jak poznat kdy bude na vytištěné fotce vidět šum když na 19"

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod aragonit 17. 8. 2008 12:33

mám takový dotaz, jak mám poznat kdy bude na vytištěné fotce vidět šum, když ho třeba na 17" monitoru lehce vidím při rozlišení +-1700x1700..?Neexistuje na to nějaká univerzální rada?
Chtěl bych použít fotky z Canonu s5
aragonit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 17. 8. 2008 12:47

Záleží, jak velkou chceš mít tu fotku.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aragonit 17. 8. 2008 13:39

fotku chci mít velkou jako o něco vetší a4..
aragonit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 17. 8. 2008 13:47

Na vytištěné nebo na chemicky vyvolané (z digilabu)?
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod janfran 17. 8. 2008 13:48

Při standartním tiskovém rpzlišení 300DPI je na A4 potřeba zhruba 8mpix. To je shodou okolností rozlišení S5, takže fotku už nemusíš zvětšovat. Jenom si ji zobraz na monitoru v měřítku 1:1 (=100 proc. zvětšení) a podívej se na ni zhruba ze 2-3 metrů, záleží jak velkej máš monitor. Jestli z této vzdálenosti nebude působit šum rušivě, neměl by rušit ani na fotce. Obecně nevypadá šum na papíře tak špatně jako na monitoru, ale každý to může vidět trochu jinak.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aragonit 17. 8. 2008 14:45

zobrazit na monitoru v měřítku 1:1 znamená že fotka pokrývá celou obrazovku, ale vidím ji celou a nic dalšího nezvetšuji?
Já mám 19" monitor, jedná se mi taky o to zda záleží při tomto posuzování na rozlišení, které mám na svém monitoru..
když se dívám na foto která je přes celou obrazovku ze vzdálenosti+-25 cm vidím nepatrné náznaky šumu, a to i při rozlišení 1200x1600, tak by to na fotce moc vidět ani nemuselo..ne?
aragonit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod aragonit 17. 8. 2008 15:17

a jinak jaký je rozdíl mezi vytištěnou fotkou a vytištěnou na tiskárně..?
Předpokládám že s tiskárny je nižší rozlišení..?
aragonit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 17. 8. 2008 16:18

Fotka z labu je proti běžnému výtisku z domácí fototiskárny "hladší". Maličko. Nejkvalitnější tisky prý téměř dosahují úrovně optochemicky vyrobených zvětšenin (HP to do budoucna hodlá dohonit dvojí velikostí kapiček inkoustu - 5 a 1,3 pikolitru).
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod janfran 17. 8. 2008 17:24

Zobrazit 1:1 znamená, že jeden bod monitoru zobrazí jeden bod fotky, takže z fotky vidíš jenom část (celou bys ji viděl, jenom kdyby měla menší rozlišení, než monitor). Jak vypadá šum na zmenšené fotce závisí hodně na metodě, kterou použil prohlížeč ke zmenšení. Pro výsledek na papíře to není úplně směrodatné (ikdyž to může napovědět). Proto radši doporučuju podívat se na fotku 1:1, která není zmenšením ovlivněna, ale z větší dálky.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aragonit 17. 8. 2008 19:56

janfran
No,jenže teda moc nevím jak to praxi mám udělat..
mám Fotošop...a v něm si otevřu fotku a dám zobrazit skutečnou velikost, to je to o čem mluvíš..?na to se mám podívat trochu z dálky..?
aragonit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod beat 17. 8. 2008 20:25

Vyfoť si jednu fotku na vysoké ISO s hodně šumem...nech si jí vyvolat a pak uvidíš na čem jsi.
Je to naprosto nejjednodušší řešení.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aragonit 17. 8. 2008 20:55

beat
hmm no to je drahý způsob, navíc ten foták ještě nemám, přemýšlím o jeho koupi..
aragonit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod beat 17. 8. 2008 21:12

aragonit: Ahá :-)
Není to drahý způsob. A budeš přesně vědět, jak ten šum vypadá v praxi. Monitor a papír je zásadní rozdíl. Pak je ještě trochu rozdíl i mezi "lesklou" a "matnou" fotkou.
Nějaké simulace jsou možné, ale na papíru je to jiné i v tom, že se na něj díváš z jiné vzdálenosti.

Já si fotku z EVF prohlížel na 15"(1024x768) monitoru tak, že jsem měl celou fotku(6Mpx) přes celý display...viděl jsem tam šum....pak jsem si tu fotku nechal udělat v minilabu na A4 matnou a ten šum tam byl přibližně podobně. Ale ta fotka mi visí na zdi a šum absolutně neřeším :D
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 17. 8. 2008 21:28

Ten Beatův způsob nemusí být vůbec drahý, můžeš z té 8mpix fotky vyříznout 1/4 a nechat si ji udělat na 10x15, tím vlastně získáš výřez z oné A4 s úplně stejnou mírou šumu pro posouzení. A jinak Photoshop nemám, ale pravděpodobně to zobrazení ve skutečné velikosti bude to, co jsem měl na mysli. Nakonec musim ještě jednou souhlasit s Beatem- když si necháš udělat fotku na A4, bude to nejspíš nějaká pěkná fotka se zajímavým námětem- a jakmile je fotka na pohled zajímavá, málokdo vezme lupu a začne hledat šum.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aragonit 17. 8. 2008 23:26

...a má ještě někdo nějaké konkrétní zkušenosti s nějakým kompaktem a konkrétní velikostí snímku..?
aragonit
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků