Samsung EX1: široce rozevřené oči opravdového hi endu

Diskuze o přístrojích s max. sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod odklizec 2. 6. 2010 09:52

Tak ti gratuluju! ;)

Ja zase zastavam nazor, ze prave RAW ti umozni z kompaktu s malym senzorem dostat maximum. Pohotove vyfoceni je fajn, ale co z toho, kdyz je pak fotka dobra akorat na web v malem rozliseni? Ten EX1 zda se nefoti zle, ale sem tam je videt drasticka redukce sumu a prilisne SW doostreni. Ty fotky by urcite prokoukly po zpracovani RAWu. Doufam, ze se mi podari k te EX1 dostat a udelat nejake srovnani s GXR S10.

Jinak ten Silkypix mozna na prvni pohled vypada divne, ale jakmile se do nej clovek dostane, upravy fotek jsou velmi snadne a vysledky nejsou vubec spatne. Ja uz zkusil kde jaky editor, abych se po nejake dobe vzdy vratil k Silkypix. Proste se mi libi jeho barevne podani, slusna (i kdyz ne dokonala) redukce barevneho sumu a velmi dobra prace s krivkama jemnym ladenim barev.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fojťan 2. 6. 2010 12:46

tak treba redukci sumu jsem pri prvnim seznameni a zbezne prohlidce ani nenasel :hm
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod odklizec 2. 6. 2010 12:59

Tady se da koupit dobry ebook o SP za smesne 3 libry:
http://www.eos-images.com/silkypix-reso ... o-silkypix
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod azaupro 2. 6. 2010 13:10

odklizec píše:Tak ti gratuluju! ;)

Děkuji!

Ja zase zastavam nazor, ze prave RAW ti umozni z kompaktu s malym senzorem dostat maximum.

Na 100% souhlasím, zejména v případě EX1. Na začátku tohoto vlákna jsem zmiňoval o tom, že výsledky RAW konverze u EX1 jsou mimořádně dobré a plně srovnatelné s entry level zrcadlovkami.
JPEG z RAWu tohoto samsungu je o třídu lepší, než JPEG z kamery (třeba u Nikonu D90 tak tomu nebylo - rozdíl byl minimální). Ten je poměrně bídný ale dá se to zkorigovat nastavením foťáku a dostat z toho dostačující pro web výsledky (což je většinou můj případ).

Obrázek
Samsung EX1: kamerový JPEG vůbec bez jakýchkoli úprav
(uploadloval jsem full size jako ukázku práce kamerového procesoru, ale flickr to zmenšil, proto tady není link na plné rozlišení)

Ad SilkyPix: dříve jsem měl zkušenosti s C ONE, Olympus Studio, ACR, A Lightroom, RAW shooter essential, Nikon studio (monstrózní ale snad nejvýkonnější ze všech, pochopitelně jenom na NEFy), možná ještě něco v menším rozsahu během kratší doby, a ten Samsung RAW converter (powered by SilkyPix developer studio 3) se jeví jako úplně adekvátní, kvalitní a profesionální software na úpravu RAW, kteří umí výtahnout ze SRW souborů Samsungu EX1 víc, než se dá čekat od "krabičky na mýdlo". Takže ten "SilkyPix by Samsung" na mne udělal nečekaně dobrý dojem.
azaupro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fojťan 2. 6. 2010 18:19

nojo, jenze ja jsem zvykly na camera raw a vubec, ale vubec se mi nechce zvykat na nic jineho. upravuju v CR hromady fotek casto prakticky denne, a ted prechazet na silky pix... je pravdou, ze z ex1 budu mit jen par soukromych fotek cas od casu, ale i tak. prijde mi to zmatene :-(

myslim ze dnes vysel novy release ACR, kde ale podpora EX1 chybi. je to sice zatim jedina vec, ktera me na tom fotaku stve, ale zato opravdu dost.

-- 02 čer 2010 19:22 --

odklizec píše:Tady se da koupit dobry ebook o SP za smesne 3 libry:
http://www.eos-images.com/silkypix-reso ... o-silkypix

vypada dobre!

prozradte mi prosim nekdo, kde je v silkypix nastaveni odsumovani. nemuzu to tam najit.
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod azaupro 3. 6. 2010 08:36

přidal pár fotek focených v režimu Smart Auto

Obrázek
azaupro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod odklizec 3. 6. 2010 08:48

Fojťan píše:prozradte mi prosim nekdo, kde je v silkypix nastaveni odsumovani. nemuzu to tam najit.

Tady:
Voila_Capture59.jpg
Voila_Capture59.jpg (22.58 ) Zobrazeno 5204 krát

Osobne pouzivam jen "False Color" redukci sumu. Pod timto, mirne kryptickym, nazvem se skryva redukce barevneho sumu. Ostatni volby mi moc nevyhovujou. Ja obecne nerad odsumuju. Rusim jen barevny sum, ktery je hnusny, zrno nechavam.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fojťan 3. 6. 2010 17:20

diky za navod! uz jsem konecne pochopil ovladaci system toho softvéru.

azaupro: na co je rezim smart auto dobry krome toho, ze (ctu v navodu) vybere automaticky scenu z tech prednastavenych? nejak v tom nevidim vyhody.

PS: po chvilce hrani musim priznat, ze vysledky ze silkypixu nejsou vubec spatne!
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod odklizec 3. 6. 2010 17:34

A to je predpokladam verze postavena na SP3? Nejnovejsi SP4/SP PRO je o kus rychlejsi a SP PRO ma par sikovnych featur navic. Ono to ma trochu divne ovladani a hlavne nazvy funkci neodpovidaji zabehnutemu standardu (viz. "False Color ctrl"...WTF?:D). Ale vysledky fakt stoj za to, specialne kdyz se clovek nauci s krivkama a "Fine Color ctrl".

Jinak SP jako jeden z mala RAW editoru umi Sigmu DP1/2 a umi je fakt dost dobre! Porovnaval jsem s original Sigma softem a SP dela jednoznacne lepsi redukci barveneho sumu a barevny vystup celkove je lepsi.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fojťan 3. 6. 2010 17:49

jo, je to SP3. na SP4 to asi upgradovat bohuzel nepude.

s rychlosti je to pravda na stiru, dost dlouho tomu trva zobrazit danou upravu; urcite dele, nez camera raw. a rychlosti pocitace to neni...
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod odklizec 3. 6. 2010 18:14

Co pomuze pro zrychleni, je nechat redukci sumu a doostrovani az na samy zaver pred exportem vysledne fotky. Defaultne SP tusim dela nejake doostreni i redukci sumu. Tak si stahni vsechny slidery na 0 a melo by se celkove prekreslovani zrychlit. Ja mam vyrobeny default profil, ve kterem mam tyhle veci na nule a ktery se nacita pri loadnuti nove fotky. A v options jsou nejake volby ohledne prekreslovani. Je tam volba, ktera prekresluje furt, vsechno a dokonale, ta je logicky pomalejsi, a pak je tam nejake zjednodusene prekreslovani.

Jinak bych se nedivil, kdyby to upgradovat slo. Pravda, neco to bude stat. Ale co vim, tak treba Panasonic verze SP se dala v pohode za nejaky peniz upgradnout na PRO nebo v. 4?
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod azaupro 3. 6. 2010 20:58

Fojťan píše:na co je rezim smart auto dobry krome toho, ze (ctu v navodu) vybere automaticky scenu z tech prednastavenych? nejak v tom nevidim vyhody.

Tak třeba jsou určité podmínky - je lepé mít aspoň nějaké foto než nemít vůbec žádné kvůli absence času na přemýšlení. Nebo fotíš jenom proto abys něco zdokumentoval pro nějaké účely apod.
Jinak, normálně fotím na Aperture priority. Ale když už mám moderního kompakta tak chci vyzkoušet moderní vychytávky tipu Smile recognition :D Zrcadla to nemají.
azaupro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Adam 6. 6. 2010 12:52

Zkouseli jste nekdo fotit na ISO 1600 ve spatnych svetelnych podminkach (rozsahle tmave plochy atp.). Naskacou tam neuveritelne fialovo modre pruhy - to jsem u zadneho kompaktu nevidel. Dost me to zklamalo, protoze to bylo absolutne nepouzitelne ...

Nicmene, znacne se to zlepsilo pri nastaveni EV na -0.7 a min. Pak to bylo sice podexponovane, ale ty silenosti tam nebyly. Paradoxni ale je, ze scena se nezdala na EV 0 vubec preexponovana ...
Adam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod odklizec 6. 6. 2010 13:10

Adame, ber to tak, ze je to porad fotak s relativne malym senzorem. Vetsim nez maji jine kompakty, ale porad mensim, nez kterakoliv zrcadlovka. Takze sumu je vic a zejmena barevneho.

Ty fleky jsou normalni, holt je treba fotit do RAW a ten si pak zpracovat. Bohuzel, RAW software dodavany k EX1, je v podstate prevleceny Silkypix3 a ten nemumi moc odsumovat berevny sum. Ale i tak ti myslim, ze udela lepsi sluzbu, nez samotny JPEG engine ve fotaku. Ten ma obvykle problem, ze odsumuje az moc a s velkyma flekama si i tak neporadi.

Dneska jsem zkousel prevadet nejake high ISO fotky z noveho Ricoh GXR P10 modulu, ktery pouziva podstatne mensi senzor nez EX1. Sum tam samozrejme je, ale barevny se da odstranit uplne genialne. Az bude LR umet EX1, tak budes za vodou. Jen bude treba fotit do RAW ;)

Takhle nejak vypada >ISO1600< z modulu GXR P10 po zpracovani v LR3 beta2. A tady >ISO400<
Kdyz tohle umi LR3 dostat ze senzoru 1/2.3", z EX1 by mel jit jeste lepsi vysledek.

PS: ty ukazky jsou neostre, protoze clovek ktery ty originaly fotil, zrejme dobre nezaostril. Teda neni to zpusobene redukci sumu v LR3!
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Adam 6. 6. 2010 13:26

Podarilo se mi v kosi najit jeden priklad: Obrázek

Omezeni kompaktu znam, ale toto jsem fakt jeste nevidel. Muj 2 roky stary kompakt Fuji J10, ktery stal asi 2KKc a mel cip 1/2.5" delal na ISO 1600 radove lepsi a docela pouzitelne (i kdyz impresionisticke) fotky.

Ale jak jsem napsal, po snizeni EV ty fialove pruhy vicemene zmizely.
Adam
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka