z RAWu sice nevyhrabu detaily, které neprošly přes objektiv, ale vyhrabu z něj část těch, které neprošly přes zpracování do jpegu. A divil by ses, jak velká část to občas je. Na PC můžu použít kvalitnější demosaicing. Dále můžu odšumět lépe, kontrolovaně a selektivně- což o dost zlepší jemné struktury, jako listí, trávu, nebo vlasy. A nakonec ještě můžu lépe, kontrolovaně a selektivně doostřit, což rozdíl ještě zvýrazní. Daní je samozřejmě strávený čas, ikdyž leccos se dá u vybavenějších konvertorů automatizovat. Tady se můžeš podívat na srovnání RAWu a JPEGu u canonu G10: http://digiarena.zive.cz/Recenze/Premia ... fault.aspx
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 16. 2. 2009 13:04

FZ28 má ještě Venus III, jeho zacházení se šumem není dobré, to je fakt.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod rovor 16. 2. 2009 13:12

Máš recht jednoznačně bylo silné slovo :-). Jak sem psal mám D50, takže možnosti RAWu znám a hojně využívám. Každopádně jsem koukal teď např. na fotky z FZ50 a ty mě velmi mile překvapily dokonce i sport jakožto motokros byl zachycen velmi solidně. Tak jestli tady někdo víte něco o porovnání FZ28 a FZ50, tak ještě pisněte, osobně by mě velmi zajímaly rozdíli mezi těmito stroji. Myšleno na fotkách ne funkčně.
rovor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rovor 16. 2. 2009 13:23

Tak už sem si to našel tady někde na foru :-).
rovor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rovor 16. 2. 2009 14:30

ještě jsem teď našel srovnávací fotky:

http://dc.watch.impress.co.jp/cda/parts ... -16-1.html canonu

a pana

http://dc.watch.impress.co.jp/cda/parts ... -15-1.html

zkuste stáhntou do pc a prohlédnout. Ten rozdíl je oprabdu markantní až "podezřelý". Ale opět Canon sráží ta aberace.
rovor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 16. 2. 2009 16:05

Ty fotky jsou na nejdelší ohnisko, což nemusí úplně vypovídat o kvalitách v častěji používaném rozsahu. Samozřejmě, čím častěji chce někdo fotit na dálku, tím víc ho budou tyto fotky zajímat.
U Canonu je zřetelnější struktura zdí- ale při zkoumání 1:1. Už při zmenšení na nějaké 4mpix (výtisk A5) není rozdíl skoro poznat, při zobrazení celé fotky přes monitor už vůbec ne. Ale dobře, pro výřezy budou ty detaily užitečné. Jenom je otázka, jak by to dopadlo při snížení redukce šumu u FZ28, nebo při porovnání přesně stejného záběru (ten z SX10 má o trochu větší přiblížení, což mu dává drobnou výhodu). Co nejde Canonu upřít, je lepší přenos kontrastu.

Jinak Venus III měl FZ18, FZ28 už má IV: http://www.panasonic.cz/vyrobek.aspx?id=BBK_4690
Je to celkem znát, barevného šumu je míň a barvy se tolik nerozpíjí přes hrany, bohužel samotné rozmazání detailů se prakticky nezměnilo. I tak je ale výsledek znatelně lepší, alespoň se Panasonic dotáhl z podprůměru na průměr.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vanDave 16. 2. 2009 16:38

->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 2. 2009 16:39

Pety píše:FZ28 má ještě Venus III, jeho zacházení se šumem není dobré, to je fakt.

Uz ma [url=http://www.dpreview.com/news/0807/08072104panasonicfz28.asp\Venus IV[/url]. Predsa len VE4 uz bol zavedeny par mesiacov pred tymto modelom...

SX10 ma "vyhodu" v tom, ze sa mu rychlo zvacsuje clona.
Zabery s vacsou clonou maju mensi DOF a zlepsuje sa kresba (inak by ta aberacia bola este vyssia) .. no v reale casto treba na tu istu scenu pouzit vyssiu citlivost :-(
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 16. 2. 2009 17:38

Sorry, omlouvám se, má Venus IV. Zkrat myšlení.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Dave.6 16. 2. 2009 20:17

rovor píše:ještě jsem teď našel srovnávací fotky:

http://dc.watch.impress.co.jp/cda/parts ... -16-1.html canonu

a pana

http://dc.watch.impress.co.jp/cda/parts ... -15-1.html

zkuste stáhntou do pc a prohlédnout. Ten rozdíl je oprabdu markantní až "podezřelý". Ale opět Canon sráží ta aberace.

Tak tohle je nějaké hodne zavadejici. Stahl jsem obe fotky do compu a prohlednul a ta z panasoniku je des. Nevim jak byla zamerena ta recenze, ale na techto dvou fotkach vypada panasonik znacne znevyhodnen. A to by mel mit na nejdelsim ohnisku o dost lepsi svetelnost nez canon.
Sakra uz jsem byl skoro rozhodnutej pro panasonic, pak jsem premyslel o DSLR a zase se vratil k UZ jelikoz DSLR bych nevyuzil a nechtelo by se me s tim tahat.
Mohli by vydat nejaky model ktery by to vsechno rozsekl, at uz jedna nebo druha firma.
Canon SX10 (mozna SX1) i Panasonik FZ28 ma nejake ty plusy nebo minusy a koupeni takovehoto fotaku neni na chvilku tak abych si pak nenadaval. Jdu hledat dalsi srovnani. :)
Dave.6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod G.M.CH. 16. 2. 2009 21:28

Len priateľská rada,niekde na Vašich stránkach som zachytil (neviem či dôveryhodné) informácie o radikálnom zdražovaní fototechniky v týchto dňoch,takže na veľké rozmýšľanie asi už čas nieje, aby už aj nebolo neskoro.
Tiež som zvažoval ultrazoomy,napokon mi dnes z pixmanie (3dni po zaplatení)
prišla Sony A-300.Predsa len,keď Ti tak veľmi záleží na výstupnej kvalite,ultrazoom Ti ju s ohľadom na konštrukciu neponúkne.Sám píšeš,že koupeni takovehoto fotaku neni na chvilku tak abych si pak nenadaval.U zrkadlovky s 10x väčším senzorom si volbou vhodného objektívu -hoci časom kvalitu fotky určíš sám.Mal som ultrazoom a-môj súkromný názor- boli to vyhodené peniaze.
G.M.CH.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dave.6 16. 2. 2009 21:50

Dekuji za radu, mam v umyslu koupit ten panasonik Fz28 v nejblizsi dobe (cca do konce tydne) tak snad to vyjde.
Jde o to ze by se me zamlouvala kombinace zrcadlovky a maleho kompaktiku do kapsy, ale proste ted nesjou penize. Je porad rozdil dat za UZ 8000,- nez za zrcadlovku (urcite bych nechtel nejaky nejnizsi model, ale kdyz uz tak canon 450D s dvojkitem a nejlepe Nikon D90) kolem 25 000,- Je me jasne, ze drive nebo pozdeji na ni prejdu, ale foceni neni muj nej konicek a ono vsechno neco stoji.
Ano zalezi me na vystupni kvalite, ale s umerem k cene a hlavne te pouzitelnosti, prenositelnosti, univerzalnosti a v tomhle moc zrcadlovka nevitezi. V teto dobe kdy hodne jezdim na kole a jedzime pod sirak bych se bal, ze by zrcadlovka zustavala dost doma, ten UZ je takovej univerzalnejsi. Ale az bude jednou rodina atd tak je zrcadlo jasna vec.
Dave.6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martinpa 17. 2. 2009 18:49

Podle exifu z toho kanónu to vypadá, že bylo foceno ze stativu s nastaveným časovačem na 2s, kdežto z toho panáka to vypadá na momentku z ruky, což by odpovídalo těm fotkám. Takže jestli takhle fotí panák na nejdelší ohnisko jen se stabilizátorem, tak to vůbec není špatný :-)
Martinpa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dave.6 7. 3. 2009 21:15

Zdravim, tak Panasonic FZ28 je doma. Zatim se seznamujem a mam za sebou jen par testovacich snimku tak nemuzu moc hodnotit. Do ted jsem mel malej kompakt od canonu a tohle je opravdu neco jineho a hlavne je to jina firma tak je jine ovladani. Takze budu testovat zkouset atd.

Kdyby mel nekdo jakykoliv dotaz staci se zeptat pokud to pujde tak pomuzu nebo poradim.

Rozhodoval jsem se hlavne mezi timto panasonicem a Canonem SX10, ale vyhral panasonic.
Dave.6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod creat 30. 3. 2009 11:10

Ja sa tiez rozhodujem.Pozrel som si recenzie na oba modely na Megapixly a SX 10 trpí strasnou a beraciou.Takze sa priklanam k FZ 28.

creat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod creat 20. 4. 2009 13:05

Ludia.Na megapixly som sa docital,ze niektorým uzivatelom FZ 28 nejde zoomovat pri natacani videa.Tu: http://www.megapixel.cz/panasonic-dmc-f ... &sort=desc

creat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod creat 23. 4. 2009 11:53

Uz mam FZ 28 a zatial som spokojny.BOMBA ! ! !

creat
Návštěvník