Sony RX100III vs Panasonic LX15

Diskuze o přístrojích s max. sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod OdardarK 9. 8. 2017 20:55

Zdravim,

rozhodol som sa že k svojej canon 50d a sony a5100 dokúpim aj dačo ešte menšie čo by mohla aj žena so sebou vláčiť a rozhodujem sa medzi Sony RX100III a Panasonic LX15. Ktorý by mohol byť lepší na také univerzálne fotenie a natáčanie videa ? Kvalitou výstupu budu na tom lepšie alebo horšie ako A5100? Ďakujem
OdardarK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 10. 8. 2017 11:39

Jednoznačně Panáček - ve videu nedostižný a Soňáka převálcuje i ostřením. Kvalita výstupu ovšem nemůže atakovat APS-C, akorát ta Sonka A5100 bude samozřejmě degradovaná seťákem takže rozdíl ve výsledku moc vidět nebude. Papírově ty superkompakty poráží APS-C s bežným seťákem o 1EV, ale na základním ISO je per pixel rozdíl v kvalitě vidět silně, tam se holt 4-násobný rozdíl plochy snímače pozná.
Jinak za mně - pokud není co nejmenší velikost absolutní priorita - bych volil spíše Panasonic LX100, má výbornou ergonomii a slušný hledáček. Já ho nevzal pouze proto, že u videa preferuji dotykový displej kvůli změně ostřícího bodu, ale pár dní jsem s ním fotil a jednoduše paráda a radost z práce.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod OdardarK 10. 8. 2017 15:07

Cize ked vymenim objektiv u 5100 za daco lepsie tak nebude mat moc velky zmysel dokupovat taky kompakt len kvoli velkosti, ci sa mylim ? :)
OdardarK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 10. 8. 2017 17:03

Přesně tak. Jen vytipovat sklo které ti vyhoví. Koukni na dosavadní fotky a zjisti si nepotřebnější ohnisko a podle toho vyber. Sigmy jsou za levno, mně by na Sony přišlo jako povinnost koupit Sony SAL 35/1,8 OSS. Břitva ostrá jak swyně plus stabilizace...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pepek_k 5. 7. 2018 20:59

osvěžím trošku vlákno. Mám podobné dilema.
Měl jsem zrcadlo, ale kvůli velikosti jsem se ho zbavil. Naivně jsem si myslel, že vystačím jen s mobilem :-)
Teď přemýšlím nad nějakým prckem do kapsy. Ve výběru mám zmíněné dva tedy PAN LX15, Sony RX100III a teď se mi asi nejvíc líbí Canon G7X II.
Původně jsem chtěl jít do PAN LX100, ale ta se mě už zdála dost velká.
Který ze zmíněných tří byste vybrali a proč? Canon bych bral kvůli rozsahu, ale oproti PAN má zase slabší video. Jak to bude s kvalitou snímků, myslím že všechny tři vyjdou víceméně nastejno, což? díky
pepek_k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 7. 2018 08:14

Mám zkušenost jen s tou LX15.

Vybral jsem si ho jako foťáček, který si budu moct brát na kolo apod.

Nakonec jsem ho vrátil, hlavně kvůli porovnání se setovým objektivem - GX80 + 12-32.

Ten rozdíl byl natolik zřetelný, že mi to úplně zkazilo chuť s tou LX15 fotit. Není to ale tak, že by to byla nepoužitelná kvalita, jen v tom srovnání to dopadalo špatně. Tak jsem si řekl, že se radši smířím s větším foťákem :-)

Taky se hodně blbě drží (Sony taky), jsou to fakt prcci.

Jo a nakonec jsem koupil Ricoh GR :-) když jsem byl v tom nakupovacím modu. To je ale zas něco jiného.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod airmt 9. 7. 2018 22:15

ale trochu to patří i sem, jaká je zkušenost a případně porovnání GR s podobnými kompakty (samozřejmě krom toho, že to nemá zoom). :-D
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 7. 2018 23:06

No, když pominu, že nemá zoom, tak čistě obrazově se jedná o naprosto jinou ligu. Ten objektiv je ostrý jako břitva.

Jo a mnohem líp se drží a ovládá. Je třeba to trochu pochopit, ale pak to do sebe vše zaklapne :-)

Jen prostě tohle není pro jen tak líné focení, pro fotku si tady člověk musí dojít, sehnout se a tak :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 10. 7. 2018 05:13

Tak ako vravis...no a potom je najvyssia liga fotenia - zoomovanie rukami , ale to ovlada iba Gcko :-)
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pepek_k 10. 7. 2018 10:18

takže myslíte, že malá GX800 se seťákem 12-32 by byla obrazově lepší volba než LX15 a CAN G7X II? Navíc možnost výměny objektivu a třetinová cena ? :-)
pepek_k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 7. 2018 10:28

Určitě bude lepší než ta LX15, to jsem si vyzkoušel. Myslím se seťákem.

O Canonu nic nevím, nezkoušel jsem.

Ta GX800 nemá stabilizovaný čip a ovládání má trochu zjednodušené (až je to pro mě složité), ale moje žena tenhle foťák má ráda. S pevnými skly od Olympusu je to parádní dovolenkový street-foťák - nenápadný, s výborným dotykovým ostřením, výklopným displayem pro focení z podhledu a od pasu ...

Do trenek ho nedáš (doufám), ale jinak je to drobek :-)

Vzpomínka na Budapešť :-) a chvála výklopného displaye.

https://1drv.ms/u/s!Am01zwBlwUrQgfRZ2qE5VhpVo54-FQ
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pepek_k 10. 7. 2018 10:40

:-) podařená fotka s nápadem, ta je z 8stovky a seťáku nebo palačinky? Seťák 12-32 má myslím stabilizaci, ne? Jak je to obecně se stabilizací, je lepší v objektivu nebo na čipu? Pokud bych pořídil PAN skla se stabilizací, tak to tedy bude lepčí ta maličká 800 než jakýkoliv jednopalcový kompaktík, je tak?
pepek_k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 7. 2018 10:54

Tahle je ze seťáku a ten je stabilizovaný. Funguje to dobře.

S pevnými skly - pokud koupíš skla od Panasonic, tak spousta jich je stabilizovaná, takže bez problémů.

Manželka fotí s pevnými skly od Olyho (17/1,8, 45/1,8 a 75/1,8) a taky ji to moc neomezuje.

Jako radši bych jí koupil GX80 nebo GX9, ale ona nějak zahořela pro tento foťáček - prostě se jí hrozně líbil :-)

Ohledně kvality - jak jsem psal, tu LX15 jsem měl v ruce a u takových těch snímků s něčím v popředí na straně snímku a pohledem do dálky jako kontext jsem prostě od začátku viděl, že ty kraje na 12mm (24 EQ) prostě nejsou úplně ono. Ten seťák 12-32 má taky svoje limity, ale podle mě je to velmi velmi slušný kousek. Máme doma dva a oba jsou dobré.

Ještě jedna z jiného výletu (spíš dokumentační, ale dávám jako příklad k tomu popisu nahoře - GX80 + 12-32)

https://drive.google.com/file/d/0B8snqr ... sp=sharing
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pepek_k 10. 7. 2018 11:13

super, tak to budu muset ještě přehodnotit :-) :-) ... poněkolikáté!!
Zrcadlo jsem prodal víc než před půlrokem, s tím že jej vyměním za kompaktík, a už se to "vybírání" trošku protahuje :-D , manželku už to rozpaluje do červena :-D

Každopádně dík za cenné info, ty kompakty - byť jsou už jednopalcové, asi na opravdové sklo nikdy nedosáhnou. Musím se někde stavit "ohmatat" tu 8-stovku :-)
pepek_k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 7. 2018 12:23

Možná ten jednopalec sám o sobě by nebyl až takový problém, ale obecně ty objektivy na těchto přístrojích jsou poměrně kompromisní, ale to sis asi sám našel.

U tý GX800 máš přinejmenším možnost koupit aspoň jedno pevný sklo, na hraní :-)

Ale zkus ho vzít do ruky a vezmi sebou i manželku. Je to dost malý a ovládání je trochu zjednodušené.

-- 10. 7. 2018 12:45 --

Vlastně ještě napíšu osobní názor a radu - zvaž i tu GX80 nebo GX9.

Hlavní důvod - lepší ovládání - víc funkčních tlačítek, stabilizace čipu a hledáček. Když je moc světla, tak je k nezaplacení, i když je malý. U GX9 jde navíc vyklopit - to je super vlastnost.

Ale úhel vyklopení displaye má GX800 o 180°nahoru, takže jde položit na stůl a fotit pivo z podhledu, to ti dva nezvládají :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pepek_k 10. 7. 2018 13:18

:-) :-) no to je právě ono :-) prodal jsem zrcadlo (za remcání drahé polovičky), že si koupím jenom něco novějšího a menšího "do kapsy". Tenkrát jsem jí ukazoval Sony RX100 III. Potom jsem různě pročítal a zkoušel, co by se mi líbilo.
Nakonec jsem držel v ruce PAN GX80 s 12-60 za asi 28t a to si manželka ťukala na čelo :-)
Proto jsem chtěl vyzkoušet nějakého prcka a kdyby byl nakonec se skladným objektivem nebo palačinkou ... :-)
.... ono to nakonec asi stejně zase skončí u klasické zrcadlovky :-D :-D
pepek_k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 7. 2018 13:49

Asi myslíš G80 - vzhled klasické zrcadlovky, ne ?

No, tyhle dilemata znám, končí to různě, a vždy finančně blbě :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pepek_k 17. 7. 2018 15:04

teď vidím na Datartu GX800 za 6300 , asi nebudu ani čekat na "ošahání" GX80. Asi budu mít dvě těla 80 a 800 :-D :-D
pepek_k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 7. 2018 16:39

A váhová úspora je v prachu :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 12. 2019 17:58

Davidof píše:Mám zkušenost jen s tou LX15.

Vybral jsem si ho jako foťáček, který si budu moct brát na kolo apod.

Nakonec jsem ho vrátil, hlavně kvůli porovnání se setovým objektivem - GX80 + 12-32.

Ten rozdíl byl natolik zřetelný, že mi to úplně zkazilo chuť s tou LX15 fotit. Není to ale tak, že by to byla nepoužitelná kvalita, jen v tom srovnání to dopadalo špatně. Tak jsem si řekl, že se radši smířím s větším foťákem :-)

Taky se hodně blbě drží (Sony taky), jsou to fakt prcci.

Jo a nakonec jsem koupil Ricoh GR :-) když jsem byl v tom nakupovacím modu. To je ale zas něco jiného.

Hm, si ma nepotesil. Ja som akurat pozeral nejake 1" kompakty a bol som dost nakloneny tej LX15. Pozdava sa mi viac nez RX100 a zvazoval som aj G1X MK II, ale je to dost velke. Ak je to ale horsie nez ten 12-32 setak, tak sa na to asi vyprdnem ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 14. 12. 2019 18:44

Rx100 III je fajn, optický výborný, ale predal som ho, pretože hladacik slabota, ergonómia detto, proste veľmi malé.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 12. 2019 18:59

Hladacik ma netrapi, uprimne budem radsej ak tam nebude. Dnes som sa do neho dival v Alze a tak ci tak to stalo za prd. Tiez ovladanie bolo take ... no, nic extra a chybal dotykac. Ale mozno by som mu to vsetko odpustil, ale prve dve verzie mali najsirsi koniec az 28mm eq a to uz je vela. III by bola fajn, ale cena vyssia nez u LX15 a neviem preco vlastne.

Ta LX15 sa mi hrozne pacil, ovladanie cca v duchu Panasonicu, sice pri tej velkosti nijak extra pohodlne, ale AF point namatlem na displeji a dalej len mackam spust. Svetelny objektiv, male telo, udajne vyborne stabilizovane v pripade nudze aj 4K video. Na druhej strane, ak je 12-35 lepsia nez objektiv v tych kompaktoch, tak ta kupa asi velky zmysel nema.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 14. 12. 2019 19:04

Ja som extrémne spokojný s g1xmk3 : ergonómia, hladacik, apsc, ovládanie, dotykový displej.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 12. 2019 19:08

Ty si ho mal inak stale ? Lebo som bol v tom, ze mas G7x II.

Inak v podstate ano, III je sice draha, ale II sa da naopak zohnat za solidne peniaze. Na druhej strane, velkostou je to uz dost velke. Aj ked zase premyslam nakolko by to bol problem.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 14. 12. 2019 19:15

Mal som rx100 III, ten som predal a v 2017 som kúpil g1xmk3. A naozaj mi ver, veľkosť nie je problém.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 12. 2019 20:02

Uvidim, popremyslam. MK III je uz prilis, hladacik by mi tam vadil a je to aj pomerne drahe. MK II je na tom lepsie, ale stale je velky asi ako mensia bezzrkadlovka. Tu uz je na zvazenie, ci to ma zmysel.

Ten LX15 vyzera super. V podstate som od toho necakal extra low-light vykon, extra rychly AF tiez nepotrebujem, hladacik nechcem, akurat som dufal, ze ten objektiv maju zmaknuty. Zrejme nemaju.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 14. 12. 2019 20:31

Kazdy ma ine priority. Pre mna je fotak bez hladacika iba lepsi "mobil". Ja proste fotit bez hladacika neviem/nechcem...cvakat ano. ^^
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 15. 12. 2019 10:16

Fidko píše:Uvidim, popremyslam. MK III je uz prilis, hladacik by mi tam vadil ...

To je individualne
Obrázek
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 15. 12. 2019 11:07

Tam slo skor o to, ze to mala byt hracka do vrecka a aspon co som to videl v Alze, s tymto by som uz trochu bojoval.

Na APS-C snimac je to stale male, ale ak by som uz mal riesit napriklad brasnu, alebo to nosit na krku, je mi vo vysledku jedno ci tam budem mat toto, alebo nejaku E-M10 (mensi snimac, ale desne sexy fotak)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 12. 2019 14:37

Já se, landove, nechci moc blížit tvým formulacím posledních týdnů, ale zrovna tenhle foťák podle mě tím objektivem dost ztrácí výhodu většího čipu.
Ten navíc ani není nějak moc pozitivně hodnocen z hlediska ostrosti, třeba na tom dpreview, které se tu často cituje. Pobavily mě i ty formulace u autofokusu, procenta tam radši nenapsali.

Předpokládám, že kdyby to byl MFT foťák, tak bys asi napsal, že je to plně zbytečný stroj. Já si to úplně nemyslím, spoustě lidem dělá radost ( a to je dobře), ale úplný hit to teda není, podle mě.

Kdybychom zjednodušili celý problém na schopnost zachytit světlo, tak tenhle foťák je horší i než třeba LX100 s menším čipem. Ono to samozřejmě není všechno, ale tady na digiareně se od tohoto kritéria odvozuje skoro všechno, tak by se to asi mělo zmínit.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 15. 12. 2019 14:52

Veď sám som už dávnejšie zhodnotil, že svetelnosť objektívu g1xmk3 je jeho slabou stránkou, takže v indoor môže aj rx100 mk3 podávať lepšie výsledky, takže nerozumiem.
Ale zároveň som aj povedal, že to mám ako doplnok k dslr na výlety a turistiku teda hlavne outdoor a tam sa ukáže sila apsc naplno.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 15. 12. 2019 21:00

No a pre kazdy pripad, ze len kecam...toto su moje dojmy po kupe (asi 1-2 dni) G1XMK3, ktore su tu na DA:
G1XMK3.jpg
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 15. 12. 2019 21:27

U toho fotaku mi fakt vadi ta velkost. Je to uz kategoria do brasne a uprimne je mi fuk kolko ta brasna vazi. Nepotrebujem maly fotak kvoli problemom s chrbticou, znesiem toho pomerne dost a ak si mam so sebou uz brat brasnu, tak si tam asi radsej strcim nejaku sexy E-M10 s 12-35 (ak su teda tie skla na kompaktoch tak slabe ako to pisal davidof).

Toto mala byt fakt skor fotak v zmysle ... mobil v jednom a fotak v druhom vrecku s tym, ze minimalna poziadavka je 24mm na konci, cim vypadavaju prve dve genracie RX100. Absencia dotykaca ma tiez nenadchla, cim vypadava SONY ako take. LX15 vyzeral papierovo skvelo, vyborna svetelnost, dotykac, Panasonic ovladanie a skvele ostrenie. Ale zase nie je zadarmo a ak to ma podavat vysledky an urovni 100euroveho setaku, asi to nema zmysel.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 12. 2019 21:53

Fidko

Vnímáni kvality fotek je hodně subjektivní, radši si to zkus nějak na vlastní oči. Ale já to tam viděl.

Taky je to fakt malá krabička, hladká, kluzká ;-)

Ale skladná je, to jo.

Je to fakt otázka priorit.

Bojím se, že malý skladný foťák se zoomem a perfektním (nebo aspoň hodně dobrým) objektivem na trhu není.
Ale kdybys ho našel, tak napiš, já bych ho pravděpodobně začal chtít :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 16. 12. 2019 08:39

Tak povedzme si úprimne, keby niekto dokázal vyrobiť foťák, s ktorým by bol Fidko na 100% spokojný, tak ho kupujeme komplet všetci, vrátane Ganca a Pemara...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 12. 2019 09:21

Hláška roku :-))))
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 16. 12. 2019 09:30

A mel by opticky hledacek? :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 12. 2019 09:59

Jasně, zcela nově vyvinutý ;-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 12. 2019 11:23

bob222 píše:Tak povedzme si úprimne, keby niekto dokázal vyrobiť foťák, s ktorým by bol Fidko na 100% spokojný, tak ho kupujeme komplet všetci, vrátane Ganca a Pemara...

Takze ak to chapem spravne, vsetci ostatni su so svojimi fotakmi (autami, televizormi, telefonmi) atd na 100% spokojni a tazke tisice za nove davaju len preto, ze mozu ? :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 12. 2019 11:53

Často je to tak. Veľa ľudí mení dobré a kvalitné veci len kvôli tomu, že majú z okolia (známy, fóra, internet, reklamy, TV) pocit, že potrebujú niečo lepšie alebo to čo majú nie je dostatočne dobré.
Niekoho zasa tie dobré a funkčné veci začnú nudiť a chce len niečo nové, iný má rád pocit z kupovania nových vecí a tak...
Myslím si, že to platí pre väčšinu ľudí. Niekedy aj v tom prípade že si tú zmenu môžu len veľmi ťažko dovoliť.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 12. 2019 11:59

No ak mam pocit, ze to co vlastnim nie je dostatocne dobre, tak asi s tym logicky nie som 100% spokojny. Samozrejme chapem, co chces povedat :-)

Ja nie som 100% spokojny s nicim, pretoze vzdy vidim na niecom potencial urobit to minimalne subjektivne lepsie. Na druhej strane ma proste zaraza, ze som evidentne jediny.

Jo, musim sa nad sebou zamysliet :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 16. 12. 2019 12:47

Nie si jediný, si proste perfekcionista, mám to doma, len Ty na rozdiel od mojej ženy chápeš fyzické obmedzenia veci... :)
Inak Tvoj márny boj za cenu v pomere cena/výkon u olympusu plne chápem... ;)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 12. 2019 13:00

Ja mam od perfekcionistu extremne daleko. Kiezby to bolo inak. Rovnka to mna osobne neobtazuju ceny Olympusu. Preco by mali ? Kupujem tie skla u "cinana" kde su normalne. Dovod preco mi vadia je, ze system ktory mam normalne rad kvoli nim podla mojho nazoru zanikne, to je cele.

Co sa tyka mojho "perfekcionizmu". Som kriticku ku veciam ktore ich vlastnim, lebo ich vlastnim a to znamena, ze ich poznam. Ja naopak neznasam take tie ferinovsko-gancovske reci o tom ako je vsetko co mam dokonale.

Priklad: Rok dozadu som sa rozhodovla o kupe hodin. Pacili sa mi Stratos (Xiaomi) 2 ale kolega ktory dost behava a podobne ma ukecal na Garmin, lebo su oriantovany na presnost, vsetko je uplne iny level a stuff. Skoncil som s Forerunnerom 935 za 450eur (2x viac ako za Stratos). Realita je, ze pri intenzivnom bicyklovani vidim tepovku okolo 80 (uz som videl aj 39). Niekedy je to 150, comu verim, ale inak su tie cisla pri cviceni obecne uplne mimo (napriklad pocas drepov udajme spim). Meranie spanku je horsie nez na MiBand 2 (asi 20eur), v sprche mi to narata 200 krokov (sprchujem sa vo vsetkej pocestnosti) a pocas umivania riadu pokojne prejdem poschodie. Nehovoriac o tom, ze len tento mesiac boli v BA asi 3 burky (zazil si nejaku) ?

A to je presne to. Ked som si vyberal hodiny, chcel by som nejakeho Fidka ktory by mi povedal viac nez to, ze su vo vsetkych ohladoch dokonale. Stale su to skvele hodiny a pre profesionalov ktori vyuziju niektore pokrocile moznosti su asi lepsie nez nejaka hracka od Xiaomi, ale nie su pre kazdeho. Preto rad hovorim o veciach ktore mi vadia. To nie je perfekcionizmus, len to ma pre mna nejaku pridanu hodnotu. Diskusne forum kde si kazdy krochka blahom nad tym aky fotak si kupil je pre mna len nieco dospelejsia verzia Instagramu ktorym pohrdam :)

Ale dalej to riesit nebudem, je to OT. Ale budem sa snazit vyhybat reciam o technike :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 12. 2019 13:38

A pre čo by si sa vyhýbal ? Tie ódy na to čo je dobré len pre to že to mám ja sú akurát na dve veci, obe sú ženský pohlavný orgán :) Tie stratosy má brat, jazdíme to spolu (aj pláveme) a z jeho strany je spokojnosť, ja jazdím na biku klasickú garmin navigáciu (nie hodinky)s mapou SK topo a tiež v poho.
Cenné info sú tie o tom, čo nefunguje, čo pracuje ako má, nemá cenu riešiť, zaplatil som za to a dostal som čo som očakával.
Tak že Kia, Fuji a Philips ku mne do bytu už nesmú, a je mi jedno kto si čo o tom myslí. Každý máme svoje skúsenosti.
A aby som nezabudol, drahé Casia s titanovým remienkom, s molión funkciami so solárnym nabíjaním. Kompas po roku ukazoval od buka do buka, solárne nabíjanie fasa, s krátkym rukávom. V zime polovica funkcií nefungovala, aku sa nemá ako dobyť. Každý 3 rok ohlásili že treba v servise vymeniť tesnenie, 45 km tam 45 km naspäť,a 30 €, kým to neurobíš ukazujú len čas :) Osr.ť !
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 12. 2019 14:25

Takhle jsem bojoval s Garmin Fenix 3, resp. s jejich řemínkem.

Originál stojí asi 900 Kč a vydrží 8 měsíců a pak praskne …

Teď mám řemínek za 150 Kč už třetím rokem a pořád drží.

Zase Kia Sorento nám odjezdilo sedm let s jedinou závadou a služební Ceed šest let úplně bez. Ale já mám na auta docela štěstí. Peugeot 406 z roku 2003 ještě jezdí u švagra, Mondeo z roku 2005 má 280 000 a pořád funguje … Vyslovenej průser jsem neměl. Ale to se může krásně změnit a budu mluvit jinak.

K tomu foťáku - zkus/zvaž ještě LX100, ale taky už to není úplně velikost RX a LX.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 12. 2019 14:34

Kia Cedd sportwagon, 108 000 km, 18 závad , a to som na nej prišiel do servisu vraj za pól hodku to bude. Bolo, 30 dní nepojazdná :)
A aby so nezabudol, dostal som náhradnú Kiu Carens, 7000 km, po cca ďalších 200 sa zablokovalo zadné ľavé koleso...
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 12. 2019 14:50

Pěkné :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 16. 12. 2019 15:02

My sme mali KIA (killed in action sme ich volali) ak služobné a moc pekných slov som na ne nepočul...
Ale fakt je ten, že nejaký génius kupil tú najhoršiu motorizáciu.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 12. 2019 15:29

Já koupil do firmy 1,6 benzín. Tam se snad nemá co podělat. Zatím o tom autu nevím, což je dobře :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 16. 12. 2019 17:43

Fidko píše:U toho fotaku mi fakt vadi ta velkost. Je to uz kategoria do brasne a uprimne je mi fuk kolko ta brasna vazi.

Zdanie klame. Praveze to este nie je kategoria "do brasne". Zmesti sa do kapsicky na ramennom popruhu batohu, takze je to pohotove a pohodlne.
To bolo aj jedno z mojich kriterii, pretoze, a v tom s tebou plne suhlasim, ak by to bol fotak do brasne, tak je mi uz lauter jedno, ci mam Z6 alebo D500. Jednoducho, ked musim uz manipulovat s batohom, aby som sa dostal k fotaku, tak to straca ten efekt ;-)
Obrázek
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 12. 2019 19:25

Davidof píše:Takhle jsem bojoval s Garmin Fenix 3, resp. s jejich řemínkem.

Originál stojí asi 900 Kč a vydrží 8 měsíců a pak praskne …

Teď mám řemínek za 150 Kč už třetím rokem a pořád drží.

K tomu foťáku - zkus/zvaž ještě LX100, ale taky už to není úplně velikost RX a LX.

S kvalitou problem nemam. Remienku davam dost zabrat, casto on zavadim ked davam dole ruksak a zatial bez problemov. Ani sklicko nie je poskodene napriek tomu, ze nie je safirove. A vydrz je vyborna. Ale stale su to pomerne drahe, nie extra pekne hodiny ktore som si kupoval priamrne kvoli sportovym funkciam ktore navonok posobia cool, ale na presnosti myslim zalezi. V pokojovom stave to ako tak funguje, ak nejaky den viac nachodim, zvycajne dostanem aj o nieco viav spalenych kalorii, ale workout to v podstate odignoruje a vysledok je casto rovnaky ako ostat v posteli. Ano, ziadne hodiny to nedokazu odmerat presne, ale skratka aspon naznak toho ze ano, ten clovek naozaj bicykloval/drepoval/hybal sa a nespal by tam byt mohol. Da sa to riesit hrudnym pasom, ale hrudny pas bude merat presne aj na Strasoch. Fakt zvazujem, ze kupim trojky, vyzeraju dost dobre, ale nevidel som ich nazivo.

LX100 bol prvy ktory som zvazoval, ale jednak II je nad rozpocet a prva verzia nema dotykac a navyse tem vystup co som videl nie je idealny. Normalne by bol akceptovatelny, co som videl nejake fotky, je to ok, akurat proste premyslam nad tym ci ma zmysel platit pomerne vela za trochu mensi kompakt ak mozem za 200eur kupit GX800 so setakom ktory teda udajne foti lepsie.

landov: uvidim. Nad trojkou kvoli cene ani nerozmyslam, 2 je atrkativvnejsia a aj ked sa mne osobne fotky z neho pacia (z recenzii), udajne je to uroven RX100, akurat je to podstatne vacsie.

Som tak nejak dufal, ze tie kompakty kompenzuju maly snimac vyladenym sklom, ale zatial to vyzera tak, ze je to mozno pravda u pevnych skiel Ricohu, alebo Fuji, ale inak je to skor utopia.Skoda
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 12. 2019 21:56

Tak já ti prodám tu GX800 s 12-32 - aspoň si to vyzkoušíš a uvidíš.

Taky to ale velikostně není jako LX15.

A bacha na ovládání, nemá to dvě kolečka a to je, pokud chceš do expozice trochu zasahovat, trochu omezující. A čip není stabilizovaný, to ale asi víš.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Obšák 17. 12. 2019 00:04

GX800 je podle mě dost fajn foťáček, s objektivem 12-32 nebo něčím jako je 20mm f/1,7, nebo 14mm f/2,5 je to pořád příjemně malé a lehké a člověku zůstane možnost výměny objektivu. S ovládáním nemám žádný problém, asi proto, že 99,5 % fotek fotím s předvolbou clony (u všech tří foťáků, které mám). A ovládání u Panasoniců se mi líbí. GX800 se mi povedlo koupit v nějaké akci v Datartu za 6500kč i s objektivem 12-32 a za tu cenu nebylo co řešit. Kdyby GX800 měla stabilizátor, tak bych nepřikoupil ještě GX9. Ale nemá, škoda.
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 12. 2019 07:24

Mě u GX800 vadí složitější kompenzace expozice, jinak úplný souhlas
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 17. 12. 2019 09:04

no úprimne, oly M-10 nie je o moc väčší a je neskutočne krajší... ;)
Len tá 12-32 by sa musela kupovať samostatne. Inak GX-800 boli jeden čas u nás plné bazáre, oni ho dávali k nejakým lepším smart telkám od panáka. Takže pri troche trpezlivosti sa dal kúpiť dosť lacno, ono najprv chcel každý cenu jak za nový, ale potom vymäkli...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 12. 2019 09:23

GX800 boduje dotykovým ovládáním (podle mě ). Hlavně změna ostřícího bodu je vyřešena mnohem líp.

Jinak je to ale úplný základ, to je fakt.

EM10 je krásná, taky levná, proč ne. Myslím, že ten seťák u ní je o něco horší, než 12-32 ale zase má větší rozsah.

Do kapsy jsou ale oba tyhle foťáky přeci jen trochu velké, aspoň teda myslím. A taky nejsou odolné proti potu, třeba kdyby je člověk vzal na běžky apod. To ostatně není žádný z těchto kompaktů, takže člověk stejně pak řeší pouzdra jako má třeba landov. Ale to už musíš mít batoh, na kterej to pověsíš :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 17. 12. 2019 10:56

Nad GX800 som realne neuvazoval, uvadzam to len len ako priklad. Ale ako povedal bob, dnes su zohnatelne aj s tym setakom za 200eur nerozbalene.

Ak sa rozhodnem, ze nepotrebujem fotak do vrecka, to znamena, ze potrebujem len nieco mensie a lacnejsie o co sa nebudem bat, vezmem asi E-M10 a k nej kupim ten setak. E-M10 som vzdy chcel, paci sa mi a live bulb je asi jedina googplay aplikacia olympusu ktora pre mna ma zasadnejsi zmysel.

Ak sa rozhodnem, ze to musi byt kompaktne, vezmem LX15. Tam nie je velmi co vymyslat. Ale nemam velmi chut vobec na to mysliet, lebo mam znacne obavy, ze mi neviemakotoslusnenapisat Slovenska posta stratila 200 f2.8.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 17. 12. 2019 10:58

Mne zas niekde lieta 35/1,4 Fuji. Keď sa darí tak sa darí. :(
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 17. 12. 2019 11:04

Im lieta vsetko, pretoze su to neviemakotoslusnenapisat. Ja tak asi neposobim, ale ak nepocitam Ganca, na ludi som zvycajne mily, ale ked mas balik 2 tyzdne v preprave, zacnes byt nervozny. Ale to som absolvoval so ctou. Ale ked mi ti neviemakotoslusnenapisat neboli schopni za cely den zdvihnut telefon tak ma pokoj opusta.

A ked si predstavim, ze som si este priplatil aby to slo ku mne priamo a nie cez nejaku zjavne daleko spolahlivejsiu sluzbu ktora by to dorucila z nemecka ...
Fidko
Pokročilý