Lepší kompakt do 12 tisíc

Diskuze o přístrojích s max. sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod MichalZelenac 26. 3. 2015 12:29

Sháním teď kompakt, se kterým budu fotit knihy ze stativu pro následné zpracování OCR a převod na text, proto je nutností dálková spoušt - ideálně přes wifi s náhledem (což bych určitě využil i na výletech, v přírodě, atd..), zároveň by měl zvládat minimálně jeden snímek za dvě vteřiny a mít slušnou kvalitu výstupu i při focení z ruky - výlety, dovolená..

Výhodou by byla i možnost nabijet foťák rovnou ve stativu, abych po nafocení jedné knihy nemusel hned měnit baterku.

Tyhle vlastnosti by měl splňovat Nikon P340 se stativem a brašnou v jednom balení za slušnou cenu.

Co mě od něj odrazuje:
1)Nízka rychlost
2)Horší světelnost na delším ohnisku
3)Snímací čip jen 1/1.8 " - letos na jaře by se měly objevit nové kompakty s 1"


Napadají vás nějaké další alternativy?
Canon G7X má špatnou baterku a je drahá, Canon G16 zase nemá wifi dálkovou spoušť. Má smysl čekat na G17?
Naposledy upravil MichalZelenac dne 26. 3. 2015 19:43, celkově upraveno 4
MichalZelenac
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 26. 3. 2015 15:02

http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/samsung-nx3000/
baterka se nabíjí v nabíječce, ale jednak vydrží dost a druhak je i originál za směšný peníz http://www.efecto.cz/samsung-baterie-b7 ... k/d-79252/
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MichalZelenac 26. 3. 2015 15:32

reign píše:http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/samsung-nx3000/
baterka se nabíjí v nabíječce, ale jednak vydrží dost a druhak je i originál za směšný peníz http://www.efecto.cz/samsung-baterie-b7 ... k/d-79252/


Díky za tip. Původně jsem plánoval klasický kompakt bez výměnného objektivu. Líbí se mi širokoúhlý 16mm záběr na kratší ohnisko, končí ale už na 50mm a to už by mi stačit nemuselo, občas je potřeba si něco přiblížit.

Špatné je to ale se světelností - 3,5-5,6, je tam ale velký čip, vykompenzuje se to tím? Fotky to dělá docela pěkné. Např. Canon G16 má 1.8 - 2.8, což je docela rozdíl. ??!!

Jaké další objektivy mi k tomu můžeteš doporučit?

PS:Vejde se do kapsy u bundy?
MichalZelenac
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 26. 3. 2015 16:08

Jde o to, že G16 je dražší - a se slušným zoomem. Samsung NX má nejlepší seťáky, včetně tohoto pidi zoomu. Další must have skla jsou palačinka 30/2 (žel s pomalým AF) a potom mnohem svižnější 45/1,8 vhodná i na portréty. Ovšem na stativu tě asi světelnost seťáku trápit nebude, ne?

-- 26. 3. 2015 16:08 --

do kapsy u bundy se vejde v pohodě, i když G16 samozřejmě lépe
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MichalZelenac 26. 3. 2015 18:59

Foťák chci i na výlety, nechce se mi s sebou tahat a kupovat moc krámů(objektivů) navíc, preferoval bych univerzálnější řešení - klasický kompakt - ve stylu G16 s 1" snímačem a wifi spouští nebo G7X za nižší cenu.
Nebo mají mirrorlesy s APSC mnohem lepší fotky, že stojí za to si dokoupit nějakou brašnu navíc?
Tomu samsungu se hodně podobá Sony Alpha 5000, byla by to lepší volba?
MichalZelenac
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 26. 3. 2015 22:15

Sony má mizerná skla. Na výlety bude Samsung v pohodě a koupí světelného pevného skla uteče kompaktům o dva levely.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 26. 3. 2015 22:36

Nevím jestli má Sony mizerná skla, ale obrazově ten Samsung skutečně o dva levely kompaktům uteče. Samozřejmě s vědomím, že nesprávná praxe se Samsungem jeho přednosti podstatně znehodnotí. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MichalZelenac 27. 3. 2015 05:27

Asi jste mě skoro přesvědčili.

Dá se koupit tělo a skla zvlášť?
Kde a od jakého výrobce koupit světelnější skla v rozumné kvalitě za nižší cenu?

Optimální by pro mě bylo něco od 28 do 100mm s dobrou světelností rozměrově do kapsy.
MichalZelenac
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 27. 3. 2015 05:39

Nejdříve si ujasni priority. Jde o to, že třeba zjistíš, že měnit skla tě nebaví, že bys raději větší rozsah zoomu... Jinak kvalita výstupu hraje jasně pro Samsung, plus výklopný selfie dotykový displej. Skla asi pro ten bajonet nikdo jiný nedělá - ty originální jsou tak levná, že by bylo těžké uspět. Občas se dají sehnat levně na bazaru, tady máš filtr na pevná ohniska http://www.paladix.cz/bazar/index.php?b ... &wq=&uid=0

-- 27. 3. 2015 05:46 --

MichalZelenac píše:Optimální by pro mě bylo něco od 28 do 100mm s dobrou světelností rozměrově do kapsy.

Jedině s menším snímačem se slabšími výsledky. Leda ještě Canon G1XmkII, netuším ale za kolik a kde ho koupit.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 27. 3. 2015 07:05

ještě doplním na téma kompakty....
Sám mám Fuji X-10 a pokud je člověku jedno jak to točí, či jak rychlý to je (jenom průměrně a i to mu lichotím) tak ten kompakt zůstane asi ještě dlouho nepřekonán, ale jenom v EXR režimu (ovšem s polovičním rozlišením 6mpix). Jinak fyzika nepustí a na malém snímači i na základní ISO se ve stínech celkem brzy objeví šum, třeba na hůře osvětlené straně obličeje.

edit: add Samsung NX3000 - v ceně máš i Adobe Lightroom, což je uživatelsky nepřekonatelný nástroj na vyvolání rawů (práce v něm mně baví tak, že v něm dělám i jpegy) navíc s výbornými algoritmy, takže šum a dynamický rozsah ovládneš snáze, než třeba v původně dodávaném Silkypixu.
koukám, že ho ale nikdo z prodejců jako součást neuvádí, ověřil bych si to předem, kámoš takhle kupoval z digitalextreme a ač neuváděli, LR v balení byl

tak tady i uvádějí http://www.foto.cz/Fotoaparaty/Kompakty ... D-OIS.html
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 27. 3. 2015 08:19

MichalZelenac píše:...

Optimální by pro mě bylo něco od 28 do 100mm s dobrou světelností rozměrově do kapsy.


... to je sen pomalu kazdeho fotografa :-)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 27. 3. 2015 08:25

tak von to splňuje Canon G7X, ale tá baterka je swyně slabá a hustokrutě drahá zároveň

-- 27. 3. 2015 08:40 --

pro komplexnost ještě na téma Sony a jejich skla...

Těla jsou se super výstupem, ale mizerným seťákem 16-50. Co je ovšem slušné, jsou Sony zoomy 18-200 a 18-105, ale za adekvátní peníz. Tzn 14-18000. Pokud bys ovšem koupil tělo zvlášť tak teď na paladixu leží jedno sklo za supr cenu http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=303987 je to sice přes rozpočet, ale slušný a máš pokryto, na portréty se dá za sedmičku dokoupit 50/1,8 se stabilizací. Škoda toho nezvládnutého seťáku, to je děsně diskvalifikuje. Jinak to sklo 18-200 LE je neskutečně malé na ten rozsah.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pepl 27. 3. 2015 08:40

Vždyť ten sen existuje (navzdory Reigenovi :) ), jmenuje se Fujifilm x30.
pepl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 27. 3. 2015 08:47

Ja si nemôžem pomôcť ale pre mňa je to rx100 prvá verzia.
Len na makro nič moc.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reign 27. 3. 2015 09:05

pepl píše:Vždyť ten sen existuje (navzdory Reigenovi :) ), jmenuje se Fujifilm x30.


pepl: já nevím jak to máš s očima, jestli stejně jak s egem, tak ano, X30 lze doporučit. U mně by neprošla ani omylem a to jsem se na ní těšil. V porovnání s X10 neobstojí a věř , že jsem se snažil z ní vyrazit maximum. Jo a měl jsem ji k dispozici 5 dní. Doplním: na základní ISO samozřejmě dobrý, díky hledáčku naprosto výjimečný foťák, ale výstup je ostuda. Takže max ISO200, tzn v interiéru bez blesku nic moc.
reign
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků