Samsung EX1: široce rozevřené oči opravdového hi endu

Diskuze o přístrojích s max. sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 30. 5. 2010 21:41

private, ziaden z tych tvojich kandidatov nema stabilizaciu .. len extremne svetelny objektiv .. co s tym chces fotit?

Na "bezne prilezitosti" odporucam skor PEN + Lumix 20mm .. no vyjde to trosku drahsie ako GF1 (lebo len objektiv sam stoji asi 350E) .. ale ja som spokojny (aj moji kamosi .. s fotkami).
Alebo NEX .. co nezvlada svetelnostou, dobehne vyssou pouzitelnou citlivostou.

No mozno by som tomu Samsungu dal este sancu (samozrejme az po reklamacii) .. len kym si nekupis fotak s CMOS chipom, tak nenatacaj na video ziarovky...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod odklizec 30. 5. 2010 22:54

Ganec, a proc Pen + Lumix 20mm a ne rovnou GF1 + Lumix 20mm? Mi se osobne nezda, ze by Pen mnel nejakou zasadni vyhodu oproti GF1? Navic ma znatelne pomalejsi AF nez GF1 a to i s tim Lumix objektivem?
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 30. 5. 2010 23:16

koli stabilizacii .. pekne je to opisal Jonatan Wong, pri recenzii NX10.
Najprv pouzival GF1 .. a zistil ze skoro tretina zaberov je roztrasenych koli absencii stabilizatora .. potom Pen E-PL1, nakoniec NX10 (pekne ho skritizoval .. najma koli nevhodne naprogramovanej automatike a logike expozicie).
S pomalsim autofocusom PEN-a sa da zit (a da sa aj obist) .. nie je to az take hrozne (ocakaval som cosi horsie, no ked som si to v predajni vyskusal tak som nezavahal).

Skratka vyhoda bezzrkadloviek su svetelne pancake objektivy. No aj u nich sa stale vyplati stabilizacia.
A kedze sa ziaden pancake so stabilizatorom nevyraba, ma tu Olympus vyhodu (ako jediny so stabilizaciou na chipe).
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod odklizec 30. 5. 2010 23:25

Aha, dik za objasneni! Ta stabilizace mi u PENu nejak unikla. To je pravda vyhoda. Zase ale ten pomaly AF tuhle vyhodu celkem slusne smazava. Tady ma GF1 vyrazne navrch.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xtonda 31. 5. 2010 08:49

Podle toho co sem kolem toho načetl je ten pomalý AF u Penu dán hlavně tím seťákem m.zuiko 14-42mm, pro ostření se tam prý pohybuje nějakým masivním optickým členem. Podle tohohle http://www.dpreview.com/reviews/olympusepl1/page5.asp s tímto objektivem G1 ostří stejně rychle (pomalu?) jako PL1. PL1 má navíc ten stabilizátor, ve většině srovnání se lidem více líbí výstup z PENu než z GF1, PL1 má horší displej a kompaktoidní ovládání - žádné otočné voliče - GF1 má jeden, PENy P1/P2 mají voliče dva ale zase nemají blesk jsou dražší. Osobně bych asi jako tělo k Lumix G 20mm/F1.7 volil PL1.
xtonda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod azaupro 31. 5. 2010 17:41

Obrázek

S dovolením panové, původní znění názvu tohoto vlákna je "Samsung" :D :love: 8-D 8-)
azaupro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fojťan 31. 5. 2010 18:19

tak jsem ten fotak dnes taky poridil... v sede variante. vypada pekne :)
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xtonda 1. 6. 2010 10:35

Srovnání na jednom obrázku EX1 s GF1 + G 20mm (PL1 + G 20mm vyjde hodně podobně) ukazuje že malé mFT aparáty s pancakem jsou stále výrazně větší než EX1.
Obrázek
xtonda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fojťan 1. 6. 2010 13:30

moje prvni dojmy:

pribalene prislusenstvi k fotaku je tristni, vylozene me rozciluje ten kratounky usb/nabijeci kabel. poradny manual pouze v elektronicke podobe, na druhou stranu neni moc treba - veskere ovladani je velice intuitivni. chybi take jakekoliv pouzdro (zakoupil jsem jakousi brasnicku od tamracu) a zejmena kratke poutko na ruku. popruh na krk na takto maly fotoaparat (ktery v prislusenstvi je) mi prijde k nicemu.

moc se mi libi system ovladacu, predni a zadni kolecko plus kriz pro vyber ostriciho bodu, je to velmi pohotove. iso, dostupne po jednom "kliku", je take v pohode. velmi potesi i tlacitko zamku expozice, to pokud vim moc kompaktu nema.

co me zatim nejvic prekvapuje je ucinnost stabilizace, bez zvlastni snahy se da v pohode udrzet napriklad cas 1/10.

upgradoval jsem firmware, vse probehlo ok, akorat mi zanedlouho potom fotoaparat zamrzl tak, ze jsem musel vyndat baterii. doufam, ze se to nebude opakovat.

vyklopny displej je super, ma minimalni zpozdeni a skvele pozorovaci uhly.

co mi prijde zbytecne je hardwarove ovladaci kolecko pro rezim snimani (signle, sekvence, casovac, bkt). tyhle volby by klidne mohly byt v menu, a misto toho by zde mohlo byt HW ovladani iso.

kritizovane manualni ostreni je pouzitelne na krati vzdalenosti docela dobre, na delsi uz je to slabsi. ale to je spis vlastnost, nez nevyhoda. konec koncu, manualne ostrim i na zrcadlovce tak jednou do roka... co me vadi malinko vic je vahajici automaticke ostreni, ktere ale musim jeste dukladneji otestovat, nez vyvodim nejake zavery.

fotak je jako celek velice privetivy, jednoduchy, snadno pochopitelny, ale zaroven pomerne komplexni. nemohu zatim rict, ze by mi na nem neco chybelo.

P.S.: seda varianta je moc hezka, jsem rad, ze uz nemeli cernou :)
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod azaupro 1. 6. 2010 14:08

Fojťan píše:tak jsem ten fotak dnes taky poridil... v sede variante. vypada pekne :)

Gratuluji! Hodně hezkých fotek!
azaupro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fojťan 1. 6. 2010 21:40

dekuji
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fojťan 1. 6. 2010 23:15

je nejaky zpusob jak prevest raw fotku s koncovkou SRW do camera raw, ktera ovsem (snad jenom docasne) EX1 nepodporuje?

v prilozenem samsung raw convertoru jsem nenasel zadnou moznost preulozeni to formatu, ktery CR zkousne.
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 6. 2010 23:27

vyzera to, ze Adobe DNG convertor zatial EX1 nepozna...

asi ani dcraw...
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fojťan 1. 6. 2010 23:29

prave, ted jsem zkousel dng konvertor, a tyhle soubory to nezna.

dcraw taky nic... holt pouze ten prilozeny silkypix, ktery mi ale teda vubec nevyhovuje.
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod azaupro 2. 6. 2010 09:19

Mně zase nevyhovuje RAW konverze jako taková u tak pohotového foťáku. Jsem zvyklý na spolehlivou kvalitu kamerového JPEG Nikonu D90. A můžu říct, po 10 dnech focení, že teď do RAWu vůbec nefotím. Co se tyče DNG, jiných konvertorů apod., a kompatibility vůbec - je to klasika u nových modelů, časem Adobe a spol. to vyřeší.

Zveřejnil jsem moje revue Samsungu EX1 na ruském webu, můžete mne pogratulovat :tleskani

Jsou tam i fotky v plném rozlišení.
azaupro
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka