Samsung EX1: široce rozevřené oči opravdového hi endu

Diskuze o přístrojích s max. sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod odklizec 6. 6. 2010 13:32

On uz se tu nad tim pohorsoval nekdo jiny. Ja si myslim, z to je proste zmrsena radukce sumu. Snizeni EV neni podle mne reseni, protoze pak mas podexponovane fotky a to taky neni vyhra.

Zkusil jsi RAW? Podle mne v RAW bude ta modra vsude na tmavych mistech. V JPEG maji evidentne divnou selektivni redukci sumu, ktera jde po velkych plochach a na svetlejsich hranach proste neodsumuje a tak tam ta modra zustane a pak to vypada takle divne.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Adam 6. 6. 2010 13:46

RAW jsem zkousel a vypadalo to vicemene jako ta podexponovana fotka - tzn. bez tech fialovych pruhu.

Taky myslim, ze to bude zmrsena redukce sumu (ne jen prehnana).

Jinak podexpozice zrejme bude muset byt reseni (pokud nevydaji nejaky update firmware), protoze jinak se na JPEG fotit v takovych svetelnych podminkach nepujde ... Spolehat se na RAW nechci (u kompaktu mi prijde RAW spis jen jako doplnek na vyjimecne situace).

Jinak, kdyz vytahnu tu podexponovanou fotku o jedno EV, tak vypada stale jeste relativne pouzitelne ...

-- 6. 6. 2010 14:49 --

Jeste jedna vec: zaujala me funkce "smart range", ale nemuzu ji pouzit, protoze je v menu zasedla.

Nemam tam zadne zvlastni nastaveni, ktere by jeho pouziti vylucovalo (jako RAW, face detection, vysoke ISO a tak) ... nesetkali jste se s tim nekdo?
Adam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod odklizec 6. 6. 2010 14:05

Adam píše:Spolehat se na RAW nechci (u kompaktu mi prijde RAW spis jen jako doplnek na vyjimecne situace).

A tohle je prave podle mne chyba a vseobecne rozsireny omyl ;) RAW je specialne u kompaktu spasa. Jen RAW ti umozni vytahnout z fotaku s malym senzorem maximum a udela fotky koukatelne a pouzitelne i na vyssim ISO.

Kdyz si mrknes ty dve ukazky co jsem nalinkoval vys a srovnas si je s JPEGem z fotaku (ISO400 JPEG, ISO1600 JPEG) asi mi das za pravdu, ze to je docela rozdil? A presne o tom to je. Male senzory proste sumi a vyrobci zbabele odsumujou. Konci to tak, ze JPEG je rovnou na smazani a jen diky RAWu se da z patlanice udelat i neco jako fotka.

U fotaku s velkym senzorem je JPEG obvykle fajn a pokud vyrobce neni jelito, tak clovek muze RAW pouzivat opravdu jen jako zalohu, kdyby neco. Maximlane na vytazeni vic detailu z prepalu nebo opravu vyvazeni bile. U kopkatu je RAW jedina cesta, jak vratit detaily tam, kde je redukce sumu zabila, pripadne zmrsila, jako v tvem pripade.

To podexponovani se mi osobne jako reseni vubec nelibi a casem urcite narazis na problem, kdy ti tahle metoda selze. Na novy FW s novou lepsi redukci sumu, bych byt tebou moc nespolehal. Tyhle veci se pres FW update obvykle neresi. Redukce sumu byva casto soucasti procesoru, ktery fotku zpracovava z RAW dat a nova nebo lepsi redukce sumu se obvykle dostane do fotaku az pri uvedeni jeho nove verze. Velmi by mne prekvapilo, kdyby EX1 dostal vyrazne jine zpracovani redukce sumu pres FW update.

Takze moje rada je, fotit RAW + super fine JPEG a kdyz vyjde JPEG OK, tak RAW klidne smaz? Pokud JPEG nevyjde, mas vzdy moznost neco s tim delat. Karty jsou dneska levne takze te nejake ubyvani kapacity diky foceni do RAW fakt nemusi trapit. maximalne ti to bude casem "trosku" zrat disk. Ale i s tim se da myslim zit?
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Adam 6. 6. 2010 14:20

Spis jsem to myslel tak, ze kdyz fotim s kompaktem, tak to vetsinou nejsou fotky se kteryma bych se chtel nasledne nejak moc rypat. Proste Point & Shoot & Copy to computer. Ja sice zakladni upravy delam i u "kompaktnich" fotek, ale zpracovani RAW je daleko casove narocnejsi nez JPEG.

Takze RAW fotim jen s umeleckymi zamery nebo pokud mi na fotce fakt zalezi ...
Adam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod azaupro 6. 6. 2010 23:18

Když fotíš s EX1 rovnou do JPEG ve tmě a z ruky, můžeš nastavit maximálně ISO400, jinak máš snímek totálně zničený softwarovou redukcí šumu.
A k tomu ještě fialové fleky, jak je vidět s tech tvých psychedelických fotek:-)
azaupro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fojťan 7. 6. 2010 23:30

pridam par poznatku:

integrovany blesk ma prekvapivou ucinnost, fotky s nim nejsou vubec k zahozeni!

ovladani si stale pochvaluji, je opravdu velice pohotove a intuitivni. dve ovladaci kolecka, a zejmena to predni, jsou skvela. o to vice zamrzi absence HW ovladace pro iso, protoze ten volic rezimu snimani je o nicem. potesi interaktivni zobrazeni prave meneneho rezimu (jak snimani, tak p/a/s/m) na displeji - ve tme velice sikovne!

fotky na iso 400 jsou prekvapive dobre pouzitelne, na bezny format 10x15 zcela bez problemu, ale dovedu si predstavit i A4. vyssi iso jsem zatim nezkousel. na hospodske fotky kazdopadne super J

fotak ma rychly start, a celkove jsem zatim nemel pocit, ze by me svou rychlosti v nejake situaci omezoval.

skvely je take vyklopny displej, se kterym se dobre foti od zeme apod. opravdu sikovna vychytavka pro tento typ fotoaparatu.

dukladneji jsem testoval autofocus, ktery, jak jsem zjistil, vaha pouze pri ostreni nekde na pomezi makra a normal modu. v prumernych situacich je velmi presny a dostatecne rychly. v tmavsim prostredi velmi dobre pomaha AF asistent a to i do celkem slusnych vzdalenosti, nicmene ja ho moc rad nepouzivam.

co me zarazilo (dosud jsem kompaktni fotoaparat nemel), je to, ze maximalni clona je tak nizka (asi f6 nebo 7). coz je pri slunecnem pocasi opravdu omezeni (chtelo by to nd filtr). nekdo tu vyse zpominal, ze nevyhodou je nejkratsi zaverka 1/1500... v konstelaci s tou clonou zcela urcite, ted uznavam.

zahodil jsem dodavany popruh na krk, protoze u kompaktu mi to prijde fakt na nic. a koupil jsem zapestni poutko... spokojenost. a bonus - fotak se mi vejde do kapsy od kalhot, coz je velike plus.

trochu nedotazeny je podle me firmware, protoze pri jiste konstelaci barev nebo ceho v zaberu se fotky samovolne desaturuji treba az do cernobila. opravdu to nechapu, cim to muze byt - stalo se mi to na zahrade v podvecer. jeste jsem tomu na kloub neprisel.
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod odklizec 7. 6. 2010 23:50

No tech 1/1500 jsem ofrflal ja ;) To ze nama vic clon nez f6/7 te vubec nemusi trapit, protoze uz od vyssi clony jako f4.5 se bude projevovat tzv. diffrakce, ktera zpusobuje ztratu kresby a tim padem ostrosti. Tu 1/1500 fakt nechapu?
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod azaupro 8. 6. 2010 08:45

Ad nejkratší čas: myslíte, že je to čistě softwarový problém? Máme se na co těšit do budoucna?
Jo, ta maximální clona je 6,7.

-- 8. 6. 2010 09:53 --

Fojťan píše:zahodil jsem dodavany popruh na krk, protoze u kompaktu mi to prijde fakt na nic.

Ten je náhodou dobrý na ježdění za volantem se zapnutým foťákem na krku :D
Zkoušel jsem to a funguje 8-D

...pri jiste konstelaci barev nebo ceho v zaberu se fotky samovolne desaturuji treba az do cernobila.

To se mi nestalo ani jednou i když četl jsem o tom na, myslím, nějakém ruském fóru. Za jakých podmínek (kombinací světelných podmínek a zvolených režimů snímáni) se to stává?
azaupro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xtonda 8. 6. 2010 10:11

Na DPReview jsou ukázkové fotky z EX1 http://www.dpreview.com/news/1006/10060 ... allery.asp tak snad bude brzy i recenze.

Jedna recenze v angličtině:
http://markuspuustinen.com/blog/2010/06 ... ra-so-far/

A jedna korejsky:
http://www.popco.net/zboard/view.php?id ... =EX1_7.htm
Bohužel text je v obrázcích, takže to ani nejde prohnat translátorem. Na stránce, kterou odkazuji je srovnání s LX3 při všech ISO a přístup Samsungu k odšumění sem mi tedy nelíbí už od ISO 400.

EDIT: srovnání není s LX3 ale s D-LUX4, ale to jsou skoro stejné aparáty.
xtonda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fojťan 8. 6. 2010 15:20

dnes vysel test na digineff...

a pan neff tam ma chybku: v pristroji nechybi moznost nastavit mrizku (dokonce vyber mezi 2x2 a 3x3). rovnez blesk lze stahnout do minusu.

-- 08 čer 2010 16:21 --

azaupro píše:
...pri jiste konstelaci barev nebo ceho v zaberu se fotky samovolne desaturuji treba az do cernobila.

To se mi nestalo ani jednou i když četl jsem o tom na, myslím, nějakém ruském fóru. Za jakých podmínek (kombinací světelných podmínek a zvolených režimů snímáni) se to stává?

podvecer, zatazeno, kamaradovo svetle zelene tricko, na zahrade (tzn. v zaberu trava + nebe). fakt to nechapu :hm nenapada me zadna konkretni pricina.

-- 08 čer 2010 16:23 --

azaupro píše:
Fojťan píše:zahodil jsem dodavany popruh na krk, protoze u kompaktu mi to prijde fakt na nic.

Ten je náhodou dobrý na ježdění za volantem se zapnutým foťákem na krku :D
Zkoušel jsem to a funguje 8-D

to je sice fajn, nicmene az ti vyleti airbag, tak ti zapnuty fotak proleti i s popruhem az do patere ;-)
Naposledy upravil Fojťan dne 8. 6. 2010 15:31, celkově upraveno 1
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Adam 8. 6. 2010 15:31

Zdá se, že nový firmware (ze dneška) problém desaturace fotek řeší.
Adam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fojťan 8. 6. 2010 15:33

Adam píše:Zdá se, že nový firmware (ze dneška) problém desaturace fotek řeší.

JOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!

jdu ho nainstalovat. diky za info!

jak tak koukam na ty fotky z dpreview, tak (pokud to tedy neni dodatecnou upravou), i oni maji ten samy problem s desaturaci. mnoho z tech samplovych fotek je presne takovych, jake jsem mel i ja.
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Adam 8. 6. 2010 22:20

Jistý si nejsem, ale nejspíš s novým firmware zmizely i ty fialové pruhy na vyšších ISO na které jsem si stěžoval výše. Jupíí!

(soudě podle jednoho testovacího snímku [pohled v noci z okna] - u stejného snímku se u starého firmware pruhy objevovaly)
Adam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod azaupro 8. 6. 2010 22:53

Fojťan píše:...az ti vyleti airbag, tak ti zapnuty fotak proleti i s popruhem az do patere ;-)

Budiž. Od zítřka s tím definitivně končím 8-D

Jinak, firmware je 5101 nebo novější?
azaupro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Adam 9. 6. 2010 07:12

Aktualni je 5251.
Adam
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka