Šum u ultrazoomů

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kalimero011 20. 5. 2008 08:53

Dobrý den, měl bych jeden dotaz. Možná to pro někoho bude znít hloupě, ale rád bych znal odpověď.
U současných digi. foťáků se výrobce snaží vměstnat na co nejmenší čip co nejvíc MPx a to produkuje zvýšenou hladinu šumu (to je mě jasné). Můj dotaz je tento - když na fotoaparátu např. s 10MPx snížím kvalitu snímaných fotek např. na 8 nebo 6 MPx dojde ke snížení hladiny šumu, nebo to viv nemá? Konkrétně se mě jedná o fotoaparáty Panasonic (FZ18, FZ50, ...).
Děkuju za odpověď
kalimero011
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ypres.bass 20. 5. 2008 08:59

já jsem na 7M Kodaku ZD710 pozoroval šum až od ISO 800, a to jsem to musel mít na dost velké rozlišení
www.stanislavkolarik.cz
ypres.bass
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 20. 5. 2008 09:21

Ano, resamplováním na nižší rozlišení (o nic jiného při volbě nižšího rozlišení nejde) dojde ke snížení hladiny šumu.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod iggi 20. 5. 2008 09:35

Hmm tak ja si praveze myslim ze hladinu sumu neznizis....Stale tam bude tolko vela pixelov na tak malom snimaci...


iggi
iggi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kelav 20. 5. 2008 09:39

kalimero011 píše:Dobrý den, měl bych jeden dotaz. Možná to pro někoho bude znít hloupě, ale rád bych znal odpověď.
U současných digi. foťáků se výrobce snaží vměstnat na co nejmenší čip co nejvíc MPx a to produkuje zvýšenou hladinu šumu (to je mě jasné). Můj dotaz je tento - když na fotoaparátu např. s 10MPx snížím kvalitu snímaných fotek např. na 8 nebo 6 MPx dojde ke snížení hladiny šumu, nebo to viv nemá? Konkrétně se mě jedná o fotoaparáty Panasonic (FZ18, FZ50, ...).
Děkuju za odpověď


Pokud tě chápu dobře, tak máš na mysli nastavení kvality fotky ve fotaku, nebo zmenšení fotky například z původních 10Mpix na 6 Mpix? V té první variantě si myslím, že se šumu nevyhneš, obraz se podle mě promítne akorát na část snímače, které jsou tak jako tak stejně "nahečmané" vedle sebe. To jsou ty možnosti snímání 4:3, 3:2, 16:9 u Panasonicu, je tomu tak?

Jinak podle mě Ti resize z 10Mpix fotky na 6Mpix pomůže, šum nebude tak zřetelný.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 20. 5. 2008 09:42

Jeden čas na Digimanii zveřejňovali recenze, kde byly vzorky šumu nejen pro různé ISO, ale i pro různé rozlišení. Bylo to vidět vcelku jednoznačně. Například na této stránce dole:

http://www.digimanie.cz/art_doc-5D8C868 ... BF8F7.html

Můžeme si jen povzdechnout při porovnání se šumem dnešních megapixelátorů...

kelav: Nastavení poměru stran je oříznutí, to na šum vliv nemá. Zmenšení rozlišení provádí resampling na méně megapixelů, a to ještě před JPEG kompresí.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod janfran 20. 5. 2008 10:29

Pokud jde pouze o míru šumu, ta se snížením rozlišení taky sníží, to si může každý vyzkoušet. Druhá věc je, zda se tím zlepší kvalita fotky. A tady už nastává trochu slovíčkaření. Já řikám že nezlepší, protože úměrně se snížením šumu se sníží i úroveň detailů.
V praxi je problém s tím, že po zmenšení je potřeba fotku trochu doostřit, jenomže tím zase šum vyleze. Takže ideální postup je odšumět, zmenšit a doostřit, jenže právě to odšumění, když má být kvalitní, je časově náročný.
Osobně doporučuju fotit v plném rozlišení a šum neřešit.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 20. 5. 2008 10:37

Ano, to je snad jasné, že resamplem na menší rozlišení se poškodí i detaily. On totiž šum není pro tento účel ničím jiným, než detailem. Sice detailem falešným a nechtěným, ale to resamplovacímu algoritmu nevysvětlíte. :)

Také bych doporučil fotit na plné rozlišení. Pokud bych řešil šum, tak až následně v PC. Jenže jak tady často píšu, každý máme jiné preference - například pro přímé předání karty do labu pro výrobu pozitivů 10x15 může být resampl na 3 MPx docela vhodným postupem. :-P
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod janfran 20. 5. 2008 11:41

Kdo předává kartu rovnou do labu, tomu na nějakém drobném rozdílu v šumu pravděpodobně moc záležet nebude, ale teoreticky by tam rozdíl ve prospěch rovnou zmenšených fotek být mohl.
Spíš se mi osvědčilo (i pro malé formáty) fotky dělané na vysokých citlivostech doma odšumět a pak zmenšit a odeslat do labu, lepší než aby je lab jenom zmenšil. Ale to dělám fakt jenom když potřebuju, aby tam šum prostě nebyl. U většiny fotek nemá cenu se tím zabývat.
A ještě bych dodal k tématu, že ačkoli se snížením rozlišení sníží i míra detailů, tak těch detailů většinou pořád zbyde dost. I z 5mpix se dá udělat minimálně slušná A4.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 5. 2008 13:34

Pety píše:Jeden čas na Digimanii zveřejňovali recenze, kde byly vzorky šumu nejen pro různé ISO, ale i pro různé rozlišení. Bylo to vidět vcelku jednoznačně. Například na této stránce dole:

http://www.digimanie.cz/art_doc-5D8C868 ... BF8F7.html


Podla tej "tabulky":
Obrázek
to vyzera, ze fotenim na mensom rozliseni sa sum moc nezlepsi :hm .
Teda neplati, ze na 2x mensom rozliseni by sa dalo fotit s 2x vyssou citlivostou :pozor

Inak som si vsimol, ze v poslednej dobe mi sum (v zmysle zrnitost) vadi cim dalej tym menej, no vadi mi celkova zmena farebnosti na vyssich citlivostiach.

Pety, nebolo nahodou niekde porovnanie zaberov na nizsom rozliseni s resamplovanym vystupom?
- ci je naozaj lepsie resamplovat obrazky z fullsize zaberov
- lebo teoreticky by to malo byt kvalitnejsie priamo firmwarom (kedze pracuje priamo z RAW dat)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 20. 5. 2008 16:36

Nevím o takovém porovnání - musíš si vyrobit sám. IMHO je to jenom otázka použitého algoritmu pro resampling, a těch můžeš použít několik a právě tak několik jich může používat programátor firmwaru, takže zase nezjistíš nic.
Drobný rozdíl je taky v artefaktech, vzniklých kompresí JPEG - foťák resampluje před kompresí, zatímco ty vezmeš JPG, rozbalíš ho do paměti PC a resampluješ.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Mr.Homer 22. 5. 2008 21:11

Snížením rozlišení částečně snížíš i šum. Ještě větší vliv má nastavení co nejnižší citlivosti. Také je vhodné při výběru fotoaparátu hledat co největší čip.
Mr.Homer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gekoncik 3. 8. 2008 21:20

Nezáleží to hlavně na algoritmu? Slišel jsem o dvou foťácích (myslím sony a200 a a300) že mají stejný čip, ale 300 má lepší algoritmus takže méně šumí.

Pety: co znamená resampluje?
Ne-ne-ne
gekoncik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 4. 8. 2008 07:42

Doslova převzorkuje, ale znamená to, že přepočítá obraz na jinou velikost - jiný počet pixelů.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod gekoncik 4. 8. 2008 11:38

A nemůže se tím zmenšit kvalita fotky? Přece čip se skládá z svěťelně citlivých buňek. Myslím to tak jestli každý čip nemá své vlastní "nativní rozlišení" jako LCD.. A nejlepší je když fotí na max..
Ne-ne-ne
gekoncik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků