kompakt vs mobil

Diskuze o přístrojích s max. sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod monikash 14. 8. 2022 07:54

Včera jsem viděla fotky (v místnosti) z té Moto G60, a byla jsem překvapena jejich kvalitou.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 24. 8. 2022 10:32

Zde je 100% výřez z mobilu OnePlus Pro 9, který se pyšní "spoluprací s Hasselbladem".
Je to RAW zpracovaný v Photoshopu, vlevo dole je miniatura celého snímku, aby bylo zřetelné jak velký je to výřez.
Je to první mobil, u kterého nejsem znechucený nepřirozeností detailní kresby a jsem ochoten ji srovnávat s kresbou a texturou seriózních fotoaparátů. OnePlus Pro 9 je celkem drahý a kupoval jsem si ho právě kvůli tomu, abych ten rozdíl fotek ze zrcadlovky a z mobilu neměl tak dramatický. I když se to povedlo, především kvůli tomu, že výsledný JPEG nedělá mobil, ale Photoshop, přesto to náhrada seriózního foťáku není ani náhodou. A to především kvůli ergonomii. Ergonomie je prostě furt z mobilu, než člověk všechno pozapíná a nastaví, aby udělal fotku, tak ho to 5x přestane bavit, pak zjistí, že na slunci na to nevidí a musím si odběhnout někam do stínu, no a vlastní ovládání při focení je zase jenom mobil. Moje žena má Sony Xperii 5 III, která má také RAW, je o něco viditelně horší, ale zase Sony má podstatně lepší fotoaplikaci, čímž to srovnává. Nicméně furt mobil, i když Sony dělá co se dá.
No a RAW je pouze z hlavního fotoaparátu z toho středně širokoúhlého, jak u OnePlus, tak u Sony.
OnePlus má ultraširokáč a krátký teleobjektiv/portréťák, ovšem z toho je pouze JPEG, protože asi dobře ví proč - musí to zpracováním tak moc upravit, že se raději nechlubí tím, jak vypadá RAW.

OnePlusPro9.jpg
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 24. 8. 2022 12:34

RAWy z mobilu jsou silene, ja je dost propagoval, ale od jisteho casu na to kaslu. Vetsinou se neda udelat ani profil treba pro Lightroom, protoze kazda fotka je tak jina, ze to jeden profil nepokryje. Na porovnani jpegu a RAWu je videt kolik vyrobci investuji do tech SW vychytavek, jak se jim to dari a co z toho je dobry HW.

Nicmene ted na S21+ jsem si v nekterych pripadech oblibil vystup z portu Google kamery, ktery je rekl bych neodsumeny a rozumne doostreny a vetsinou sedi i barevne ikdyz neni tak saturovany. Takze uprava takoveho jpegu mi dava vetsi smysl (z pohledu casu) a ziskam detailnejsi nez ze stock kamery. Samozrejme je nutnost jako vzdy dobre vyfotit, jako u pokrocileho fotaku. Co se tyce tech aplikaci naprosty souhlas, na klik se da nastavit minimum a Pro rezimy sice nastavi temer vse co jde, ale nekdy dost slozite. Rikam to vsude delaji z nas opice mackajici jeden cudl...
Naposledy upravil kultus dne 24. 8. 2022 13:43, celkově upraveno 1
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 24. 8. 2022 13:38

kultus: pravda je, že pro Adobe Camera RAW je to "jakési DNG z něčeho", nicméně pro individuální zpracování to má smysl. Hromadné zpracování jsem nezkoušel, ale hlavně oceňuji tu možnost vypnout odšum a zvýšit expoziční pružnost.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 24. 8. 2022 13:46

Je to hodne individualni, na Lg G2 byl vystup dost slaby a tam i upraveny RAW smysl mel, ale doba pokrocila a ani u Mate 20 Pro ani S21+ mi to nestoji za to.

Edit: vcera jsem jen tak z hecu udelal par RAWu a srovnal s vystupem ze stock kamery i Gcam a neni to zase tak spatny jak jsem si myslel. Uz po nacteni do Lightroomu nevidim tu silnou vinetaci se kterou jsem se setkaval (kolikrat i s barevnym nadechem), i ostrost do kraju se u soucasneho mobilu hodne zlepsila nemluve o DR. U zoomove kamery muzu zachovat vic detailu pri prijatelne mire sumu...Treba se u snimku, na kterych zalezi zase k RAWu z mobilu vratim.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 25. 8. 2022 08:20

nedavno som z nudy pozeral aktualne foto mobily, co by som si este mohol financne dovolit (max asi do 1000-1200euro) a bohuzial, daky extra posun v sirokom objektive a optickom zoome nenastal.
mam Huawei P30Pro s 1/1.7" 10Mpx (original 40MPx,ale to je slabsie), 20MPx sirokacom (16mm) a periskopickym stabilizovanym optickym 5x zoomom (ten je fakt dost dobry na mobil). takze som sa na to zatial vykaslal.

mobil a nastavim PRO rezim, kde fotim do RAW aj na sirokaci 16mm a v LR sa z tych fotiek da dostat celkom dost
v lavo vystup JPG z RAWu (17MB), v pravo rozpatlany JPG (4,7MB) z fotaku
porovnanie.jpg



ine som chcel. dnes pojdem fotit byt pre rodinu v BA (na prenajom/predaj) a su tam dve fakt male izby, moja Sony A7IV + 20/1,8G to nedava, malo siroke. skusal som to teda nafotit zatial na vysku na panoramu, ale ziadny program co mam to nezlozil bez pokrutenia rovin, skoda (LR, autostitch, Hugin, Image Composite Editor, PTGui PRO mam iba demo)

toto je zlozena panorama z fotaku (9 foto na vysku), pokrutene je to stale, da sa to dako lepsie nafotit, daky figel nepoznate takto na blizko fotit panoramu?
DSC05986_stitch.jpg

a fotka z mobilu pre ukazku na 16mm (iba do JPGu)
IMG_20220814_132552.jpg


PS: ked som pozeral na Motoroly (tusim az do 500e), fotili vsetky dost slabo.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 28. 8. 2022 19:07

Ja ted prodavam segrin a minulosti velice oblibeny kompakt Panasonic FZ1000 v1...tak jsem neodolal a jen tak v lehce potemnele mistnosti cvaknul na 26mm f2.8 jednu scenu, stejnou scenu jsem vyfotil aplikaci Expert RAW Samsungem S21+ a RAW z mobilu narychlo vyvolal v Lightroomu pro Android. Zde srovnani, cca 200% vyrezy...pro mobil to neni spatny vysledek, tyhle 1" 20MPx snimace z FZ1000 byli docela oblibene i u sony (drivejsi verze RX10, RX100...).
Přílohy
Screenshot_20220828-200438_Gallery~2.jpg
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 8. 2022 07:10

kultus píše:RAWy z mobilu jsou silene, ja je dost propagoval, ale od jisteho casu na to kaslu. Vetsinou se neda udelat ani profil treba pro Lightroom, protoze kazda fotka je tak jina, ze to jeden profil nepokryje. Na porovnani jpegu a RAWu je videt kolik vyrobci investuji do tech SW vychytavek, jak se jim to dari a co z toho je dobry HW.


O tomhle jsem tuším už psal - podle mne snad jediné mobily, které mají fakt smysluplné RAW (kde se dá víc pracovat s D/R atd) jsou poslední iPhone 13 pro/promax, tam na tom popracovali a RAW (DNG) celkem smysl dává. Detaily by byly na delší debatu, ale dá se říct, že se chová poměrně podobně jako u "normálního foťáku" a výsledky jsou hlavně konzistentní.
Jinak ale vesměs (týká se i starších iPhonů) mi přijde, že RAW výstup je reálně spíš tak na úrovni TIF. Kladem tedy odpadnutí jakékoli ztrátové komprese, což u některých telefonů dělalo artefakty, možná trochu vyšší rozsah pro vyvážení barev (WB), ale třeba v DR hodně o ničem, to samé pro práci se šumem. Ba naopak, v některých situacích to mobil do JPG(HEIC) uložil rovnou s nějakým chytrým procesem kolem HDR atd. a fotka v JPG byla proti RAW naopak lepší.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kultus 29. 8. 2022 10:18

Dnes se diky pokrocilym algoritmum, multiexpozicim atp. (marketaci rikaji AI) dost caruje a proto z jednoho RAWu kolikrat nedostanes vic nez z tech modernich HDR multiexpozic, nocnich rezimu atd. samozrejme krome citlivejsiho doostreni a odsumeni. Nejlepe jsou na tom iphony a pixely od googlu, ale i ten samsung na tom celkem zapracoval a nekdy tedy ziram. Jak jsem psal o tech silenych RAWech, tak tady to bylo dost rychly a lightroom jej nacetl pekne, takze pak uz jsem mel za chvilku hotovo a rekl bych ze je problem poznat co je z kompaktu a co z mobilu.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 31. 8. 2022 10:10

tak som dokoncil fotky bytu na prenajom, kedze na Sony full frame mi bolo malo aj 20mm sklo, fotil som to mobilom do RAWu na 16mm na Huawei P30 Pro.

jasne, z mobilu vidno šum, ale RAW sa dal prekvapivo slusne upravovat (ISO 50 az 400), jasy aj tiene, pri 100% zvacseni stale vidno dobre detaily, ziadne mazanice. najviac roboty bolo s rovnanim linii, ani profil v LR nebol dokonaly. miestami som fotil nalepeny uplne na stene, take boli dve male izby.
aj tak fotky pojdu zmensene na web.

IMG_20220826_182034.jpg

IMG_20220826_182949.jpg

IMG_20220826_183414.jpg

IMG_20220826_183958.jpg

IMG_20220826_190004.jpg

IMG_20220826_190904.jpg

IMG_20220826_190948.jpg

IMG_20220826_193314.jpg
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 31. 8. 2022 10:57

Ja ti nevim, ma vubec smysl se s tim na nejaky bazos takhle hrat, kdyz to budou stejne zmenseniny? Jasne jako konicek to beru vyhrat si trochu, ale realne ty detaily na takovych fotkach nikoho moc nezajimaji. Kouknou se na vymeru pokoju, dispozici a nejaky nahledovy fotky a pak si zavolaji o osobni prohlidku. Upravy tech linii u sirokace, tam to samozrejme chapu, ale jinak tam vidim presne to, o cem jsem mluvil na zacatku: vinetaci, uprostred kolecko s lehkym naruzovelym nadechem a o sumu nemluve. Nejlepe vypada asi ta chodba, tam se prace vyplatila, mozna jeste ten obyvak, ale jinak sorry mne ty fotky nejak nevoni. Ty sirokace byvaji ty nejhorsi fotaky (mel jsem Huawei Mate 20 Pro a ty RAWy opravdu za moc nestoji, kdyz to ted srovnam s S21+ kde i ten lightroom krasne nacte DNG vetsinou bez vyraznych vad). Treba ma jen Lightroom (ktery roky pouzivam) lepsi profily pro samsung, P30Pro ma spesl snimac s jinou maskou. To uz ma IMHO vic smysl Pro rezim na stativu, nejnizsi ISO co pujde pouzit + blesk. Neverim, ze je ten jpeg tak hrozny na takove zmenseniny mas 20Mpx, male mistnosti a vsude spousta svetla, alespon tak to na mne pusobi...treba by stacilo lehce priblejsknout. Muzes zkusit treba doma, ja kdyz mam cas takhle porad neco zkousim, dokonce srovnavam jen v mobilu bez notebooku :-D na foceni mam v mobilu tri aplikace a kazda se hodi na neco jineho...
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 31. 8. 2022 11:30

jj, je to ako pises, uplne by stacili JPGy z mobilu, ktore si sam vykoriguje a zmensene dat do inzeratu. tie DNG v LR si moc nepomohli s profilom.
mal som to skor ako zabavku pre rodinu, co sa da vydolovat z mobilu. inak ten byt je cely tmavy iba na jednu stranu okna na -1 poschodi. blesk by tomu pomohol.

sak som este ani nestihol fotky upravene poslat a uz ten prenajom zobrali daky nemci, je to v centre Bratislavy v starom meste.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 31. 8. 2022 11:35

Jo v pohode ja te nechtel nejak sepsout ;) RAWu z mobilu jsem se docela venoval to jsem jeste nemel ani fotak, ale opravdu postupne prisel na to ze to moc smysl nemelo, ani ne tak kvuli detailu nebo sumu, ale vinetaci a tem stredovym nadechum, ktere je dost problem uplne eliminovat. Az po dlouhe dobe s timhle samsungem vidim, ze to ma opravdu smysl. Ale taky to neni uplne dokonaly a hlavne sirokac zase bida, takze se vydoluje min nez z hlavniho snimace nebo z toho zoomu.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 31. 8. 2022 11:49

v pohode, rad sa hram a skusam :-) RAW (DNG) z mojho mobilu som zacal skusat az teraz, ako monikash zalozila toto vlakno, ze ci kompakt ci mobil.
zatial som ani nemal potrebu menit mobil za novsi, lebo co som si postahoval full size fotky zo sirokacov, extra posun nevidim.
...ale je pravda, ze procesing fotaku v JPGu z tych drahsich novych mobilov vytrieska asi maximum.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 6. 9. 2022 15:46

Ono ty mobily maji vetsi rozptyl, co se tyce kvality snimku pri ruznych scenach. Fotaky co jsem vlastnil meli konzistentnejsi vystup. Proto je dobre vedet, kterou apku kdy pouzit. Zdalo by se, ze vzdy jen RAW, ale obcas se najdou divne artefakty a taky diky SW dava stock v jpg nekdy az neskutecny DR, ktery z RAWu proste nedostanu. Jinak se chova 12Mpx normalni snimac a jinak ten 64Mpx, ktery se pouziva pro zoom. Za dobrych podminek kdy potrebuji vic detailu, je dost svetla a scena neni narocna na DR je nejlepsi 64Mpx 29mm fotak na plne rozliseni (prvni ukazka) a to bylo pod mrakem a prselo. I po zmenseni mam porad 16Mpx. Bohuzel z nej dostanu RAW jen pri 2x zoom orezu a ne pri tech 29mm. Zde par srovnani 100% vyrezu, taky se rad hram ;-)
1. Detail, 64Mpx snimac 29mm, za deste
2. Normal, 12Mpx snimac 26mm, exterier, sero
3. 3x zoom, 64Mpx snimac, interier, dobre svetlo
4. Ultrawide, 12Mpx snimac, interier, dobre svetlo (Gcam nocni/Gcam normal/ExpertRAW-automatika/RAW/Stock nocni/Stock)
Přílohy
Auto.JPG
Nocni.jpg
Srovnani zoom.jpg
Ultrawide.jpg
kultus
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků