Lepší kompakt do 12 tisíc

Diskuze o přístrojích s max. sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod dunde.e 14. 2. 2016 22:02

Tak jsem došpekuloval a pořídil G7X, měla by mít lepší video a je výrazně menší (než X30), což byly hlavní argumenty. X30 by byla více podobná mé zrcadlovce, a tedy nic moc bych nezískal a měl bych dva podobné foťáky, což jsem nechtěl - zbytečné.

Zde malá minirecenze po prvním dnu. G7X je fakt prcek, vleze se mi do náprsní kapsy od bundy, což je při turistice užitečné. Drží se docela spolehlivě, i když tím jak je malý se zdá být pocitově těžký. Baterie se nabíjí odhaduji 2hod a dnes jsem nafotil cca 100fotek + 5minu videa a baterka ještě žije. Měl jsem ale vypnuté kontinuální ostření (nechápu, proč tu je defaultně zapnuté neustálé ostření, pokud není namáčklá spoušť, když je zde tak slabá baterie...). Stejně ale objednám náhadní, viz tip od reign.
Scénické režimy mě ale hodně zklamaly, HDR jsem použil párkrát, ale přestože jsem fotil v kajině, tak fotka je mazanec. A rozostřené pozadí nefunguje moc spolehlivě, asi se příště budu spoléhat pouze na rozmázání nízkou clonou, tedy předpokládám, že režim Av bude můj hlavní, což urychlí i používání.
Fotky se zdají být pěkné, řekl bych asi na úrovni té D3100, takže na moje účely dostatečné. Lze fotit portréty s mázlým pozadím. Fotky v lese se stíny a světlem jsou slabší, ale to asi bude činit problém každému fotoaparátu. Video mne potěšilo, i za chůze v terénu lze točit použitelné video.

Jo a díky všem za rady, pomohlo mi to :-)
dunde.e
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 15. 2. 2016 08:54

Tak dobré svetlo a nech ti to dlho fotí!
P.S. A to HDR radšej rob z RAW-u doma na PC. Fakt to nie je zložité a dá sa to jemne poladiť nech to nie je omalovánka. Foťák Ti dá stejnak len jednu možnosť, čo sa páčila niekomu v japonsku a tebe nemusí sadnúť.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dunde.e 15. 2. 2016 10:24

Dělat HDR z RAW, myslíš pořídit jeden snímek do RAW a ten v programu vylepšit anebo existuje nějaký figl, jako pořízení více fotek do RAW a pak nějaké jejich prolnutí?

S RAWem pracuji jen krátce, konkrétně ty z G7X upravuji v programu, který má Canon na svých stránkách.
dunde.e
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 15. 2. 2016 10:31

Raw napríklad umožňuje vyvolať jednu snímku normálne a potom +1EV a -1EV. A máš tri snímky s rozdielnym dynamickým rozsahom a tie môžeš v softe prepojiť, prípadne roztiahnuť ten DR iba v niektorých častiach fota, čo Ti žiadny foťák neurobí.
Samozrejme nie je to plné HDR ako keď robíš bracketing 5-6 fotiek zo statívu, ale dá sa s tým tiež pekne pohrať.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 2. 2016 11:39

one-hot RAW HDR je v podstatě o tom, že stáhneš světla a zesvětlíš stíny, když to uděláš v RAWu, tak máš víc prostoru, než se to začne sypat. Tohle by mělo jít udělat v každém RAW konvertoru. Je to takový falešný HDR. Na skutečný HDR potřebuješ víc expozic a větší odstup. Pak se pomocí matematiky ty snímky spojí, obvykle pomocí tonálního mapingu. Výsledkem jsou často nepřirozené barvy (takové pastelkové). Nebo se expozice spojují přes selektivní výběr lokálních oblastí podle tonality s další aplikací lokálních úprav. Ale to je už asi mimo téma.

P.S. foťák obvykle umí one-shot HDR a jmenuje se to D-Lighting u Nikonu, nebo gradace u Olympusu (ganec?). Canon má stopro něco podobnýho. Některé značky pak ještě přidávají tonální HDR ve foťáku (třeba Pentax). Ta první varianta většinou funguje dobře (procík ve foťáku na to stačí), ta druhá dost závisí od motivu, někdy je to ok, jindy katastrofa.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Puntík 15. 2. 2016 13:08

..."...ta druhá dost závisí od motivu, někdy je to ok, jindy katastrofa."....

Závisí od nastavení, v nejnižším stupni se od "D-Lightingu" (D-range Pentax) neliší. Jen pro součet snímků vyžaduje delší čas, takže následná expozice je možná až po několika sec. Což může být i případ od dunde.e, navíc pokud si zapomene zapnout "zarovnání snímků", případně pokud už ten dlouhý čas při snímání z ruky překročí schopnost stabilizátoru, event. když je pohyb ve scéně. Tam ovšem nepomůže ani ten stativ. ;-)
Puntík
Návštěvník

Předchozí stránka