Panasonic DMC-TZ5 - obecná diskuze

Diskuze o přístrojích s větším než sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Pety 17. 6. 2008 18:44

On není zase tak malý - s baterkou a kartou váží skoro čtvrt kila.
Video mě nebere - nenatáčím a nemám to v úmyslu - nanejvýš po převzetí vyzkouším, jestli funguje. Na focení musí stačit 2 GB karta (kolem 500 snímků), tu jsem koupil za 258,- Kč v Czech Computeru. Je to OCZ 150x - je mi jasné, že zápis bude řádově pomalejší, ale určitě bude foťáku stačit - a přenos do PC přes rychlou čtečku by mohl být příjemně svižný.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Misty 20. 6. 2008 07:33

Jsem spokojeným vlastníkem TZ5ky. Mám k ní dvě karty. Jedna je KINGSTON 2GB a druhá je SanDisk 2GB. Tu první mám z předchozího foťáku a musím říct, že je neskutečně pomalá. Než se uloží snímek tak s tou druhou prořídím další fotku nebo ještě dvě. Kdo chce fotit momentky ze života (akce, rodinné oslavy, či nějaké sportovní akce) a být vždy připraven zachyt Ty správné okamžiky, ať zvolí co nejrychlejší kartu. V mém pžípade to byl SanDisk 2GB Extreme III

Na prázdnou kartu v maximální kvalitě se mi vejde 444 fotek.
Misty
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martin_jirik 20. 6. 2008 08:16

Pokud máš starou SD kartu, tak ty byly dost pomalé a musí to být znát. Mě by spíš zajímalo, jestli je poznat rozdíl mezi mezi SD kartou s rychostí 60x (tu mám - Sandisk Ultra II) a 133x (Sandisk Ultra III). Tj. jestli při té rychlosti karty 60x omezuje přístroj karta, nebo to foťák stejně nestíhá a rychlejší karta než 60x nemá význam. Nemá někdo možnost to vyzkoušet?
A vždycky jim říkám : Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš....

Asus A7V600 Deluxe, AMD Athlon XP 2400+, 2xSATA WD Raptor 74GB 10k, 1GB RAM, WinXP SP3, SonyEricsson K790i, Panasonic Lumix TZ4
martin_jirik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 20. 6. 2008 10:28

Včera jsem testoval SD kartu OCZ 150x ve čtečce, zápis větších souborů zvládá na hranici 8-9 MB/s, čtení kolem 16-20 MB/s.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod martin_jirik 20. 6. 2008 10:38

Tak to moje 60x SD karta umí rychlost přibližně stejnou (testoval jsem ve čtečce), 8,8MB/s zápis. Takže v tom případě stejně nemá význam pro tenhle foťák kupovat kartu rychlejší než 60x, protože sám fotky neumí rychleji zpracovat a uložit. Díky

Asus A7V600 Deluxe, AMD Athlon XP 2400+, 2xSATA WD Raptor 74GB 10k, 1GB RAM, WinXP SP3, SonyEricsson K790i, Panasonic Lumix TZ4
martin_jirik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Michal.UKweb 22. 6. 2008 21:16

Mám TZ5 a dnes se mi vyskytl takový zvláštní problém - foťák nefunguje.

:arrow: Pokud mám zapnutý blesk (např. nastavený na "auto"), tak mi vlevo nahoře bliká červeně kontrolka nabíjení blesku a po cca 10 vteřinách soustavného blikání (jakoby nabíjení blesku) se na displeji objeví hláška "please turn camera off and then on again" a nelze pokračovat v jakékoliv práci. Foťák musím vypnout a zapnout.

:arrow: Po vypnutí a zapnutí se vše opakuje - tj. nelze fotit! - a opět musím vypnout a zapnout.

:arrow: Jediným řešením, jak donutit foťák alespoň částečně pracovat, je odpojit blesk - tj. použít "FORCED FLASH OFF". Nebliká pak červená kontrolka a ani se neobjeví chybová hláška. Ale to nemůžu používat blesk.

Máte někdo podobnou zkušenost, nevíte čím by to mohlo být způsobené??

Moc děkuji.

ps. zkoušel jsem bez-úspěšně:
- z foťáku na pár hodin vyndat baterii
- vyresetovat nastavaní - tj. vrátit tovární nastavení
Naposledy upravil Michal.UKweb dne 23. 6. 2008 07:17, celkově upraveno 1
Aktuálně žiju zde:
Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie, Anglie!
Michal.UKweb
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Misty 23. 6. 2008 06:57

to Michal.UKweb: Týjo, doufám, že mě podtká lepší osud s mojí TZ5tkou. Ale u Tebe to vidím na reklamaci = cca 30dní v tomhle období bez foťáku. (bych ...)

Já se chci optat, jestli jde v tomto fotoaparádu nastavit zapisování data a času do fotky.
Misty
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 23. 6. 2008 07:56

Jestli myslíš grafické vkládání, tak jak tak koukám do návodu, jde to přidat dodatečně (a neodstranitelně) v režimu prohlížení nebo jen jako volba při objednávce tisku protokolem DPOF. Kromě data a času lze vkládat věk dítěte, datum cesty nebo název snímku.

Přímo při focení to asi nejde.

Údaje jsou samozřejmě vždy uloženy v EXIFu, takže to jde vložit kdykoli dodatečně (a nejlépe do kopie, ne do originálu) kterýmkoli vhodným programem ( v mém případě by to byl Zoner Photo Studio 10 Pro ).
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Misty 23. 6. 2008 09:12

Ano, myslím grafické vkládání.

Děkuju za návod, jak a kde to udělat. Až budu doma tak to vyzkouším.

Jěště mě zajímá co je to volba při "objednávce tisku s protokolem DPOF"
Misty
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 23. 6. 2008 10:30

V režimu prohlížení můžeš určit fotky, které se mají vytisknout - nebo vyrobit v labu. Je možné určit i počty kusů atd. Vše se zapisuje do zvláštního textového souboru. Pokud pak připojíš k foťáku tiskárnu a spustíš tisk, tiskne se podle toho. Stejně tak je možné zanést kartu do digilabu a chtít podle toho udělat fotky optochemickou cestou. V některých drogeriích dnes jsou i samoobslužné stroje pro tisk fotek z karty - taky by to měly umět.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Misty 24. 6. 2008 06:27

Tak jsem to prověřil a čas do fotky lze dostat při prohlížení. Pokud se zvolí vložení data a času tak se čas vloží do nové fotky s rozlišením 3Mpx. Originál zůstává beze změn.

To Pety: Díky za vysvětlení DPOF.
Misty
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hombre_71 28. 6. 2008 07:48

Misty: co tě vede k tomu tahle si prasit fotky ?
hombre_71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sairus 1. 7. 2008 08:55

Vyšel nový firmware pro TZ5.
http://boris.hostend.eu/archives/43
sairus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martin_jirik 1. 7. 2008 23:14

Jenom pro doplnění, firmware je pro TZ4 i TZ5 a je včetně češtiny. Ke stažení na http://panasonic.jp/support/global/cs/d ... index.html . Po instalaci do mé TZ4 je skutečně lepší zaostřování i zoom. Zejména to je znát u videa, kde se fotoaparát nesnaží neustále přeostřovat, ale zaostřeno je stále...

martin_jirik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 2. 7. 2008 07:30

Upgradoval jsem TZ4. Češtinu mi to do menu sice nepřidalo, ale běhá to.
Pety
VIP uživatel

Předchozí stránkaDalší stránka